Książki fantastyczne

Imię wiatru na GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Każdy marzy o tym, by znaleźć dla siebie książkę idealną. Taką, do której potem będzie wracał wiele razy. Czyżby Imię wiatru było tym rzadkim przypadkiem, kiedy książka właściwie pozbawiona jest nie tylko błędów, ale i wszechobecnej schematyczności?

imie wiatru

Najlepiej spytać naszego redaktora, krzyslewego, który przygotował dla Was recenzję książki Imię wiatru, autorstwa Patricka Rofhussa. Zdradzę tylko, że pozycja ta spodobała mu się na tyle, że pokusił się o naprawdę wysoką ocenę.

Przekonajcie się sami, sięgając do naszej recenzji.

Książki fantastyczne

"Punkt Wyjścia" – nowy patronat GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

punkt wyjścia, dawid kain, horror, oficynka, patronat, książki fantasy

Z przyjemnością przychodzi mi poinformować, iż portal GameExe objął patronatem książkę Dawida Kaina pt. "Punkt Wyjścia" wydawaną przez wydawnictwo Oficynka.

Zaskakujący horror metafizyczny!

Punkt wyjścia to historia trzech mężczyzn, których losy zbiegły się w pewnej białej chacie – tajemniczym miejscu, gdzie nawet najcięższe choroby zmieniane są w literaturę. To mroczna opowieść o neurotycznym pisarzu Damianie, żyjącym na krawędzi Rafale i bezimiennym uzdrowicielu, który jest w stanie wyleczyć każdą dolegliwość z taką samą łatwością, z jaką zaraża ludzi strachem i odbiera im duszę.

Podejrzane kluby nocne, w których główną atrakcję stanowią tortury, ukryte w leśnych gęstwinach pradawne sekrety, szokująca terapia sztuką i słowa potrafiące zainfekować szaleństwem…

Dawid Kain -- powieściopisarz, poeta i eseista. Jest autorem powieści Prawy, lewy, złamany oraz współautorem antologii Piknik w piekle i Horrorarium. Publikuje też na łamach takich pism, jak „Fraza” i „Magazyn Fantastyczny”.

Książki fantastyczne

Smok Griaule już w sprzedaży

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

premiera, wydawnictwo mag, uczta wyobraźni, smok griaule, lucius shepard, wojciech szypula

Wczoraj swoją premierę miała książka Smok Griaule autorstwa Luciusa Sheparda. Zapraszamy do zapoznania się z opisem.

Minęło z górą ćwierć wieku, odkąd Lucius Shepard wprowadził nas w niezwykły fikcyjny świat, oddzielony od naszego tylko „najcieńszym z możliwych marginesem możliwości”. W tym właśnie świecie, w mitycznej dolinie Carbonales, umieścił akcję Człowieka, który pomalował smoka Griaule’a, opowieści o Mericu Cattanayu, artyście, który podjął trwającą wiele dziesięcioleci próbę pomalowania – i przy okazji zabicia – uśpionego, lecz nie całkiem martwego smoka, mierzącego sześć tysięcy stóp długości i władającego umysłami ludzi. Opowiadanie zostało nominowane do licznych nagród i jest dziś uważane za jedno klasycznych dzieł autora.

Na przestrzeni lat Shepard wracał do swojego zmyślonego świata w kolejnych błyskotliwych opowiadaniach naświetlających historię Griaule’a z różnej perspektywy. Zaskakująca Łuska Taborina stanowiła dramatyczne i widowiskowe ukoronowanie cyklu luźno powiązanych nowelek, które – trudne dziś do odszukania – zostały zebrane w niniejszym tomie. Zwieńczeniem ich zbiorowego wydania (i prawdziwą gratką dla wielbicieli talentu Sheparda) jest Czaszka, zupełnie nowe opowiadanie stanowiące nieoczekiwaną kontynuację znanych wątków, w którym Shepard wplata sagę o prastarym baśniowym potworze w polityczne realia współczesnej Ameryki Środkowej. Smok Griaule to książka absolutnie wyjątkowa, dzieło znakomitego stylisty, obdarzonego ogromną – i zawsze nieprzewidywalną – wyobraźnią.

Dragon Age: Rozłam
dragon age: rozłam

Proszę bardzo, takiego ruchu nie spodziewałem się od polskiego oddziału Electronic Arts. Po przewidywanym zrezygnowaniu z pełnej polonizacji „Mass Effect 3” oraz zaskakującym wycofaniu się z jakiegokolwiek przekładu „Kingdoms of Amalur: Reckoning” pomyślałem, że okres rozpieszczania graczy przez tego dystrybutora mamy już dawno za sobą i przyszedł czas smutnych chudych lat, w których niepodzielnie króluje minimalizm zmieszany z żenadą. Jak widać, w pewnym sensie się myliłem, gdyż „Elektroników” nadal stać na miłe gesty, które potrafią zaintrygować każdego gracza, a w szczególności fana światów stworzonych w umysłach chłopców z BioWare.

Mianowicie, Electronic Arts Polska i wydawnictwo Fabryka Słów przyszykowały intrygujący smaczek związany z nadciągającą premierą książki „Dragon Age: Rozłam”. Najnowsze dzieło Davida Gaidera trafi na nasze regały sklepowe już 8 marca i z racji przygotowań do tego wydarzenia, firmy wypuściły do czeluści sieciowych audiobook pierwszego rozdziału powieści. Inicjatywa ze wszech miar godna pochwały, tym bardziej, że z czytelnictwem w Polsce bywa różnie i trzeba nęcić ludzi różnymi sposobami, aby postanowili sięgnąć po pachnący egzemplarz książki.

Kapitalny pomysł, gdyż mało kto lubi czytać obszerne fragmenty literatury za pośrednictwem ekranu monitora, który niemożebnie męczy wzrok, a ciepły i klimatyczny głos lektora (Piotr Warszawski, o ile mnie słuch nie myli) jest niesłychanie relaksujący, a także przy okazji potrafi pobudzić wyobraźnię. Niewiele ponad półgodzinny materiał znajdziecie w rozwinięciu wiadomości. Warto.

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

mag, tom 2, dziedzictwo, eragorn, christopher paolini, jeźdźcy smoków, szafirowy smok

Już dzisiaj premiera długo oczekiwanej kontynuacji "Eragorna", drugiego tomu "Dziedzictwa".

Najgłośniejszy światowy megabestseller od 2003 roku. Od sierpnia 2003 roku nieprzerwanie na szczycie list bestsellerów. Eragon – bohater Paoliniego, młody wiejski chłopak znajduje niebieski kamień i przynosi go do domu. Zanim udaje mu się sprzedać go handlarzowi, z „kamienia” wykluwa się szafirowy smok, Saphira. Smoka próbuje ukraść zły Urgals, który brutalnie morduje wuja Eragona. Chłopcu i smoczycy w ostatniej chwili udaje się uciec. Od tej chwili Eragon poprzysięga zemstę mordercy wuja i wyrusza na wyprawę, by uratować świat i stać się ostatnim legendarnym Jeźdźcem Smoków.

Eragon jest związany z Saphirą magiczną mocą, psychiczną więzią, która wzmacnia ich wzajemną siłę, lecz jest trochę...nieprzewidywalna. Król krainy, w której rozgrywa się akcja – Alagaesii – jest także Jeźdźcem, zaprzedał się jednak ciemnej mocy... W książce znajdujemy wszystko co niezbędne dla nowej generacji fantasy: wspaniałe walki, historyczne bronie, tajemniczy spisek i... kobieta elf, która pojawia się w snach Eragona. Czy Eragon pokona złego króla i zostanie Jeźdźcem Smoków, czy ulegnie ciemnej mocy? Odpowiedź poznamy w "Dziedzictwie".

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

initium, anne bishop, czarne kamienie, świt zmierzchu, surreal, rainier, folonar

Wczoraj (24 stycznia) trafił do księgarń "Świt Zmierzchu" autorstwa Anny Bishop, jest to ostatnia tom sagi "Czarnych Kamieni".

Świt Zmierzchu to podobnie jak Serce Kaeleer zbiór czterech opowiadań uzupełniających naszą wiedzę o zdarzenia, które rozgrywają się na kartach poszczególnych tomów sagi Czarnych Kamieni. Dowiemy się między innymi, w jaki sposób Surreal i Rainier poradzili sobie z traumą po tym, jak zostali podstępem uwięzieni w Domu Strachów, jaki los spotkał Falonara − niewiernego kochanka Surreal (którego postać zaznaczały dotąd jedynie niejasne aluzje), poznamy tragiczny finał romansu Saetana z Sylvią, a także zaskakującą przyszłość Daemona w czasach, kiedy i Czarownica, i Wielki Lord Piekła odeszli, zmieniając się w szepty w Ciemności.

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

wywiad, galeria książki, zagubiony heros, olimpijscy herosi, syn neptuna, andrzej polkowski, riordan rick

Z okazji dzisiejszej premiery "Syna Neptuna", kolejnej książki z cyklu "Olimpijscy Herosi" mamy dla was wywiad z Andrzejem Polkowskim, który przełożył tą pozycje. Z rozmowy możecie dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o pracy tłumacza, jak i poznać opinię rozmówcy o serii olimpijczyków.

1. Czy zdarzało się Panu tak wgłębić w lekturę książki i w tłumaczenie, że zapomniał Pan o rzeczywistości i przeniósł się Pan całym sercem do świata wyobraźni, świata bohaterów?

Tłumacząc przenoszę się do świata wykreowanego przez autora, staram się go dokładnie zobaczyć oczami narratora lub bohaterów, ale nie mogę „zapomnieć o rzeczywistości”, bo w procesie tłumaczenia rzeczywistością stają się słowa. To jest ta nierozerwalna więź ze światem realnym, coś w rodzaju pomostu między światami. Muszę być w świecie stworzonym przez autora, ale nie mogę zapomnieć, że moim zadaniem jest przeniesienie do niego czytelnika. Trudno to wytłumaczyć, więc posłużę się analogią: to trochę tak, jak śnić, wiedząc, że się śni. Nie wiem, jak wam, ale mnie to się czasem zdarza…

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

philip k. dick, transmigracja timothy’ego archera, ubik, blade runner, valis, człowiek z wysokiego zamku, boża inwazja, rebis

25 stycznia trafi do księgarń Transmigracja Timothy’ego Archera autorstwa Philipa K. Dicka. To już kolejna książka tego autora w nowej szacie i opracowaniu graficznym Wojciecha Siudmaka.

„Transmigracja Timothy’ego Archera jest przepełniona śmiercią – wielce stosownie jak na ostatnią powieść. Problem w tym, że pięćdziesięciotrzyletni Dick nie chorował i nie miał podstaw, żeby się spodziewać rychłej śmierci. Stało się tak, że jego organizm – a to obejmuje również jego nadczułą psychikę – podyktował mu na zakończenie życia powieść o śmierci uwieńczoną znalezieniem świętego Graala. Bo biskup Archer wyrusza na ostatnią wyprawę w poszukiwaniu mądrości, a znajduje śmierć oraz współczucie bodhisattwy, czyli miłość. (Lech Jęczmyk, Od tłumacza)

Philip K. Dick urodził się w 1928 r. w Chicago, lecz większą część życia spędził w Kalifornii. Krótko był studentem Uniwersytetu Kalifornijskiego. Prowadził sklep z płytami i stację radiową. Przeszedł też doświadczenia z narkotykami, które wykorzystywał w swej twórczości. Zmarł w 1982 r. Wydał 36 powieści, z których wiele weszło na stałe do kanonu literatury SF. Był też autorem kilku powieści realistycznych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. O większości jego rówieśników uhonorowanych nagrodą Pulitzera czy literacką Nagrodą Nobla niewielu już pamięta, on zaś ma coraz liczniejsze grono wielbicieli, a o jego książkach pisze się doktoraty…

Dom Wydawniczy REBIS wydał takie jego powieści jak: Ubik, Blade runner, Valis, Człowiek z Wysokiego Zamku oraz Boża inwazja. W przygotowaniu Doktor Bluthgeld.

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

strach mędrca, patrick rothfussa, wywiad, hobbit, jeźdźców smoków, fantasy, science-fiction

Wczoraj trafiła do księgarń druga część 'Strachu Mędrca' autorstwa Patricka Rothfussa. Z tej okazji mamy dla was krótki wywiad z autorem, który pierwotnie pojawił się na amazon.com. Już niedługo natomiast, będziecie mogli przeczytać recenzje tej książki na GameExe!

P: Czy zawsze byłeś fanem powieści z gatunku fantasy?
Rothfuss: Zawsze. Pierwsze książki bez obrazków, które przeczytałem, to były Kroniki Narnii. Potem moja mama podarowała mi "Hobbita" i "Jeźdźców smoków". Dorastałem czytając wszystkie powieści fantasy i science-fiction jakie potrafiłem znaleźć. Czasami chodziłem do pobliskiej księgarni i przyglądałem się książkom ustawionym na półkach. Czytałem też oczywiście utwory nie należące do fantastyki. Ale fantastykę darzę jednak szczególnym sentymentem.

P: Masz jakichś ulubionych autorów? Książki?
Rothfuss: Hmm... Może podeślę wam całą listę? (lista)

Książki fantastyczne

Wyniki sondy Assassin's Creed

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

assassin's creed, revelations, ezio auditore, altaïr, the secret crusade

Pamiętacie sondę jaką ogłosiło Wydawnictwo Insignis dla fanów Assassin's Creed? Mieliście zdecydować, którą z kolejnych książek z serii chcielibyście przeczytać po polsku jako pierwszą: Revelations (Ezio Auditore podążającym śladami Altaïra) czy może The Secret Crusade (powieść o samym Altaïrze) Jeżeli chcecie poznać wyniki i przeczytać fragment to zapraszamy na stronę on.fb.me.

Wczytywanie...