Książki fantastyczne

Przypływy Nocy na GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka, przypływy nocy

Pani wiosna wreszcie nas odwiedziła. Słońce śmielej zaczyna sobie poczynać, a śniegu prawie nie widać. Dzień też coraz dłuższy, a noce cieplejsze. Skoro mowa o tym mrocznym okresie doby, to niedawno miałem okazję przeczytać "Przypływy Nocy" Stevena Eriksona, stanowiące część jego pokaźnej sagi "Malazańska Księga Poległych". Co się mi w nich spodobało i jak oceniłem ten tytuł, dowiecie się z recenzji, którą popełniłem specjalnie dla GE.

Twórczość Stevena Eriksona albo się kocha, albo nienawidzi. Autor potrafi tak wymęczyć czytelnika swoją "Malazańską Księgą Poległych", że wzbudza w nim ona ból głowy bądź masochistyczne pragnienie sięgnięcia po kolejną część. Dzieje się tak za sprawą odmienności kolejnych tomów. "Ogrody Księżyca" wprowadzają w bogaty świat cyklu i zapoznają z grupą bohaterów, by w drugiej odsłonie znacznie odciąć się od wszystkiego i przenieść miejsce akcji, wprowadzając jednocześnie kolejne rzesze postaci. Następujące po nich tomy nie wiele zmieniają w tej materii, wciąż wprowadzając mętlik w głowach czytelników. Nie inaczej jest z "Przypływami Nocy", piątym tomem sagi, który prezentuje nowy kontynent wraz z grupą nieznanych wcześniej postaci.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

"Piasek" Piotr Nesterowicz

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

piasek, książka

Piasek to świetnie napisana powieść fantasy, z zapadającymi w pamięć bohaterami, bogata w intrygi, klimatyczna. Żywe bóstwo pustyni – jak o miejscu, gdzie żyją i z którym walczą, mówią bohaterowie książki – jest tu organizmem tajemniczym niby Solaris Lema, choć inaczej, bardziej pierwotnie groźnym. Barwnej, dynamicznej akcji w tej powieści towarzyszą błyskotliwe dialogi, a wątki polityczne znakomicie łączą się z wątkami osobistymi. Nie da się ukryć, że pod piórem Nesterowicza powstała historia pełna, mogąca zadowolić zarówno czytelnika szukającego akcji i przygody, jak również takiego, który lubi smakować zdania, opisy, i gotów jest poczuć żar bijący od Mutahariki. „Piasek” ma taki potencjał, że najlepiej byłoby, gdyby Piotr Nesterowicz już pisał dalszy ciąg tej historii.

Jakub Winiarski, pisarz, krytyk, redaktor naczelny Nowej Fantastyki i kwartalnika Fantastyka Wydanie Specjalne.

Torment: Tides of Numenera

Drodzy czytelni, gdy piszę te słowa jest już po drugiej w nocy, stąd krótsza i bardziej zwięzła forma tego newsa. Zbiórka zakończyła się ledwie kilkanaście minut temu, i to dużym sukcesem – dodam. Udało się inXilom zgromadzić 4 miliony, 188 tysięcy i 927 dolców od 73 tysięcy,986 fanów! Tym samym pobili rekord usynowiony przez zaprzyjaźnione studio – Obsidian Entertainment. Tamtejszy Project Eternity uzyskał na kicku – 3,986,929 dolarów.

torment tides of numenera, logo

Oczywiście wraz z funduszami zebranymi za pomocą Paypal, udało się Obsidianom dociągnąć do kwoty oscylującej w okolicy 4,2 miliona... Niemniej zbiórka kasy na Paypal dla Tormenta jeszcze się nie zakończyła i kto wie, może dzięki uzyskanym stamtąd funduszom zostanie zaliczony ostatni próg czterech i pół miliona baksów?

Inne gry RPG

Informacja prasowa

kości steampunk, zestaw

Chciałabym z dumą zawiadomić Państwa, że aż dwa produkty firmy zostały nominowane do amerykańskiej prestiżowej nagrody Origins w kategorii „Najlepsze Akcesoria do Gier”. Jest to metalowy zestaw kości steampunkowych oraz zestaw do gry Pathfinder: Serpent’s Skull.

Nagroda Origins jest przyznawana od roku 1975 przez The Academy of Adventure Gaming Arts and Design za wyjątkowe osiągnięcia i produkty w branży gier. W kilkuetapowym wyborze biorą udział zarówno eksperci, sprzedawcy, jak i użytkownicy. W tym roku nagrodę można zdobyć aż w 15 kategoriach, a w każdej ogłoszono 5 nominacji.

Inne

Ivellios i Pepcok odespali przeżycia z Pyrkonu, a nawet (o czym raczyli wspomnieć) wykąpali się! A wszystkie te heroiczny czyny dokonali po to, aby przygotować dla swoich widzów kolejny odcinek. Cieszycie się? Jeśli tak – to zapraszam do zapoznania się z Raportem. A w nim nawijają między innymi o nowej Udręce. Nie, nie – nie tej wynikającej z oglądania programu, ale tej od inXile. Czyli o wałkowanym ostatnio bez przerwy na łamach Game Exe temacie – Torment: Tides of Numenera.

Plus trochę informacji o Krakowskim Festiwalu Komiksu oraz o planszówce utrzymanej w konwencji cyberpunka – Future INC. High-Tech Stakes.

Torment: Tides of Numenera

Koniec zbiórki na rzecz Tormenta to już kwesta paru godzin, Brian Fargo, szef inXile Entertainment, pęka wręcz z dumy, nadmiaru entuzjazmu oraz wdzięczności wobec fanów. Jak to ładnie ujął – You guys rock!. Nie ma co mu się dziwić, dostał od losu drugą szansę na powrót do świetności. Najpierw sukces kickstarterowej akcji Wasteland 2, teraz – co już pewne – Torment. Mam nadzieję, że tak jak w dobrych czasach rządów tego pana nad śp. Interplay'em (wiem, wiem – firma żyje, ale w sumie "co to za życie"), jego obecna ekipa dostarczy nam po prostu porządne gry cRPG.

torment, male character

Obrazek powyżej przedstawia bohatera płci męskiej, w którego przyjdzie wcielić się graczowi. Jak widać znalazł się w "małych" tarapatach. Autorem grafik jest Nils Hamm.

Książki fantastyczne

Wyniki konkursu "Królewski wygnaniec"

Dodał: , · Komentarzy: 0

Pogoda raczej nie sprzyja – albo śnieg pada albo topnieje. A z tego drugiego wynika niekomfortowe dotarcie do domu z mokrymi butami. Na dobrą sprawę, najlepiej siedzieć w domu i tam zorganizować sobie czas – np. na czytaniu. Cztery osoby już mają książkę do czytania, bo wygrały "Królewskiego wygnańca". Serdecznie im gratulujemy! Oto one:

  • Aleksandra P. z Piotrkowa Trybunalskiego
  • Magda S. z Wrocławia
  • Danisława H. Olesna
  • Mariola K. z Pleszewa

A oto odpowiedzi na zadane w konkursie pytania:

  • Kim jest Loethar? Przywódcą plemion barbarzyńskich.
  • Jak nazywa się główna twierdza Penraven? Brighthelm.
  • Jak nazywała się ukochana żona króla Brennusa? Iselda.
Książki fantastyczne

"Karmazynowa Korona" – recenzja!

Dodała: , · Komentarzy: 0

Tysiąc lat temu dwoje młodych kochanków zostało zdradzonych – dla Algera Waterlowa oznaczało to śmierć, dla Hanalei, królowej Fells, życie bez miłości. Teraz ponownie królestwo Fells zdaje się drżeć w posadach. Młoda królowa Raisa ana’Marianna ma poważne problemy z utrzymaniem pokoju nawet w murach własnego zamku. Napięcia między czarownikami a klanami sięgnęły zenitu. W sytuacji, gdy sąsiednie królestwa próbują wykorzystać wewnętrzne waśnie w Fells do własnych celów, Raisa liczy na zjednoczenie swojego ludu przeciwko wspólnemu wrogowi. Jednakże równie groźnym przeciwnikiem może być ten, którego królowa darzy uczuciem. Poruszanie się wśród meandrów polityki nigdy jeszcze nie było tak niebezpieczne, a dawny herszt ulicznego gangu Han Alister wydaje się wzbudzać wrogość zarówno klanów, jak i czarowników. Jego jedynym sojusznikiem jest Raisa. Han nie potrafi oprzeć się uczuciom wobec niej, choć wie, że to igranie z ogniem. Niebawem Han odkrywa tajemnicę, uważaną za dawno zapomnianą – informację o takiej mocy, że może zjednoczyć ludność Fells. Czy zabierze ten sekret do grobu, nie zdążywszy go wykorzystać? Wstrząsająca prawda przysłonięta powtarzanymi przez tysiąc lat kłamstwami w końcu wychodzi na jaw w tym błyskotliwym zakończeniu serii o Siedmiu Królestwach.

"Karmazynowa korona" sprawnie prowadzi ku końcowi wszystkie wydarzenia zapoczątkowane już w "Królu Demonie". Czyta się ją równie szybko i przyjemnie, co poprzednie części i skłamałbym twierdząc, że nie zaangażowałem się emocjonalnie w sprawy bohaterów. Wątek miłosny, mimo swej powierzchowności, wynikającej z młodego wieku i niedojrzałości bohaterów, wzbudził me zainteresowanie, zaś z kolidujących ze sobą nawzajem celów postaci wynikały niespodziewane komplikacje, które tylko wzmagały ciekawość i napięcie towarzyszące mi od pierwszej do ostatniej strony. ...czytaj dalej recenzję krzyslewego!

Might & Magic X: Legacy

Julian Pirou o Might and Magic X

Dodał: , · Komentarzy: 1

Julian Pirou – dyrektor kreatywny oraz pisarz pracujący dla Limbic Software przy projekcie dziesiątej już części legendarnego cyklu Might and Magic, podzielił się z serwisem RPGamer kilkoma interesującymi przemyśleniami na temat gry.

might and magic x, logo

Wbrew moim wcześniejszym przewidywaniom, Legacy ma większym stopniu nawiązywać do podcyklu Word of Xeen (czyli IV i V części), niż do przenoszącej grę do trzeciego wymiaru szóstki. Turowy system walki, poruszanie się po świecie na wzór ruchu po heksach, "drużyna pełna awanturników" (zatem większa niż model – 4 walczących bohaterów + 2 biernych w starciach pomocników – charakterystyczny dla VI i części późniejszych) to mają by główne cechy produktu powstającego na zlecenie Ubisoftu.

Filmy fantastyczne

"Riddick"

Dodał: , · Komentarzy: 19

Nie boicie się ciemności, prawda?

Jeśli nie, już niebawem będziecie mogli cieszyć się kolejną odsłoną przygód jednego z najtwardszych, posiadającego jedne z największych cojones, prawdziwego "White Nigga" kina science-fiction Richarda B. Riddicka. Ulubiony przez wielu Vin Diesel po raz trzeci wcieli się w postać tytułowego nieustraszonego zabójcy, a zobaczyć to będziemy mogli w kinach już 6 sierpnia.

vin diesel, riddick
Wczytywanie...