Komiksy

BBPO: Plaga żab #2 – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
bbpo: plaga żab #2

W przeciwieństwie do poprzedniego trzeci album "BBPO" (według kolejności wydania w Polsce) to już ciągła fabuła, skupiająca się na walce z plagą żab. Choć po drodze zdarzają się i inne nadnaturalne sprawy...

Do Biura Badań Paranormalnych i Obrony dołącza kapitan Benjamin Daimio, który przez trzy dni był martwy. Nie wiadomo, w jaki sposób powrócił do życia, ale to on przejmuje dowodzenie w drużynie bohaterów. Misją jest pokonanie rozprzestrzeniających się i dokonujących licznych ataków żab. Tymczasem Abe stara się poznać swoją zapomnianą przeszłość.

Scenariusz prowadzą Mike Mignola i John Arcudi, ale Mignola – główny twórca całego uniwersum – podkreśla, że udział Arcudiego ma tu bardzo duże znaczenie. Przykładowo – w przypadku "Czarnego Płomienia", czyli księgi trzeciej komiksu, omawiali kolejne wydarzenia, lecz to Arcudi potem pisał tekst. Tak stworzono bardzo dobrą kontynuację, która ma nowe pomysły i rozwija główny wątek z żabami. Fabuła jest skrzętnie budowana na tym, co się do tej pory zdarzyło, również w serii "Hellboy". Wykorzystanych zostaje wiele wcześniejszych tropów, więc choć oba cykle można czytać samodzielnie, to wzajemnie się uzupełniają. Pracę scenarzystów bardziej doceni czytelnik, która sięga i po "BBPO", i po "Hellboya".

451 stopni Fahrenheita

451 stopni Fahrenheita – recenzja książki

Dodała: , · Komentarzy: 0
451 stopni fahrenheita

Ray Bradbury, jeden z czołowych twórców fantastyki, laureat m.in. Nagrody World Fantasy i Nagrody Brama Stokera, skupiał się głównie na science fiction i to właśnie tworami utrzymanymi w tym gatunku zaskarbił sobie największe uznanie ze strony czytelników i krytyki. Wznowione niedawno przez wydawnictwo MAG "451 stopni Fahrenheita" to jedno z jego najpopularniejszych dzieł, otwarcie krytykujące wpływ mediów na społeczeństwo i podkreślające negatywne efekty nieczytania książek. Byłam ciekawa, jak bardzo pesymistyczna i przejmująca okaże się jego literacka wizja i na ile do tej pory się spełniła.

Fabuła "451 stopni Fahrenheita" toczy się w futurystycznej Ameryce, w której książki od lat są zakazane i palone przez specjalnie wyszkolonych do tego strażaków, a ludzie są otumaniani przez nowoczesne media i polityczną propagandę, kontrolującą ich działania i sposób myślenia. Praktycznie nikt nie sprzeciwia się tak przekłamanej rzeczywistości albo nie chce jej zmieniać, bezpiecznie otaczając się kokonem złudzeń i niewiadomych. Tylko nieliczni ukrywają woluminy sprzed lat, skazując się tym samym na ryzyko interwencji, pilnującej ustalonego porządku władzy, i pożaru. Osobą zawodowo wywołującą takie pożary jest Guy Montag. Prowadzi dość przewidywalne i monotonne życie, aż pewnego dnia poznaje tajemniczą Klarysę, która pyta się go, czy czuje się szczęśliwy. Wtedy Guy zaczyna się nad tym zastanawiać, po raz pierwszy odczuwając potrzebę refleksji. Analizuje swoje najbliższe otoczenie i z zainteresowaniem odkrywa skrywaną przez literaturę wiedzę, przynoszącą mu zarówno ukojenie, jak i podsycającą niejednokrotnie niebezpieczną w takim świecie ciekawość.

Komiksy
20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku

"20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku" to nowa premiera wydawnictwa Hanami. Manga uznawanego twórcy, Naokiego Urasawy ("Pluto", "Monster"), ma swoją premierę we wrześniu. Z innych informacji – w przygotowaniu jest również 4. tom "Sagi Winlandzkiej". A oto opis mangi "20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku":

Kolejna (po PLUTO i MONSTERze) seria Naokiego Urasawy debiutuje w Polsce. To opowieść o przyjaźni, marzeniach, dzieciństwie, dorastaniu, ale przede wszystkim pop-kulturowa uczta, gdzie nawiązania do wydarzeń z XX wieku wypełniają kolejne kartki. Akcja skacze między dekadami drugiej połowy ostatniego stulecia poprzedniego millenium, ukazując kolejne zmiany społeczne. 20th Century Boys – Chłopaki z XX wieku to zdobywca całego wachlarza nagród japońskich i najważniejszych światowych – Festiwalu w Angoulême oraz Eisnera (aż dwukrotnie!).

Naoki Urasawa urodził się w 1960 w Tokio. Sławę przyniosła mu seria YAWARA! – opowieść o dziewczynie uprawiającej judo. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych japońskich twórców komiksowych. Na Zachodzie znany głównie z ostatnich dzieł – MONSTER, 20th Century Boys i PLUTO. Otrzymał wiele nagród i nominacji, w tym jako jedyny twórca zdobył dwukrotnie Tezuka Osamu Shō. Wśród swoich inspiracji wymienia prace Katsushiro Ōtomo (autora Akiry).

Książki fantastyczne

Szara siostra w październiku

Dodał: , · Komentarzy: 0
szara siostra

3 października nakładem wydawnictwa MAG ukaże się drugi tom "Księgi Przodka" – "Szara siostra". Recenzję pierwszej odsłony serii znajdziecie pod tym linkiem. Oto opis książki:

Tym, którzy musieli długo czekać na tę książkę, przedstawiam tu skrót wydarzeń z pierwszego tomu, by mogli odświeżyć je sobie w pamięci. Dzięki temu mogę uniknąć niezręcznej sytuacji, w której postacie dla wygody czytelnika mówią sobie nawzajem rzeczy, o których już wiedzą.

Podaję tu wyłącznie fakty istotne dla poniższej opowieści.

Gdy padnie imię Keot, możecie zadać sobie pytanie, kto to taki. Tak właśnie miało być. Z czasem poznacie odpowiedź. W pierwszym tomie nie ma o nim wzmianki.

Abeth jest planetą krążącą wokół umierającego czerwonego słońca. Niemal całą jego powierzchnię pokrywa lód. Zdecydowana większość mieszkańców żyje w szerokim na pięćdziesiąt mil równikowym korytarzu między dwiema ścianami lodu.

Sztuczny księżyc, wielkie orbitalne lustro, chroni korytarz przed lodem, kierując co noc na jego przestrzeń promienie słońca.

Komiksy
nieśmiertelny iron fist: siedem stolic nieba

Iron Fist zostaje wyrwany ze swoich spraw, ponieważ rozpoczyna się turniej nieśmiertelnych broni, na którym ma reprezentować miasto K'un Lun. Przedstawiciele pozostałych miast to groźni przeciwnicy, a stawka jest duża. Jednak szybko się okazuje, że rywalizacja między poszczególnymi wojownikami to niejedyna atrakcja drugiego tomu "Nieśmiertelnego Iron Fista".

Ed Brubaker i Matt Fraction dokładają do tego intrygi w samym sercu K'un Lun, plan Xao i Hydry, Bohaterów do wynajęcia oraz przeszłość poprzedniego Iron Fista i ojca Danny'ego Randa. Komplikują sytuację na tyle, by fabuła była nieprzewidywalna. Nawet wątek turnieju nie jest prosty ze względu na jego zasady i relacje między walczącymi. Same pojedynki też zostały świetnie zrealizowane – specjalne ataki mają swoją unikalną nazwę, np. "diabelski łamacz czaszki". Nazwy z przymrużeniem oka, trącące lekkim humorem i maksymalnie epickie, pasują do stylu walk nawiązujących do kung-fu czy karate. Klimat jest typowo mistyczny, inspirowany kulturą Dalekiego Wschodu.

Słownictwo odpowiada wrażeniom wizualnym. Potężne ataki świetnie komponują się z przenosinami do innych wymiarów, orientalną stylizacją przeciwników oraz magią i tajemnicą miejsca akcji. Zostaje to przedstawione na minimalistycznych i dynamicznych ilustracjach, którymi trudno się nie zachwycać. "Siedem stolic Nieba" to barwne fantasy, pokazujące inną – w pozytywnym sensie – część wielkiego uniwersum Marvela.

Moja Jane Eyre

Moja Jane Eyre – recenzja książki

Dodała: , · Komentarzy: 0
moja jane eyre

"Kochana Anglio, bardzo przepraszamy za to, co zaraz zrobimy z twoją literaturą".

"Dziwne losy Jane Eyre" odebrałam jako całkiem sympatyczną, acz niekoniecznie porywającą powieść. Zdecydowanie bliżej mi do "Wichrowych wzgórz" innej z sióstr Brontë – więcej w nich klimatu i treści, opowieść o Jane Eyre wydała mi się nieco przegadana. Tak czy owak, od czasu do czasu chętnie sięgam po literaturę kobiecą sprzed kilku epok, szczególnym sentymentem zaś darzę właśnie tę angielską. Wszechobecne konwenanse dziś pewnie trochę śmieszą, ale jednocześnie jest spory urok w nieśmiałych i nieudolnych próbach zalotów, zwłaszcza kiedy czytelnik już dawno wie, że historia zakończy się przed ołtarzem, a tymczasem bohaterowie nie mają bladego pojęcia, co właściwie czują. Pięknym tłem dla tych opowieści są stare posiadłości czy też dworki, rozległe budowle otoczone imponującymi ogrodami, a dalej lasami czy wrzosowiskami. Tutaj odwiedziny u sąsiada stają się całodniową wyprawą, obwarowaną oczywiście szeregiem zasad. To zupełnie inny świat. Siostry Brontë, Jane Austen? Zawsze chętnie. Brodi Ashton, Cynthia Hand i Jodi Meadows? Właśnie ostatecznie upewniłam się, że niekoniecznie. Ale po kolei.

Komiksy

Wydawnictwo KBOOM zapowiada Walecznych

Dodał: , · Komentarzy: 0

Na komiksowy rynek wchodzi Wydawnictwo KBOOM. Pierwszą premierą firmy będą "Waleczni", za których scenariusz odpowiada m.in. coraz chętniej wydawany w Polsce Jeff Lemire. Premiera – 14 września.

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w The Valiant #1-4

waleczni

Wieczny Wojownik, mistrz broni wszelakiej i tajemnych sztuk walki, trzyma straż od ponad 10 000 lat. Jest obrońcą Ziemi oraz Geomantów – tych, którzy mówią w jej imieniu.

Komiksy

Piękna ciemność – recenzja komiksu

Dodała: , · Komentarzy: 0
piękna ciemność

Próbowaliście sobie kiedyś wyobrazić, co dzieje się po zamknięciu książki dla dzieci? Czy księżniczki z bajek nadal są dobre, miłe i szlachetne, zaś książęta bez mrugnięcia okiem pędzą im na ratunek? Czy są tak uroczy, jak przedstawiają to kolejni rysownicy, a wszystkich przepełnia czysta, bezinteresowna miłość do bliźnich? Takie pytanie zadali sobie autorzy "Pięknej ciemności" i opowiadają – szczerze i bez upiększeń – o tym, co naprawdę kryje się za dużymi, niewinnymi oczami oraz szerokimi uśmiechami bajkowych postaci.

"Piękna ciemność" to tylko pozornie urocza, pięknie ilustrowana baśń dla dzieci. W rzeczywistości to mrożąca krew w żyłach, przerażająca opowieść o ludzkich wadach i ułomnościach charakteru ubrana dla niepoznaki w baśniowy kostium.

Mała dziewczynka Aurora je z przyjaciółmi idealnie zorganizowany podwieczorek. Miłe chwile zostają nagle przerwane przez atak dziwnej mazi, która porywa dzieci i zabiera je do tajemniczego lasu. Niby wszystko jest w porządku, bo las jest piękny, utrzymany w pastelowych kolorach, a mieszkańcy zdają się pomocni i przyjaźni. Jednak szybko okazuje się, że to tylko pozory, a sztuczne uśmiechy skrywają zazdrość, złość, pychę oraz bezwzględność.

Książki fantastyczne

Trzy nowości wydawnictwa MAG

Dodał: , · Komentarzy: 0

W tym tygodniu ukazały się trzy nowe książki wydawnictwa MAG. Są to: "Cesarstwo popiołów", "Epoka diamentu" i "Ocean na końcu drogi". Oto opis pierwszej z nich:

wydawnictwo mag

Armia Białego smoka na całym świecie zbiera krwawe żniwo. Po jej przejściu zostają zgliszcza. Od jej ostrzy zginęły tysiące niewinnych, a na tym z pewnością nie koniec. Tylko dawny drobny złodziejaszek Claydon Torcreek, znakomita tajna agentka Lizanne Lethridge i garstka ich przypadkowo dobranych sprzymierzeńców stoją pomiędzy furią Białego i końcem świata. Aby ocalić przyszłość, muszą zagłębić się w przeszłość i rozwikłać prastarą tajemnicę, która – być może – na dobre odwróci losy wojny.

Wczytywanie...