Książki fantastyczne

Rozdano Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla za zeszły rok. W obu kategoriach walka była zażarta, zaś odwołanie dotychczasowej formy gali wymusiło zmianę zarówno sposobu głosowania, jak też wręczania charakterystycznych statuetek.

zajdel,nagroda zajdla

Przypomnijmy, że w kategorii "Opowiadanie" startowało łącznie pięć pozycji, z czego autorem aż dwóch (oraz dodatkowo współautorem kolejnego) był Krzysztof Matkowski. To dawało mu duże szanse na zwycięstwo, ale ostatecznie bój wygrała Marta Potocka oraz jej "Chomik". W kategorii "Powieść" do boju stanęło aż siedem propozycji, przy czym dwie autorki zostały nominowane więcej niż raz. Czy to wystarczyło do zwycięstwa?

S.T.A.L.K.E.R. Piknik Na Skraju Drogi

Wydawnictwo Prószyński i S-ka podzieliło się nową datą premiery zbioru opowiadań "Piknik na skraju drogi i inne utwory". Na tę pozycję będzie się składać pięć utworów braci Strugackich, które trafią na sklepowe półki 21 stycznia 2021 roku.

piknik na skraju drogi

Bracia Arkadij i Bory Strugaccy są zaliczani do klasyków radzieckiego science fiction. Choć od powstania ich dzieł minęło już trochę czasu, to wciąż teksty są wznawiane i tłumaczone są na kolejne języki. To właśnie twórczość obu panów stanowiła inspirację dla filmu Andrieja Tarkowskiego "Stalker". Pewnie kojarzycie ten tytuł zarówno w serii książek, jak też gier komputerowych.

Światło i Cienie

Informacja prasowa

światło i cienie

Już 20 listopada Anne Bishop, bestsellerowa autorka „New York Timesa”, powróci w drugiej części fenomenalnej trylogii „Tir Alainn”, zabierając swych czytelników w pełną ekscytujących przygód podróż po swoim świecie. „Światło i cienie” to perełka wśród opowieści gatunku fantasy, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, osnuta mgiełką romansu i pełnej oddania miłości…

Po straszliwej rzezi wiedźm Fae – którzy powinni chronić swych dalekich ludzkich krewnych od wszelkiego zła – ignorowali potrzeby reszty świata. A we wschodnich wioskach znów zaczęły gromadzić się cienie – mroczne, pełne mocy, stanowiące śmiertelne zagrożenie dla każdej wiedźmy, kobiety i Fae. Tylko trójka Fae może stawić czoła rosnącej potędze zła i zapobiec jeszcze większemu rozlewowi krwi: losy świata leżą teraz w rękach Barda, Muzy i Zbieraczki.

Dzieci Diuny

Dzieci Diuny – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
dzieci diuny

Pisanie recenzji kolejnych części serii jest zwykle o tyle prostsze, że na ogół poszczególne tomy pojawiają się w dość długich odstępach od siebie, więc prościej jest wymyślić coś sensownego do powiedzenia. Kiedy jednak mamy do czynienia z ponownym wydaniem całego cyklu w krótkim przedziale czasowym, to w pewnej chwili zaczyna pojawiać się problem. Tak więc, bez dalszych wstępów, raz jeszcze zajrzyjmy na Diunę stworzoną przez Franka Herberta – tym razem w "Dzieciach Diuny".

Minęło 9 lat, odkąd oślepiony Paul Muad’dib ruszył na pustynię celem spotkania z czerwiem. Przez ten czas nad jego domeną czuwała siostra, Alia, pełniąc rolę regentki w imieniu dzieci Atrydy. Bliźnięta – Leto i Ganimę – czekają już wkrótce ciężkie próby. Fundamenty Imperium chwieją się, a wiele osób pragnie ich głów – ciotka, która ulega mrocznej części swych darów, oraz ród Corrinów, pragnący odzyskać utracony tron.

Książki fantastyczne

Wydawnictwo MAG oraz ilustrator znany pod pseudonimem Dark Crayon ujawnili okładkę kolejnego tomu cenionej serii Artefakty, do której na początku przyszłego roku trafi "Obcy w obcym kraju" autorstwa amerykańskiego pisarza Roberta A. Heinleina.

obcy w obcym kraju

W tej znanej serii pojawiają się wyłącznie nagradzane pozycje, więc i tym razem na nasze półki trafi zdobywca Nagrody Hugo za najlepszą książkę 1962 roku. Wydaje się, że to odległe czasy, ale główny bohater powieści wychował się na Marsie, zaś potem trafia do Stanów Zjednoczonych zeszłego wieku, w których króluje całkowicie mu obcy konsumpcjonizm.

Cyberpunk Girls. Opowiadania
cyberpunk girls. opowiadania

Końcówka roku 2020 stoi zdecydowanie pod znakiem cyberpunka i to w rodzimym wydaniu. Pod koniec października praktycznie znikąd ukazała się akrobatyczna gra akcji od polskiego studia One More Level zatytułowana "Ghostrunner". Odniosła spory sukces i zdobyła uznanie krytyków. W grudniu będzie nam dane (lub nie…?) wreszcie zagrać w od dawna wyczekiwany "Cyberpunk 2077" od CD Projekt Red. Pierwsza z wymienionych produkcji nie należy do najdłuższych, a do premiery tej drugiej został jeszcze dobry miesiąc (a może miesiące?). Głodni wrażeń i wszczepów mają sporą lukę do wypełnienia. I na ratunek przychodzi im nowy zbiór opowiadań polskich autorek fantastyki pt. "Cyberpunk Girls".

Inne

Informacja prasowa

tworzyć gry

Uwielbiasz grać, ale samo granie to dla ciebie za mało i chciałbyś sam tworzyć wirtualne światy? Rozważasz karierę w branży gier wideo, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Sięgnij po „Tworzyć gry” Patryka Polewiaka.

Prężnie rozwijająca się branża gier przyciąga tysiące kreatywnych osób. Jest ona jednak stosunkowo młoda, a co za tym idzie, nieco tajemnicza. Stawiając pierwsze kroki na rynku pracy, warto rozeznać się w panujących na nim zasadach, by zdobyć wymarzone stanowisko. Nie zapominajmy, że niezbędne będą także odpowiednie umiejętności. Czego warto się nauczyć, by zostać grafikiem 3D? A czego, by zdobyć posadę level designera? Z pomocą przychodzi Patryk Polewiak.

Człowiek do przeróbki
człowiek do przeróbki

Serią "Wehikuł czasu" zainteresowałem się dopiero od niedawna i po lekturze dwóch tytułów mam mieszane odczucia. Z jednej strony pochłonąłem całkiem interesującą rozprawę o klonowaniu "Gdzie dawniej śpiewał ptak" Kate Wilhelm, z drugiej zmęczyłem chaotycznie napisaną, prawie stuletnią dystopię "My" Jewgienija Zamiatina. Nie ma chyba co się dziwić, że dosyć sceptycznie podszedłem do haseł reklamujących najnowszą pozycję: "Wyróżniona pierwszą nagrodą Hugo" czy "Powieść, która zapoczątkowała cyberpunk". Cóż, sprawdźmy to!

XXIV wiek. Jak można by się spodziewać, Ziemia znacznie różni się od tej, którą znamy. Poza zaawansowanym rozwojem technologicznym autor prezentuje nowy gatunek człowieka – espera, czyli w naszym języku po prostu telepatę. Dzięki niemu od ponad siedemdziesięciu lat nie uświadczono morderstwa, a i inne przestępstwa są o wiele łatwiej wykrywane bądź wręcz zapobiega się nim, odczytując przypadkowo u przechodniów nieczyste myśli. W takim świecie poznajemy Bena Reicha, bardzo możnego biznesmena, który jednak od dłuższego czasu przegrywa na rynku z inną grubą rybą, D'Courtneyem. Wiedziony nienawiścią i uczuciem nieuchronnej porażki, postanawia zabić rywala.

Death or Glory, tom 1: Dałeś się dopaść
death or glory: dałeś się dopaść

Niejednokrotnie napotykamy komiksy, których autorzy zdają się przekonani, że poruszają doniosły temat. Ambicje twórców często jednak nie znajdują pokrycia w fabule przez miałkie postacie, przegadane sceny i dziesiątki innych powodów. Trafiają się też pozycje, w których komiksiarze stawiają na czystą rozrywkę, lecz mimochodem zahaczają o ciekawy temat.

Takie jest właśnie "Death or Glory", napisane przez Ricka Remendera ("Black Science", "Głębia"). W pierwszym tomie scenarzysta przedstawia nam Glory, dziewczynę wychowaną w otoczeniu kierowców wielkich ciężarówek, starającą się zdobyć fundusze niezbędne do przeszczepu organu dla umierającego ojca. Legalne pozyskanie setek tysięcy dolarów w ciągu tygodnia nie wchodzi w rachubę, więc Glory dokonuje napadu na dilerów narkotyków, powiązanych z jej byłym mężem.

Criminal: Umarli i umierający/Fatalna noc
criminal: umarli i umierający/fatalna noc

Mucha Comics kontynuuje publikację "Criminala", bodaj najsłynniejszej serii duetu Ed Brubaker / Sean Phillips. Ponownie mamy okazję zanurzyć się w przestępczym światku po same uszy.

Tym razem do rąk czytelników oddano "Umarłych i umierających" oraz "Fatalną noc". W pierwszej historii poznajemy losy pięknej Danicy Briggs, która po latach nieobecności wraca do miasta i powtórnie staje pomiędzy dwójką najlepszych przyjaciół – utalentowanym, czarnoskórym bokserem Jake'iem Brownem i synem lokalnego watażki Sebastianem Hydem. To za sprawą tej opowieści poznajemy także dzieje Teega Lawlessa, ojca jednego z bohaterów pierwszego tomu "Criminal". Z kolei w "Fatalnej nocy" śledzimy losy Jacoba Kurtza, który porzucił nielegalną działalność na rzecz rysowania pasków komiksów kryminalnych dla miejscowej gazety. Cierpiący na bezsenność i zdruzgotany przeszłością napotyka na swojej drodze dziwną parę, na powrót wciągającą go do przestępczego bagna.

Wczytywanie...