Książki fantastyczne
księga sandry

Dziś prezentujemy Wam recenzję wydanej niedawno w Polsce książki "Księga Sandry", autorstwa Tamory Pierce. Co na temat twórczości pisarki sądzi nasz redaktor, Frey? Przekonajcie się sami.

Ostatnio w moje ręce trafiła kolejna zagraniczna książka. To już niemalże standard, że na tłumaczenia nawet najpopularniejszych zagranicznych autorów przychodzi nam czekać długie (czasem bardzo długie) lata. "Księga Sandry", autorstwa Tamory Pierce, czyli pierwsza część cyklu Krąg Magii, to książka wydana w 1997 roku w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem do Polski trafia w tym roku za sprawą wydawnictwa Initium. Ci, którzy śledzą literaturę fantastyczną w jej oryginalnym języku, mogli natknąć się na lekturę pod tytułem „The Magic in the Weaving”, jest to mianowicie ta sama książka, jednak wydana w Wielkiej Brytanii pod innym tytułem.

Sama pisarka, Tamora Pierce, nie jest chyba (przynajmniej dla mnie) zbyt znaną autorką książek fantasy. Mimo że ma na swoim koncie dość sporo pozycji, a debiutowała już w 1983 roku, ciężko przypomnieć sobie jej nazwisko na polskich półkach księgarnianych. Sądzę, że stało się tak, gdyż dzieła autorstwa Tamory są przeznaczone raczej dla młodszych odbiorców, a jak wiadomo, to pole w Polsce zostało silnie zdominowane przez pewnego Harry'ego (którego przygody, mimo że dawno już wyrósł ze „szczenięcych” lat, nadal są dość popularne).

Krąg magii składa się z cyklu czterech książek o nazwach: Księga Sandry, Księga Tris, Księga Daji i Księga Briara. Jak nietrudno się domyślić, owe cztery postacie to główni bohaterowie cyklu, a co za tym idzie, i pierwszej części serii, czyli "Księgi Sandry". Swoją drogą, nawiązując do wydania z Wysp, stwierdzam, że tytuły brytyjskie zdecydowanie lepiej pasują, ale cóż – wydawca polski zdecydował się wypuścić je na rynek pod oryginalnym, amerykańskim tytułem. Jako dygresję wtrącę, że książka ma naprawdę ładną okładkę i prezentuje się bardzo elegancko, no ale książki nie ocenia się po okładce (ponoć).

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne

Kolekcjonerskie wydanie kultowego komiksu!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

Przygody kosmicznego detektywa, Funky’ego Kovala, uznawane są za najlepszą polską historię obrazkową. Opowieść o asie agencji Universs, który w pojedynkę walczy z potężnymi korporacjami i zagrażającymi ludzkości obcymi – w międzyczasie podbijając niewieście serca – zawładnęła wyobraźnią kilku pokoleń miłośników fantastyki.

funky koval, bez oddechu

Potencjał komiksu dostrzegli hollywoodzcy filmowcy, którzy planują przenieść Funky’ego na srebrny ekran. W rolę detektywa ma się wcielić Matthew McConaughey!

Książki fantastyczne

Wygraj "Raj utracony" – wyniki konkursu

Dodał: , · Komentarzy: 0
raj utracony, thomas sniegowski

Delikatne spóźnianie się jest ponoć nadal modne, więc zgodnie z ostatnią, mało chlubną tradycją, z lekkim poślizgiem podajemy laureatów konkursu, w którym można było zgarnąć „Raj utracony” autorstwa Thomasa Sniegoskiego. Oczywiście, strasznie przepraszamy za odrobinkę dłuższe trzymanie w niepewności.

Komu dopisało dziś szczęście?

  • Justynie Z. z Sosnowca.
  • Jerzemu M. z Koszalina.
  • Łukaszowi Z. z Czerniny.
  • Marii C. z Lublina.
  • Grażynie Z. z Ostrołęki.

Serdeczne gratulacje i miłej lektury!

Książki fantastyczne

"Rozgwiazda"

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

Losy cywilizacji spoczywają na barkach jej wyrzutków.

Kiedy pojawia się potrzeba znalezienia kogoś do obsługi elektrowni położonych trzy kilometry pod powierzchnią Pacyfiku, zaczynają się poszukiwania odpowiednich kandydatów do podmorskiego programu na ryfcie. Zatrudnienie znajdują ci, których przeszłość wstępnie przystosowała do niebezpiecznych środowisk; ludzie do tego stopnia przyzwyczajeni do obrażeń cielesnych i chronicznego stresu, że przebywanie na skraju podwodnego wulkanu staje się w ich przypadku swoistym postępem. Nikogo zbytnio nie obchodzi satysfakcja z pracy. Jeśli przez całe życie nie nauczyłeś się, że wszelki opór jest bezcelowy, w ogóle nie zostałbyś ryfterem. To niewielka cena, jaką trzeba zapłacić, by na wybrzeżu płonęły światła.

rozgwiazda, peter watts

Pośród klifów i rowów Grzbietu Juan de Fuca istnieje jednak coś, czego nikt nie spodziewał się tam odkryć, zaś wysokie ciśnienie nawet najbardziej uległą zawodową ofiarę potrafi zmienić w istotę z żelaza. Z początku sami ryfterzy nie są świadomi tego, co w sobie noszą – a gdy wszyscy inni wreszcie zdają sobie z tego sprawę, to właśnie ci odrzuceni i pogardzani trzymają dłonie na przycisku „reset” dla całej cholernej planety...

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

Znamy polską datę wydania 4. tomu bestsellerowej serii Dziedzictwo Christophera Paoliniego. Amerykański wydawca Random House podał datę wydania 4. tomu serii Dziedzictwo. Znamy też tytuł – 4. tom serii nosi tytuł Dziedzictwo a na okładce widnieje zielony smok. Dziedzictwo ukaże się w USA 8 listopada.

eragon, inheritance, okładka

Wydawnictwo Mag, wyłączny polski wydawca serii w Polsce, zapowiedział datę wydania polskiego przekładu na 9 listopada, 1 dzień po amerykańskiej premierze.

Dziedzictwo ukaże się w twardej i miękkiej oprawie.

Książki fantastyczne
uczeń diabła

Ostatnio zakończyliśmy jeden z naszych konkursów i nie da się ukryć, że tym sposobem powstała pewna pustka. W końcu „dwójka” to taka ładna liczba i cechują ją elementy, które staramy się przemycić do naszej codziennej pracy nad serwisem – skromność, pracowitość, wrażliwość czy stabilizacja. W związku z tym postanowiliśmy szybko wypełnić tę lukę wraz z niezawodnym wydawnictwem Jaguar. Dziś premiera, wielce docenianego na zachodzie, „Ucznia diabła” autorstwa Kennetha Boegha Andersena, którego objęliśmy naszym patronatem medialnym, więc jest czymś naturalnym, że ruszamy z konkursem, w którym możecie zgarnąć ten tytuł.

Jak zwykle zasady są banalnie proste. Wystarczy skierować się pod ten adres i odpowiedzieć na trzy pytania w specjalnie przygotowanym formularzu. Oczywiście musicie też liczyć na to, że Wasze wychuchane zgłoszenie konkursowe spodoba się gromadzie zgredów i malkontentów zwanej „jaśnie oświeconym jury”. Pamiętajcie, że w przypadku ostatniego pytania, kluczowa jest kreatywność i szczypta poczucia humoru.

To tyle, pozostaje mi tylko życzyć udanych łowów. Darz bór!

Książki fantastyczne

Informacja prasowa

„Księga Sandry” – pierwszy z czterech tomów bestsellerowej serii „Krąg Magii” Tamory Pierce już 23 marca w księgarniach.

Tamora Pierce to autorka bestsellerowych książek fantasy dla młodzieży. Jej tytuły zdobyły uznanie krytyków i pozyskały rzeszę fanów, spośród których zwłaszcza młode czytelniczki chętnie utożsamiają się z charakterystycznymi bohaterkami – silnymi, zaradnymi, pokonującymi coraz to nowe wyzwania.

Siła niezwykłej przyjaźni to główny przekaz „Kręgu Magii”, którego pierwszy tom oddaje w ręce polskich czytelników Wydawnictwo Initium. Tytuł każdej z kolejnych ksiąg nawiązywać będzie do jednego z czterech młodych przyjaciół – Sandry, Tris, Daji i Briara.

Obdarzona darem wplatania światła w jedwabne nici − Sandry przybywa do wspólnoty Wietrznego Kręgu. Tu spotyka Briara – byłego złodzieja, którego magiczna moc związana jest ze światem roślin; odrzuconą przez swoich rodaków Daję – szczególnie uzdolnioną w zakresie obróbki metali, oraz Tris, której tajemnicze więzi z pogodą przerażają wszystkich, łącznie z nią samą.

Książki fantastyczne

„Excalibur” – recenzja

Dodał: , · Komentarzy: 0
excalibur, bernard cornwell

Nie śpicie jeszcze? Bardzo dobrze, gdyż mamy dla Was kolejny smakowity tekst. Nasz kapryśny dział książkowy pęcznieje nie tylko w dzień, ale także w nocy. Warto więc odwiedzać nasz serwis o każdej porze, bo to tak jak z tym legendarnym pudełkiem czekoladek – nigdy nie wiecie na co traficie.

Tym razem nasz dziarski redaktor Tamc., dzięki uprzejmości wydawnictwa Erica, przyszykował soczystą recenzję „Excalibura” autorstwa Bernarda Cornwella. Jak kończą się dzieje legendarnego króla Brytanii? Czy ostatnia część „Trylogii Arturiańskiej” trzyma wysoki poziom? Zapraszam pod ten adres, gdzie odnajdziecie odpowiedzi na te i inne pytania.

„Powiadam wam, mości wielbiciele literatury, że niebawem w powietrzu uniesie się tętent galopujących koni, przedrze je szczęk mieczy i toporów, przekują ludzkie wrzaski, rozszarpią grzmoty chmur, a wszystko zostanie nasycone zapachem krwi poległych Brytów i Saksonów. Osobą odpowiedzialną za te siejące grozę wydarzenia jest nie kto inny, jak Bernard Cornwell, którego książka pt. "Excalibur", wieńcząca "Trylogię Arturiańską", kilkanaście dni temu zadomowiła się w polskich sklepach i księgarniach. Obie wcześniejsze części skutecznie wciągały czytelnika w wir przygód, rozgrywających się w Brytanii w VI wieku obecnej ery. Jeśli wierzyć zdaniom z okładki, czeka nas "niebanalne zakończenie opowieści o Merlinie i Arturze". Czy aby na pewno? By się przekonać, nie pozostawało mi nic innego, jak zabrać się za lekturę, a tym samym cofnąć w czasie, dobyć głodnego podróży ogiera i samemu zobaczyć tamte zdarzenia, malowane piórem angielskiego pisarza.”

Książki fantastyczne
czerwona piramida, rick riordan

Ulalala... się porobiło. Uwierzycie, że wczoraj szlag trafił korbę od maszyny losującej? Na domiar złego te nygusy z „Komisji Gier i Zakładów” przyprowadziły swoje szlachetne zadki dopiero dzisiaj i z ich ust nie padło nawet słowo „przepraszam”. Nie wspominając już o tym, że żydomasońskie, amerykańskie lobby pod wodzą samego szatana, ponownie uknuło spisek, który miał na celu zniweczenie planów przekazania Wam smakowitych nagród. Przecięliśmy jednak ten węzeł gordyjski, gdyż umówmy się, co to dla nas?

No dobra, kolejny raz daliśmy małą plamę. Mam nadzieje, że nie gniewacie się za ten drobny poślizg? Mieliśmy jednak ku temu dobre i absolutnie uzasadnione powody, więc liczymy na wyrozumiałość.

Oto szczęśliwcy:

  • Piotr U. z Poznania.
  • Robert A. ze Zgierza.
  • Krzysztof K. z Brzezin.

Serdeczne gratulacje i miłej lektury!

Książki fantastyczne

24 marca rozlegnie się skowyt!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

Mroczna powieść fantasy w najlepszym wydaniu. Brutalna, posępna, jak żywcem wyjęta z nordyckich mitów.

synowie boga

Wiedziony przepowiednią król wikingów, pozbawiony możliwości posiadania męskiego potomka, wyprawia się, by uprowadzić dziecko, gwaranta pomyślności swego ludu. Zamiast jednego, znajduje dwa niemowlaki – bliźniaczych synów śmiertelniczki i nordyckiego boga. Jednemu pisany jest los dziedzica królewskiego tronu, drugiemu – żywot wśród wilków.

Niekonwencjonalne ujęcie mitu o wilkołaku. Ociekające krwią, pachnące żelazem. Rozbrzmiewające złowieszczymi zaklęciami i szczękiem oręża.

Można powiedzieć, że akcja „Synów boga” toczy się dwutorowo: na poziomie ludzkim i nadprzyrodzonym. Wali, Feileg i osoby z ich otoczenia zostają wciągnięci w boskie manipulacje – za sznurki ciągną Odyn i Loki, a swoje trzy grosze dorzuca również królowa wiedźm Gullweig. Gdy mowa o celach i ambicjach nordyckich bóstw, nie ma czytelnych granic między dobrem a złem ocenianymi w ludzkich kategoriach. Bracia kierują się porywami uczuć i uśpionymi instynktami, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, co kryje się za wydarzeniami, którym muszą sprostać i jak daleko mogą sięgać ich konsekwencje.

Z fragmentem książki możecie się zapoznać w naszym dziale książkowym.

Wczytywanie...