Walka

4 minuty czytania

Kilka cennych informacji dotyczących walki w Fallout 2 oraz Fallout.

Jedną z najważniejszych czynności w grze jest trafne wybieranie perków – my skupimy uwagę na postaci, w której największą uwagę kładziemy na umiejętność posługiwania się różnymi rodzajami broni oraz na jak najlepszym prowadzeniu walk z przeciwnikami. Podstawowym perkiem na początku naszej przygody z Falloutem jest Awareness, dzięki któremu możemy dowiedzieć się ile nasz przeciwnik posiada hit pointsów oraz jakiej broni używa. Kolejnym bardzo ważnym perkiem jest Quick Pocket, który powoduje, że nasza postać przeładowuje magazynek nie za 4 punkty AP jak to było dotychczas, a za 2 AP (Quick Pocket nie zmniejsza ceny przeładowania, lecz wejścia do ekwipunku). Natomiast gdy chcemy zwiększyć klasę swojego pancerza oraz częściej unikać strzałów wroga, to w tym pomoże nam perk o nazwie Dodger. Gdy nasza postać zdobędzie wyżej opisane perki, najlepszym krokiem będzie zwiększanie jej AP perkiem Action Boy, który powoduje wzrost AP o +1 za każdy jego wybór. Oprócz tego alternatywą są Swift Learner, Quick Recovery oraz Earlier Sequence. Aha, zawsze na początku gry wybierajcie trait Fast Shot – może okazać się pomocny.

To by było na tyle co do perków i traitsów, a teraz zajmiemy się cechami naszego bohatera. Jak się domyślacie najważniejsze w walce to Small Guns oraz Energy Weapons i głównie te umiejętności powinniśmy rozwijać 'na maksa'. Co do Meele Weapons i Unarmed, to wiecie, że ręką i 'scyzorykiem' dużo nie zdziałamy. Alternatywą są tu Big Guns, ale ocenę pozostawiam wam samym. Ja na szesnastym poziomie miałem 167% Small Guns oraz 140% Energy Weapons przy 14% Big Guns, a w walkach wcale nie szło mi najgorzej. Ponadto powinniśmy rozwijać także inne umiejętności, które nam bardzo pomogą (mam tu na myśli speech, science oraz repair). Umiejętności te pomogą nam bez przeszkód wykonywać kolejne questy.

Uff, po tych wypocinach wreszcie dotarłem do samej walki. W tej części chce wam opisać taktykę oraz kilka cennych uwag, które pozwolą wam przetrwać w walce. Pierwszą ważną sprawą jest dobór broni. Tych mamy strasznie dużo, ale wyróżniają się spośród nich naprawdę niezłe 'spluwy'. Do moich najlepszych należą oczywiście Plasma Gun za duże obrażenia w single shot`cie, Pancor Jackhammer za świetną opcję burst i dość częsty critical hit z małych odległości (polecam go szczególnie dla średnio zaawansowanych graczy, później jest raczej kiepski). Inne świetne giwery to H&K CAWS – trochę bardziej zubożała wersja Pancor Jackhammera (dobry dla średnio zaawansowanych), M72 Gauss Rifle, który świetnie może przygrzać z singla. Natomiast, jeśli nasza postać specjalizuje się w Big Guns`ach to tutaj trafnym wyborem będzie bardzo rzadko spotykana broń Light Support Weapon (ja tylko raz zdobyłem ją od handlarza na przedmieściach NCR). Dobre są także miniguny, a najlepszym z nich jest Vindicator Minigun, chyba jedyna broń, która zadaje tak wiele obrażeń (ja dostałem rykoszetem od Markusa za ok. 1000). W kanonie Big Guns dobre są również Flamer i M60.

Co do samej taktyki to dokładnie rozdzielajmy AP, których mamy jak na lekarstwo, no chyba, że ktoś rozwinął na maksa perk Action Boy. Najlepiej, jeśli mamy możliwość potrójnego strzału z singla, (np. ze świetnej Plasma Gun lub M72 Gauss Rifle) lub podwójnego z opcji burst (np. z dalekich odległości Support Light Weapons`em, a z bliskich Pancor Jackhammer`em). W czasie mojej gry na średnim poziomie podczas mojej tury używałem spluwy z opcją burst za 5 AP, później oddawałem strzał z Magnuma za 3 AP z ulepszonym magazynkiem, którego na końcu przeładowywałem za 1 AP – może to wydawać się dziwne, ale tak wyglądała moja pierwsza tura. Później na wyższych poziomach było trzy razy z Plasma Gun lub M72 Gauss Rifle lub dwa bursty np. z Pancora.

Pomimo świetnych broni, dużej ilości AP i HP naszego bohatera, rozwiniętych perków i umiejętności przyjdzie nam walczyć, (co zdarza się bardzo często) z więcej niż jednym przeciwnikiem np. patrole na terenach w pobliżu bazy Navarro są cholernie upierdliwe. Podczas takich potyczek możemy nieźle oberwać i stracić dość dużo HP. W takich sytuacjach niezastąpione bywają stimpacki lub jeszcze lepsze super-stimpacki, których działanie polega na przywracaniu straconych HP naszego bohatera lub przyjaciół, bo tych także możemy leczyć. Tu napiszę o małym triku – nie umieszczajmy ich w polach Item 1 lub 2, ponieważ jest to bezcelowe, a w miejsca te dajmy jakąś dobrą giwerę lub np. granat. Najlepiej, jeśli w czasie tury wejdziemy do ekwipunku i tam podładujemy swoje HP za friko, no może oprócz straconych AP za wejście do inwentarza, ale tylko 2 AP przy zdolności Quick Pocket.

W czasie swojej przygody z Falloutem 2 możemy przyłączyć do siebie przyjaciół, którzy obdarzeni są różnymi zdolnościami w tym niektórzy potrafią świetnie walczyć. Do takich należy mutant Markus, którego specjalnością są Big Guns`y, czyli wszelkiego rodzaju miniguny itp. Kolejnym dobrym przyjacielem, jakiego możemy mieć w swojej drużynie jest Cassidy – specjalność small guns. Innym, dobrym pomocnikiem jest Sulik, który przydaje się na początku rozgrywki, specjalność meele weapons. Każda z postaci przyłączonych do drużyny posiada kilka opcji zachowania w walce np. agressive, berserk itp., którą możemy jej przypisać. Tutaj jednak chciałbym podkreślić, że dość często będziemy musieli wczytywać save, ponieważ nasi przyjaciele często potrafią zamiast wroga postrzelić także i nas. Dlatego wybierajmy opcję Custom i ustalmy opcje burst na najłagodniejszą, możliwe, że to pomoże.

Komentarze

0
·
To jest śmieszne. 127 % na normalnym to nic, a 200 % w small guns to kwota dająca ci kupę. Na normalnym bitewnym gość z nożem wyrządza nieproporcjonalne szkody chłopakowi w combat armor. Ta gra to jakiś ciąg dziwów bez żadnej spujnej logiki. Grałem, gram będę grał i nawet jak zronisz sobie postać przez edytor ta gra nie zostawia złudzeń, zero matematyk, zero ligiki.
0
·
Skoro...

Cytat

Grałem, gram będę grał...

to cel twórców został osiągnięty Z dużym okładem, zważywszy na liczbę lat, które minęły od premiery.
0
·
Oczekiwać realizmu w grze? Serio?
0
·
Duniu realizm to nowy fetysz w grach/filmach/książkach.

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...