Książki fantastyczne

Smok Griaule na GameExe!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Uczta wyobraźni to ceniona seria wydawnicza. Trafiają do niej świetne książki, chociaż nie oznacza to, że nie może trafić się w niej coś gorszego. Wydana 27 stycznia pozycja pt. Smok Griaule znalazła się w Uczcie Wyobraźni. Czy okazała się być godna tego cyklu? Tego dowiecie się z recenzji napisanej przez Pandemona!

smok griaule, okładka książki

"Smok Griaule" to omnibusowe wydanie opowiadań o tytułowym stworzeniu autorstwa Luciusa Sheparda. Omnibusowe, gdyż zamieszczono w nim wszystkie jak dotąd wydane utwory o Griaule'u. Jednocześnie jest to kolejna pozycja z serii Uczty Wyobraźni, której książki znane są w światku fantastów jako jedne z lepszych wydań w tym gatunku ostatnich lat. Czy i tym razem otrzymaliśmy do lektury prawdziwe arcydzieło?

Czytaj dalej...

Dziękujemy wydawnictwu Wydawnictwo MAG za dostarczenie egzemplarza recenzenckiego.

Mass Effect 3: Lewiatan

Wczorajszego dnia udostępniony został dodatek do "Mass Effect 3" zatytułowany "Extended Cut". To, czy wykonał on swoją rolę, pozostawiam do przedyskutowania innym, bo ci, którzy narzekali na liczne dziury fabularne, powinni być zadowoleni. Wracając jednak do tematu: w plikach z wczorajszego DLC fani zdołali znaleźć informacje o kolejnym dodatku, który skupi się na przedstawieniu historii Lewiatana – Żniwiarza, który z nieznanych powodów wystąpił przeciwko swoim pobratymcom. Uwaga na nisko latające spoilery w dalszej części newsa.

mass effect 3

Według informacji udostępnionych przez fanów, w dodatku Shepard wyruszy na pomoc niejakiej Ann Brynson, która poszukiwała Lewiatana. Owy Żniwiarz, określany mianem zdrajcy, zabił jednego ze swoich i opuścił szeregi "zabójczych maszyn". Dodatek zapewni powiększenie zasobów wojennych o wspomnianego wcześniej Lewiatana. Również sama Ann Brynson będzie mogła zginąć w zależności od podjętych przez nas decyzji.

Książki fantastyczne

Są już nominacje do Zajdla!

Dodała: , · Komentarzy: 0
zajdel 2012, nominacje

Dzisiaj, tj. 26 czerwca 2012 roku, w warszawskiej KluboKawiarni Grawitacja ogłoszono nominacje do najgłośniejszej nagrody polskiego fandomu – im. Janusza A. Zajdla. Laureatów, jak co roku, poznamy podczas zamknięcia tegorocznego Polconu. Oczywiście zanim poznacie tak wyczekiwaną listę, ja skorzystam jeszcze ze swojego "czasu antenowego" i pokrótce zarysuję wam historię tejże błyszczącej statuetki.

Jej początki sięgają kwitnących dla polskiej fantastyki lat '80, a konkretniej roku 1984, kiedy to w Łodzi na spotkaniu klubów fantastyki powołano do życia nagrodę Sfinksa. Natomiast rok później, w Świnoujściu, postanowiono, że nagroda będzie przyznawana na każdym Polconie. Wtedy też, jako pierwszy, nagrodę tę otrzymał właśnie Janusz A. Zajdel za swoją powieść Paradyzja. Książka należała do nurtu fantastyki socjologiczno-politycznej, dość kontrowersyjnej, jak na tamte czasy. Opowiadała o totalitarnej antyutopii – sztucznej planecie Paradyzji będącej satelitą planety Tartar, której rząd w swej rozwijającej się paranoicznej obsesji nawet nie informuje społeczeństwa, chociażby o jej położeniu. Nieszczęśliwie autor zmarł tuż przed jej otrzymaniem, a statuetkę ku jego czci nazwano właśnie nazwiskiem pisarza.

Po dziś dzień laureaci tzw "Zajdlów" wyznaczają żelazny trzon polskiej fantastyki, a do ich grona należą takie nazwiska jak: Andrzej Sapkowski, Feliks W. Kres, Ewa Białołęcka, Marek S. Huberath, Rafał A. Ziemkiewicz, Anna Brzezińska, Jacek Dukaj, Andrzej Ziemiański, Jarosław Grzędowicz i wielu innych, bo chociaż nazwiska się powtarzają, nie sposób ich wszystkich wymienić. Ale przyznacie, że każdy z was słyszał większość z tych, które wymieniłam? Zatem nie sposób nie zapytać – których lubicie najbardziej?

Inne

Nominacje do European Games Award

Dodał: , · Komentarzy: 0

Risen 2 moim zdaniem jest jedną z najlepszych gier, które miały premierę tego roku, choć po prawdzie, ten rok jeszcze się nie skończył. Niestety ani twórcy, ani wydawca nie ujawnili, czy ich dziecko odniosło sukces finansowy. Ale ucieszyła mnie wieść o nominacji Risena 2 i jego wydawcy, Deep Silver do European Games Award.

european games award

"Risen 2" otrzymał nominację w kategorii Best European Special Edition (najlepsza europejska edycja specjalna), a Deep Silver w Best European Publisher (najlepszy europejski wydawca). Nominacje otrzymał też Wiedźmin 2 w kategoriach: Best European Action Game (najlepsza europejska gra akcji), Best European Console Game (najlepsza europejska gra konsolowa), Best European Gameworld (najlepszy świat w grze europejskiej), Best European Character Design (najlepsza europejska konstrukcja postaci), Best European Game (najlepsza europejska gra), Best European Special Edition (najlepsza europejska edycja specjalna), Best European Art Direction (najlepszy europejski dyrektor artystyczny), Best European Game Design (najlepszy europejski projekt gry), Best European Community (najlepsza europejska wspólnota). Przyznacie, że dużo tych nominacji otrzymała nasza rodzima produkcja. Z naszego kręgu zainteresowań jeszcze Torchlight 2 dostał nominację do Europe's Most Wanted Game (najbardziej poszukiwana europejska gra).

Głosy można oddać tutaj. Ja już zagłosowałem na swoich faworytów i trzymam za nich kciuki, niecierpliwie czekając na wyniki. Na kogo zagłosowaliście? Za kogo szczególnie trzymacie kciuki?

Avatar

Kontynuacje Avatara

Dodał: , · Komentarzy: 23

Dla jednych może to być świetna wiadomość, dla drugich żenada. Faktem jest, że ta informacja nie jest pewna, lecz jeśliby się spełniła, to James Cameron niech nie liczy na moje wsparcie finansowe – czyt. nie pójdę do kina trzy razy z rzędu na trzy kolejne Avatary.

sigourney weaver, avatar

W wywiadzie z Sigourney Weaver, aktorka stwierdziła, iż jesienią rozpoczną się zdjęcia do "Avatarów" (liczba mnoga to nie błąd). Uważa ona, że Cameron zamierza pracować nad trzema częściami o niebieskich ludzikach jednocześnie, a ona ma kontrakt na występ w nich.

Co o tym myślicie? Bo ja, o ile skłonny byłbym wybrać się do kina na "Avatara 2", to na kolejne dwie części już nie, bo nie mam zamiaru wydawać trzy razy z rzędu pieniędzy za zobaczenie niebieskich ludzików. Nie wspominając już, że wątpię, aby Cameron miał ciekawy pomysł na realizację tych filmów i na porządną, nieprzewidywalną fabułę. A co do występu Sigourney Weaver – mnie grana przez nią postać irytowała. I czy ona czasem nie umarła?

Książki fantastyczne

Książka o antybohaterach, poruszająca dogłębnie, smutna, wstrząsająca i ukazująca świat w złym świetle. Tak widzi mi się Smutną historię braci Grossbart. A to jest wrażenie po przeczytaniu opisu i spojrzeniu na okładkę, przedstawiającą starannie zrobiony drzeworyt. Lionel postanowił sprawdzić tę pozycję i wynikiem jego starań ukazała się recenzja "Smutnej historii braci Grossbart"! Czy ta książka okazała się godna polecenia? Zapraszam do przeczytania recenzji Lionela, naszego nadwornego krytyka!

smutna historia braci grossbart, okładka książki

Książek poświęconych antybohaterom jest znikoma ilość. Częściej spycha się ich do roli drugorzędnej, jako cel wypraw pozytywnych postaci, i nie rozwija się ich wątków w znaczny sposób. Jesse Bullington, literacki debiutant, postanowił jednak skupić się na antagonistach, odtwarzając historię braci Grossbart, legendy średniowiecznych traktów, bo nie ma najmniejszej wątpliwości, że rodzeństwo to odpychające istoty, chociażby z powodu samej profesji – ograbiania grobów.

Czytaj dalej...

Dziękujemy wydawnictwu MAG za dostarczenie egzemplarza recenzenckiego.

Risen 2: Mroczne wody

Demo Risen 2: Mroczne Wody

Dodał: , · Komentarzy: 5

Późno, bo dopiero po dwóch miesiącach od premiery udostępnione zostało demo Risena 2. Każdy może teraz sam wypróbować tę grę i sprawdzić, czy odpowiadają mu pirackie klimaty.

risen 2

Ja już przeszedłem Risena 2 i uważam go za bardzo udaną produkcję. Jeśli jednak ktoś tego nie zrobił, zachęcam do ściągnięcia dema za pośrednictwem Steama. Jest to niewątpliwie także próbka przed zagraniem w tytuł Pirahna Bytes przez konsolowców. "Risen 2" na ich platformie ukaże się dopiero w sierpniu, ale mogą już zagrać na PC w demo.

A teraz do tych, którzy już zagrali w "Risena 2". Jakie macie wrażenia? Pozytywne, jak ja czy negatywne?

Czas Horusa

Jeżeli zastanawialiście się kiedyś nad przyszłością ludzkości, to wiedzcie, że jej losy w XXXI tysiącleciu odmieniły całkowicie oblicze naszej rasy. Już jakiś czas temu pisaliśmy o patronacie, jakim objęliśmy świeżutką serię spod znaku Fabryki Słów. W najbliższy piątek nadejdzie ten chwalebny dzień, w którym Wielka Krucjata rozleje się po polskich księgarniach rozpoczynając Czas Horusa. Jeżeli jeszcze nie wiecie, ile prawdy jest w słowach Imperatora, a strach nie pozwala wam sięgnąć po pisma Jego wiernego sługi Dana Abnetta, sięgnijcie umysłami do treści pióra Hassana – naszego nadwornego epistolarza szerzącego słowo Imperatora.

okładka książki, czas horusa

Nigdy nie rozumiałem niezwykłej popularności świata Warhammera 40,000. Stworzony w 1987 roku jako przeciwwaga do świata zwykłego Warhammera (bez daty), 40k jest niezwykłym dowodem na to, że można wziąć założenie typowo fantasy, przenieść je do futurystycznej, dystopijnej przyszłości i zrobić to dobrze – wręcz bardzo dobrze. Próżno bowiem doszukiwać się w 40k elementów charakterystycznych dla fantastyki naukowej; nie ma tutaj ani bogato opisywanych zagadnień naukowych, ani wyszukanej technologii odziedziczonej po zagubionej rasie obcych, nie ma tu nawet komputerów i korporacji. Nie, w czterdziestym milenium jest tylko wojna.

Czytaj dalej...

Diablo III

"Diablo III" – już wkrótce nowa dostawa

Dodał: , · Komentarzy: 1

Na rynku gier komputerowych dawno nie było takiej sytuacji. "Diablo III" okazał się tak długo wyczekiwaną grą, że kilka dni wystarczyło na to, żeby wyprzedać większość pudełkowych edycji. Te, które były dostępne na portalach aukcyjnych, często były zaś sprzedawane po zawyżonej cenie. Co więcej, zaczęły się również pojawiać problemy z edycją cyfrową, więc odwiedzenie świata Sanktuarium było zadaniem niemal niemożliwym. Wkrótce jednak równowaga powróci do naszego rzeczywistego świata, bo CD Projekt poinformował, że świeża dostawa "Diablo III" trafi na półki sklepowe jeszcze w tym miesiącu.

diablo 3

Jak z cenami nowych egzemplarzy? Cóż, raczej żaden sklep nie zawyży specjalnie ceny, ale na zniżki nie powinno się również liczyć. Zatem każdy zainteresowany zakupem musi być nastawiony na to, że jego portfel zostanie odchudzony o 200 złotych. Drogo, biorąc pod uwagę polskie standardy i to, że gra do najdłuższych nie należy.

Wczytywanie...