Smok Griaule

Smok Griaule
Ocena użytkowników
10 Średnia z 1 ocen
Twoja ocena

Minęło z górą ćwierć wieku, odkąd Lucius Shepard wprowadził nas w niezwykły fikcyjny świat, oddzielony od naszego tylko „najcieńszym z możliwych marginesem możliwości”. W tym właśnie świecie, w mitycznej dolinie Carbonales, umieścił akcję Człowieka, który pomalował smoka Griaule’a, opowieści o Mericu Cattanayu, artyście, który podjął trwającą wiele dziesięcioleci próbę pomalowania – i przy okazji zabicia – uśpionego, lecz nie całkiem martwego smoka, mierzącego sześć tysięcy stóp długości i władającego umysłami ludzi. Opowiadanie zostało nominowane do licznych nagród i jest dziś uważane za jedno klasycznych dzieł autora.

Na przestrzeni lat Shepard wracał do swojego zmyślonego świata w kolejnych błyskotliwych opowiadaniach naświetlających historię Griaule’a z różnej perspektywy. Zaskakująca Łuska Taborina stanowiła dramatyczne i widowiskowe ukoronowanie cyklu luźno powiązanych nowelek, które – trudne dziś do odszukania – zostały zebrane w niniejszym tomie. Zwieńczeniem ich zbiorowego wydania (i prawdziwą gratką dla wielbicieli talentu Sheparda) jest Czaszka, zupełnie nowe opowiadanie stanowiące nieoczekiwaną kontynuację znanych wątków, w którym Shepard wplata sagę o prastarym baśniowym potworze w polityczne realia współczesnej Ameryki Środkowej. Smok Griaule to książka absolutnie wyjątkowa, dzieło znakomitego stylisty, obdarzonego ogromną – i zawsze nieprzewidywalną – wyobraźnią.

Recenzja Czytaj całą recenzję »

"Smok Griaule" to omnibusowe wydanie opowiadań o tytułowym stworzeniu autorstwa Luciusa Sheparda. Omnibusowe, gdyż zamieszczono w nim wszystkie jak dotąd wydane utwory o Griaule'u. Jednocześnie jest to kolejna pozycja z serii Uczty Wyobraźni, której książki znane są w światku fantastów jako jedne z lepszych wydań w tym gatunku ostatnich lat. Czy i tym razem otrzymaliśmy do lektury prawdziwe arcydzieło? W zbiorze tym znajduje się pięć opowiadań, z których wyłania nam się powoli majestatyczny... czytaj dalej...

Wczytywanie...