Gildia Mędrców

2 minuty czytania

tyranny,płonąca książnica,gildia mędrców

Szkoła Inkaustu i Pióra to najstarsza ze szkół magii w Terasach, która istnieje od czasów Pięciu Żon. Ta szacowna instytucja jest poświęcona zdobywaniu i przechowywaniu magii – przynajmniej tak utrzymują Mędrcy, wkładający więcej energii w gromadzenie wiedzy niż w rozpowszechnianie jej. W 17 PR założyli i stopniowo powiększali skryptorium, aż przekształciło się w Cytadelę Pergaminu, która w ciągu następujących po sobie pokoleń stała się najświetniejszą biblioteką na kontynencie. Przez wieki Szkoła Inkaustu i Pióra chroniła i utrzymywała archiwum starożytnej wiedzy z dala od politycznych wstrząsów Młodszych Krain jako trwały filar wiedzy oraz kultury. Uczeni stali się z czasem użytecznym narzędziem dla najzamożniejszych poprzez przekazywanie wiadomości oraz naukę czytania dla dzieci szlachetnie urodzonych. Mędrcy to archiwiści i badacze wiedzy tajemnej, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że większość z nich zajmuje się pracą pisarską, podczas gdy nieliczni poświęcają się zgłębianiu tajemnic sigili. Każdy korzysta z już gotowych zwojów, dlatego obowiązkiem badacza jest zbieranie, pisanie lub tłumaczenie kolejnych tekstów, które następnie wykorzysta ktoś inny.

Wieśniacy zaczęli się obawiać mieszkańców Cytadeli, ale królowie nie widzieli w szkole zagrożenia, co pozwalało jej przetrwać aż do czasu ataku Hegemona. Początkowo uczeni buńczucznie twierdzili, że zgromadzona wiedza pozwoli na odparcie każdego ataku. Przeciwstawienie się Kyros nie zostało jednak podjęte ani pochopnie, ani jednogłośnie. Szybko okazało się, że Cytadela Pergaminu stała się znana jako Płonąca Książnica, bowiem Edykt Ognia Hegemona obrócił ją w zgliszcza w roku 430 PR. Od tamtej pory kodeks zabrania korzystania z większości wiedzy, jaka znajduje się w Szkole Inkaustu i Pióra. Mimo to krążą legendy o Cichym Archiwum, czyli miejscu w czeluściach Cytadeli, gdzie wciąż spoczywa zwój z całą wiedzą Mędrców.

Obecnie nieformalną przywódczynią szkoły jest surowa Renata, która koordynuje wysiłki mające na celu odzyskanie Cytadeli z rąk wojsk Hegemona. Chociaż przedstawiciele szkoły wiedli do tej pory pustelniczy tryb życia, to kobieta marzy o tym, by ponownie zjednoczyć Mędrców. Potrzebuje do tego Oka Skrybów, które znajduje się gdzieś w Książnicy. W oczach pozostałych uczonych Renata uchodzi za osobę, dla której liczy się porządek, ale także władza.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...