Polcon 2019

Jak już wcześniej informowaliśmy, podczas trwającego właśnie konwentu miłośników fantastyki Polcon 2019 przyznano nagrodę imienia Janusza A. Zajdla w dwóch kategoriach. Jesteście ciekawi, kogo nagrodzono za dokonania w 2018 roku?

polcon

Nim przejdę do samych wyników, należy zauważyć, iż właściwie od początku pojawiło się dwóch faworytów. W kategorii "Powieść" bardzo dobre recenzje zebrała książka przywoływanego wczoraj Roberta M. Wegnera "Każde martwe marzenie. Opowieści z meekhańskiego pogranicza". Tytuł ten pojawił się w listopadzie zeszłego roku, stanowiąc kolejną udaną cześć cyklu.

Dungeons&Dragons

Kim jest Mordenkainen?

Dodał: , · Komentarzy: 4

Być może nie każdy słyszał o sławnym czarodzieju imieniem Mordenkainen, ale najnowszy materiał w ramach D&D Beyond bliżej przedstawia nam najbardziej rozpoznawalnego maga w świecie Greyhawk. Czyżby był on odpowiednikiem Elminstera z popularnych Zapomnianych Krain?

mordenkainen

Na pewno natknęliście się na to imię podczas wirtualnej wycieczki po Faerunie, ale pewnie nigdy nie stanęliście z nim twarzą w twarz, bowiem Mordenkainen rezyduje w Oerth, gdzie zasłużył sobie na miano największego czarodzieja w świecie Greyhawk. Możemy dowiedzieć się o nim kilka ciekawostek dzięki najnowszemu materiałowi, który pojawił się za darmo w ramach D&D Beyond.

Północ-Południe
opowieści z meekhańskiego pogranicza

Jeśli tęsknicie za burzliwym światem meekhanskiego pogranicza, to na pewno ucieszy was dostępne za darmo opowiadanie Roberta M. Wegnera. "Jeszcze może załopotać" pełni rolę materiału promocyjnego, ale sama objętość sprawia, że warto poświęcić mu kilka chwil.

Seria opowiadań z meekhańskiego pogranicza cieszy się w naszym kraju dużym zainteresowaniem, co dodatkowo cieszy, bowiem autor jest Polakiem. Twórczość Wegnera doczekała się nagrody im. Janusza A. Zajdla, zaś cały cykl składa się w tym momencie z pięciu książek. Jest okazja, by powrócić do tego świata, bowiem udostępnione za darmo opowiadanie "Jeszcze może załopotać" liczy sobie blisko 80 stron, przedstawiając nam heroiczną walkę cesarza z najeźdźcą, który pragnie zagłady Imperium Meekhańskiego.

Wydawca całego cyklu, czyli Powergraph, ma w tym rzecz jasna swój cel, dodatkowo kusząc nas konkursem z atrakcyjnymi nagrodami. Dostępne są aż trzy kategorie: grafika, slogan oraz cosplay. Każda z nich rzecz jasna musi być powiązana z cyklem, ale jedynie w przypadku sloganu obowiązuje limit trzech nadsyłanych prac od tego samego autora. Jeśli zachwycimy konkursowe jury w ramach którejś (bądź nawet wszystkich) kategorii, to czekają na nas nagrody, w tym także te o charakterze pieniężnym.

Trzeba się pospieszyć, bowiem termin nadsyłania swoich prac upływa 16 października i później pozostaje jedynie liczyć na sukces.

Komiksy

Promethea – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
promethea

Alan Moore to w dzisiejszych czasach gwarant jakości. "Promethea" potwierdza klasę tego twórcy – nie jest co prawda komiksem łatwym i dla każdego, ale wielu czytelników powinno docenić intertekstualną grę i opowieść o sile wyobraźni – a przy tym czerpać przyjemność z lektury.

Studentka Sophie Bangs pisze pracę dyplomową poświęconą postaci Promethei, występującej w różnych tekstach kultury. Niewinna ciekawość sprowadza na dziewczynę niebezpieczeństwo – zostaje zaatakowana przez mroczny twór. To jednak pozwala jej poznać prawdę na temat Promethei i stać się... jej nowym wcieleniem.

Komiks otwiera tekst Alana Moore'a o historii Promethei. To bardzo ważny początek, bo z niego wyrasta zamysł na tytułową bohaterkę, która jest żyjącą opowieścią. Przeistaczać się w Prometheę mogą ludzie mający z nią określony związek – np. artyści wkładający w tworzenie tej postaci cząstkę siebie. Rozwinięcie tej koncepcji, zanurzanie się w przeszłość i przedstawianie wizji obejmującej drogę ludzkości od stworzenia po koniec świata zajmuje cały pierwszy tom.

Dungeons&Dragons

Kickstarterowa zbiórka na nowy setting do piątej edycji Dungeons&Dragons zbliża się powoli ku końcowi. Czasu nie zostało zbyt wiele, zaś obecnie licznik pokazuje niespełna połowę niezbędnej sumy, wystawiać na próbę marzenia twórców o stworzeniu świata w konwencji grozy.

kisarta

Trwająca zbiórka na nowy setting do najnowszej edycji D&D, zwany Kisartą, to dla wydawnictwa Isola Illyon Edizioni okazja do zebrania niezbędnych funduszy. Zostały raptem dwa tygodnie, dzięki którym planowana na listopad premiera z pewnością miałaby duże szanse powodzenia. Czy konwencja grozy to dobry pomysł, by przemierzać zaświaty jako martwy bohater?

Gamedec

Premiera "Cyberpunk 2077" jeszcze dość odległa, a tu okazuje się, że to nie jedyny tytuł rodzimego studia, w którym będziemy mogli przemierzać cyberpunkowy świat. Siłami Anshar Studios powstaje "Gamedec", czyli przeniesienie w świat wirtualny znanej serii książek.

gamedec

Ostatnio dowiedzieliśmy, że Piekara dostanie grę opartą na stworzonym przez siebie świecie, zaś do tego grona dołączył właśnie Marcin Przybyłek. Pisarz będzie co prawda pełnił jedynie rolę konsultanta, ale znany z książek serii "Gamedec" świat powróci w formie izometrycznej gry RPG, dzięki której zobaczymy futurystyczne oblicze naszej stolicy. Czyżby "Cyberpunk 2077" miał mocną konkurencję?

Komiksy
jessica jones: wyzwolona!

Jessica Jones prowadzona przez Bendisa powraca już w trzeciej serii. "Alias" przedstawiał jej zmagania z przeszłością i kolejne prowadzone śledztwa, a "Puls" ukazywał już spokojniejsze życie kobiety, niekoniecznie z nią samą na pierwszym planie. Album "Wyzwolona" jest zaś nowym początkiem – i co ważniejsze, w zasadzie powrotem do korzeni.

Bohaterka wychodzi z więzienia – tak, z więzienia. Zdawało się, że Jessica zdążyła ustabilizować swoje życie, ale w ostatnim czasie coś się zmieniło. Jej relacje z mężem, Lukiem Cage'em, są skomplikowane, a agencja detektywistyczna zostaje na nowo otwarta. Pierwsze śledztwo zapowiada się bardzo ciekawie, ale to nie będzie jedyna sprawa, jaką w tym tomie zajmie się protagonistka.

"Wyzwolona!" w dużym stopniu przypomina "Alias", bowiem Jessica znajduje się w podobnej sytuacji, co kiedyś – praca detektywa ma być dla niej ucieczką od problemów w życiu prywatnym. Lekturę napędza pytanie, co się stało, i tu pojawia się pierwszy zgrzyt – odpowiedź wcale nie jest taka przekonująca. Bendis stosuje kliszę, dzięki której nie musi wracać do autodestrukcyjnej bohaterki, a jednocześnie może dodać jej nowych kłopotów.

Polcon 2019

Jutro rusza Polcon 2019

Dodał: , · Komentarzy: 1

Od jutra Białystok będzie gościć miłośników fantastyki z całego kraju, bowiem właśnie w tym mieście rozpocznie się tegoroczny Polcon. Poza zwyczajowymi atrakcjami festiwalowymi, czeka na nas duże wydarzenie, jakim jest wyłonienie laureata nagrody Zajdla.

polcon

Polcon to najstarszy a przez wiele lat także jedyny w Polsce konwent miłośników fantastyki. Warto zaznaczyć, iż co roku jest on organizowany w innym mieście. Tegoroczna edycja odbędzie się w Białymstoku na Podlasiu. Podobnie jak przy poprzednich edycjach, uczestnicy będą wybierać zwycięzcę nagrody imienia Janusza A. Zajdla, które są wręczane nieprzerwanie od 1984 roku.

X-Men: Mroczna Phoenix

Disney nie może być zadowolony z raportu finansowego za trzeci kwartał tego roku. Ostatni nabytek, czyli Fox, przyniósł koncernowi tylko straty, za które w przeważającym stopniu odpowiada chłodne przyjęcie najnowszej części przygód mutantów, czyli "Mrocznej Phoenix".

mroczna phoenix

Śmiesznie brzmią dzisiaj wypowiedzi reżysera, który twierdził, że jego dzieło może śmiało stawać w tym samym szeregu co "Endgame" czy finałowy sezon "Gry o tron". Miało być głośne zjawisko, stanowiące godne zwieńczenie fabuły poprzednich filmów, ale wygląda na to, że coś poszło nie tak. Nadal jest głośno, ale jedynie za sprawą wpływów, które tylko ledwie zwróciły koszta samej produkcji.

Komiksy

The Goon. Tom 2 – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
the goon. tom 2

W pierwszym tomie "The Goon" było zabawnie, było też poważnie – ale dopiero w drugim pojawiają się sławetne wydarzenia, które wywarły tak duży wpływ na Zbira.

Wcześniej mamy inne historie, może mniej poruszające, ale czy pozbawione dramatyzmu? Wydaje mi się, że trochę się o tym zapomina, że "The Goon" owszem, jest popkulturową rozrywką o gangsterze walczącym z zombie, lecz autor udowadniał już, iż skrywa się za tym więcej. Opowieść "Chinatown i tajemnica Pana Wickera" traktuję jako podsumowanie drogi łączącej czarny humor z powagą, następną i nieostatnią cegiełkę w charakterystyce Zbira.

Za podobną cegiełkę można uznać także pierwsze strony dotyczące futbolu. Tu też rozwój wydarzeń okazuje się smutny, choć wątek nie zostaje zwieńczony odpowiednio mocnym akcentem. Liczyłem na więcej, a historia raczej spływa po czytelniku, w przeciwieństwie do "Chinatown...". A że futbolowe sprawy mogą zainteresować laika jestem przekonany, wystarczy wspomnieć o "Bękartach z Południa" Jasona Aarona – jednak tam tworzą one główną treść.

Wczytywanie...