Wasteland 2

Wszyscy, którzy wsparli za pomocą swego portfela "Wasteland 2", dostaną darmową kopie pierwszej części gry w formie cyfrowej. Jest to możliwe dzięki dogadaniu się twórców sequela z właścicielem praw do "Wasteland" z 1988 – EA. Pozostali będą mogli nabyć grę na GoGu tudzież Steamie. Oczywiście stareńki "Wasteland" ma w tej wersji dać się odpalić na współczesnych systemach operacyjnych.

wasteland, 1988

To nie wszystkie nowiny jakie przynosi 33. aktualizacja "Wasteland 2" na kickstarterze. Zdecydowanie warte wspomnienia, a tym bardziej obejrzenia, są opublikowane przy tej okazji nowe screeny z gry. Zamieszczam je w rozszerzonej części newsa.

Książki fantastyczne

Recenzja Odtrutki na optymizm na Game Exe!

Dodał: , · Komentarzy: 0
odtrutka na optymizm, okładka

Badania twórczości Petera Wattsa ciąg dalszy. Po kontakcie z nieznaną rasą w „Ślepowidzeniu”, przyszedł czas na wyleczenie się z radości i pozytywnych myśli za pomocą „Odtrutki na optymizm”. Książka stanowi jak dotąd najobszerniejszy zbiór opowiadań autorstwa kanadyjskiego pisarza wydanego w jakimkolwiek języku. Polskę spotkał więc nie lada zaszczyt, ale czy Wattsowi przez tyle lat udawało się utrzymywać równy poziom? Jakby nie patrzeć, przedział czasowy jest spory – najstarsze opowiadanie opublikowano w 1993 roku, a najnowsze w 2011. Kolejne pytanie więc brzmi – czy do tego czasu wszystkie teksty są nadal aktualne?

Jeśli chcecie poznać odpowiedź – zapraszam do przeczytania mojej recenzji!

Game Exe

Niedzielniak #10

Dodał: , · Komentarzy: 4

Cóż, czasem życie układa się tak człowiekowi, że musi z czegoś zrezygnować. I tak jest w moim przypadku – rodzina, sobotnio-niedzielne sesje RPG czy zwykła chęć odetchnięcia po trudach tygodnia – sprawiły, że mój autorski cykl zwany "Niedzielniakiem" stał się dla mnie przysłowiowym kolcem w stopie. A, że za bardzo nie widzę nikogo komu mógłbym w tym akurat dniu przekazać po nim schedę, uważam, że warto go zakończyć. Ale spokojnie – już z Courunem planujemy coś na jego miejsce w piątki. Zobaczymy co nam z tego wyjdzie.

dnd

A w dziesiątym, ostatnim odcinku "Niedzielniaka" mamy dwa wywiady – jeden z twórcami cRPG Wiedźmin, drugi z jednym z moich ulubionych pisarzy, Neilem Gaimanem. Dla fanów Wiedźmina mamy również krótką charakterystykę dwójki bohaterów z drugiej części jego komputerowych przygód – Egana i Filippy Eilhart. Skyrimowcy znajdą dla siebie opis umiejętności oferowanych przez grę, a dla niepoprawnych dedekowców mojego pokroju, Medivh przygotował fabularny i mechaniczny opis Dabusa. A na sam koniec zapraszam do lektury recenzji jednej z najbardziej kontrowersyjnych książek Stanisława Lema – "Obłoku Magellana".

Książki fantastyczne
chłopcy 2, okładka

Wrócili!

Dzwoneczek i jej banda wyrośniętych, wiecznie niedojrzałych Chłopców po raz kolejny pokazują, że nie da się oddzielić dobrej zabawy od solidnych kłopotów. I nieważne, czy to klubowy Zjazd, motocyklowa wycieczka do pobliskiego miasta czy pozornie leniwe popołudnie w opuszczonym Lunaparku – każdy dzień to nowa przygoda, a na końcu czai się ta największa. I najbardziej przerażająca. Śmierć...

Droga znowu wzywa, nie ma odwrotu ani chwili na oddech. Tylko co jeśli tym razem wiedzie wprost do znienawidzonej dorosłości?

Jakub Ćwiek – jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy młodego pokolenia. Zawodowo copywriter, publicysta, scenarzysta i konferansjer. Autor jedenastu książek, licznych opowiadań i tekstów publicystycznych, które doczekały się adaptacji teatralnych, filmowych i LARP-owych. Jako scenarzysta, reżyser i aktor występował w krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

Pathfinder

PT: King of Chaos

Dodał: , · Komentarzy: 0
pathfinder, okładka

Nieoczekiwana śmierć azlantckiego bożka, Arodena, pociągnęła za sobą poważne skutki. Nie tylko metafizycznie poruszyła świat w posadach, lecz także w sposób namacalny. Wielu uczonych wiąże to wiekopomne wydarzenie z rozbebeszeniem skorupy globu na północy Avistanu i otwartym przejściu do samej otchłani. Obszar ten, zwany Raną Świata [ang. Worldwound], w krótkim czasie został zasiedlony przez chmary demonicznych bytów, których żądza krwi ograniczona została przez kamienie strażnicze zasilane potężną magią, dając możliwość spokojniejszego snu mieszkańcom południowych krain.

Dungeons&Dragons

Zbrojny w D&D Next

Dodał: , · Komentarzy: 0

W czasie poprzedniej aktualizacji D&D Next, Mike Mearls wspomniał o systemie podklasach. Tym razem rozwija ten temat w odniesieniu do "fightera". Na wstępie mała uwaga: w rozpowszechnionym u nas tłumaczeniu z trzeciej edycji figuruje on jako wojownik, co w przypadku przekładania materiału tyczącego się Next tworzy pewien problem. Jedna z podklas "fightera" nosi bowiem miano – "warrior", co aż się prosi o przełożenia na "wojownik". Aby uniknąć nomenklaturowych rozbieżności, użyję zapożyczonego od tłumaczy 4. ed. terminu "zbrojny" na określenie "fightera". Wstęp za nami, lećmy więc dalej.

d
Książki fantastyczne
rycerz lata, okładka

MAG, który w tym roku obchodzi swoje dwudziestolecie, w ramach promocji "Rycerz lata", książki z cyklu "Akta Dresdena", zaserwował nam jej fragment. A my z kolei prezentujemy go naszym czytelnikom. Premiera książki przypada na dzień 16. sierpnia.

Schemat pewnie wyda wam się bardzo znajomy – detektyw, w tym konkretnym przypadku Harry Dresden, ledwie wiąże koniec z końcem – z czegoś, czego akurat nie ma, czynsz trzeba zapłacić, a tu roboty brak. Dodajmy, że jego ukochana wyjechała, a mamy obraz pogrążonego w depresji mężczyzny w prochowcu nachylonego nad szklanka whisky... Aż pewnego dnia do jego gabinetu zawitała piękna kobieta ze zleceniem. Tadam! A raczej byłoby "tadam", gdyby nie to, że ta konkretna kobieta jest akurat królową Zimowego Dworu elfów.

Pillars of Eternity

61. aktualizacja "Project Eternity" jest najkrótszą spośród tych, jakie zaprezentowali nam do tej pory Obsidiani. Jej treść w zasadzie ogranicza się do pokazania efektu przeniesienia grafiki koncepcyjnej na pole gry. Poniżej możecie zobaczyć obrazek autorstwa Poliny Hristovy (przy okazji odsyłam też do tego newsa – tu znajdziecie więcej informacji odnośnie kontekstu w jakim umieszczono tę konkretną grafikę).

project eternity, grafika koncepcyjna

A w rozszerzonej części newsa jego "adaptację" na silniku gry. Ładnie to wygląda i dość wiernie, co?

Książki fantastyczne

Ja, Robot na GameExe

Dodał: , · Komentarzy: 0
asimov, ja, robot, książka

Izaak Asimov w półświatku science fiction to legenda, zaliczany do Wielkiej Trójki – między Robertem Heinleinem i Arthurem Clarke'iem. Był to też jeden z płodniejszych autorów z tej dziedziny, pozostawiając po sobie ponad pół tysiąca książek. Jedną z nich jest "Ja, robot", z którą zapoznał się nasz redaktor, Medivh. Czy lektura okazała się zjadliwa, czy też nadgryziona zębem czasu, dowiecie się z jego recenzji.

Styl pisarski Asimova jest naprawdę przystępny. Wszystko napisane jest prostym językiem, więc każdy swobodnie się tu odnajdzie. Nie jest to w żadnym razie przedstawiciel hard science-fiction, próżno więc szukać tu trudnych naukowych słów czy skomplikowanych opisów maszyn. Lektura koncentruje się bardziej na psychologii ludzi oraz robotów i tego, jak prawa robotyki działają na ich pozytonowe mózgi.

Czytaj dalej...

Dziękujemy wydawnictwu Rebis za dostarczenie egzemplarza recenzenckiego.

Wczytywanie...