Za nami już kolejne Międzynarodowe Targi Książki, których tradycja trwa od 26 lat. I tak, jak ma to miejsce co roku, Halę Targową EXPO w Krakowie raz jeszcze wypełniły tysiące fanów literatury wszelakiej, szukając wszystkiego, czego tylko może zapragnąć dusza czytelnika. Tym razem patronką całego wydarzenia była Wisława Szymborska.
Informacja prasowa
Konferencje dla wydawców i developerów są jednymi z najważniejszych wydarzeń w świecie tworzenia gier, dlatego miejsce ich organizacji zawsze przyciąga sporo uwagi. Tym razem padło na Gdańsk, gdzie już w dniach 1-2 marca tego roku odbędzie się pierwsza organizowana w Polsce konferencja DevGAMM.
Międzynarodowe Książki w Krakowie to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu na Starym Kontynencie. Przez tych kilka dni Hala EXPO w Krakowie zmienia się w największą księgarnię w Europie, czemu towarzyszy wiele paneli na temat twórczości i spotkań z autorami. Jest to okazja, na którą czeka niejeden pasjonat słowa pisanego i jednocześnie dowód, że czytelnictwo w Polsce nie stoi tak tragicznie, jak mogłyby to wykazywać sondaże i badania. W tym roku miało miejsce 25-lecie wydarzenia, a ono samo inspirowano początkiem romantyzmu w Polsce, gdyż mija 200. rocznica pierwszego wydania ”Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
Remcon to konwent przede wszystkim dla mangoentuzjastów, zafascynowanych japońską popkulturą. Choć nie zaliczam się specjalnie do tego grona, wrodzona ciekawość świata przywiodła mnie w to miejsce celem poznania.
Wielką szkodą był brak sleeproomów, które ograniczono jedynie dla grona posiadaczy wejściówki vipowskiej. To rzecz jasna nie wynikało ze złej woli organizatorów, lecz przepisów sanitarnych. Toteż udałem się na konwent w sobotę, na którą przewidziane były główne atrakcje.
Do interesującego i budzącego kontrowersje wśród zainteresowanych fantastyką i jego fandomem zdarzenia doszło w związku z organizacją wirtualnego konwentu Konline. Zaproszenia dla Andrzeja Pilipiuka i Andrzeja Ziemiańskiego, autorów, których postaci nikomu w polskim kręgu fantastyki przybliżać nie trzeba, zostały cofnięte. Dlaczego?
Organizatorzy konwentu "Imladris: Krakowski weekend z fantastyką" z dumą donoszą, iż najnowsza edycja doczekała się statusu Polconu, a więc będzie kontynuacją najstarszej imprezy, podczas której każdego roku wyłaniani są laureaci nagrody im. Janusza A. Zajdla.
Choć Polcon w samej swojej naturze ma charakter wędrowny, a więc odbywa się zawsze w innym miejscu, to w 2022 roku powody do zadowolenia będą mieli fani fantastyki z Krakowa i okolic, bowiem dawna stolica będzie gościć nie tylko znakomitych gości, ale także stanie się miejscem ogłoszenia zwycięzcy nagrody im. Janusza A. Zajdla. Co ciekawe, sam Imladris jest jedynie o trzy lata "młodszy" od Polconu, jednak stolica Małopolski gościła tę imprezę wcześniej tylko raz i to dwadzieścia lat temu.
Zachodząc w tym roku do Hali Wystawowej EXPO nie byłem pewien, co mnie tam zastanie. Ostatecznie ostatnie targi zostały odwołane, a i w tym roku zapowiedzi mówiły, że wystawców będzie mniej na rzecz wydarzeń organizowanych przez internet. Nie da się ukryć, przez większość czasu było mniej osób niż przed pandemią, czego jednym z symboli były bardzo krótkie kolejki przy wejściu. Jest to tym bardziej imponujące, że nie dało się wykupić karnetów, a codzienne kupowanie biletów wymagało też codziennego pomiaru temperatury i wypełniania ankiety covidowej. Jednemu jednak nie da się zaprzeczyć. Ta atmosfera, która urzekła mnie podczas pierwszej wizyty, nadal była w pełni obecna.
Informacja prasowa
Czy jest na sali ktoś kto jeszcze nie wie, że Focon, czyli Fantasy Online Convention odbędzie się już w ten weekend, czyli 24 i 25 kwietnia?
Jeśli faktycznie nie słyszeliście jeszcze o Foconie to trzeba szybko nadrabiać zaległe informacje, bo zapowiada się najbardziej fantastyczna rozrywka tego, wciąż pandemicznego, sezonu. Organizatorzy ogłosili już wszystkich (ponad 70!) gości i są wśród nich nazwiska obok których nie sposób przejść obojętnie. Ale o tym opowiemy Wam więcej za chwilę. Tymczasem, dla porządku przypomnimy Wam, co to jest w ogóle ten Focon, o którym tyle opowiadamy.
Informacja prasowa
Organizatorzy Foconu, czyli konwentu online, który odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia, od początku podkreślają, że wielkim plusem wirtualnej formy wydarzenia jest możliwość zaproszenia gości z całego świata. Wielu z nich już ogłoszono i pojawiło się kilka dobrze znanych nazwisk jak choćby:
- Guy Gavriel Kay – kanadyjski pisarz, który pomagał Ch. Tolkienowi przy tworzeniu “Silmarillionu”, autor “Fionavarskiego Gobelinu” i “Tigany”,
- Ilona Andrews – amerykański duet pisarski odpowiedzialny za serię o Kate Daniels,
- Matt Ruff – autor bestsellerowej “Krainy Lovecrafta” zekranizowanej przez HBO,
- Marko Kloos – amerykański autor niemieckiego pochodzenia, którego opowiadania posłużyły za podstawę do odcinków Miłość, Śmierć i Roboty Netflixa,
- Rebecca Kuang – amerykańska nagradzana aktorka chińskiego pochodzenia, autorka “Wojny Makowej”, która zajęła drugie miejsce w plebiscycie Książka Roku 2020 portalu LubimyCzytać.pl w kategorii Fantastyka Młodzieżowa.
Jednakże przed nami jeszcze jedna z największych atrakcji, bo jak się okazało gościem Foconu będzie Peter V. Brett! Autor bestsellerowego cyklu demonicznego, który sprzedał się w ponad trzech i pół miliona egzemplarzy w dwudziestu siedmiu językach na całym świecie. Jego nowa powieść, The Desert Prince, ukazuje się w oryginale w sierpniu 2021 r., więc jest to okazja nie do przegapienia!