Krótki przewodnik po grze

3 minuty czytania

redoran

"Redoran" jest przeglądarkową grą tekstową, opartą na silniku Vallheru 0.7, utrzymaną w klimacie fantasy. Jak pisze jeden z rangowych, "Redoran" to "typowy świat Magii i Miecza, kulturowo blisko sytuacji Francji i Brytanii z późnego średniowiecza i/lub ewentualnie bardzo wczesnego renesansu." Oprócz tego nikogo tu nie dziwią zamieszkujące lasy elfy, driady czy też krasnoludy bądź barbarzyńcy, którzy na swoje siedliska wybrali sobie góry.

"Choć pierwsze budynki Redorii znajdowały się już przy gościńcu prowadzącym do głównej bramy, właściwa część Stolicy otoczona była grubymi murami. Wiele plotek krążyło o tym mieście, ale żeby dowiedzieć się prawdy o nim, trzeba było je poznać... Obejrzeć barwne ściany domów bogaczy i skromne chałupy przedstawicieli prostego ludu, posągi bohaterów i administracyjne budynki. Poczuć delikatny aromat kwiatów porastających skwery wokół królewskiego zamku i ostry zapach dobiegający z miejsc pracy: kuźni, stolarskich pracowni oraz warsztatów alchemików. Usłyszeć pokrzykiwania Mieszkańców i cichą, przyjemną muzykę wędrownych minstreli. Przemierzyć szerokie, reprezentacyjne ulice i ciemne, wąskie ścieżki, wijące się pomiędzy starymi budynkami. Porozmawiać z Chłopem, uprawiającym pole tuż za miejskimi murami, z Urzędnikiem, który większość czasu spędza w kancelariach, i z Bogaczem, spacerującym w spokoju wśród pięknych budowli. Przyjrzeć się Elfowi, zagadnąć do Krasnoluda, skinąć głową Wampirowi czy Driadzie. Zobaczyć chociaż raz twarz Króla, która od czasu do czasu pojawia się w jednym z okien zamku. A nawet ci, którzy doświadczyli tego wszystkiego, nie są pewni, czy poznali Stolicę do końca. Zawsze bowiem pozostawała jakaś nieznana uliczka, skryty zaułek czy nowe wyzwanie do podjęcia".

Czy masz na tyle odwagi, aby wybrać się na spacer po uliczkach Redorii?

Dostępne elementy w grze

 • 3 główne lokacje (Redoria, Góry Tamoe, Las Avantiel)
 • 7 ras (człowiek, elf, hobbit, jaszczuroczłek, ork, gnom, krasnolud)
 • 10 predyspozycji rasowych
 • 7 klas (wojownik, mag, rzemieślnik, barbarzyńca, złodziej, paladyn (tylko ludzie, nieumarli, krasnoludy), druid (tylko ludzie, elfy, centaury, enty, driady, taureni)
 • Profesje (w zależności od wybranej klasy mamy możliwość wyboru jednej z kilku profesji):
  • Wojownik (najemnik, ciężkozbrojny, kawalerzysta, strzelec, tropiciel, poszukiwacz przygód)
  • Mag (nekromanta, mag żywiołów, mag bitewny, iluzjonista, alchemik, zaklinacz)
  • Rzemieślnik (zbrojmistrz, płatnerz, jubiler, fleczer, alchemik, kupiec, krawiec)
  • Barbarzyńca (berserker, zabójca magów, dualista, gladiator)
  • Złodziej (złodziej, awanturnik, truciciel, zabójca, akrobata)
  • Paladyn (mroczny templariusz, sługa bogów, łowca potępionych, fanatyk, zbieracz dusz)
  • Druid (znachor, alchemik, zielarz, hodowca, zmiennokształtny)

Możemy również napisać podanie o profesję nieujętą w spisie na Forum.

redoran

Mechanika

Do wyboru mamy wiele ścieżek rozwoju mechanicznego postaci. Spora ilość ras i klas oraz profesji pozwala nam wybrać to, co najbardziej nam odpowiada. Możemy zająć się handlem, rzemiosłem, walką na arenie, treningiem chowańców, założyć własną strażnicę, dołączyć do jednego z klanów. Każda z tych rzeczy przynosi nam złoto, a to tutaj zdobywa się wyjątkowo łatwo. Za złoto i energię możemy skorzystać z nauki w szkole, gdzie podnosimy swoje statystyki.

Energia – główny reset o 12.00 i mniejsze o 14.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.00 czasu gry. Odnawianie odpłatne w Fontannie Szczęścia.

Dom – łatwy do postawienia i oczywiście odpoczywając w sypialni możemy odzyskać część punktów energii.

Mithril – można zdobyć w Labiryncie, kupić na Rynku od innych graczy bądź w Sklepie z Mithrilem.

Doświadczenie – poziom mechaniczny podnosi się szybko i łatwo, niezależnie od ścieżki rozwoju postaci.

Fabuła

Sesje fabularne można rozpisać na Forum Zewnętrznym bądź w grze, w Miejscu Spotkań. Odbywają się tu zarówno sesje publiczne, jak i prywatne. Innym wyjściem jest prowadzenie rozgrywek poprzez pocztę. Z innymi graczami możemy również pisać klimatycznie w karczmie Zajazd pod śl. Gnomem. Dla rozmów nieklimatycznych przewidziano chat NC.

Początki

redoran

Wybieramy gotowe imię, wpisujemy e-mail i hasło, akceptujemy regulamin i możemy odebrać swoją pocztę z linkiem aktywacyjnym.

Na początek otrzymujemy 500 energii i 5000 złota. Pora na uzupełnienie statystyk naszej postaci, a więc wybieramy rasę, predyspozycje, klasę, profesję, wyznanie, płeć. Potem przychodzi pora na opisanie wyglądu swojej postaci, znaków szczególnych oraz wybranie charakteru w specjalnym formularzu.

Jeśli czegoś nie wiemy, potrzebne informacje uzyskamy w Pomocy (mieści się na Podgrodziu), Forum czy też można spytać w karczmie NC (non clima).

Podsumowanie z punktu widzenia początkującego gracza

Przejrzysty panel gracza, poruszanie się po nim nie przysparza żadnych trudności. W miarę rozbudowana fabuła, chociaż czasami odnoszę wrażenie, że większość graczy bawi się tu mechaniką. Sporo lokacji, gdzie mogę zarobić złoto lub podnieść poziom postaci, mieści się w jednym miejscu, w Redorii, nie muszę więc tracić energii czy złota na przenoszenie się i błądzenie po innych lokacjach, co jest sporym ułatwieniem, zwłaszcza dla osoby nowej, która ani jednego, ani drugiego nie ma w nadmiarze.

Wszelkich informacji udzieli, a wątpliwości rozwieje dobrze opisana pomoc czy też któryś z rangowych graczy.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...