Fantastyka w kadrze

Brakuje wam "artystycznych horrorów"? Cokolwiek miałoby to znaczyć, Ati zachwala "Coś za mną chodzi". Choć film z opisu nie jest powalający, bo chyba amerykańskie nastolatki to jedne najczęstszych postaci kina grozy i zapewne mieliście okazję zobaczyć najróżniejsze momenty ich śmierci bądź grozy, to jednak nasza Naczelna Redaktorka ujrzała "coś" w tym "czymś". A skoro przełożona mówi, że jest git, to musi być git! Nie ma innej opcji!

filmy, cykl, seriale, fantastyka w kadrze

A może Ati się myli? Ja takich grzesznych myśli mieć nie mogę, bo stracę redakcyjną tekę, ale wy możecie skonfrontować swoje opinie w sekcji komentarzy – bo nie ma to jak ponarzekać na kiepskie kino grozy.

Fantastyka w kadrze

W tym tygodniu oddalamy się od młodzieżowych labiryntów namiętności na rzecz znaczniej ambitniejszej produkcji, moim zdaniem. Medivh w dalszym ciągu brnie w psychodelę, jaką zapewnia seria "Lost. Zagubieni". Tym razem przyjrzał się bliżej 3. sezonowi serialu. Skromnie podzielę się swoją opinią i powiem, że to najlepszy etap z całej sagi. Ma wszystko czego potrzeba – nie zalewa kolejnymi niewiadomymi, ale wreszcie daje kilka odpowiedzi, a także rozbudowuje bohaterów i wreszcie daje powody, by wreszcie kogoś konkretnie znienawidzić lub pokochać.

filmy, cykl, seriale, fantastyka w kadrze
Fantastyka w kadrze

Choć świętowanie naszych 12. urodzin dobiegło końca i redakcyjny batog zaczął wywijać nad naszymi plecami, to wy – wolni użytkownicy – macie jeszcze szansę na wygranie kilku mega ciekawych nagród. Mnie pozostaje powrócić do branży filmowej i Fantastyki w Kadrze, bo choć styczeń nie obfituje w wielkie premiery, to jednak nie tylko samymi nowościami żyje człowiek i czasem trzeba znaleźć chwilę na nieco starsze, może przeoczone, tytuły.

filmy, cykl, seriale, fantastyka w kadrze

Fantastyka dla młodzieży może jest czasami infantylna i z góry uznawana za nieistotną, to jest to niezły zarobek dla pisarzy i producentów filmowych. Bo może i tytuły te powielają schematy, opierają się na jednym, niezbyt wyszukanym wątku i angażują przystojnych aktorów, to jednak coś musi w tym być, że powstają kolejne, bliźniaczo podobne produkcje o nastoletnich bohaterach. Co? Nie mam pojęcia, ale może tekst Medivha o "Więźniu labiryntu" da wam odpowiedź lub chociaż wskazówki. Byle tylko świat nie stał się więźniem takich produkcji i ambitniejsze kino ponownie zatriumfowało.

Fantastyka w kadrze

Tak, tak, zapewne jeszcze żyjecie premierą tego roku – "Gwiezdnych Wojen: Przebudzenie Mocy", którą zrecenzował Wiktul, ale nadchodzi nowe wraz z Nowym Rokiem. Styczeń będzie obfitował w kilka nowych seriali, ale także na dużym ekranie będzie co obejrzeć.

filmy, cykl, seriale, fantastyka w kadrze

Wpierw znajdziecie się w słynnym japońskim lesie Aokigahara, o którym na pewno słyszeliście, jeśli byliście takim emo-leave-me-alone dzieckiem jak ja. Jest to miejsce dość specyficzne, gdyż od wielu lat ludzie przybywają tam, by odebrać sobie życie. Idealna sceneria do horroru i zaskakująco nie japońskiej, lecz amerykańskiej produkcji. Następnie zamieszamy nieco w czasoprzestrzeni i zagłębimy w typowe pytania sci-fi tego pokroju – czy podróż w czasie jest możliwa? co się stanie, gdy spotkamy się ze swoim alter-ego? Ile czasu zajmie wielkim korporacjom przejęcie monopolu nad podróżami w czasie? Zapewne odpowiedzi będą tak pogmatwane, jak w przypadku "Interstellar", ale hej! To sci-fi! Tu trzeba myśleć. Przynajmniej taki jest koncept. Jeśli mowa już o konceptach, to horrory lubują się w lalkach, nie? Wpierw przerażający Chucky, Billy z serii "Piła", potem Annabelle, a teraz Maggie z "The Walking Dead" opiekująca się lalką-synem starszego małżeństwa. Potem nastąpi kolejna fala kosmicznej inwazji. W alternatywnej rzeczywistości Ziemię nawiedziły już cztery fale katastrof, które sprawili obcy – brak elektryczności, powodzie, zarazy i inne klęski żywiołowe. Przyszedł czas na kolejną, piątą falę i przeciwstawić się ma jej oczywiście blondynka będąca wcześniej Carrie z "Carrie".

Fantastyka w kadrze

Fantastyka w Kadrze #39: Blade

Dodał: , · Komentarzy: 0

Filmowi Naziści podbili już księżyc, więc czemu nie nasze ziemskie Stany Zjednoczone. To czy taka koncepcja da się przyjąć, poznacie z recenzji krzyslewego nowego serialu "The Man in the High Castle", który prezentowaliśmy w zeszłym tygodniu.

filmy, cykl, seriale, fantastyka w kadrze

A tym razem będzie trochę nostalgicznie. Wiecie – okres świąteczny, coroczny brak śniegu i szokujący, wręcz niemożliwy do wyobrażenia sobie, tegoroczny brak w radio "Last Christmas" – tak to musi działać na człowieka demotywująco. A na depresję najlepiej zanurzyć się w klasykę, gdzie wszystko znane i lubiane. Po milionkroć oglądane, a jednak cieszące tak samo, jak przy pierwszym seansie. Traf padł na wampirzą kinematografię i kultową już produkcję "Blade: Wieczny Łowca".

Fantastyka w kadrze

W ostatniej edycji Fantastyki w Kadrze Lionel sprawdzał, jakie fantastyczne premiery zbliżają się w grudniu. Jeszcze nie czytaliście? W takim razie zajrzyjcie pod ten link – chociaż już wiem, co na pewno Was zainteresuje, na co najbardziej czekacie: nowe "Star Warsy"!

filmy, cykl, seriale, fantastyka w kadrze

Za to hasłami na dziś są: naziści i alternatywna historia. Amazon stworzył serial na podstawie książki Philipa K. Dicka – "The Man in the High Castle". W myśl "nie będziemy znęcać się nad widzami", otrzymaliśmy cały sezon, wszystkie 10 odcinków w ciągu jednego dnia. Macie czas i chęci na taki maraton? Najpierw sprawdźcie, czy warto – odpowiedzi szukajcie w naszej recenzji!

Fantastyka w kadrze

Fantastyka w Kadrze #37: Grudniowe premiery

Dodał: , · Komentarzy: 3

Skoro heroiczna Katniss Everdeen zakończyła swoje przygody jesienią tego roku, przyszła kolej ustąpienia miejsca najważniejszej premierze tego roku. Trzeba było czekać aż dekadę, by wreszcie ujrzeć kolejną część legendarnej kosmicznej sagi. Ale już jest tutaj! Kontrowersyjna (dziewczyna i Afroamerykanin głównymi postaciami), z momentami nostalgii (księżniczka Leia starszą panią!) i na szczęście wciąż z niezawodnym duetem – C-3PO i R2-D2. Hit roku murowany.

filmy, cykl, seriale, fantastyka w kadrze

Zyski z biletów już prognozowane są na rekordowe, mają przegonić "Jurassic World" z zyskiem przekraczającym 524 mld w dniu premiery. Nic, tylko prosić Mikołaja o bilet do kina i szybsze przyniesienie prezentów.

Fantastyka w kadrze

Romanse romansami, ale czasem w życiu trzeba przeżyć także inne silne emocje. Zwłaszcza taki, które jeżą włos na głowie. Niestety, we współczesnej kinematografii brakuje na prawdę dobrych horrorów, które przerażałyby swoją historią, innowacyjnością czy podejściem do tego typu produkcji, a nie wzbudzały wyłącznie obrzydzenie i lekki uśmiech pożałowania.

filmy, cykl, seriale, fantastyka w kadrze

W dobie internetowego boomu, kiedy wirtualna rzeczywistość zaczyna mieć większe znaczenie niż realność, a połączenie z siecią jest nieprzerwane, trudno nie wyobrazić sobie horroru właśnie w tej scenerii. To samo przyszło do głowy twórcom filmu "Unfriended" czy też "Cybernatural", jak nazywany jest w kręgach europejskich. Cała akcja filmu toczy się poprzez obserwowanie bohaterów przez kamerkę internetową, która rejestruje poszczególne zdarzenia. Dla waszego dobra i szacunku dla waszego czasu, manfret postanowił przetestować tę produkcję i połączyć z groteskową siecią, relacjonując swoje przeżycia w recenzji.

Fantastyka w kadrze

Fantastyka w Kadrze #35: Kate i Leopold

Dodał: , · Komentarzy: 0

Porzućmy na razie teorie spiskowe, walkę o przeżycie i najgorsze człowiecze instynkty, które oferuje nam "Lost. Zagubieni" i skierujmy się na nieco przyjemniejsze tory.

filmy, cykl, seriale, fantastyka w kadrze

Według niektórych osoba, która jako pierwsza połączyła komedię z filmem romantycznym, powinna smażyć się w najgłębszych piekielnych otchłaniach. A dla niektórych, jest to wręcz odskocznia od codziennych smutków. Tak czy inaczej, komedie romantyczne to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych, na jaki można trafić w multipleksie. Nie ma miesiąca w roku, w którym nie pojawiłaby się premiera love story. Ale czy połączenie fantastyki z komedią romantyczną może być choć znośne czy od razu zakrawa o skandal i degrengoladę kina? Jak zawsze, to zależy. A dziś zależy to od Medivha, który przyjrzał się produkcji z początku XXI w. – "Kate i Leopold" i stwierdził, że...

Fantastyka w kadrze

Listopad zapowiada się ciekawie pod względem filmowym – duże produkcje i nowe seriale. A doba wciąż ma tylko 24h. Śpi się min. 5h, pracuje 8h, ruch z punktu A do B w sumie zajmuje z 3h, na nie robieniu niczego spędzamy ok. 1h, przygotowanie i zjedzenie posiłków to kolejna 1h, higiena osobista to też 1h, życie towarzyskie to też min. 2h i może w sumie pozostaje na rozrywki kinowe niespełna 3h. I to przy dobrych wiatrach, oczywiście. A przecież nie samym kinem żyje człowiek. Tylko jak to wszystko pogodzić?

filmy, cykl, seriale, fantastyka w kadrze

Ale nie tylko powyższe rozważania, to zagadka życia. Uznany już za kultowy – serial "Lost. Zagubieni" to także była pewna łamigłówka dla połowy globu. Produkcja doczekała się 6. sezonów, a twórcy tak zakręcili fabułą, że ostatecznie nie wiadomo, o co chodziło. A przynajmniej ja zostałem pozostawiony z takim mętlikiem w głowie po tylu latach oglądania. Ale tu nie o moją opinię chodzi, lecz Medivha, który ponownie spojrzał, już nieco bardziej doświadczonym okiem w tematyce Darmy i samej wyspy, posiadając wiedzę z kolejnych sezonów, na tytułowych zagubionych – nie tylko w sensie rozbitków, ale również życiowo będąc na rozdrożu. Oto recenzja 2. sezonu serialu.

Wczytywanie...