Komiksy

"Jessica Jones: Alias, tom 3" trafi do sprzedaży 7 lipca. Album ukaże się nakładem wydawnictwa Mucha Comics. Jeśli zastanawiacie się, czy warto sięgać po tę serię, zajrzyjcie do naszej recenzji pierwszej części. W rozszerzeniu newsa znajdziecie ilustracje i okładki zeszytów z komiksu.

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w serii ALIAS #16-21.

Jessica Jones: Alias – tom 3

„Mattie Franklin. Trudno uwierzyć, że to superbohaterka... W najgorsze dni nie wyglądałam tak źle jak ona”.

Komiksy
Requiem Króla Róż #2

Jeśli po drugich tomach serii spodziewacie się przynajmniej trochę wyższego poziomu, rozkręcenia akcji i rozwinięcia historii, to Aya Kanno w "Requiem Króla Róż" tak właśnie czyni. Wcześniej jednak krótko przypomina dotychczasowe wydarzenia na stronie zatytułowanej "Bohaterowie i ich dzieje", co z pewnością przyda się czytelnikom, którzy usiądą do lektury kolejnej odsłony cyklu po jakiejś przerwie.

Pierwsza część zakończyła się urwaniem akcji w szczytowym momencie, zostawiając czytelnika z pytaniem, czy jednej z ważnych postaci uda się przeżyć. Bez ociągań dostajemy kontynuację tej historii, dowiadując się, jaki los czeka bohaterów i śledząc zaogniający się konflikt między rodem Yorków a Lancasterami. Aya Kanno szybko rozstawia pionki na szachownicy i dąży do przynajmniej tymczasowego rozwiązania sprawy – krwawego i pełnego przemocy.

Ujawnia się tu niewielka słabość "Requiem Króla Róż" – ustawianie postaci w odpowiednich miejscach i zwroty w bitwach (przewagę ma jedna strona... i już nie) są odrobinę naciągane. Dlatego lepiej głębiej nad tym nie rozmyślać. Już w poprzedniej recenzji wspominałem, że król Henryk wymyka się bez problemów, a z uwagi na to, że jest bogobojną, naiwną i uległą osobą oraz władcą, raczej powinien być cały czas pod eskortą. Być może można byłoby to wyjaśnić (np. jego sprytem?), ale autorka wolała skupić się na innych aspektach.

Książki fantastyczne

Fabryka Słów na sierpień

Dodał: , · Komentarzy: 0

Fabryka Słów na sierpień przygotowała sporą ilość premier – część to wznowienia, ale są również nowości np. zbiór opowiadań Briana McClellana pt. "Sługa korony". Poza tym do sprzedaży trafi nowe wydanie "Galeonów wojny" Jacka Komudy, które będzie zawierało dwa tomy w jednej książce.

książki

Pełną listę zapowiedzi wraz z okładkami i opisami znajdziecie w rozwinięciu newsa.

Książki fantastyczne

Wydawnictwo MAG zaktualizowało swoją stronę o zapowiedzi na najbliższe miesiące – lipiec, wrzesień i sierpień. Wśród nich jest m.in. nowy tom "Akt Dresdena", epickie fantasy "Ogień przebudzenia" (które ukaże się już w przyszłym tygodniu), wznowienie jednej z książek Neila Gaimana oraz... "Wonder Woman".

książki

Pełną listę wraz z okładkami, opisami i datami premier znajdziecie w rozwinięciu newsa.

Książki fantastyczne

Bez odkupienia w księgarniach

Dodał: , · Komentarzy: 0

Choć premiera "Bez odkupienia" Michaela R. Fletchera jest jutro, książka trafiła do sprzedaży już dzisiaj. To przykład mrocznej fantasy, którą w zagranicznych opiniach porównuje się m.in. do twórczości Joego Abercrombiego. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc.

Tęsknisz za naprawdę mroczną fantasy spod znaku „Księcia cierni” Marka Lawrence'a? Oto nowy autor, który porwie cię opowieścią pełną mroku, krwi i obłędu. A przy tym pełną niezwykle oryginalnych pomysłów.

Bez odkupienia

Rekomendacja od samego Anthony'ego Ryana niech będzie wystarczającą zachętą. Wejdź do Świata urojeń i zmierz się z meandrami ludzkiej świadomości.

Komiksy
Requiem Króla Róż

George R. R. Martin tworząc "Grę o tron" posiłkował się historycznymi wydarzeniami. Zmieniał je, dopasowywał do swojej wizji, umieszczał w fabule w taki sposób, żeby nie można było jednoznacznie określić ich pochodzenia. Za jedną z jego inspiracji uważa się Wojnę Dwóch Róż, która rozegrała się w XV-wiecznej Anglii. Martin jednak nie był odosobniony. Ta wojna stanowi również główny motyw mangi "Requiem Króla Róż", mrocznej fantasy stworzonej przez Ayę Kanno.

Centralny bohater historii to pochodzący z Yorków młody Ryszard, w którym widzi się pomiot diabła. Lubiany przez braci i darzony miłością przez ubiegającego się o koronę ojca nie znajduje akceptacji w oczach matki. Kobieta jest święcie przekonana, że syn zgubi jej męża. Co jednak w tym chłopaku takiego wyjątkowego? Na pierwszy rzut oka – wątła budowa i różnokolorowe oczy, ale nie brakuje przesłanek, że chodzi też o coś więcej. Dla Ryszarda cel życia stanowi pomoc właśnie rodzicowi, Ryszardowi (mają te same imiona), w odebraniu władzy obecnemu królowi z rodu Lancasterów.

Książki fantastyczne

20-lecie Harry'ego Pottera

Dodał: , · Komentarzy: 3

Dziś mija 20 lat od premiery książki "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", która nie tylko została świetnie przyjęta – stała się światowym fenomenem, wychowując nowe pokolenia czytelników, kształtując ich i pozwalając na dorastanie wraz z powieściowymi bohaterami.

Harry Potter

Żadne słowa nie oddadzą, jak wielki sukces odniosła J.K. Rowling – kobieta, która przed stworzeniem cyklu cierpiała na depresję kliniczną, a w jej karcie pojawiały się wpisy o skłonnościach samobójczych. Która podczas pisania samotnie wychowywała córkę. Samą książkę też nie od razu udało się wydać, a wydawnictwo, które się tego podjęło, skłoniło autorkę do zamieszczenia swoich imion w formie inicjałów, co miało pozytywnie wpłynąć na popularność wśród czytelników, sugerując, iż twórcą jest mężczyzna.

Książki fantastyczne

Zgromadzenie cieni w sprzedaży

Dodał: , · Komentarzy: 0
Zgromadzenie cieni

Do sprzedaży trafił drugi tom "Odcieni magii" V.E. Schwab – "Zgromadzenie cieni". Pierwsza część nosi tytuł "Mroczniejszy odcień magii" i cieszy się bardzo przychylnymi opiniami jako fantasy z wyjątkową kreacją świata. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Upłynęły cztery miesiące, odkąd w ręce Kella wpadł czarny kamień. Cztery miesiące, odkąd przecięły się ścieżki antariego i dziewczyny z Szarego Londynu, Delilah Bard. Cztery miesiące, odkąd książę Rhy został ranny, Kell i Lila pokonali rządzące Białym Londynem bliźniaki Dane, a kamień wraz z umierającym Hollandem wrzucili w otchłań Londynu Czarnego.

Pod wieloma względami sytuacja prawie wróciła do normalności, chociaż... Rhy spoważniał, a Kella dręczą wyrzuty sumienia. Antari nie przemyca już przedmiotów między światami – jest nerwowy, nawiedzany przez sny z udziałem złowieszczej magii, skupiony na myślach o Lili, która zniknęła mu z oczu w porcie, tak jak zawsze tego pragnęła. Tymczasem w Czerwonym Londynie trwają przygotowania do Igrzysk Żywiołów, spektakularnego i kosztownego międzynarodowego turnieju – mającego na celu rozrywkę i zachowanie dobrych stosunków z sąsiednimi mocarstwami. Na zawody przybędzie wielu gości, a wśród nich starzy przyjaciele na pewnym statku pirackim.

Komiksy

Saga #6 – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
Saga #6

Mimo że piąty tom "Sagi" był słabszy, to nadal reprezentował sobą parę najlepszych cech serii – budzenie takich emocji, żeby historię mocno się przeżywało, stawianie na wartości rodzinne czy prezentowanie okrucieństwa i bezsensu wojny. Stanowił przykład dobrego komiksu. Szósta odsłona pokazuje, że scenarzysta (przynajmniej na razie) nie planuje kierować swojego dzieła w ambitniejsze rejony, za to woli pozostać na zbadanym już gruncie przyjemnej rozrywki aspirującej do czegoś więcej.

Być może ta ocena jest trochę krzywdząca, ale trudno wydać inny osąd, gdy Brian K. Vaughan nie wykorzystuje potencjału fabuły. Akcja ponownie przeskakuje naprzód, lecz o kilka lat. Hazel chodzi do przedszkola w pewnym ośrodku, babcia nadal się nią opiekuje, a rodzice starają się odnaleźć obydwoje. Książę Robot IV zajmuje się wychowywaniem swojego syna, natomiast Uparty pragnie zemsty za śmierć ukochanej.

Przeskok w czasie ułatwia zadanie autorowi, ponieważ nie musi przedstawiać, w jaki sposób zaszły zmiany w postaciach – po prostu zmienili się i basta. W przypadku Hazel oznacza to, że ledwie muskamy wątek jej edukacji, a także tego, co działo się z Klarą. Tymczasem te elementy można byłoby rozwinąć, zwłaszcza że wiążą się z prezentacją świata, w którym (jak się okazuje) jednak istnieją ośrodki dla cywilów wroga. Lepiej wygląda to w pozostałej części historii, ponieważ w niej żadne dopowiedzenia nie są potrzebne. Czasem wystarczy wspaniały rysunek.

Królewska Talia

Królewska Talia – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
Królewska Talia

Marcin Mortka wystartował z nową serią. "Królewska Talia" to przykład klasycznej fantasy – nawiązującej do średniowiecza, z różnymi rasami (elfami, krasnoludami czy gnomami) i magią. Świat skrywa pewne tajemnice, młody i nieopierzony bohater ląduje w środku zawieruchy, a intryg również nie brakuje. Potencjału książce nie można było odmówić.

Królestwo Mandylionu najechała Czerń. Jego mieszkańcy, ratując się ucieczką, trafili do Taliadu, gdzie postanowili stworzyć sobie nowy dom. Okoliczności ku temu były sprzyjające, ponieważ na tych ziemiach toczyła się już wojna domowa. Starania przyniosły oczekiwany skutek, ale pojawiło się zagrożenie dla nowego porządku. Stawić mu czoła może młody rycerz – Tankred z rodu Hanstarów, który wbrew własnej woli zostaje uwikłany w sytuację.

Przywołane we wstępie klasyczne fantasy to najlepsze sformułowanie do opisania "Królewskiej Talii". Widać to już po motywie podróży, który wiąże się z licznymi przygodami i zwiedzaniem różnorodnych terytoriów – Gadających Bagien czy Dymiących Wzgórz – składających się na pasjonujący świat. Świat z sekretami odkrywanymi we właściwym tempie, których jest tak wiele, że po pierwszym tomie wciąż pozostają pytania. Marcin Mortka przez całą lekturę wzbudza ciekawość czytelnika, dając część odpowiedzi, ale także podtrzymując tajemniczą naturę otoczenia. Jeślibyśmy je zbyt dobrze znali, jeśli odpowiedzi byłyby zbyt precyzyjne (a wtedy i rozczarowujące), ta sztuka by nie wyszła.

Wczytywanie...