Open Grave

4 minuty czytania

Właściwie to nie wiem, czy powinienem pisać recenzję podręcznika "Open Grave" do czwartej edycji systemu Dungeons&Dragons. Nie dość, że pozycja ta nadal nie ukazała się w języku polskim, to jest jeszcze dość droga i zaprojektowana w ten sposób, że nie każdy będzie z niej czerpał jednakową radość.

open grave, zombie, mistrz gry, krucza królowa, księga cieni, licz, monster manual, vecna, kas zdrajca, kas the betrayer, strahid von zarovich, d&d insider

Wszystkiemu winna sama konstrukcja podręcznika, który jako całość dedykowany jest zdecydowanie Mistrzom Gry. To właśnie do głównych kreatorów opowiadanej historii będzie należała "przyjemność" obcowania z nieumarłymi, którym poświęcono "Open Grave". Wszak odgrywanie zombiaka nie należy do najbardziej popularnych zajęć, dlatego też wszelkiej maści potwory staną po drugiej strony barykady, a z tego podręcznika Mistrz Gry dowie się, jak też te wszystkie elementy związane z "życiem po życiu" wykorzystać.

Pierwszy rozdział "Open Grave" stanowi w zasadzie wprowadzenie do świata umarlaków. Stąd dowiemy się najważniejszych informacji, począwszy od psychologii a na różnicach między poszczególnymi grupami kończąc. To doskonała ściągawka dla kogoś w temacie całkiem zielonego, kto nie bardzo się orientuje, kim jest Krucza Królowa czy też jak nieumarły postrzega otaczający go świat. Chociaż trudno tutaj o odkrywczość, to wszystko zostało opisane bardzo przejrzyście i zrozumiale, dzięki czemu Mistrz Gry zyskuje cenne wskazówki w procesie kreacji przygód.

Po dobrym wprowadzeniu w klimat pora przejść do kolejnego rozdziału, który już w swojej nazwie jasno daje do zrozumienia, że wszyscy, za wyjątkiem Mistrza Gry, nie mają tutaj czego szukać. Dzięki temu zabiegowi umieszczono szereg porad. Wiedzieliście, że nie każde spotkanie z nieumarłymi koniecznie musi się kończyć walką? Dla wprowadzenia wiedzy w praktyce posłużyła przykładowa przygoda, w czasie której przyjdzie nam się zmierzyć z jakże popularnymi zombie. Warto tutaj podkreślić, że działania graczy są dodatkowo klimatycznie opisane, dzięki czemu nie jest to zwykłe "rzucam się z berłem na tamtego zombiaka". W ten sposób także sami gracze mogą tworzyć barwne opisy, dodatkowo będąc zachęcani do tego przez Mistrza Gry.

open grave, zombie, mistrz gry, krucza królowa, księga cieni, licz, monster manual, vecna, kas zdrajca, kas the betrayer, strahid von zarovich, d&d insider

Dalsza część drugiego rozdziału to opis różnej maści artefaktów. Zwykle ta część podręcznika służyła za inspirację i w dużej mierze oznaczała przebijanie się przez całe stosy różnego żelastwa, ale tym razem okazuje się, że każda rzecz została przygotowana w ten sposób, by wzbogacić historię, a nie jedynie zapełnić skrzynię na jej końcu. Można się tu natknąć na takie perełki jak wysysający miecz, który czerpie swoją energię podczas niszczenia nieumarłych czy też na Księgę Cieni. Przedmiotów nie jest zbyt wiele, ale każdy opatrzono osobną historią i pomysłem na ich zdobycie podczas rozgrywania przygody. Z jednej strony twórcy podręcznika znacząco upraszczają sprawę i idą Mistrzowi Gry na rękę, z drugiej zaś elementy te są bardzo ciekawe i pomocne, tak więc rozsądnie jest do nich zajrzeć nim jeszcze zaprosimy graczy do wspólnej zabawy.

W trzecim rozdziale umarlaki zabierają nas do swoich domów. W końcu nie wszędzie mogą paradować przed światem, zaś niektórzy z nich, jak chociażby liczowie, cenią sobie spokój podczas zgłębiania ksiąg w zatęchłych korytarzach. Wpierw dowiemy się nieco o typowych elementach gniazd nieumarłych, czyli raz jeszcze na początek kilka dobrych rad. Potem już znajdziemy konkretne przykłady takich miejsc, wraz z tłem fabularnym a nawet całymi kawałkami tekstu, które Mistrz Gry może wykorzystać przy opisywaniu danej lokacji. Ten element, podobnie jak przy przedmiotach, nie rzuca się zbytnio w oczy i jest alternatywą – doskonałą dla kogoś, kto nie czuje się jeszcze pewnie w swojej roli lub najzwyczajniej w świecie szuka inspiracji. Tym przykładowym przygodom towarzyszą starannie wykonane mapy, które z pewnością wykorzystam także przy okazji innych historii. Ich siła tkwi w dokładnym rozmieszczeniu przedmiotów, dzięki czemu jeszcze łatwiej zapanować nam nad wszystkimi wydarzeniami w ciągu którejkolwiek z tur. Na plus zaliczam także fakt, że te przykładowe leża nieumarłych pogrupowano pod względem stopnia trudności, dzięki czemu spokojnie można dopasować skalę wyzwania do umiejętności graczy.

open grave, zombie, mistrz gry, krucza królowa, księga cieni, licz, monster manual, vecna, kas zdrajca, kas the betrayer, strahid von zarovich, d&d insider

Przedostatni rozdział to przygotowana na potrzeby podręcznika lista nieumarłych. Podobnie jak w którymkolwiek "Monster Manual", także i tutaj przedstawiono każdego alfabetycznie, wraz z obrazującą wygląd grafiką oraz rzecz jasna statystykami. Ten element nie odbiega poziomem od tego, co już znamy, jednak w zestawieniu znalazło się sześć specjalnych istot, których moc i sława przewyższa pozostałych. Zarówno Vecna, jak i Kas Zdrajca (Kas The Betrayer) czy Strahid von Zarovich to przeciwnicy, do starcia z którymi należy się solidniej przygotować. Zarazem "Open Grave" to dobra ściągawka dla tych, którzy o wymienionych chcieli się czegoś więcej dowiedzieć i nie zaopatrzyli się w płatną subskrypcję "D&D Insider". Mogą to być potwory na kształt bossów, posiadający własną obstawę i kilka ciekawych umiejętności na wysokim poziomie.

Chociaż na samym końcu, to spis nowych mocy bynajmniej nie jest mniej ważny niż pozostałe części podręcznika. Warto się nimi zainteresować w połączeniu z "Monster Manual", dzięki czemu będziemy mogli starsze wersje wymienić na całkiem nowe, co z pewnością zadowoli gusta tych, których znudziły dotychczasowe kombinacje i powtarzalni przeciwnicy.

Nim przejdę do podsumowania, zatrzymajmy się chwilę na warstwie technicznej "Open Grave". Okładka podręcznika od razu zdradza nam jego tematykę, ale nie jest to jedyna dobra grafika. W środku znajdziemy wiele innych, którym właściwie nie mogę zarzucić nic poza... rozmiarem. Skoro są takie ładne, to czemu nie większe, czemu nie ma ich więcej? Podobny poziom prezentują mapy. Wykonane starannie, szczegółowe, w widocznych kolorach i różnym stopniu zaawansowania, zdecydowanie przydadzą się w trakcie zabawy także bez asysty umarlaków. Do tego dochodzi solidna, twarda okładka, mieszcząca w sobie 224 strony.

"Open Grave" to dla wszystkich fanów nieumarłych pozycja obowiązkowa. Czwarta edycja nie zna podobnej pozycji poświęconej tego typu potworom, jednak należy zauważyć, że jest to podręcznik w zasadzie tylko dla Mistrzów Gry. Zwykli gracze nie powinni i nie mają w zasadzie po co do niego sięgać. Nie każdego jednak może interesować tak wąska tematyka, zaś obecna cena "Open Grave" jest zdecydowanie za wysoka jak na suplement. Mimo to zakupu na pewno nie będziecie żałować, bo podręcznik ten to dobra kopalnia zbalansowanych i nieźle opisanych pomysłów.

Autorzy
  • Bruce Cordell
  • Eytan Bernstein
  • Brian James
  • Robin Laws
  • John Snead
Wydawca Wizards of the Coast
Data wydania styczeń 2009
ISBN 9780786950690
Ocena Game Exe
8.5
Ocena użytkowników
8.7 Średnia z 5 ocen
Twoja ocena

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...