Osoba, która trafi do gry, stanie przed dylematem, do którego z dwóch państw dołączyć jako jego nowy mieszkaniec. Poniższa krótka charakterystyka ustrojów obu tych krajów powinna pozwolić zorientować się, które będzie właściwsze dla elfa, człowieka bądź przedstawiciela innej z ras.
Dominium Pani
Dominium Pani to państwo, które stanowi swoiste połączenie teokracji z monarchią absolutną i matriarchatem. Sama mnogość terminów może przerażać, ale jak się okaże, wszystkie one uzupełniają się, tworząc ciekawy konglomerat.
Na czele Dominium Pani stoi bogini Krocząca w Ciemności. Sprawuje ona absolutną władzę nad całością terytorium za pomocą Najwyższej Kapłanki, która kieruje organizacją państwową. Najwyższa Kapłanka jest organem władzy prawodawczej, wykonawczej i po części sądowniczej. Podlegają jej Arcykapłanki, które sprawują kontrolę nad poszczególnymi prowincjami kraju, stanowiąc swoiste połączenie władzy religijnej i cywilnej na terenie Dominium.
Poza nimi istnieją urzędy centralne, które podlegają bezpośrednio bogini. Arcymag Dominium, Skarbnik Dominium czy Sztab to tylko część z nich.
Dużą część władzy dzierżą w swych dłoniach przedstawiciele szlachty, w tym przede wszystkim szlachetnych domów Dominium. To spośród nich rekrutują się z reguły dowódcy Legionów oraz duża ilość urzędników, mimo że urzędy nie są nadawane na podstawie urodzenia, a umiejętności. Najważniejszymi tytułami szlacheckimi w Dominium są: Hrabia, Baron, Kawaler i Rycerz.
Symbolem Dominium jest Niewidzące Oko, częstokroć malowane na czarnym tle.
Cesarstwo Adun
Cesarstwo Adun to drugie z państw, do którego można trafić. Jest to typowa monarchia absolutna, w której cesarz łączy w sobie przymioty boskie i ludzkie i jako takiemu oddaje mu się szczególną cześć. Sprawuje on całość władzy na obszarze całego Cesarstwa. Podobnie jak w przypadku Dominium Najwyższa Kapłanka, tak w Adun istnieje jedna osoba, która wypełnia polecenia Cesarza. Tą osobą jest Namiestnik, który sprawuje całość władzy wykonawczej, prawodawczej i sądowniczej. Jego osobie podlegają wszyscy inni mieszkańcy Adun, co nieco odbiega od modelu przyjętego w Dominium.
Organem pomocniczym jest Rada Cesarska, w której skład wchodzą przedstawiciele najwyższej arystokracji kraju, lecz nie ma ona realnego wpływu na władzę w Cesarstwie. Należy zauważyć, że szlachta Adun posiada bardzo ograniczone uprawnienia, kumulujące się wyłącznie na własnych domenach. Książęta ponadto ponoszą całkowitą odpowiedzialność przed Cesarzem i Namiestnikiem. Najważniejszymi tytułami szlacheckimi są: Książę, Markiz, Baron i Kawaler.
Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że pomimo tego, iż Cesarstwo jako takie stanowi całość i podlega bezpośrednio władzy Cesarza, to jednak widać wyraźnie wyodrębnione prowincje, które różnią się między sobą dość znacznie, w zależności od tego, który ród sprawuje w danym miejscu władzę.
Komentarze
Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!
Dodaj komentarz