Konwenty

Kapitularz już w przyszłym miesiącu!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

Łódzki Festiwal Fantastyki „Kapitularz 2015” to doroczna impreza poświęcona fantastyce, science-fiction, grom komputerowym i fabularnym oraz popkulturze. Odbędzie się ona w dniach 25-27 września 2015 r. przy ul. Czajkowskiego 14, w budynkach 1 Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

kapitularz

Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z ponad 20 gośćmi, pośród których znajdują się znane postacie polskiej literatury, naukowcy oraz ludzie związani z kulturą internetową. Przygotowujemy też dla nich prawie 300 godzin programu (prelekcje, panele dyskusyjne, spotkania autorskie, warsztaty, konkursy) w 11 nitkach programowych, prowadzonych w ramach bloków tematycznych:

  • blok literacki,
  • blok popularnonaukowy,
  • blok popkulturowy,
  • blok gier video,
  • blok RPG,
  • blok LARP,
  • blok mangi, anime i kultury japońskiej,
  • blok dziecięcy.
Pillars of Eternity
pillars of eternity, biała marchia

Choć mroźną Białą Marchię można śmiało przemierzać już od wczoraj, to kolekcjonerzy i przeciwnicy e-handlu, którzy niecierpliwie wypatrują edycji pudełkowej rozszerzenia, muszą jeszcze trochę poczekać. Cenega Polska, oficjalny partner studia Paradox Interactive na terenie naszego kraju, oficjalnie poinformowała, że tytuł w wersji DVD-Box trafi do sklepów dokładnie 11 września.

Przepustka sezonowa "Pillars of Eternity" da nam możliwość ściągnięcia pakietu dwóch dodatków "Biała Marchia" w cenie 79,99 zł. Pierwszy z nich dostępny jest do pobrania od razu po użyciu kodu z pudełka, drugi zainstaluje się automatycznie po premierze. Całość, oczywiście, w polskiej wersji językowej (lokalizacja kinowa).

Fantastyka w kadrze

Fantastyka w Kadrze #24: Pi

Dodał: , · Komentarzy: 0

Czas powrócić do klasyki gatunku i jednego z najbardziej kreatywnych fantastycznie reżyserów – Darrena Aronofsky'ego. Ale zanim to wszystko, warto przypomnieć, że dokładnie tydzień temu krzyslewy ponownie zagłębił się w świat seriali, oceniając 3. sezon "Dawno, dawno temu".

filmy, cykl, seriale, fantastyka w kadrze

"Pi" to dość trudny i wymagający film, ale nie ma rzeczy niemożliwych dla Medivha, który przyjrzał się bliżej, co też siedzi w ludzkiej głowie, otwierając przed wami tę puszkę Pandory w swojej recenzji.

Książki fantastyczne

Tappi – recenzje książek

Dodał: , · Komentarzy: 0

Mówi się, że Marcin Mortka to gawędziarz, marzyciel i pracoholik, którego odwiecznym marzeniem jest napisanie bajki idealnej. Czy człowiek, nawet tak zasłużony na poletku rodzimej fantastyki, jest w stanie spełnić swoje fantazje i musnąć perfekcji? Nasza etatowa recenzentka książkowa, Audrey, postanowiła to sprawdzić, sięgając po przygody przyjaznego wikinga Tappiego.

tappi, marcin mortka

Czy Mortka okazał się stworzony do pisania prozy dziecięcej, czy też może eksperyment na tym polu nieszczególnie się udał? Przekonajcie się sami.

The Elder Scrolls III: Morrowind

"The Elder Scrolls III: Morrowind" to gra dość stara, która – jak wiemy od jakiegoś czasu – zostanie w przyszłości reaktywowana za sprawą fanowskiego projektu pt. "Skywind", który ma za zadanie przenieść "Morrowinda" na silnik dużo świeższego "Skyrima". W związku z tym, co jakiś czas, otrzymujemy od twórców z TES Renewal Project materiały, które mają podsycać naszą wyobraźnię i zachęcać do oczekiwania. Do sieci trafił kolejny taki filmik – "Rekindle".

skywind

Deweloperzy prezentują w nim zaprojektowane przez siebie lokacje oraz potwory, które będą urozmaicać nasze wędrówki podczas zabawy. Wideo znajdziecie w rozwinięciu newsa.

Pillars of Eternity

Oto nadszedł dziś, prawdopodobnie wyczekiwany przez wielu fanów "Pillars of Eternity", dzień wydania pierwszego dodatku do owej gry. "The White March Part I" debiutuje na PC i jest już dostępne w kinowej polskiej wersji językowej w sklepach internetowych – oczywiście jedynie w dystrybucji cyfrowej. Koszt dodatku to około 48 złotych.

biała marchia

Warto dodać, że nawet bez zakupu rozszerzenia, wszyscy posiadacze własnej kopii PoE mogą zaktualizować ją za darmo do wersji 2.0, która zmienia nie do poznania wiele elementów rozgrywki.

Książki fantastyczne
otchłań

Największym zagrożeniem dla historii osadzonych w realiach uniwersum zdefiniowanego tak mocno jak "Metro" jest wtórność. Obawy o powtarzalność kolejnych koncepcji oraz schematyczność ich wykonania rodzą się automatycznie w umyśle potencjalnego odbiorcy nowej "powieści z cyklu...". Trudno się temu dziwić zwłaszcza w wypadku gatunku postapo. Opakowywanie kolejnych produktów w efektowne hasła, takie jak "Pierwsza polska powieść Metro 2033", nie zda się na wiele, jeśli reklamowana nimi treść nie okaże się dostatecznie intrygująca i nowatorska. Pogodzić oryginalność z wiernością wobec wymogów franczyzy, nawiązać do najlepszych, najbardziej lubianych przez fanów serii pomysłów, jednocześnie nie kopiując ich, a do tego wszystkiego dodać szczyptę regionalnego "folkloru", ale inaczej niż zrobił to wcześniej inny autor. Zachwycić czytelników, nie wkurzyć recenzentów... Czy w wypadku nowej, bodaj sześćdziesiątej trzeciej już odsłony serii "Metro" (lecz dopiero drugiej z polskim rodowodem) spełnienie wszystkich tych wymogów jest jeszcze w ogóle możliwe?

Tak, jest możliwe.

Ale potrzeba do tego cholernie dobrego warsztatu.

Czytaj dalej...

Książki fantastyczne
dym i lustra

O twórczości Neila Gaimana, człowieka posądzanego o bycie jednym z najbardziej utalentowanych współczesnych pisarzy fantasy, niestety niewiele mogę powiedzieć. Nie jestem zatwardziałym fanem jego twórczości, podszedłem więc do "Dymu i luster", jego zbioru opowiadań, bez żadnych uprzedzeń, nie do końca wiedząc, czego się spodziewać.

Przed tą lekturą Gaimana znałem głównie jako całkiem pomysłowego scenarzystę – jest on chociażby autorem dwóch zakręconych i pozytywnie wyróżniających się odcinków kultowego serialu "Doctor Who". Obiło mi się też o uszy, jakim to genialnym tworem jest jego seria komiksowa "Sandman", wydawana przez DC Comics. Prócz tego Gaiman dał się poznać światu jako powieściopisarz. Można by tu wymienić takie jego pozycje jak "Nigdziebądź", "Koralina", "Amerykańscy bogowie" czy napisany w duecie z samym Terrym Pratchettem "Dobry omen".

Czytaj dalej...

Diablo III

Koniec sezonu trzeciego w Diablo III

Dodał: , · Komentarzy: 0

Zgodnie z wszelkimi planami zakończył się trzeci sezon rozgrywek rankingowych w grze "Diablo III". W związku z tym wszystkie postacie sezonowe zostały przeniesione do puli zwykłych herosów, zatrzymując oczywiście całe doświadczenie i złoto oraz większość przedmiotów. Gracze otrzymali już swoje nagrody za miejsca w rankingu, a same tablice zostały wyczyszczone. Kolejne sezon rusza 28 sierpnia. Co przyniesie?

diablo iii
Wczytywanie...