Zakończenia

5 minut czytania

wiedźmin 3 krew i wino

"Krew i wino" to historia, która w Toussaint ma zarówno swój początek, jak i koniec. Jeśli jesteście ciekawi tego, jak przebiegają ostatnie chwile Geralta na szlaku, to ten artykuł jest właśnie dla was. Nie muszę chyba ostrzegać przed spoilerami, bowiem twórcy gry przygotowali trzy osobne zakończenia, które zależą nie tylko od naszego zachowania na książęcym dworze, ale także wyborów podczas rozprawy z Dzikim Gonem.

Dobre zakończenie

Aby obejrzeć scenę pojednania dwóch sióstr, musimy dokonać ściśle określonych wyborów fabularnych w konkretnych zadaniach wątku głównego. Aby ujrzeć uścisk Anny Henrietty i Sylvii Anny, należy udać się do Syanny podczas misji "Długa noc" lub pod koniec "Zewu krwi". Czytamy cały dziennik guwernantki, po czym trafiamy do bajkowej krainy w ramach zadania "Dawno, dawno temu". Tam musimy zdobyć wstążkę Artoriusa od dziewczynki z krzesiwami. Tylko w ten sposób Syanna uniknie końca z rąk Dettlaffa, którego będziemy musieli zabić.

toussaint, wiedźmin 3 krew i wino

Zanim udamy się do Damiena podczas zadania "Ceremonia", wpierw musimy odwiedzić pucybuta i poznać miano piątej ofiary, co oznacza wycieczkę w towarzystwie Regisa. Gdy zdobędziemy interesujące nas informacje, zaglądamy do pałacu, by porozmawiać z Sylvią Anną. Strażnik przepuszcza nas bez problemu, bowiem jesteśmy osobą, która rozwiązała problem Bestii. Dziewczyna obwinia siostrę za swój los. Podczas tej rozmowy wybieramy następujące opcje dialogowe:

  • Bo odwróciła się od ciebie – i wykreśliła z pamięci
  • A nie myślałaś, żeby jej wybaczyć?
  • Była tylko dzieckiem

Kończymy rozmowę, zaś po chwili pojawia się strażnik, który zabierze nas do Damiena. Godzimy się, co oszczędzi nam chwili marszu. De la Tour nie musi znać tożsamości piątej ofiary, ale wyjawienie tej informacji nie wpłynie na to zakończenie.

toussaint, wiedźmin 3 krew i wino

Zdobywamy najwyższe odznaczenie Toussaint. Możemy wyjawić Jej Wysokości informację o tym, że miała być piątą ofiarą, jednak nie jest to konieczne. Księżna proponuje, aby Geralt towarzyszył jej podczas przesłuchania siostry. Bez względu na wydany przez nas werdykt, dochodzi do pojednania Syanny z Anną Henriettą.

Akcja przenosi się poza królewskie salony, bowiem lądujemy poza miastem z Regisem. Wampir zostaje uznany za winnego zabicia przedstawiciela własnego gatunku. Przyjaciel znika, pozostawiając nam pożegnalny prezent. Jeśli ukończyliśmy podstawową kampanię, to otrzymujemy dodatkowe zadanie – "Wszędzie dobrze...". Wracamy do Corvo Bianco, gdzie będzie na nas czekać znajoma twarz. Jeśli romansowaliśmy z Triss, to właśnie ona zawita do naszej winnicy. Decydując się na Yennefer, możemy liczyć na to, że w sypialni pojawi się jednorożec. Jeśli nie związaliśmy się z żadną z nich, to do Corvo Bianco zajrzy Ciri – o ile nie doprowadziliśmy do zakończenia, w którym wiedźminka najprawdopodobniej ginie. Wtedy też gościć będziemy Jaskra. Bard pojawi się także wtedy, gdy rozpoczęliśmy rozgrywkę nową postacią typowo dla potrzeb tego dodatku.

Złe zakończenie

Nie każda historia musi się dobrze kończyć, stąd drugie zakończenie zakłada śmierć jednej z sióstr. Syanna nie przetrwa wydarzeń w sytuacji, gdy dokonamy konkretnych wyborów fabularnych. Także i tym razem musimy udać się do Syanny podczas zadania "Długa noc" lub pod koniec questu "Zew krwi". Czytamy dziennik guwernantki, po czym przenosimy się do bajkowej krainy, dzięki czemu rozpoczynamy misję "Dawno, dawno temu...". Gra wymusza na nas odwiedzenie dziewczynki z krzesiwami, jednak najlepiej szybko zakończyć rozmowę, przez co Syanna nie zdobędzie wstążki Artoriusa Vigo.

toussaint, wiedźmin 3 krew i wino

Zasadzamy wszystkie trzy fasolki i pokonujemy strażnika bajkowej krainy. Wybór spędzenia kilku upojnych chwil z Syanną nie ma tutaj żadnego znaczenia, bowiem ostatecznie i tak trafiamy wprost do Beuclair, skąd udajemy się na spotkanie z Dettlaffem. Wampir zabija swoją dawną ukochaną za zdradę, na co nie mamy żadnego wpływu. Możemy zaatakować przyjaciela Regisa, jednak nawet puszczając go wolno, doprowadzimy do tego samego rezultatu, czyli Geralt wyląduje w tutejszym więzieniu.

Wypełniamy zadanie "Za żelazną kratą", dzięki czemu wkrótce z opałów ratuje nas Jaskier. Okazuje się, że po barda posłał Regis, który proponuje odkryć tożsamość piątej osoby. Warto podjąć się tej misji, co pozwoli na dodatkową rozmowę z Anną Henriettą. Ignorując tę część zadania, od razu przechodzimy do epilogu, czyli rozmowy z Regisem przy ognisku. Chcąc poznać miano piątej ofiary, udajemy się do pucybuta, dzięki czemu odkrywamy, iż Dettlaff miał jeszcze otrzymać rozkaz zabicia samej władczyni Toussaint. Postanawiamy zawiadomić o tym fakcie księżną. Anna Henrietta przebywa przy grobie siostry na tutejszym cmentarzu, co oznacza, że czeka nas podróż do południowej części Beuclair. Wejścia do królewskiej krypty strzeże Damien, ale przepuszcza nas po chwili. Dzielimy się z księżną swoim odkryciem, zaś po rozmowie oglądamy epilog, czyli rozmowę z Regisem przy ognisku.

toussaint, wiedźmin 3 krew i wino

Jeśli zabiliśmy Dettlaffa, to wampir zostaje uznany za zdrajcę własnego gatunku. Ocalenie Bestii oznacza, że nasz przyjaciel wciąż będzie uznawany przez pozostałych krwiopijców. Regis znika, pozostawiając nam pożegnalny prezent. Jeśli ukończyliśmy podstawową kampanię, to otrzymujemy dodatkowe zadanie – "Wszędzie dobrze...". Wracamy do Corvo Bianco, gdzie będzie na nas czekać znajoma twarz. Jeśli romansowaliśmy z Triss, to właśnie ona zawita do naszej winnicy. Decydując się na Yennefer, możemy liczyć na to, że w sypialni pojawi się jednorożec. Jeśli nie związaliśmy się z żadną z nich, to do Corvo Bianco zajrzy Ciri – o ile nie doprowadziliśmy do zakończenia, w którym wiedźminka najprawdopodobniej ginie. Wtedy też gościć będziemy Jaskra. Bard pojawi się także wtedy, gdy rozpoczęliśmy rozgrywkę nową postacią typowo dla potrzeb tego dodatku.

Tragiczne zakończenie

Istnieje także trzecie zakończenie, które można uznać za najmniej pozytywne. Decydując się na pewne kroki, nie tylko doprowadzimy do śmierci Syanny, ale także Toussaint będzie musiało sobie poszukać nowego władcy. Aby do tego doprowadzić, możemy zdecydować się na jeden z dwóch sposobów.

Pierwszy zakłada rozmowę z Ukrytym podczas misji "Długa noc" i wykonywanie kolejnych zadań aż do starcia z Bestią, kiedy to zabijamy Dettlaffa. W nagrodę za ten czyn mamy otrzymać order. Nie musimy poznawać tożsamości piątej ofiary, jak też odwiedzać Syanny, bowiem są to kroki czysto opcjonalne. Jeśli już mamy zamiar rozmawiać z siostrą Anny Henrietty, to upewnijmy się, że wybierzemy inne opcje dialogowe niż te, które opisałem przy okazji pierwszego z zakończeń. Jeśli znamy tożsamość ostatniej ofiary, to możemy podzielić się tą informacją zarówno z Damienem, jak i samą władczynią. Podczas spotkania sióstr dojdzie do rzezi, bowiem Syanna dopnie swego, lecz po chwili sama zostanie zastrzelona.

toussaint, wiedźmin 3 krew i wino

Drugi sposób zakłada odwiedzenie Sylwii Anny podczas zadania "Długa noc" i udanie się do bajkowej krainy w ramach misji "Dawno, dawno temu...". Koniecznie zdobywamy wstążkę od dziewczynki z krzesiwami, po czym wydostajemy się z tego osobliwego więzienia. Zabijamy Bestię, co daje nam dostęp do zadania "Ceremonia". Tym razem także nie musimy poznawać tożsamości piątej ofiary, jak też odwiedzać Syanny, bowiem są to kroki czysto opcjonalne. Jeśli już mamy zamiar rozmawiać z siostrą Anny Henrietty, to upewnijmy się, że wybierzemy inne opcje dialogowe niż te, które opisałem przy okazji pierwszego z zakończeń. Oglądamy próbę pojednania sióstr, która kończy się tragicznie.

Możemy złożyć kwiaty na grobach Anny Henrietty i Sylwii Anny, chociaż nie jest to konieczne. Akcja przenosi się poza królewskie salony, bowiem lądujemy poza miastem z Regisem. Wampir zostaje uznany za winnego zabicia przedstawiciela własnego gatunku. Przyjaciel znika, pozostawiając nam pożegnalny prezent. Jeśli ukończyliśmy podstawową kampanię, to otrzymujemy dodatkowe zadanie – "Wszędzie dobrze...". Wracamy do Corvo Bianco, gdzie będzie na nas czekać znajoma twarz. Pojawi się Triss, ale tylko wtedy, gdy romansowaliśmy z nią podczas pogoni za Dzikim Gonem. Decydując się na Yennefer, możemy liczyć na to, że w sypialni pojawi się jednorożec. Jeśli nie związaliśmy się z żadną z nich, to do Corvo Bianco zajrzy Ciri – o ile nie doprowadziliśmy do zakończenia, w którym wiedźminka najprawdopodobniej ginie. Wtedy też gościć będziemy Jaskra. Bard pojawi się także wtedy, gdy rozpoczęliśmy rozgrywkę nową postacią typowo dla potrzeb tego dodatku.

Komentarze

0
·
Mam problem i to bardzo dziwny.
Robiłem wszystko, by dobrze się skończyło, ale coś jest nie tak.
Geralt mówi, by przebaczyła siostrze. Syanna sie pyta niby dlaczego?
Geralt odpowiada: chociazby dlatego ze jest Twoja siostrą. Ona sie z tym nie zgadza, rozmowa sie konczy i obie giną... dlaczego?
Po zapytaniu Syanny u innych zaczyna sie rozmowa ich obojga, u mnie pada głupie stwierdzenie "bo jest Twoją siostrą" i sie kończy. Dlaczego?
0
·
Przeczytałeś cały dziennik guwernantki, by dobrze poznać historię?
0
·
W wersji 1.31 w jaką grałem niema jak, to nazywają: "dobrego zakończenia", a przynajmniej Ja odpuściłem po drugiej próbie (z ciekawości no i trochę samopoczucia, że mimo iż to tektura to żal Henrietty). drugim podejściem wracania się aż do misji "Szturm na Dun Tynne" czytania wszystkich wypociny guwernantki itd. I - i nic... (Wracanie do szturmu rzadko robię zapis gry bo urozmaicam sobie rozgrywkę w grach ryzykiem powrotu do kilku godzin wstecz - oczywiście o ile gra ma mało błędów - Wiedźmin trochę ich ma ale są na ogół związane ze znikajacymi [niedostępna interakcja] kowalami albo niewidzialnymi przeszkodami dla plotki...). Tak czy inaczej dodatek oceniam 4/6 nie ma już klimatu podstawy, a na dokładkę gdy zobaczyłem włoski spod kaptura rysztunku kota, to wpadłem w śmiech nie dość, że fryzura ala początek XXI wieku (kojarzy z wokalistą "Red hotów") to - to no właśnie Pan Sapkowski, to "gniada" albo inaczej widać, że facet nie bał się życia i Wiedźmin ma fabułę zaczerpnietą z prywatnych przeżyć jak mniemam (...) nie da się napisać książki PRZYGODOWEJ odadzonej w świecie fantazy korzystając tylko z wyobraźni siedząc na tyłku i modelujac fryzurę, a w tą stronę skręca dodatek... A fakt, że twórcy gry mieli mało do czynienia choćby z przykładowo z prostytutkami jest jakby, to napisać - mmm - widoczne. I źle że CDred ma zły kontakt z twórcą bo połową sukcesu tej gry jest dusza Sapkowskiego - fabuła.
0
·
ja dobre pojednanie robiłem po bajkowym i wszystko miałem jak tą niby wstążkę i tak ją zabiła, a po ukrytym to samo na ceremonii ją zabija a ostatnie z Syanną i ostatnie wątki robiłem na chyba 10 różnych rodzai i tak na końcu to samo zabita zostaje.

SPRAWDZIŁEM TAKŻE JAK NIE PÓJDĘ DO SYANNY PRZED CEREMONIĄ I CO TO SAMO ZABITE NA CEREMONII.

I nie wiem co źle zrobiłem po wątku z urkytym, że ją zabiła czy to tak musi być. W bajkowym także miałem wszystko ok i także ją zabiła
0
·
Ale poznałeś tożsamość piątej ofiary i wybrałeś podane w artykule opcje dialogowe podczas rozmowy z Syanną? Testowałem powyższą metodę i działała; nie zauważyłem też, by któryś patch wprowadzał w tej kwestii zmianę.
0
·
Aby pojawiła się odpowiednia opcja przy rozmowie końcowej z Syanną, trzeba prócz przeczytania dziennika guwernantki, zapoznać się z jej historią w bajkowej krainie i jej przeszłością i okazać współczucie a pod sam koniec chyba w burzowym zamku wypowiedzieć kwestię, że ma się nadzieje ze ta bajka zakończy się dobrze...inaczej cała historia skończy się zawsze tragicznie, ja skończyłem ja dobrze właśnie na wersji 1.31
0
·
Co czemu niby zabicie Detlaffa i pojednanie Jaśnie osranej i Psychopatki to dobre zakończenie o wiele lepsze jest to gdy Księżna przeżywa ginę ta suka Detlaffa oszczędzamy i Regis nie zostaje uznany za zdrajce
0
·
Ja nie mogę. Wszystko już zmieniłam I faktycznie jak się nie powie jej że mamy nadzieję nas jej historia dobrze się skończy to później nie pojawi się odpowiednią opcja dialogowa. Masakra

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...