Gry planszowe i karciane

Istanbul – recenzja gry planszowej

Dodał: , · Komentarzy: 0
istanbul

Merhaba! W niniejszym artykule przedstawię wam "Istanbul" – wydaną przez Wydawnictwo Portal pod szyldem 2Pionków grę planszową, autorstwa Rüdigera Dorna, w którą jednocześnie może grać od 2 do 5 osób. Kolorowe stragany Stambułu wypełniają zgiełk i wrzawa, a pomiędzy nimi lawirują kupcy, rywalizujący w pocie czoła z konkurentami. Ciągnięte wózki wszak trzeba wypełnić rozmaitymi towarami i sprawnie dostarczyć je w odpowiednie miejsca. Kto najszybciej opanuje topografię terenu, najlepiej zaplanuje kolejne kroki i zdobędzie 5 (6 w rozgrywce 2-osobowej) błyszczących rubinów, ten wygra.

W sporego rozmiaru pudełku kryje się bardzo dużo rozmaitych komponentów. Znajdziemy tam nie tylko instrukcję, płytki Lokacji, z których układa się planszę, czy przypadające po jednym na każdego gracza Wózki, ale i mnóstwo drewnianych elementów, talię zgrabnych kart, rozmaite żetony, tekturowe monety, dwie kości k6 oraz stanowiące creme de la creme 32 plastikowe rubiny. Jak wygląda przygotowanie gry?

Czytaj dalej...

Gry planszowe i karciane

Atak Zombie – recenzja gry planszowej

Dodał: , · Komentarzy: 0
atak zombie, okładka

Zombie, zombie, zombie... Nigdy mi się nie znudzą. Jeżeli również należycie do grona osób lubiących tych nieumarłych brzydali, koniecznie musicie zainteresować się wydaną przez FoxGames grą pt. "Atak Zombie", autorstwa Piotra Pieńkowskiego. Mroczny klimat, atakujące nas hordy żywych trupów, mordercza walka o przetrwanie – czy to nie brzmi zachęcająco? Słowem wstępu pragnę zaznaczyć, że jest to duża produkcja. W jej skład wchodzi ponad trzydzieści drewnianych figurek, gruba talia kart, ponad dwieście przeróżnych żetonów, kilka plansz, a wszystko to wymaga sporo miejsca. Chcąc walczyć o przeżycie, należy więc naszykować obszerny stół bądź dokładnie odkurzyć podłogę. Od czego zaczynamy?

Czytaj dalej...

Gry planszowe i karciane

Fallout w wersji Monopoly

Dodał: , · Komentarzy: 0

Kto jest fanem gry planszowej "Monopoly" i serii gier komputerowych "Fallout" ma okazję do świętowania. Podczas imprezy GameStop Expo 2015 okazało się, że w najbliższym czasie należy spodziewać się połączenia obu wyżej wymienionych w jedno "Monopoly Fallout". Jeśli nie dowierzacie, to informację można potwierdzić na jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł w tej sprawie, czyli Twitterze "Fallouta".

fallout monopoly
Gry planszowe i karciane
intryganci, okładka

Jeśli lubicie knuć, planować i spiskować, a w grach najbardziej cenicie sobie negatywną interakcję, koniecznie musicie zainteresować się "Intrygantami". Wydana przez rodzime wydawnictwo Lucrum Games niewielka gra karciana jest polską wersją niemieckiego "Palastgefluster", wymyślonego przez Michaela Reinecka. Zdrada, podstęp, spisek – słowa te doskonale oddają jej wyjątkowy, wredny charakter.

Czytaj dalej...

Jeżeli jesteście zainteresowani i chcecie wygrać egzemplarz "Intrygantów", zachęcam do wzięcia udziału w zorganizowanym dzięki uprzejmości Wydawnictwa LucrumGames konkursie. Życzę powodzenia!

Gry planszowe i karciane

Hobbit: Wyprawa po skarb – recenzja karcianki

Dodał: , · Komentarzy: 0
hobbit: wyprawa po skarb

"Hobbit: Wyprawa po skarb", autorstwa Rudigera Dorna, to kolejna gra karciana po "Władcy Pierścieni: Bitwa o Śródziemie" osadzona w świecie J.R.R. Tolkiena i wydana przez wydawnictwo FoxGames. Tym razem czeka nas niebezpieczna wędrówka, w trakcie której spotkamy wielu wrogów: orków, trolle, wielkie pająki i smoka. Czy damy radę ich pokonać?

Czytaj dalej...

Gry planszowe i karciane
władca pierścieni: bitwa o śródziemie, karcianka

Motyw "Władcy Pierścieni" jest jednym z tych, które można eksploatować w nieskończoność, czego przykłady stanowią filmy i liczne gry powstałe na bazie powieści J.R.R. Tolkiena. Jedną z takich jest "Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie" – wydana przez wydawnictwo FoxGames gra karciana, autorstwa Andreasa Zimmermanna. "Stań u boku Aragorna, Gandalfa, Legolasa i zmierz się z armią Mordoru." mówi wyzywająco tylna strona pudełka. Cóż mi pozostało? Wziąć karty w dłoń i ruszyć do boju!

Czytaj dalej...

Gry planszowe i karciane

Amber Route – recenzja gry planszowej

Dodał: , · Komentarzy: 0

Gry planszowe umożliwiają chwilową ucieczkę od otaczającego nas świata. Z łatwością zabierają ludzi w dowolne miejsce i pozwalają im zapomnieć o rzeczywistości. "Amber Route", kolejna po "Black & White" gra autorstwa Krzysztofa Matusika, wydana przez Bomba Games, przenosi nas do krainy słowiańskich wierzeń, pełnej magii i stworów. W miejscu tym zbieramy bursztyny i prowadzimy swą karawanę przez kolejne tereny, starając się stawić czoła przeciwnościom losu.

amber route

W kupionym pudle znajdziemy puzzle, z których składa się planszę, pionki, kości, prawdziwe bursztyny i stos kart. Tak, jak nakreśliłem, rozgrywka rzeczywiście polega na tym, by z początkowego pola – znad Morza Bałtyckiego – przejść przez całą mapę do znajdującego się na samym końcu zamku i dostarczyć tam, jak największą liczbę brązowych skarbów. Czekające nas tereny są różne: nie tylko gwarantujące nam bezpieczeństwo wioski i miasta, ale również góry, pustkowia, bagna i puszcze, gdzie czyhają na nas rozmaite stworzenia.

Czytaj dalej...

Gry planszowe i karciane

Black & White – recenzja gry planszowej

Dodał: , · Komentarzy: 0

40-kilometrowy pas ziemi niczyjej. Na zachodzie Jej Wysokość Zuzanna z Thargatonu na czele swojej armii w czarnych mundurach, a na wschodzie kardynał Nikodemus z Vesanii i jego odziani w białe szaty fanatycy religijni. O czym mowa?

black

O "Black & White", wydanej przez Bomba Games bloczkowej grze wojennej dla dwóch osób, autorstwa Krzysztofa Matusika, znanego choćby z wymyślenia takich gier planszowych, jak "Craftsmen", "Urban Panic" czy "Amber Route". Składają się na nią plansza, kafle i żetony terenu, czarne i białe bloczki, które są naszymi jednostkami oraz talia różnych kart. Przygotowanie do gry polega na wybraniu jednego z 22 scenariuszy oraz zestawieniu wedle własnego widzimisię swojej armii. Następnie wystarczy wziąć kości w dłoń, wymyślić plan i skopać tyłek siedzącemu naprzeciwko nas rywalowi. Brzmi świetnie, prawda?

Czytaj dalej...

Gry planszowe i karciane

Splendor – recenzja gry karcianej

Dodał: , · Komentarzy: 0
splendor

Po raz pierwszy z tym tytułem spotkałem się, kiedy dostałem biuletyn informacyjny o grach planszowych wydanych w pierwszym półroczu 2014 roku. Jedną ze stron wypełniały informacje o Splendorze, który był określany jako gra o mechanice tak wciągającej, że aż zapominało się o samym celu gry. Ponadto, widniała tam notka o nominacji Splendoru do jednej z najważniejszych nagród w branży gier planszowych, tj. Spiel Des Jahres 2014. Sama ta informacja zawierała w sobie przekaz: jest to niebanalna i błyskotliwa gra, wpisująca się w gusta wielu graczy, mająca proste zasady.

Wcielamy się w niej w renesansowego kupca, handlującego klejnotami. Staramy się zdobyć jak największy prestiż i rozgłos dzięki swoim transakcjom. Wszystko to jest oparte na mechanice zwanej engine building, w której mamy za zadanie tworzenie jak najlepszych kombinacji kart, zapewniającym coraz większe i większe bonusy. Ile w tym prawdy? Sprawdźmy.

Czytaj dalej...

Gry planszowe i karciane

Neuroshima Hex! 3.0 na Game Exe!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Początki rodzimej "Neuroshimy" sięgają 2003 roku: właśnie wtedy przyszło nam poznać tę osadzoną w postapokaliptycznych klimatach grę fabularną, autorstwa Ignacego Trzewiczka, Marcina Blachy, Michała Oracza oraz Marcina Baryłki. Zainspirowane sukcesem swego RPG Wydawnictwo Portal dwa lata później zdecydowało się wydać "Neuroshimę Hex!" – grę planszową. W ciągu ostatnich lat przechodziła ona serię ulepszeń i usprawnień, aż pod koniec 2013 roku ukazała się obecnie sprzedawana wersja, sygnowana znakiem 3.0.

neuroshima hex 3.0

Jak się w nią gra?

Czytaj dalej...

Wczytywanie...