Komiksy

Wydawnictwo Egmont przygotowało dodruki komiksów, które w ostatnim czasie były niedostępne w sprzedaży. Wśród nich znalazły się głównie tytuły Marvela (m.in. pierwszy tom "Deadpool Classic", "Deadpool kontra Shield" i dwie odsłony "Superior Spider-Mana").

deadpool kontra shield

Są jednak również komiksy z innych światów. Dodruk dostała klasyka Franka Millera – "300" – a także "Wiedźmin: Dzieci lisicy". Pełną listę znajdziecie w rozwinięciu newsa.

Komiksy
requiem króla róż

Ostatnie tomy "Requiem Króla Róż" wyraźnie ustępowały tym pierwszym. Oczywiście historia nadal ciekawiła, ale było czuć potrzebę zakończenia losów Ryszarda, choćby ze względu na męczące już kwestie miłosne. Jednak autorka nie miała ochoty szybko doprowadzić nas do finału. Postawiła na nowy start – to określenie idealnie odzwierciedla ósmą odsłonę serii.

Po krótkim początku akcja przenosi się o 10 lat do przodu. Postacie przeszły zmianę od czasów pierwszej części – teraz to dorośli, mający dzieci i małżonków. Królestwu jednak daleko do idylli. Między członkami rodziny Yorków dochodzi do spięć, których powodami są pragnienie władzy i folgowanie sobie. Dodatkowo w sytuację miesza się wiedźma Jane. Jakie są jej cele?

Brak wojen i konflikty wśród swoich już nakierowują fabułę na trochę inne tory. W świętowaniu zwycięstwa widać ułudę szczęścia i zapowiedź dramatów, ale dopiero wraz z pojawieniem się Jane manga oferuje kompletną, wciągającą historię. Nowa postać wprowadza istotny wątek fantastyczny, pełen tajemniczości i wpływający na bohaterów. Czy wiedźma rzeczywiście uprawia mroczną magię, czy jej zdolności mają przyziemny wymiar? Intencje kobiety pozostają niejasne, a działania niepokoją. Co prawda, to nie jest jedyny nowy charakter, lecz w tej chwili z pewnością najważniejszy.

Komiksy
batman: świt mrocznego księżyca

Ostatnio większość wydawanych w Polsce komiksów o Batmanie łączyło nazwisko scenarzysty – Scotta Snydera. Nie po raz pierwszy jednak Egmont w ramach cyklu DC Deluxe przybliża fanom także dawnych twórców.

Matt Wagner, bo o nim mowa, liczy już sobie 56 wiosen i choć w dorobku posiada "Trójcę", w której pierwsze skrzypce odgrywają Batman, Superman i Wonder Woman, to tworzył też fabuły poświęcone wyłącznie Nietoperzowi. Na "Świt mrocznego Księżyca" składają się właśnie dwie takie historie – "Batman i ludzie potwory" oraz "Batman i szalony mnich".

Obie części tego niemal 300-stronicowego komiksu koncentrują się na wczesnych etapach kariery Mrocznego Rycerza. Posiada niewiele gadżetów, spora część przestępców się go boi, ale podobne odczucia budzi u zwykłych cywilów. James Gordon dopiero uczy się z nim współpracować, co jednak jest często źle odbierane przez innych policjantów, zaś sam Bruce Wayne w większym stopniu otwiera się przed płcią piękną. Na początku na drodze herosa stają profesor Hugo Strange oraz Sal Maroni, którym – nawiasem mówiąc – również nie jest ze sobą po drodze. Strange i Batman spotykają się po raz pierwszy i oczywiście dochodzi między nimi do konfliktu interesów, ale nie inaczej ma się sytuacja z profesorem i Maronim.

Komiksy

W maju Egmont proponuje następne hitowe komiksy – z tym, że ich liczba jest większa niż w poprzednich miesiącach. Wynika to z tego, że w maju odbędzie się Festiwal Komiksowa Warszawa, dlatego z myślą o nim zaplanowano naprawdę gorące premiery. Do najciekawszych na pewno można zaliczyć:

egmont
  • "Daredevil: Nieustraszony!" – kontynuacja historii Matta Murdocka, tym razem za scenariusz odpowiada Ed Brubaker
  • ale dla fanów Briana Michaela Bendisa też nie zabraknie czegoś interesującego – rusza seria "Ultimate Spider-Man", w której opowiada o losach Petera Parkera
  • "Kajtek i Koko w kosmosie: Zabłąkana rakieta" – kolorowa wersja klasyka Janusza Christy
  • finałowy tom "Gnata", "Ex-Machina", "Miecz Ardeńczyka"... i jeszcze trochę innych pozycji, które znajdziecie w rozwinięciu newsa
Komiksy
niesamowite opowieści pana shiranui

Dobrych jednotomówek nigdy dosyć. Oczywiście historie rozpostarte na kilkanaście tomów potrafią pochłonąć i wymusić na czytelniku niecierpliwe wypatrywanie kontynuacji, ale nie mniej urokliwe bywają jednostrzały.

Czy jednak określenie "urokliwe" może pasować do horroru? Bo do tego gatunku właśnie przynależą "Niesamowite opowieści pana Shiranui" wydawnictwa Waneko. Jak się okazuje – podróże po całym kraju, jakie odbywa tytułowa postać, obfitują w niezwykłe legendy i lokalne tajemnice. A czytelnik ma okazję przekonać się, że tkwi w nich więcej niż źdźbło prawdy.

Shiranui zajmuje się badaniem lokalnych podań i w gruncie rzeczy nie pełni zbyt ważnej roli fabularnej, jednak jest spoiwem siedmiu historii. Czasem jedynie ich wysłuchuje, lecz zdarza się, iż pełni także funkcję narratora, choć o nim samym nie dowiadujemy się właściwie niczego. Za jego pośrednictwem poznamy opowieść o lalce zrobionej niegdyś przez dziadka, dawnym przyjacielu czy niezwykłych konsekwencjach… podniesienia zeszytu. Tomik, w standardowym dla jednotomówek Waneko rozmiarze, liczy sobie ledwie ponad 150 stron, aczkolwiek to wystarcza, by zainteresować czytelnika.

Komiksy

Ludzie gniewu – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
ludzie gniewu

Jason Aaron od czasu debiutanckiej historyjki o Wolverinie, napisanej na zorganizowany przez Marvela konkurs, przyzwyczaił czytelników do rozpisywania historii dojrzałych oraz pełnych brutalności. Nie inaczej jest w przypadku "Ludzi gniewu".

Niejaki Isom Rath niegdyś zabił człowieka, zaś przyczyną krwawego czynu było nieporozumienie dotyczące stadka owiec. Życie kolejnych członków rodziny również było naznaczone krwawymi czynami. Aż do momentu, gdy płatny zabójca z Alabamy, Ira Rath, otrzymał ostatnie zlecenie.

Warto napomknąć, iż do stworzenia opowieści o rodzinie Rathów Aarona zainspirowało zdarzenie z jego dziadkiem w roli głównej. Oczywiście scenarzysta rozbudował "owczy" konflikt, jaki był udziałem praszczura. Tak więc Ira Rath jest płatnym mordercą, który otrzymuje nowe zlecenie, zaś jego syn desperacko próbuje zdobyć pieniądze, niezwykle potrzebne w obliczu zbliżającego się porodu partnerki. Na pewno trzeba docenić, jak dobrze scenarzysta radzi sobie z prowadzeniem wątku i odkrywaniem przed odbiorcą kolejnych kart. W "Ludziach gniewu" poznajemy raptem parę postaci, za to dobrze scharakteryzowanych, również dzięki retrospekcjom i nawiązaniom do przeszłości krwawej rodzinki.

Komiksy
hellboy: spętana trumna. prawa ręka zniszczenia

Egmont rozpoczął wydawanie dwóch serii ze świata stworzonego przez Mike'a Mignolę – "BBPO", o organizacji badającej sprawy paranormalne, oraz "Hellboya", koncentrującego się na sztandarowej postaci całego uniwersum. Albumy mają ukazywać się w niewielkich odstępach czasu, a niedawno pojawiła się właśnie druga odsłona "Hellboya" – "Spętana trumna. Prawa ręka zniszczenia". Zawiera ona piętnaście krótkich historii.

Opowiadania nie są ze sobą ściśle powiązane, ale nieraz nawiązują do przeszłych wydarzeń, np. z pierwszego tomu. Tematyka dotyczy sytuacji nadnaturalnych – bohater podejmuje się różnych zadań, między innymi postanawia zająć się Babą-Jagą oraz pomóc w odzyskaniu skradzionego dziecka. Część historii się wyróżnia – "Prawie kolos" kontynuuje wątek homunkulusa zaczęty w "Obudzić diabła", "Placuszki" to dwustronicowy, humorystyczny epizod z życia dwuletniego Hellboya, "Prawa ręka zniszczenia" rzuca nieco światła na potężną prawicę bohatera, a z kolei "Spętana trumna" mówi trochę o jego pochodzeniu.

W komiksie mamy wyraźne bogactwo fantastycznego folkloru. Mike Mignola tworzy intrygującą rzeczywistość, wypełnioną tajemnicami i mrocznymi, zagadkowymi istotami. Wraz z Hellboyem odkrywamy przynajmniej część tych tajemnic i mierzymy się z grozą ówczesnego świata. Zrezygnowano tym razem z udziału nazistów – historie najczęściej koncentrują się na legendach, zbrodniach sprzed lat czy klątwach. Twórca korzysta z zasłyszanych lub przeczytanych podań ludowych, jednak w trakcie lektury narzuca się również nawiązanie do takich klasyków jak "Frankenstein".

Komiksy

Magi: Labyrinth of Magic #09 – recenzja mangi

Dodał: , · Komentarzy: 0
magi: labyrinth of magic #9

Po ostatnich wydarzeniach Aladyn i spółka goszczą w królestwie Sindrii władanej przez Sinbada. Czy to oznacza brak przygód?

Dobrze nam znani bohaterowie – Aladyn, Alibaba i Morgiana – cieszą się spokojem i możliwością relaksu pod skrzydłami Sinbada. Jednakże nie spoczęli na laurach i dążą do osiągnięcia większej wprawy w posługiwaniu się magią oraz walce z użyciem broni białej. Władca Sindrii przedstawia ich swoim ośmiu generałom, a trzech z nich ma zająć się trenowaniem naszych herosów. Rutynę dnia codziennego przerywa jednak wizyta wysoko postawionych osób z cesarstwa Kou. Czy wojna wisi na włosku?

Lekturze dziewiątego już tomu "Magi: Labyrinth of Magic" towarzyszą ambiwalentne odczucia. Z jednej strony – od dłuższego czasu można było oczekiwać poświęcenia więcej miejsca na zobrazowanie życia w Sindrii i cieszy fakt, że w końcu mamy okazję lepiej poznać to królestwo. Wiąże się to z mniejszą ilością akcji oraz nieco rozwleczoną narracją, ale Shinobu Ohtaka całkiem zręcznie skryła te niedoskonałości za parawanem żartów i wymagających treningów. Gorzej, że cała historia przebiega w podobnym tempie, nawet gdy autorka skupia się na innych wydarzeniach.

Komiksy
star wars komiks 1/2018 – doctor aphra: ścigana przez wszystkich

Czy doctor Aphra to Indiana Jones w świecie "Gwiezdnych wojen"? Jeśli zadawaliście sobie to samo pytanie, to witajcie w klubie. Nowa odsłona "Star Wars Komiks" koncentruje się właśnie na postaci archeolożki i przedstawia pierwsze sześć zeszytów z poświęconej jej serii.

Bohaterka, podróżująca z dwoma androidami o morderczych skłonnościach (Triple Zero i Bee Tee) oraz przedstawicielem rasy wookiech (Czarnym Krrsantanem), zostaje wmanewrowana w nowe zadanie. Wraz z ojcem, któremu ma wiele do zarzucenia, wyrusza, żeby odkryć tajemnicę odłamu Jedi, Ordu Aspectu, który szukał sposobu na osiągnięcie nieśmiertelności. Czy udało mu się zrealizować cel? Do tej pory było to zagadką.

Fabuła "Ściganej przez wszystkich" to typowa wyprawa po zakurzone tajemnice, odsłaniające następny fragment wielkiego uniwersum. Miks lekkiego humoru, szybkiej akcji, potyczek ze sprytnymi posunięciami i napiętych relacji rodzinnych. Te ostatnie jednak obniżają zadowolenie z lektury, ponieważ stosunki między Aphrą a jej ojcem są płytkie i realizują bardzo znany schemat nieobecnego rodzica, poświęcającego całe życie swojej misji. Misja być może wreszcie zostanie zwieńczona i Aphra, chcąc nie chcąc, musi wziąć w niej udział.

Komiksy

Mucha Comics – marcowe premiery

Dodał: , · Komentarzy: 0

Na 6 marca Mucha Comics przyszykowała dwie premiery. Tego dnia ukaże się drugi tom "Nieśmiertelnego Iron Fista", "Siedem stolic nieba", scenariusza Eda Brubakera i Matta Fractiona, a także pierwsza część "Przeklętego", "Przed powodzią", autorstwa Jasona Aarona – znanego i cenionego scenarzysty.

mucha comics

Więcej szczegółów znajdziecie w rozszerzeniu newsa.

Wczytywanie...