Książki fantastyczne

Dzielnica obiecana z Uniwersum Metro 2033

Dodał: , · Komentarzy: 0
metro 2033, dzielnica obiecana, paweł majka

27 sierpnia do księgarń trafi powieść Pawła Majki pt. "Dzielnica obiecana". Będzie to książka osadzona w realiach postapokaliptycznego świata wykreowanego przez Dmitrija Glukhovsky'ego i znanego chociażby z "Metro 2033".

Wbrew nasuwającym się myślom, akcja powieści nie rozgrywa się w warszawskim metrze. Przeniesiemy się do Nowej Huty w czasach po nuklearnej zagładzie. Poznamy losy niedobitków i przyjrzymy się zaprojektowanemu i zbudowanemu przez komunistyczne władze powojennej Polski miastu – obszarowi uznanemu za zdolny do przetrwania podczas konfliktu atomowego. Sam Paweł Majka uważa, że układ ulic Nowej Huty oraz umieszczone w niej schrony przeciwatomowe mają za zadanie zminimalizować skutki uderzenia nuklearnego. Obserwacje autora zainspirowały go do osadzenia akcji swojej powieści właśnie w tym mieście.

Pillars of Eternity

Beta Pillars of Eternity

Dodał: , · Komentarzy: 4

Mamy bardzo dobrą informację dotyczącą gry "Pillars of Eternity". Wygląda na to, że wszystko idzie w bardzo dobrym kierunku. Jeden z twórców tytułu, Brandon Adler, poinformował, że beta testy produkcji ruszą 18 sierpnia i będą dostępne dla wszystkich, którzy wsparli PoE na Kickstarterze kwotą co najmniej 110$.

pillars of eternity

Co znajdzie się w becie? Zapraszamy do rozwinięcia.

Dumka na dwa głosy

Dumka na dwa głosy #16 – Hej, sokoły!

Dodał: , · Komentarzy: 2

Samolot poderwał się z hukiem do góry
i wzbija się, wznosi, unosi się w chmury
i frunie po niebie, szybuje jak ptak
i dymi się, kopci kropeczka jak mak.

Vitanee: Noire, szybko, przeciskaj się tam, zajmij mi miejsce koło okna, koło oknaaa! Uff, udało się. Cieszysz się, że lecimy do Nibylandii? Szczęście, że miły pan przy odprawie był miły i pozwolił nam wziąć cię na pokład, a nie wrzucić do luku dla zwierząt...

Noire Panthere: A niech by tylko spróbował to zrobić! Wystarczy, że się poświęcam, wsiadając na pokład. Tylko tego brakowało, żebym siedziała razem z tymi bezrozumnymi istotami lub zmieniała postać. Te, paniusiu, co się tak patrzysz? Pantery nigdy nie widziałaś? Pilnuj swojego nosa!

dumka na dwa głosy

V: Zaraz startujemy, polecimy w przestworza! Noire, chciałaś być kiedyś ptakiem? Na miotle to nie to samo co w samolocie, herbatki nie dostanę ani ciasteczka. No i nie ma pasów bezpieczeństwa...

N: Mnie tu nie powinno być! Kotem jestem, nie dla mnie przestworza. I nie, nie chciałabym być ptakiem. Jeszcze czego, zamienić futro na pióra? W życiu.

Książki fantastyczne

Nagroda Rediscovery 2014 – laureat

Dodał: , · Komentarzy: 0

W literaturze fantastycznej są takie nazwiska, które się po prostu zna, choć może nie miało się okazji przeczytać któregokolwiek z utworów. Są to takie znakomitości jak J.R.R. Tolkien, Isaac Asimov, Ray Bradbury, Robert E. Howard, Glenn Cook, Terry Pratchett, H.P. Lovecraft, Stephen King, C.S. Lewis, Ursula K. Le Guin, Philip K. Dick czy Roger Zelazny. Subiektywność tej listy jest wręcz oczywista, ale nie da się ukryć, że nazwiska te nie tylko łączone są z sukcesem komercyjnym, ale także artystycznym, zapewniając lekturę na wysokim poziomie.

Jednak co z tymi, którzy zostali zapomniani przez czas? Ci, którzy pisali niszowo, ale warto się z nimi zapoznać, zwłaszcza współczesnego czytelnika? Właśnie taki cel – przypomnienie zapomnianych – przyświeca twórcom nagrody Rediscovery im. Cordwainera Smitha. Co roku wskazywany jest autor, którego dzieła nie są obecnie tak popularne, ale posiadają w sobie ten pierwiastek unikalności, który zapewnił ich dziełom pewną renomę artystyczną.

Poniżej znajduje się laureatka tegorocznej nagrody.

Filozofia Dnia Siódmego

Filozofia Dnia Siódmego #24

Dodał: , · Komentarzy: 0
felietony, filozofia dnia siódmego

Kultura popularna i przemysł rozrywkowy pełnymi garściami czerpały ze światowego dziedzictwa, zwłaszcza w zakresie tak spektakularnym, jak mity i legendy, wręcz proszące o przeniesienie ich na ekran komputera lub do sali kinowej. Jednakże jaką cenę zapłaciliśmy za wydobycie dawnych opowieści z głębin leksykonów i akademickich opracowań? Czy podawany nam komercyjny fast food zachował jakiekolwiek wartości odżywcze swego pierwotnego surowca?

Co popkultura robi z mitologią? Rozważania Wiktula będzie można niebawem, za niecałe dwa tygodnie, skonfrontować z rzeczywistością, gdy do kin trafi kolejna wersja przygód jego ulubionego mitologicznego herosa. Kto wygra tym razem? Może Wiktul?

Pathfinder
pathfinder, okładka

Mimo prób poszukiwaczom przygód nie udało się zapobiec powrotowi Hakotepa I. Dzięki wyzwolonej mocy nad Osirionem wznosi się teraz ogromna piramida, której złowieszczy cień padł na miasto Wati. Możliwe, że sposób, by grobowiec ponownie spoczł na ziemi, ukryty jest w Niewolniczych Okopach, obszernych tunelach ciągnących się przez pustynne tereny, tworząc specyficzny, geometryczny kształt. Według niektórych uczonych w głębi tej konstrukcji znajduje się panel stworzony z czystego bursztynu okraszonego hieroglifami. Co więcej, rzekome znaki oznaczają liczby powoli zbliżające sie do 0.

Dragon Age: Inkwizycja
dragon age: inkwizycja, leliana

Dopiero co prezentowaliśmy Wam pierwszą część gameplaya z gry "Dragon Age: Inkwizycja", a już w sieci pojawiła się druga część zapisu rozgrywki z tego tytułu. Przypomnę, że jest to część zamkniętego pokazu dla dziennikarzy, który odbył się podczas targów E3 2014.

W filmiku można przyjrzeć się kolejnemu towarzyszowi, magowi Dorianowi, a także znanej nam z poprzednich części Lelianie. Rzecz dzieje się w zamku Redcliffe i... a z resztą, zobaczcie sami.

Zapraszam do rozwinięcia newsa.

Książki fantastyczne
na ostrzu noża

Mam przyjemność ogłosić, że Game Exe objęło patronatem książkę "Na ostrzu noża" autorstwa Patricka Nessa. Powieść ukaże się nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc już za kilka dni, 16 lipca.

Autor znany jest polskim czytelnikom za sprawą niezwykłej książki "Siedem minut po północy", mrocznej, przejmującej opowieści o trzynastoletnim chłopcu, jego ciężko chorej matce i niezapowiedzianym, potwornym gościu.

​​Powieść "Na ostrzu noża" (ang. The Knife of Never Letting Go) to pierwszy tom bestsellerowej i wielokrotnie nagradzanej trylogii Ruchomy Chaos Patricka Nessa. Trylogia ta jest uznawana za jedną z najlepszych serii dla młodego czytelnika napisanych w ostatnich latach, choć poruszone w niej zagadnienia i literacki kunszt autora sprawiają, że jest również idealną lekturą dla dorosłego czytelnika. ​ ​Stała się ona międzynarodowym bestsellerem, a prawa do jej sfilmowania zostały nabyte przez wytwórnię Lionsgate, która przeniosła na ekran filmowy między innymi "Igrzyska Śmierci".

Książki fantastyczne

"Demony Wojny. Część 2" na GE!

Dodał: , · Komentarzy: 0
okładka, demony wojny. część 2

Historia konfliktów zbrojnych to machina napędzana krwią, potem i intrygą. Jej karty zapisane są ambiwalentnymi wydarzeniami – dla jednych wypisanymi złotymi literami, dla innych krwią i blizną. A mimo tej świadomości człowiek wciąż ku nim dąży.

Świetne przedstawienie realiów wojennych prezentuje Adam Przechrzta w swoim cyklu o Aleksandrze Razumowskim, członkiem grupy wywiadowczej ZSRR. W najnowszym tomie prezentuje on sytuację z przeciwnego frontu, przechodząc na stronę wroga, do twierdzy Breslau, pod przykrywką dawnego pułkownika Abwehry. Poza sekretami nazistowskich sił, bohater odkrywa życiową prawdę – wojna wygląda tak samo po obu stronach barykady, zaś ideologia wybudza w ludziach tytułowe demony wojny.

(...)Po makabrycznych wydarzeniach z mroźnego Leningradu i skorumpowanej Moskwie, przyszła kolej na ukazanie sytuacji po drugiej stronie frontu. Podobnie jak rok wcześniej historyczny gród cara Piotra I, również twierdza Breslau w wyniku konfliktu znajduje się w opłakanym stanie. Brakuje jedzenia, gwałty, przemoc i bombardowania są na porządku dziennym, a miejscowa ludność wyczekuje ratunku, w tym przypadku ze strony III Rzeszy i rzekomej Wunderwaffe, mającej zmieść krasnoarmiejców z powierzchni aryjskiej ziemi. Wszystko to przypomina poniekąd sytuację z Leningradu. Przechrzta ukazuje w książce życiową prawdę, że wojna ma tylko przerażające oblicze, niezależnie po której stronie barykady się stoi. To wciąż ten sam ból i cierpienie. Zmieniają się tylko ideologie.

Czytaj dalej...

Piątek z eRPeGiem

Piątek z eRPeGiem #17

Dodał: , · Komentarzy: 0

Prawdopodobnie większość osób zaznajomionych z RPG słyszało, a nawet oglądało produkcje filmowe, których fabuła powiązana była właśnie z sesjami RPG. Większość z nich to filmy typu B, choć coraz częściej pojawiają się produkcje o wyższej klasie. Jedno jest pewne – są to filmy od fanów dla fanów.

Tytułów z serii "The Gamers" nie trzeba nikomu przedstawiać. A przynajmniej mam taką nadzieję. Ostatni film ze stajni Zombie Orpheus Entertainment dotyczący poniekąd RPG miał premierę rok temu. Starcie mistrzów karcianek można obejrzeć w odcinkach na oficjalnym kanale YT.

belka, piątek, rpg, erpegiem

Ale to nie jedyne filmy o tej tematyce. Poniżej znajduje się krótka lista produkcji o podobnej tematyce, choć nie zawsze utrzymanej w klimacie komedii.

Wczytywanie...