Komiksy
indyjska włóczęga

Opowiadanie historii przez bohatera z pewnej odległości czasowej jest trudną zagrywką. Łatwo o wytrącanie z rytmu, a i do tak przedstawianej fabuły trzeba się przystosować, dać się jej rozkręcić. Niedawno oglądałem "Dżentelmenów" Guya Ritchie'ego, którzy bazowali na podobnej narracji i choć mają świetną scenę otwierającą, to kolejne minuty były potrzebne, by dobrze przebić się do zawartości i zupełnie zachwycić się filmem. Nie inaczej jest z "Indyjską włóczęgą", która po pierwszym szoku wizualnym, powodowanym między innymi wydaniem, przez chwilę bada cierpliwość czytającego.

"Indyjska włóczęga" jest kontynuacją XVII-wiecznej powieści "Żywot młodzika niepoczciwego imieniem Pablos, czyli wzór dla obieżyświatów i zwierciadło filutów" Francisca de Quevedo. Ciąg dalszy, choć został zapowiedziany, nie powstał, aż Alain Ayroles i Juanjo Guarnido postanowili przedstawić kolejne losy Pablosa, tylko że w komiksowym medium. Pierwszej części nie trzeba znać, ale warto zaznaczyć, że jest klasykiem literatury pikarejskiej.

Komiksy
porcelana: dziewczynka

"Porcelana" z samych zapowiedzi wydawała baśniową historią dla młodszego odbiorcy, ale już przyzwyczajonego do mroku, który z kolei pozwalałby na satysfakcję z lektury również starszemu czytelnikowi. Efekt jest, jak można było się obawiać, nie do końca harmonijny.

Jak wskazuje tytuł, opowieść koncentruje się na dziewczynce, która trafia pod opiekę konstruktora porcelanowych istot pełniących rolę służby. Z czasem jednak przechodzi w mroczne rejony, co wiąże się z odkrywaniem tajemnic i ułomnym postrzeganiem rzeczywistości. W tych momentach upiorność wywiera mocne wrażenie i to bodaj najlepsza część albumu.

Komiksy

Informacja prasowa

Na maj 2020 Non Stop Comics przygotowało dwa tytuły. Jest to czwarty tom uwielbianej przez czytelników serii "Deadly Class" oraz ósmy, ostatni tom "Odrodzenia", które było z wydawnictwem od początku działalności.

non stop comics
  • Odrodzenie, tom 8: Zostań jeszcze przez chwilę (premiera 30.04.2020)
  • Deadly Class, tom 4: 1988 Umrzyj za mnie (premiera 04.05.2020)
Komiksy

Harleen – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
harleen

Harley Quinn na topie. Dostaje własny film (w pewnym stopniu), serial animowany, a nawet serię komiksową pod szyldem "DC Black Label". W pierwszych dwóch bohaterka próbuje poradzić sobie po zerwaniu z Jokerem, w komiksie jednak widzimy ją jeszcze z czasów, gdy jako ambitna psycholog próbuje nawracać złoczyńców.

Wyjściowy pomysł Stjepana Šejica jest bardzo dobry – geneza Harley Quinn orbituje wokół tematów psychologicznych, wyobcowania bohaterki, wpływu mrocznego Gotham, manipulacji, baśniowych motywów i taniego romansidła. Może to ostatnie budzi wątpliwości, ale początkowo to parcie Harley w stronę Jokera, jak w "Pięknej i Bestii", zapowiada się intrygująco, a ilustracje uwodzą nie gorzej niż Pączuś panią psycholog.

Komiksy
czas nienawiści #2

Druga połowa historii o ludziach żyjących w świecie nienawiści, Stanach Zjednoczonych 2022, gdzie lewicowi terroryści walczą ze skrajnie prawicowym, kontrolującym obywateli rządem. Jak kończy się opowieść, w której zasady moralne już dawno przestały się liczyć?

Dla pragnących nagłej zmiany w tempie narracji mam złą wiadomość – akt drugi "Czasu nienawiści" nie różni się od pierwszego. Seria do końca pozostała historią operującą ponurym klimatem, pokazującą trudną sytuację bohaterów po obu stronach barykady i niemożność prowadzenia normalnego życia. Jeden zwrot akcji jest tylko kamieniem chwilowo tworzącym kręgi na spokojnej tafli jeziora. Oczywiście to wrażenie czytelnika, bo nie ulega wątpliwości, że we wewnątrz postaci toczy się ciągła walka.

Komiksy

Hitman. Tom 1 – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
hitman

Co się stanie, kiedy płatny morderca zyska zdolności telepatyczne i rentgen w oczach? Powstanie ludzka maszyna do zabijania czy może nowe talenty sprawią, że zwróci on lufę w kierunku superłotrów?

Tommy Monaghan zarabiał na życie pozbawianiem go innych na zlecenie. Pewnego dnia ktoś dopadł jego cel przed nim. W bezpośredniej konfrontacji z napotkaną istotą stracił przytomność, a po jej odzyskaniu odkrył nowe zdolności. Telepatia i rentgen pozwalają mu unikać zasadzek, dostrzegać przeciwników, zanim wychylą się zza rogu, i oczywiście sięgać do ich myśli. Zaopatrzony w zapasy ołowiu Hitman kontynuuje działalność cyngla na zlecenie, specjalizującego się w likwidowaniu osób obdarzonych supermocami.

Komiksy

Miło nam poinformować, że nakładem nowego wydawnictwa na rynku, Lost in Time, w drugiej połowie maja do rąk wszystkich zainteresowanych pasjonatów trafi komiks "Dziki Ląd". Dzisiaj uruchomiono możliwość składania zamówień przedpremierowych zarówno w oficjalnym sklepie wydawnictwa, jak i popularnych cyfrowych sklepach komiksowych jak Gildia czy Best Comics. Game Exe jest jednym z patronów medialnych tego tytułu.

lost in time

Dzieło Rama Venkatesana i ilustratora Sumita Kumara ("These Savage Shores", "Ruin of Thieves" czy "Batman: Secret Files") zabierze nas do parnego roku 1766, kiedy to Kompania Wschodnioindyjska trzymała za pysk cały świat, a czasy mitów, legend i nadprzyrodzonych mocy powoli odchodziły w zapomnienie... ale czy na pewno?

Dwa stulecia po tym, jak pierwszy europejski okręt dopłynął do Wybrzeża Malabarskiego i zawinął do portu w Kalikacie, Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska stara się zabezpieczyć swoją przyszłość na lukratywnym Jedwabnym Szlaku. Na pokładzie jednego ze statków Kompanii przybywa istota będąca ucieleśnieniem pradawnego zła, licząc na zadomowienie się w nowo odkrytej krainie. Wkrótce jednak przekonuje się, że ziemie nad Indusem zamieszkują demony i legendy dużo starsze od niej samej.

Komiksy
usagi yojimbo

Po czterech około 600-stronicowych wydaniach zbiorczych przygód Miyamoto Usagiego przyszedł czas na cofnięcie się do jego początków lub na rozpoczęcie niezwykłej wędrówki po feudalnej Japonii.

Bez wchodzenia w licencyjne szczegóły – Stan Sakai stworzył dla Fantagraphics kilka części o króliku roninie, nim ten na dobre zagościł w Dark Horse Comics, i to właśnie od historyjek wydanych w tym drugim wydawnictwie rozpoczął Egmont. W marcu ukazał się pierwszy z dwóch tomiszczy "Usagiego Yojimbo" opatrzonych podtytułem "Początek", które uzupełniają lukę spowodowaną zamieszaniem z prawami autorskimi. Jakością wydania nowy tom nie ustępuje poprzednikom, lecz niestety lista dodatków w "Usagi Yojimbo Początek. Księga #01" kończy się na galerii okładek. Tym razem zabrakło notatek samego Stana Sakaia, opowiadającego o inspiracjach do poszczególnych opowieści.

Komiksy

PTSD – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
ptsd

O dramacie weteranów próbujących wrócić po wojnie na łono społeczeństwa napisano już wiele. Na przestrzeni lat niektórzy twórcy sięgali po specyficzny humor, aby opowiedzieć o tragicznych przejściach, czego doskonałym przykładem jest "Rzeźnia numer pięć" Kurta Vonneguta, inni zaś stawiali na atmosferę beznadziei i poczucia bezcelowości jak w "Wiecznej wojnie" Joego Haldemana czy "Balladzie o Halo Jones" Alana Moore'a.

Nowemu komiksowi z oferty Non Stop Comics pt. "PTSD" bliżej do drugiej z wymienionych ścieżek. Guillaume Singelin opowiada o losach Jun, która wróciwszy z wojny próbuje odnaleźć się w metropolii. Samotna, pozbawiona wsparcia zarówno bliskich, jak i rządu, wiedzie ciężki żywot i szuka ulotnego wytchnienia w skradzionych lub kupowanych narkotykach. Na ulicach miasta podobnie egzystują setki innych weteranów, lecz Jun trzyma się z dala od ludzi. Pewnego dnia przypadkowo spotyka Leonę i jej synka Bao – ojciec opuścił rodzinę po narodzinach chłopca. Od tego momentu kobieta stara się pomóc Jun i pozostałym wojskowym.

Komiksy

Western – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 1
western

Szybkostrzelni rewolwerowcy, żądza bogactwa, bandyci, korupcja, dramatyczne historie, a nawet miłość. W "Westernie" nie brakuje motywów, które już nieraz odnajdowały się właśnie w reprezentowanym przez komiks tytułowym gatunku.

Na niespełna siedemdziesięciu stronach Jean Van Hamme przedstawia historię młodego chłopca, który musi odnaleźć się w nowej, trudnej sytuacji, wymagającej od niego nauki, jak przetrwać na Dzikim Zachodzie. W innym razie chłopak stanie się zaledwie kolejną z ofiar brutalnej, niesprawiedliwej i na pewno nielitościwej rzeczywistości. To nie jest droga od zera do bohatera – protagonista ma wady, własny plan, a przed nim – cóż, kłopoty.

Wczytywanie...