Komiksy
the wicked + the divine: faustowska zagrywka

Kieron Gillen, scenarzysta "The Wicked + The Divine", na początku i na końcu komiksu porusza kwestię powstawania historii. Pisze, że stanowi ona efekt pewnych wydarzeń w jego życiu. Podczas czytania zarówno wstępu, jak i posłowia możemy więc zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo osobistym dziełem może być opowieść – komiksowa, filmowa czy książkowa.

Słowa autora zrobiły na mnie duże wrażenie, tym bardziej że Gillen wspomina o intymnych przeżyciach. Co do głównej treści komiksu... Bohaterką jest Laura, fanka bogów, którzy przyjęli ludzką postać. Nie wszyscy dają temu wiarę, ponieważ do tego zdarzenia dochodzi raz na 90 lat, a bogowie znikają (umierają?) w ciągu dwudziestu czterech miesięcy.

Pomysł ciekawy i oryginalny. Wykonanie już mniej, co wynika m.in. z tego, że pierwszy tom to tylko wprowadzenie i to nawet nie takie, które sprawiałoby wrażenie pełnego. Pełnego pod względem informacji o świecie i postaciach oraz w budowaniu fabuły. Subiektywnie – jakby czegoś brakowało, przynajmniej gdy oczekujemy więcej, bo na dobry początek materiału starcza.

Czym ma być "The Wicked + The Divine"? Nie jestem w stanie do końca odpowiedzieć na to pytanie, więcej konkretów pada z komentarza autora, niż nasuwa się na myśl po lekturze samej historii. Na pewno wyklarował się wątek kryminalny, tylko że nie da się określić, jaka będzie jego rola w kolejnych odsłonach.

Komiksy

Saga Winlandzka – recenzja mangi

Dodał: , · Komentarzy: 0
saga winlandzka #1

Wikingowie to wdzięczne postacie, jeśli chodzi o wykorzystanie ich w filmach, serialach, grach komputerowych, książkach i komiksach. Ostatnio co chwila gdzieś się pojawiają. W "Sadze Winlandzkiej" również pełnią główną rolę.

Thorfinn to młody, pałający żądzą zemsty wojownik. Uzdolniony i szybki, pełen nienawiści do zabójcy swojego ojca – tego zabójcę chce teraz zabić, ale w uczciwej walce. Pierwszy tom serii, zawierający dwa tomy wydania japońskiego (świetna decyzja wydawnictwa Hanami), przedstawia wydarzenia nie tylko obecne, lecz także przeszłe. Właściwie przeszłość stanowi najdłuższą część mangi, a do tego najciekawszą.

Zazwyczaj retrospekcje są nudne, ale nie tu. Początkowi brakowało solidnych fundamentów. Bohater chciał się zemścić, jednak niewiele było wiadomo o tym, jak się zmienił, kim jest, co się stało i w jakich okolicznościach. Zostaliśmy po prostu wrzuceni w środek akcji, skupiającej się na oblężeniu. Dopiero gdy przychodzi moment emocjonalnych uniesień, można poczuć zainteresowanie. Gdy zaś lądujemy w przeszłości, czujemy rosnące zaangażowanie, bo zaczynamy rozumieć motywacje postaci. Widzimy, dlaczego młody Thorfinn pragnie zemsty.

Komiksy

Informacja prasowa

Wydawnictwo Non Stop Comics już potwierdziło, że w kwietniu wychodzi drugi tom "The Black Monday Murders" o podtytule "Waga". Komiksy przyszły z drukarni, a oficjalna data premiery to 25 kwietnia.

the black monday murders

Opis: Horror, czarny kryminał, teorie spiskowe. Jonathan Hickman, scenarzysta takich przebojów jak The Avengers, The New Avengers i Secret Wars, kontynuuje opowieść o potędze brudnych pieniędzy i ludziach, których można za nie kupić. Pomaga mu w tym Tomm Cocker, rysownik o niezaprzeczalnym talencie.

Komiksy

Pan Żarówka kwietniową premierą Kultury Gniewu

Dodał: , · Komentarzy: 0
pan żarówka

W najbliższą środę nastąpi premiera komiksu, który wygląda na jedną z najważniejszych tegorocznych premier Kultury Gniewu – "Pana Żarówki". W tym dniu – 18 kwietnia – w Klubie Regeneracja w Warszawie odbędzie się również spotkanie z autorem dzieła. Oto opis:

Sześcioletni chłopiec na wskutek wypadku staje się żarówką. Podłączony do prądu świeci, ale również parzy. Nie lepiej mają się jego rodzice. Ojciec chłopca został rozprasowany żelazkiem, a matka złamała się na pół. Dosłownie.

Dorastanie z nimi nie jest łatwe i zmusza bohatera do opuszczenia domu w poszukiwaniu sensu i własnej bezpiecznej przestrzeni. Ale czy to może się udać, gdy wszystko sprzysięgło się przeciwko niemu?

„Pan Żarówka”, wydawniczy debiut Wojtka Wawszczyka, znanego reżysera filmów animowanych („Jeż Jerzy”, „Kacperiada”) to epicka, surrealistyczna opowieść o nieodwzajemnionej miłości do życia.

Komiksy

Mucha Comics zaplanowała na kwiecień dwie nowe premiery. 26 kwietnia ukaże się album "Uncanny X-Force: Era Archangela", który jest drugim tomem serii "Uncanny X-Force" (recenzję pierwszego tomu znajdziecie tutaj).

mucha comics,komiks

Tego samego dnia wyjdzie też drugi tytuł, czyli pierwszy tom "Puls", w którym Brian Michael Bendis powraca do postaci Jessiki Jones – o jej przygodach pisał wcześniej w serii "Alias".

Komiksy
wehikuł czasu i inne opowieści

"Wehikuł czasu i inne opowieści" to zbiór komiksów Waldemara Andrzejewskiego, a także wgląd w jego dokonania i trochę ilustracji stworzonych na potrzeby książek. Ukłon w stronę polskiego twórcy i możliwość zetknięcia się z klasyką. Jednym zdaniem: świetna inicjatywa Egmontu.

W antologii znalazło się pięć historii. Dwie pierwsze to adaptacje powieści Herberta George'a Wellsa – "Wojna światów" i "Wehikuł czasu". Kolejna – "Kapitan Nemo" – powstała na podstawie książki Juliusza Verne'a. Następne są "Tam gdzie słońce zachodzi seledynowo" oraz "Hasło „Słomot”", przy czym ostatni utwór nie zawiera tekstu, to tylko kilka plansz z pustymi dymkami, projekt, który nie został dokończony.

Niewątpliwie czuć upływ czasu, który zostawił ślad na zamieszczonych tu utworach. W przypadku fabuły jest to wyraźne w pewnych chaosie narracyjnym i dialogowym. Nie zawsze między scenami są tak gładkie przejścia jak we współczesnych komiksach. Czasem może być trudne połapanie się, która postać się wypowiada – choć to już kwestia ilustracji. Sylwetki postaci są niewyraźne, a ponadto utrzymane nieraz w jednej barwie, więc odróżnienie jednej od drugiej parokrotnie na przestrzeni całego albumu okazuje się problematyczne. Wreszcie scenariusz cierpi trochę na przegadanie.

Komiksy

Informacja prasowa

Przygody Jonki, Jonka i Kleksa to legenda polskiego komiksu dziecięcego. Wydawnictwo Egmont w kwietniu proponuje czytelnikom już ósmy tom z wesołymi, pełnymi fantazji i groteski historyjkami – "Jonka, Jonek i Kleks. Szalony wynalazca i inne opowieści".

Do sprzedaży trafi również "Saga o Potworze z Bagien" uznana przez krytyków i czytelników za jedno z najlepszych dzieł komiksowych końca poprzedniego wieku.

saga o potworze z bagien

Premierę będzie miał również pierwszy z pięciu tomów cyberpunkowej, transhumanistycznej serii autorstwa Warrena Ellisa z rysunkami Daricka Robertsona, "Transmetropolitan", a fani uniwersum Thorgala mogą liczyć na szóstą część serii fantasy opowiadającej o młodzieńczych przygodach Thorgala, "Thorgal. Młodzieńcze Lata, Lodowy drakkar".

Komiksy

Informacja prasowa

szalony wynalazca i inne opowieści

Przygody Jonki, Jonka i Kleksa to legenda polskiego komiksu dziecięcego autorstwa Szarloty Pawel. Wesołe, pełne fantazji i groteski historyjki ukazywały się od lat 70. do 90. XX wieku na łamach popularnego pisma „Świat Młodych”, a także w wydaniach albumowych. 18 kwietnia br. do sprzedaży trafi nowy tom cyklu Jonka, Jonek i Kleks wydany przez Egmont Polska „Szalony wynalazca i inne opowieści”. W planach jest także kolejny album przygód Jonki, Jonka i Kleksa z opowieściami „Odwiedziny smoka” oraz „Na wakacjach”.

Jonka i Jonek – nastolatki wychowywane wśród peerelowskich bloków – dzięki niezwykłemu niebieskiemu przyjacielowi Kleksowi odrywają się od codziennej rutyny i wkraczają do krainy fantazji, marzeń i magii. Przypominamy czytelnikom sympatycznych bohaterów i ich świat, a Szarlota Pawel zabiera w albumie „Szalony wynalazca i inne opowieści” dzieci, ale i dorosłych w podróż, gdzie granice wyznacza tylko wyobraźnia.

Ósmy tom przygód to seria krótkich, wesołych, pełnych zaskakujących sytuacji i doskonałego humoru opowieści, oraz materiałów okolicznościowych. „Szalony wynalazca” i „Szukajmy ciotki Plopp!” to już drugie wydanie przygodowych historii publikowanych niegdyś przez Egmont w twardej oprawie. Pozostałe trzy komiksy nie są regularnymi opowieściami, a materiałami okolicznościowymi mającymi na celu promowanie wśród czytelników „Świata Młodych” oszczędzania „Tajemnica VIIB”, bezpieczeństwa „Przygody Kuby i Kleksa” i wybranych zuchowych sprawności, jak ambasador przyjaźni, czy przyjaciel książek w opublikowanym w formie kalendarza komiksie „Zuchowe sprawności”.

Komiksy
rat queens #2: dalekosiężne macki n’rygotha

Królowe Szczurów ponownie muszą uratować swoje miasto – Palisadę – przed zagładą. I ponownie robią to efektownie, co sprawia niemało frajdy, szczególnie fanom fantasy.

"Dalekosiężne macki N'rygotha" to przemyślana kontynuacja, przedstawiająca nie tylko ciąg dalszy losów bohaterek, lecz także ich przeszłość. Są to czasy, gdy jeszcze nie tworzyły drużyny – wgląd w ten etap życia pozwala lepiej zrozumieć zachowania postaci, a przy tym stanowi ważną cegiełkę w ich charakterystykach. Inaczej czyta się o bohaterkach, których problemy i dorastanie już znamy, poza tym w ten sposób więcej dowiadujemy się o świecie. Niektórzy mogą się przyczepić, że to wspominanie wypada trochę chaotycznie, ale z drugiej strony ten efekt znajduje uzasadnienie w fabule.

Nie zmienił się styl, w którym pisany jest scenariusz "Rat Queens". Bohaterki używają wulgarnego języka, podkreślającego emocje i nasilającego humorystyczność scen (innym razem po prostu tworzącego ten humor). To potoczny slang, który brzmi bardzo naturalnie – a zarazem stanowi jeden ze współczesnych elementów. Co prawda świat jest stylizowany na średniowiecze, lecz bardzo swobodnie. Zostają tu wykorzystane nawet takie rzeczy jak rozmowa na odległość – tyle że nie za sprawą telefonu, tylko magicznego urządzenia.

Komiksy

Wydawnictwo Egmont podało swoje zapowiedzi na czerwiec. Na co między innymi warto zwrócić uwagę?

komiks
  • "Wonder Woman", tom 2 – komiks ze świata DC w serii "DC Deluxe". 320 stron lektury. Polecam pierwszy tom – Greg Rucka świetnie opowiada historię Amazonki
  • "Ludzie Północy: Saga anglosaska" – coś dla fanów nordyckich historii (patrz: obrazek wyżej)
  • "Inwazja: Uchodźcy" – nowy komiks z serii "Star Wars Legendy"!

Pełną listę premier znajdziecie w rozszerzeniu newsa.

Wczytywanie...