Komiksy
20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku

"20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku" to nowa premiera wydawnictwa Hanami. Manga uznawanego twórcy, Naokiego Urasawy ("Pluto", "Monster"), ma swoją premierę we wrześniu. Z innych informacji – w przygotowaniu jest również 4. tom "Sagi Winlandzkiej". A oto opis mangi "20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku":

Kolejna (po PLUTO i MONSTERze) seria Naokiego Urasawy debiutuje w Polsce. To opowieść o przyjaźni, marzeniach, dzieciństwie, dorastaniu, ale przede wszystkim pop-kulturowa uczta, gdzie nawiązania do wydarzeń z XX wieku wypełniają kolejne kartki. Akcja skacze między dekadami drugiej połowy ostatniego stulecia poprzedniego millenium, ukazując kolejne zmiany społeczne. 20th Century Boys – Chłopaki z XX wieku to zdobywca całego wachlarza nagród japońskich i najważniejszych światowych – Festiwalu w Angoulême oraz Eisnera (aż dwukrotnie!).

Naoki Urasawa urodził się w 1960 w Tokio. Sławę przyniosła mu seria YAWARA! – opowieść o dziewczynie uprawiającej judo. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych japońskich twórców komiksowych. Na Zachodzie znany głównie z ostatnich dzieł – MONSTER, 20th Century Boys i PLUTO. Otrzymał wiele nagród i nominacji, w tym jako jedyny twórca zdobył dwukrotnie Tezuka Osamu Shō. Wśród swoich inspiracji wymienia prace Katsushiro Ōtomo (autora Akiry).

Komiksy
nieśmiertelny iron fist: siedem stolic nieba

Iron Fist zostaje wyrwany ze swoich spraw, ponieważ rozpoczyna się turniej nieśmiertelnych broni, na którym ma reprezentować miasto K'un Lun. Przedstawiciele pozostałych miast to groźni przeciwnicy, a stawka jest duża. Jednak szybko się okazuje, że rywalizacja między poszczególnymi wojownikami to niejedyna atrakcja drugiego tomu "Nieśmiertelnego Iron Fista".

Ed Brubaker i Matt Fraction dokładają do tego intrygi w samym sercu K'un Lun, plan Xao i Hydry, Bohaterów do wynajęcia oraz przeszłość poprzedniego Iron Fista i ojca Danny'ego Randa. Komplikują sytuację na tyle, by fabuła była nieprzewidywalna. Nawet wątek turnieju nie jest prosty ze względu na jego zasady i relacje między walczącymi. Same pojedynki też zostały świetnie zrealizowane – specjalne ataki mają swoją unikalną nazwę, np. "diabelski łamacz czaszki". Nazwy z przymrużeniem oka, trącące lekkim humorem i maksymalnie epickie, pasują do stylu walk nawiązujących do kung-fu czy karate. Klimat jest typowo mistyczny, inspirowany kulturą Dalekiego Wschodu.

Słownictwo odpowiada wrażeniom wizualnym. Potężne ataki świetnie komponują się z przenosinami do innych wymiarów, orientalną stylizacją przeciwników oraz magią i tajemnicą miejsca akcji. Zostaje to przedstawione na minimalistycznych i dynamicznych ilustracjach, którymi trudno się nie zachwycać. "Siedem stolic Nieba" to barwne fantasy, pokazujące inną – w pozytywnym sensie – część wielkiego uniwersum Marvela.

Komiksy

Wydawnictwo KBOOM zapowiada Walecznych

Dodał: , · Komentarzy: 0

Na komiksowy rynek wchodzi Wydawnictwo KBOOM. Pierwszą premierą firmy będą "Waleczni", za których scenariusz odpowiada m.in. coraz chętniej wydawany w Polsce Jeff Lemire. Premiera – 14 września.

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w The Valiant #1-4

waleczni

Wieczny Wojownik, mistrz broni wszelakiej i tajemnych sztuk walki, trzyma straż od ponad 10 000 lat. Jest obrońcą Ziemi oraz Geomantów – tych, którzy mówią w jej imieniu.

Komiksy

Piękna ciemność – recenzja komiksu

Dodała: , · Komentarzy: 0
piękna ciemność

Próbowaliście sobie kiedyś wyobrazić, co dzieje się po zamknięciu książki dla dzieci? Czy księżniczki z bajek nadal są dobre, miłe i szlachetne, zaś książęta bez mrugnięcia okiem pędzą im na ratunek? Czy są tak uroczy, jak przedstawiają to kolejni rysownicy, a wszystkich przepełnia czysta, bezinteresowna miłość do bliźnich? Takie pytanie zadali sobie autorzy "Pięknej ciemności" i opowiadają – szczerze i bez upiększeń – o tym, co naprawdę kryje się za dużymi, niewinnymi oczami oraz szerokimi uśmiechami bajkowych postaci.

"Piękna ciemność" to tylko pozornie urocza, pięknie ilustrowana baśń dla dzieci. W rzeczywistości to mrożąca krew w żyłach, przerażająca opowieść o ludzkich wadach i ułomnościach charakteru ubrana dla niepoznaki w baśniowy kostium.

Mała dziewczynka Aurora je z przyjaciółmi idealnie zorganizowany podwieczorek. Miłe chwile zostają nagle przerwane przez atak dziwnej mazi, która porywa dzieci i zabiera je do tajemniczego lasu. Niby wszystko jest w porządku, bo las jest piękny, utrzymany w pastelowych kolorach, a mieszkańcy zdają się pomocni i przyjaźni. Jednak szybko okazuje się, że to tylko pozory, a sztuczne uśmiechy skrywają zazdrość, złość, pychę oraz bezwzględność.

Komiksy

Wydawnictwo Non Stop Comics udostępniło swój katalog na 2. połowę 2018 roku. Znajdziecie go pod tym linkiem.

the goon

Wrześniowe premiery były już znane, ale nowością jest spis komiksów, które ukażą się w październiku i listopadzie. Wśród nich nie brakuje kontynuacji rozpoczętych już serii ("Głębi", "Monstressy", "Giant Days" czy "Odrodzenia"), jak i zupełnych nowości ("The Goon" Erika Powella czy "Royal City" Jeffa Lemire'a"). Na ostatniej stronie znajdziecie zaś parę pozycji planowanych już na przyszły rok (m.in. "Fear Agent" i "Last Man").

Komiksy
moon knight #2: z martwych powstaną

Za scenariusz drugiego tomu "Moon Knighta" odpowiada Brian Wood, który zastąpił Warrena Ellisa. Różnica między pracami obu panów jest bardzo wyraźna – Ellis stworzył kilka krótkich epizodów z życia bohatera chroniącego nocnych podróżników, natomiast Wood napisał większą opowieść, z rozwijającą się intrygą.

Która wizja "Moon Knighta" jest lepsza? Fani nie są w tej kwestii zgodni, ale ja zdecydowanie wolę Wooda. Autor, odpowiadający m.in. za bardzo dobrego thrillera pt. "Briggs Land", umie pisać rozkręcające się historie, ze strony na stronę coraz ciekawsze. Zaczyna się bowiem niepozornie, tak, że przez chwilę można się niepokoić, czy forma nie będzie ponad treścią – jak w przypadku pierwszego tomu – i co jakiś czas komiks nie będzie wymagał zorientowania się w wydarzeniach na nowo (wcześniej wynikało to z przedstawiania kilku różnych epizodów). Jednak nie – okazuje się, że wprowadzenie jest przystępne i po nim już na dobre wsiąkamy w opowieść.

Konsekwencją tej przystępności jest bardziej szablonowy obraz świata. Gdzieś ulatuje nutka tajemnicy z pogranicza oniryzmu i szaleństwa. Zamiast tego fabuła jest po prostu typowa, nawet jeśli angażuje czytelnika i zaskakuje twistami. Wróg zostaje jasno określony, a otoczenie – tradycyjnie – spiera się, czy metody stosowane przez Moon Knighta są właściwie. Moon Knight, który przyjmuje różne osobowości, potrafi wywołać kontrowersje – chociaż do Punishera nadal mu daleko.

Komiksy

Kultura Gniewu – wrześniowe premiery

Dodał: , · Komentarzy: 0

Na wrzesień Kultura Gniewu przygotowała kilka nowych premier. Planowane komiksy są różne – od mrocznej historii osadzonej w czasach średniowiecznych po wznowienie słynnego "Jeża Jerzego".

kultura gniewu

"Jeż Jerzy" ukaże się 14 września. Pozostałe tytuły – "Pewnego lata", "Syn. Woda i ogień" oraz "Niesłychane losy Ivana Kotowicza. Trumna chłysta" – mają premierę dzień później.

Komiksy

Cykada – recenzja

Dodała: , · Komentarzy: 0

Legenda głosi, że w latach 20. ubiegłego wieku Hemingway założył się ze znajomymi pisarzami, że stworzy emocjonującą opowieść przy użyciu zaledwie sześciu słów. Zakład wygrał, a do teraz zdanie: "Na sprzedaż: dziecięce buciki, nigdy nienoszone" stanowi symbol historii, którą czytelnik musi sobie dopowiedzieć sam. Podobno autorem tego popularnego stwierdzenia wcale nie jest autor opowiadania o starym człowieku i morzu, ale wspomniana lakoniczność to na pewno coś, co wyróżnia autorów wybitnych, w tym Shauna Tana.

cykada
Komiksy

Szczurołap – recenzja komiksu

Dodała: , · Komentarzy: 0
szczurołap

Mroczna baśń braci Grimm o "Fleciście z Hameln" jest dość dobrze znana i osadzona w historii, bo w XIII wieku naprawdę z pewnego dolnosaksońskiego miasteczka zniknęły dzieci, a potwierdzenie tamtych wydarzeń można znaleźć w wielu dokumentach. Źródła nie podają jednak, jak doszło do tej tragedii i od czego wszystko się zaczęło, a to, jak mawiała Agatha Christie, jedynie godzina zero, bo odliczanie zaczyna się o wiele wcześniej...

Historie, które nie zostały dopowiedziane, często pobudzają wyobraźnię autorów i prowokują do tworzenia kolejnych, lepszych lub gorszych, alternatywnych wersji opowieści. "Szczurołap" spod pióra Jaya Ashera i Jessiki Freeburg należy do tych lepszych i jest bardzo wiarygodny.

Mieszkańcy Hameln nie mogą poradzić sobie z plagą szczurów, przez którą zapasy jedzenia znikają w oszałamiającym tempie, a ludzie zapadają na groźne choroby. Wszystko to sprawia, że są skłonni wiele zapłacić komuś, kto uwolni ich od plagi. Wtedy zjawia się tajemniczy Szczurołap twierdzący, że rozwiąże ich problem. Najbardziej zauroczona jest nim głucha Magdalena, która ze względu na niepełnosprawność została odrzucona przez społeczność, ale tym samym może obserwować wszystkich bez skrępowania. Młoda kobieta czeka na kogoś, kto ją pokocha i zaakceptuje i kimś takim wydaje się przybysz, który jak się okazuje – ma także mroczną stronę.

Wczytywanie...