Na wrzesień Kultura Gniewu przygotowała kilka nowych premier. Planowane komiksy są różne – od mrocznej historii osadzonej w czasach średniowiecznych po wznowienie słynnego "Jeża Jerzego".
"Jeż Jerzy" ukaże się 14 września. Pozostałe tytuły – "Pewnego lata", "Syn. Woda i ogień" oraz "Niesłychane losy Ivana Kotowicza. Trumna chłysta" – mają premierę dzień później.
- PEWNEGO LATA
- Scenariusz: Mariko Tamaki
- Rysunki: Jillian Tamaki
- OBJĘTOŚĆ: 320 stron
- OPRAWA: miękka
- DRUK: czarno-biały
„Pewnego lata” to nagrodzona m.in. prestiżową nagrodą im. Eisnera powieść graficzna napisana przez Mariko Tamaki, a zilustrowana przez jej kuzynkę Jillian. Bohaterkami dwie przyjaciółki – Rose i Windy – jeszcze dziewczynki, ale już za chwilę nastolatki.
Opowieść zaczyna się, gdy Rose przyjeżdża z rodzicami do ich domku w miejscowości Awago, by spędzić tam kolejne letnie wakacje. To ich miejsce wypoczynku, od kiedy dziewczynka pamięta, ale tego lata wszystko się zmieni. Rose wplątana zostanie w nastoletnie miłości i rodzinne kryzysy. Wraz z przyjaciółką będzie musiała zmierzyć się z tajemniczym i niepokojącym światem dorosłych.
- SYN TOM 1. WODA I OGIEŃ
- Scenariusz: Benedykt Szneider
- Rysunki: Benedykt Szneider
- ISBN: 978-83-64858-74-1
- OBJĘTOŚĆ: 56 stron
- FORMAT: 210 × 297 mm
- OPRAWA: twarda
- DRUK: kolorowy
U schyłku średniowiecza papież wezwał rycerzy świata chrześcijańskiego do nawrócenia pogańskich ludów Europy, ustanawiając krucjaty północne. Na wezwanie odpowiedziało wielu mężnych rycerzy, przybywając w niedostępne, zimne krainy wielkich lasów. Najpotężniejszą i najbardziej oddaną siłą zbrojną był zakon Krucyferian, zwanych również Krzyżakami.
Lud Popiołów – rdzenne plemię tych ziem – musi żyć w ukryciu przed najeźdźcami, którzy przynieśli na jego ziemię zarazę ze Wschodu, jak tubylcy nazwali nową religię.
„Syn”, pierwszy tom cyklu „Woda i ogień”, to nowy komiks Benedykta Szneidera, autora słynnego „Diefenbacha”. Mistrzowsko narysowana, mroczna opowieść o poszukiwaniu własnej drogi.
- NIESŁYCHANE LOSY IVANA KOTOWICZA. TRUMNA CHŁYSTA
- Scenariusz: Kajetan Kusina
- Rysunki: Michał Ambrzykowski
- ISBN: 978-83-64858-98-7
- OBJĘTOŚĆ: 128 stron
- FORMAT: 165 × 230 mm
- OPRAWA: miękka
- DRUK: kolorowy
W swoim krótkim życiu Ivan Kotowicz był świadkiem wielu niezwykłych zjawisk, ale niezmierzone tereny radzieckiej Rosji skrywają jeszcze niejedną tajemnice. Od wydarzeń mających miejsce w pierwszym tomie minęło kilka lat, a nasz bohater obudził się w świecie znacząco różniącym się od tego, który znał. Czy wpojone przez ojca zasady i niezłomny hart ducha wystarczą mu, aby wyjść cało z czyhających na niego niebezpieczeństw?
W nowej części przygód Ivana Kotowicza, zatytułowanej „Trumna chłysta”, czytelnicy ponownie znajdą unikalną mieszankę gatunków, która wraz z intrygująca fabułą i charakterystycznymi rysunkami przyczyniła się do sukcesu poprzednika.
Komiks „Niesłychane Losy Ivana Kotowicza” powstał w celu zapełnienia pewnej luki na rodzimym rynku. Chcieliśmy stworzyć tytuł przygodowy mający na celu dostarczenie rozrywki zarówno znawcom komiksu, jak i tym początkującym. Chcemy, żeby czytelnik dobrze się bawił dzięki dopieszczonym rysunkom i wciągającej fabule, która nie obraża jego inteligencji. – Autorzy
- JEŻ JERZY. TOM 1
- Scenariusz: Rafał Skarżycki
- Rysunki: Tomasz Leśniak
- ISBN: 978-83-66128-00-2
- OBJĘTOŚĆ: 200 stron
- FORMAT: 165x235
- OPRAWA: twarda
- DRUK: kolorowy
Jeż Jerzy, jeden z najpopularniejszych bohaterów współczesnego polskiego komiksu, wraca w wielkim stylu!
Stworzyli go rysownik Tomek Leśniak i scenarzysta Rafał Skarżycki. To ten drugi pewnego dnia w 1994 roku wziął się za lekturę książki fantasy pt. „Jerzy i smok”. W połowie odłożył ją znudzony, ale by odreagować chwycił za ołówek i wykonał pierwsze szkice Jeża. Niezadowolony z własnych rysunków podsunął pomysł koledze, Leśniakowi, który stworzył właściwy wygląd postaci.
Dzięki zbiegowi okoliczności pierwsze odcinki przygód kolczastego bohatera pojawiały się zarówno w przeznaczonym dla dzieci „Świerszczyku”, jak i młodzieżowym „Ślizgu”. Specyfika obu pism była zgoła odmienna, więc Jeż w początkach swojego istnienia był lekko schizofreniczny. W „Świerszczyku” jest szlachetny, ratuje księżniczki, walczy z wszelkimi przejawami zła. W „Ślizgu” zaś pije, zadaje się z dziewczynami, jeździ na desce i wojuje z „Młodzieżą Wszechpolską”. Błyskawiczną popularność zdobyło to drugie wcielenie, co sprawiło, że autorzy wkrótce porzucili wersję dla dzieci.
W scenariuszach „Jeża” Skarżycki piętnuje głupotę, nietolerancję i ksenofobię. Konfrontując bohatera ze skinami, niekompetentnymi dziennikarzami i pazernymi politykami nie pozostawia wątpliwości, po czyjej stronie jest jego sympatia. Jerzy zawsze był głosem młodego, zbuntowanego pokolenia, któremu socjologowie nadawali już różne nazwy, a które w serii odnajduje swoje frustracje i bolączki wykpione, ośmieszone, a przez to oswojone.
Komiksy z Jerzym oprócz „Ślizgu” ukazywały się także w magazynach „AQQ”, „Produkt”, czy „Świat Komiksu”, najnowsze wydanie – pierwsze kompletne – zbierze wszystkie historie o kolczastym bohaterze, jakie kiedykolwiek powstały!
Źródło: www.kultura.com.pl
Komentarze
Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!
Dodaj komentarz