Copernicon 2019

Zbliża się Copernicon 2019

Dodał: , · Komentarzy: 1

Toruń to miasto, którego szerzej przedstawiać nie trzeba, jednak każdy miłośnik fantastyki powinien pamiętać, że w już w przyszłym miesiącu odbędzie się kolejna edycja Coperniconu, reklamowanego jako "Karnawał Wyobraźni". Co tym razem przygotowali dla nas organizatorzy?

copernicon

Sami mogliśmy mieć wpływ na niektóre punkty programowe, jednak termin zgłaszania własnych propozycji minął 5 sierpnia, stąd pozostaje jedynie spojrzeć na to, co zostało wpisane na listę atrakcji toruńskiego konwentu "Copernicon", który ponownie zawita na tamtejsze Stare Miasto. Powróci Książkobranie, konkurs na cosplay oraz okazja do spotkania z ulubionymi autorami.

System Shock 2

System Shock 2 w Edycji Rozszerzonej

Dodał: , · Komentarzy: 5

Wydawać się by mogło, że po dziesięciu latach istnieje mała szansa na wydanie starego hitu w odświeżonej wersji, jednak na Twitterze Nightdive Studios pojawiła się zapowiedź dużej niespodzianki dla fanów "System Shock 2". Tytuł ten ponownie trafi do sprzedaży w wersji Enhanced Edition.

system shock 2

Troszkę starsi czytelnicy na pewno zetknęli się z tym tytułem, który w 1999 roku zrobił małą furorę. Nieistniejące już studio Looking Galass miało za sobą udane dwie części serii "Thief", stąd nikogo nie dziwiło, że powrót do futurystycznego świata wciąż jest mile wspominany przez wielu graczy. Zarówno dla nich, jak i dla tych, którzy dopiero odkryli ten tytuł, zapowiedziano odświeżoną wersję.

Komiksy

Hawkeye #5: Odmieniony – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
hawkeye: odmieniony

Jeff Lemire stanął przed trudnym wyzwaniem – musiał zastąpić Matta Fractiona na stanowisku scenarzysty "Hawkeye'a". Wcale nie łatwiej miał nowy rysownik, Ramón Pérez, który z kolei zmienił Davidę Aję. Poprzedni duet stworzył bowiem cztery tomy komiksu uważanego dziś za jedną z najlepszych serii Marvela, mającą lekki ton, dystans do historii wykorzystującej nieraz znane schematy (jak postać femme fatale) i kameralność.

"Odmieniony" to pierwszy z dwóch albumów Lemire'a i Péreza. Obawy na bok – panowie starają się zachować charakter poprzedników i robią to całkiem dobrze. W najlepszych chwilach zmiana twórców jest ledwie zauważalna. Dwójka bohaterów, Clint i Kate, w trakcie walki droczy się ze sobą, a wydarzenia układają w dramat o wychowaniu i szukaniu rodziny. Jest większy, nadnaturalny wątek, mniej pasujący do tradycyjnych misji Hawkeye'ów, ale za to sceny z nim zostały zgrabnie połączone z retrospekcjami.

Akcja rozgrywa się dwutorowo. Ze scen z dzieciństwa Clinta przechodzimy do teraźniejszych zdarzeń – i tak na zmianę przez cały komiks. Obie linie czasowe różnią się przede wszystkim ilustracjami. W przypadku historii dziejącej się teraz Pérez próbuje naśladować minimalistyczny styl Davida Aji, zaś przeszłość ukazuje już w akwarelowych rysunkach, po swojemu. Scenarzysta tematycznie i nawet niektórymi tekstami wiąże te dwa czasy. W zasadzie czytelnik otrzymuje genezę starszego z Hawkeye'ów, Clinta.

The Surge

The Surge w ofercie GOG.com

Dodał: , · Komentarzy: 0

Sklep GOG.com powiększył się o nową pozycję, jaką jest "The Surge, za którym stoi niemieckie studio Deck13. Jeśli chcecie skorzystać z oferty promocyjnej i nadgonić przygody Warrena przed premierą "dwójki", to macie ku temu doskonałą okazję.

the surge

Co prawda póki co trwają wakacje oraz sezon urlopowy, więc może nie każdemu przypadnie do gustu historia Warrena, który został wykorzystany przez złą korporację, jednak sklep GOG.com proponuje nam zapoznać się z tą ciekawą produkcją, która całkiem udanie wzorowała się na serii "Dark Souls". By dodatkowo zachęcić nas do zakupu, przez kilka najbliższych dni "The Surge" nabędziemy w kompletnej edycji z dużym rabatem.

Prochy Babilonu

Czekanie na kolejny sezon serialu "Expanse" z pewnością będzie przyjemniejsze dzięki wydawnictwu Mag, które pokazało oficjalną okładkę szóstej odsłony serii, noszącej tytuł "Prochy Babilonu". Co tym razem nawyczyniał James Holden i jego niepokorna załoga?

prochy babilonu,expanse

Odpowiedź znają nabywcy anglojęzycznego wydania, jednak Mag stopniowo tłumaczy i posyła do sprzedaży tę nagradzaną serię. Tym razem pokazano okładkę szóstego tomu, zatytułowanego "Prochy Babilonu", za którą ponownie odpowiada niezawodny artysta ukrywający się pod pseudonimem Dark Crayon. To właśnie on stworzył grafiki zdobiące polskie wydania m. in. "Hyperiona", "Endymiona" czy "Skrzydeł nocy" w ramach serii "Artefakty".

Polcon 2019

Jak już wcześniej informowaliśmy, podczas trwającego właśnie konwentu miłośników fantastyki Polcon 2019 przyznano nagrodę imienia Janusza A. Zajdla w dwóch kategoriach. Jesteście ciekawi, kogo nagrodzono za dokonania w 2018 roku?

polcon

Nim przejdę do samych wyników, należy zauważyć, iż właściwie od początku pojawiło się dwóch faworytów. W kategorii "Powieść" bardzo dobre recenzje zebrała książka przywoływanego wczoraj Roberta M. Wegnera "Każde martwe marzenie. Opowieści z meekhańskiego pogranicza". Tytuł ten pojawił się w listopadzie zeszłego roku, stanowiąc kolejną udaną cześć cyklu.

Dungeons&Dragons

Kim jest Mordenkainen?

Dodał: , · Komentarzy: 4

Być może nie każdy słyszał o sławnym czarodzieju imieniem Mordenkainen, ale najnowszy materiał w ramach D&D Beyond bliżej przedstawia nam najbardziej rozpoznawalnego maga w świecie Greyhawk. Czyżby był on odpowiednikiem Elminstera z popularnych Zapomnianych Krain?

mordenkainen

Na pewno natknęliście się na to imię podczas wirtualnej wycieczki po Faerunie, ale pewnie nigdy nie stanęliście z nim twarzą w twarz, bowiem Mordenkainen rezyduje w Oerth, gdzie zasłużył sobie na miano największego czarodzieja w świecie Greyhawk. Możemy dowiedzieć się o nim kilka ciekawostek dzięki najnowszemu materiałowi, który pojawił się za darmo w ramach D&D Beyond.

Północ-Południe
opowieści z meekhańskiego pogranicza

Jeśli tęsknicie za burzliwym światem meekhanskiego pogranicza, to na pewno ucieszy was dostępne za darmo opowiadanie Roberta M. Wegnera. "Jeszcze może załopotać" pełni rolę materiału promocyjnego, ale sama objętość sprawia, że warto poświęcić mu kilka chwil.

Seria opowiadań z meekhańskiego pogranicza cieszy się w naszym kraju dużym zainteresowaniem, co dodatkowo cieszy, bowiem autor jest Polakiem. Twórczość Wegnera doczekała się nagrody im. Janusza A. Zajdla, zaś cały cykl składa się w tym momencie z pięciu książek. Jest okazja, by powrócić do tego świata, bowiem udostępnione za darmo opowiadanie "Jeszcze może załopotać" liczy sobie blisko 80 stron, przedstawiając nam heroiczną walkę cesarza z najeźdźcą, który pragnie zagłady Imperium Meekhańskiego.

Wydawca całego cyklu, czyli Powergraph, ma w tym rzecz jasna swój cel, dodatkowo kusząc nas konkursem z atrakcyjnymi nagrodami. Dostępne są aż trzy kategorie: grafika, slogan oraz cosplay. Każda z nich rzecz jasna musi być powiązana z cyklem, ale jedynie w przypadku sloganu obowiązuje limit trzech nadsyłanych prac od tego samego autora. Jeśli zachwycimy konkursowe jury w ramach którejś (bądź nawet wszystkich) kategorii, to czekają na nas nagrody, w tym także te o charakterze pieniężnym.

Trzeba się pospieszyć, bowiem termin nadsyłania swoich prac upływa 16 października i później pozostaje jedynie liczyć na sukces.

Komiksy

Promethea – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
promethea

Alan Moore to w dzisiejszych czasach gwarant jakości. "Promethea" potwierdza klasę tego twórcy – nie jest co prawda komiksem łatwym i dla każdego, ale wielu czytelników powinno docenić intertekstualną grę i opowieść o sile wyobraźni – a przy tym czerpać przyjemność z lektury.

Studentka Sophie Bangs pisze pracę dyplomową poświęconą postaci Promethei, występującej w różnych tekstach kultury. Niewinna ciekawość sprowadza na dziewczynę niebezpieczeństwo – zostaje zaatakowana przez mroczny twór. To jednak pozwala jej poznać prawdę na temat Promethei i stać się... jej nowym wcieleniem.

Komiks otwiera tekst Alana Moore'a o historii Promethei. To bardzo ważny początek, bo z niego wyrasta zamysł na tytułową bohaterkę, która jest żyjącą opowieścią. Przeistaczać się w Prometheę mogą ludzie mający z nią określony związek – np. artyści wkładający w tworzenie tej postaci cząstkę siebie. Rozwinięcie tej koncepcji, zanurzanie się w przeszłość i przedstawianie wizji obejmującej drogę ludzkości od stworzenia po koniec świata zajmuje cały pierwszy tom.

Dungeons&Dragons

Kickstarterowa zbiórka na nowy setting do piątej edycji Dungeons&Dragons zbliża się powoli ku końcowi. Czasu nie zostało zbyt wiele, zaś obecnie licznik pokazuje niespełna połowę niezbędnej sumy, wystawiać na próbę marzenia twórców o stworzeniu świata w konwencji grozy.

kisarta

Trwająca zbiórka na nowy setting do najnowszej edycji D&D, zwany Kisartą, to dla wydawnictwa Isola Illyon Edizioni okazja do zebrania niezbędnych funduszy. Zostały raptem dwa tygodnie, dzięki którym planowana na listopad premiera z pewnością miałaby duże szanse powodzenia. Czy konwencja grozy to dobry pomysł, by przemierzać zaświaty jako martwy bohater?

Wczytywanie...