Komiksy

Informacja prasowa

KŚK NA WARSZAWSKICH TARGACH KSIĄŻKI; KOMIKSOWA WARSZAWA 2018

Wydawnictwo EGMONT: KOMIKSY STOISKO numer 68/BK; GRY PLANSZOWE 70/BK

STADION NARODOWY W WARSZAWIE

komiksowa warszawa

Klub Świata Komiksu i Kraina Planszówek zapraszają do odwiedzenia Festiwalu Komiksowa Warszawa trwającego w ramach Warszawskich Targów Książki, który odbędzie się w dniach 17-20 maja 2018 roku na Stadionie Narodowym.

Wszyscy odwiedzający będą mogli poznać liczne nowości komiksowe i planszówkowe wydawnictwa Egmont, a także spotkać się z ulubionymi autorami i twórcami komiksów.

Komiksy

Brian K. Vaughan, Cliff Chiang i Matt Wilson rozpoczęli swój nietypowy cykl od mocnego uderzenia, by potem nieco spuścić z tonu i zaserwować czytelnikom wyraźnie spokojniejszą kontynuację. Najnowszy album również cechuje się zwolnieniem tempa.

paper girls #3

W ramach przypomnienia – nastolatki pracujące jako doręczycielki gazet przeniosły się z 1988 do 2016 roku, a po drodze zaliczyły kilka zwariowanych przygód. I na tym ich podróże w czasie się nie zakończyły, bo w najnowszym albumie lądują w... prehistorii. Z "drobnymi szczegółami": tubylcy mają dostęp do paru przedmiotów wyprzedzających ich rozwój o tysiące lat, a na dodatek neandertalczyków odwiedza jeszcze jedna nieznajoma z przyszłości. Mimo tego miszmaszu trzeba jasno napisać: to najmniej zagmatwana część cyklu. Niestety też najsłabsza.

Atlas lądów niebyłych

Atlas lądów niebyłych – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
atlas lądów niebyłych

Mówią, że nie należy oceniać książki po okładce. Zgadzam się z tą życiową prawdą, ale w tym wypadku "okładka", czyli edytorski aspekt publikacji, odgrywa na tyle dużą rolę, że stosowanie się do cytowanej zasady nie ma sensu. Uroda tej książki rzuca się w oczy. Urzekły mnie piękne mapy! Każda z nich jest dziełem dawnej kartograficznej sztuki. Edytorzy, dzięki przemyślanej i starannej typografii, dorównali do tego poziomu. Całość zachwyca na pierwszy rzut oka.

Książka została skierowana do szerokiego grona odbiorców. Wprawdzie obudowanie tekstu przypisami oraz obecność indeksów i podstawowej bibliografii sugerują naukowy charakter publikacji, ale to tylko dodatkowy atut, premia dla dociekliwych. O popularnym charakterze świadczy założona tematyka i układ pracy. Autor nie silił się na napisanie historii kartografii, tylko ograniczył się do atrakcyjnej działki – "lądów niebyłych" oraz innych kartograficznych fantasmagorii (głównie różnorakich potworów), którymi bogato ilustrowano niegdysiejsze karty map, szczególnie tam, gdzie zostawało sporo wolnego miejsca.

Książki fantastyczne

Zapowiedź Wojny Kalibana

Dodał: , · Komentarzy: 0

W momencie, gdy ważą się losy serialu "The Expanse" (stacja Syfy nie zamówiła 4. sezonu), do sieci trafiła zapowiedź drugiego tomu jej książkowego pierwowzoru autorstwa Jamesa S.A. Coreya. "Wojna Kalibana", o której mowa, ukaże się 20 czerwca nakładem wydawnictwa MAG. Oto jej opis:

wojna kalibana

Jak na kogoś, kto wcale nie zamierzał naruszać kruchej równowagi sił w układzie słonecznym, Jim Holden zrobił to naprawdę porządnie.

Komiksy

Tank Girl #3 – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
tank girl #3

Czarno-białe ilustracje, wygadany kangur, jeszcze bardziej wygadana dziewczyna z papierosem w ustach i przekleństwa sypiące się w kierunku czytelnika? Ani chybi kolejny tom "Tank Girl".

Powyższy wstęp odzwierciedla, czym jest komiks Alana Martina i Jamie'ego Hewletta. To niczym (naprawdę niczym) nieskrępowana jazda po bandzie. Jazda potrafiąca obrażać wszystko i wszystkich, łącznie z czytelnikami. Ale taki to urok tego cyklu.

To już trzeci album "Tank Girl" od wydawnictwa Non Stop Comics, który zbiera pozostałe materiały z pierwszego okresu istnienia bohaterki. Czy to coś zmienia? Nie, bowiem Martin i Hewlett nie hamowali się ani na początku, ani na późniejszych etapach tworzenia historii z czołgistką.

Na komiks składa się 12 rozdziałów, czyli w gruncie rzeczy krótkich form. Nim jednak do nich przejdziemy, oficyna serwuje wprowadzenie Alana Martina. Scenarzysta serii komentuje głównie film poświęcony ich bohaterce i współpracę z ludźmi z Hollywood. Album ponownie wieńczą przypisy pozwalające lepiej odnaleźć się w komiksie, który szydzi z wielu wydarzeń i postaci sprzed lat. Zmniejsza to nieco barierę kulturowo-historyczną, ale to raczej wierzchołek góry lodowej, ponieważ znajomość specyfiki życia z tamtych czasów z pewnością wpływa na odbiór komiksu pełnego buntu wobec ówczesnej rzeczywistości. Mimo to komiks wzbudza spore emocje, jednak nie zawsze pozytywne.

Rick i Morty

"Rick i Morty" to jeden z najlepszych obecnie tworzonych seriali. Zdobył mnóstwo fanów, krytyka rozpływa się w zachwytach, a każdy odcinek to zupełnie nieprzewidywalna historia, w której nie brakuje odniesień do popkultury, inteligentnego humoru czy nieprawdopodobnych przygód.

rick i morty

Nie dziwi więc zamówienie przez stację Adult Swim 70 nowych odcinków serialu, które złożą się na 7 sezonów. Informację o zamówieniu podał na swoim Twitterze jeden z twórców produkcji, Justin Roiland. Pozostaje tylko czekać na premierę 4. sezonu, której daty wciąż nie znamy.

Komiksy

Mucha Comics – katalog na 2018 rok

Dodał: , · Komentarzy: 0

Mucha Comics ujawniła pełną listę planowanych premier na bieżący rok. Znajdziecie ją pod tym linkiem, w katalogu, który zawiera również komiksy już wydane w 2018.

black magic

Szczególnie zadowoleni powinni być fani Marka Millera, ponieważ wydawnictwo nadal mocno stawia na jego serie – pojawi się drugi tom "Jupiter's Legacy", jak również nowości, np. "Starlight" i "Reborn". Z innych informacji: kolejne tomy "Outcast: Opętanie" będą zawierały dwa razy więcej zeszytów, a na pewno ciekawie zapowiada się "Black Magic" Grega Rucki. Cieszy także następna seria Bendisa poświęcona Jessice Jones i będąca kontynuacją "Alias".

Scarlet

Scarlet – recenzja książki

Dodała: , · Komentarzy: 0
scarlet

W pałacu odbył się bal. Cinder zatańczyła z księciem, a gdy nadeszła pora, wybiegła z budynku i zgubiła przy tym pantofelek... i stopę. Wieść o tym, że dziewczyna jest cyborgiem, na dodatek nie z tej planety, tylko pognębiła następcę tronu, którego największym obecnie zmartwieniem jest zagrożenie wojną z mieszkańcami Księżyca. Wygląda na to, że bajka nie skończy się szczęśliwie, zwłaszcza dla Cinder, która wylądowała w więzieniu. Ale przecież jeszcze nie wszystko stracone!

Tymczasem w Europie... Nastoletnia Scarlet dostarcza płody rolne do rozmaitych restauracji, jednak nie bardzo może się na tym skupić. Jej ukochana babcia zaginęła, a policja wstrzymała poszukiwania. Nikt nic nie wie, chyba że weźmie się pod uwagę marnotrawnego ojca Scarlet, który nagle pojawia się nie wiadomo skąd i zachowuje się, jakby do reszty oszalał. Trzeba więc działać na własną rękę, za jedynego sojusznika mając Wilka. Tonący brzytwy się chwyta?

W drugiej odsłonie "Sagi księżycowej" motywem przewodnim jest bajka o Czerwonym Kapturku, ale równolegle ukazane są dalsze poczynania Cinder. Choć nastolatki nie znają się, nieświadomie obie zmierzają do spotkania. Zanim ono jednak nastąpi, obie mają do przebycia długą i wyboistą drogę. Tymczasem widmo wojny z Księżycowymi staje się coraz bardziej realne, a oczy całego świata skierowane są na księcia Kaito, który jako jedyny ma jakiekolwiek szanse udobruchać złą królową Levanę.

Baldur's Gate II: Cienie Amn

Beamdog opublikował łatkę o numerze 2.5, która poprawia sporo błędów i dodaje długo wyczekiwane tłumaczenie na obce języki drugiej odsłony "Wrót Baldura" w wersji Enhanced Edition. Rzecz jasna, najbardziej cieszą się Koreańczycy, ale i nad Wisłą mamy powody do zadowolenia.

baldur's gate 2

Chociaż Beamdog ostatnio nie wysila się przy "odświeżaniu" klasycznych gier RPG (patrz: ledwie widoczna poprawa wersji wizualnej miasta Neverwinter), to wreszcie pojawiła się wyczekiwana od dawna łatka o numerze 2.5. Mimo że oficjalnie w wersji beta, to jednak w końcu możemy spodziewać się licznych poprawek oraz raptem paru nowych portretów. Nas jednak najbardziej cieszy coś innego.

Komiksy

Pan Żarówka – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0

"Pan Żarówka" zapowiadał się na najlepszy polski komiks roku. Za wcześnie by mówić, czy jest nim w istocie, ale trzeba przyznać, że wyróżnia się wśród innych pozycji. Już wydanie zadziwia: czarnymi brzegami ponad 600 stron oraz minimalistyczną czarną okładką z żółtymi elementami. Z daleka można się zastanawiać, czy oglądany przedmiot to na pewno komiks, z bliska zaś – czy treść też się okaże tak wyjątkowa.

pan żarówka

W największym skrócie: Wojtek Wawszczyk opowiada o życiu. Szerzej: robi to za pomocą absurdów, których nie należy odbierać wprost. Z jednej strony czytamy dziwną, naprawdę dziwną historię, w której, dajmy na to, ojciec staje się plackiem po wyprasowaniu samego siebie, a jego syn (główny bohater) ma zdolność świecenia. Z drugiej – za tym kryją się bardzo smutne motywy samotności, wpływu rodziców (i ich problemów) na dziecko czy też bycia zranionym i ranienia innych. Ten niepokojący świat z niedorzecznymi, fantastycznymi sytuacjami to odzwierciedlenie naszej rzeczywistości, a przynajmniej jej ciemnej strony.

Wczytywanie...