dziki_lad

Order Merlina

1 minuta czytania

potter, order merlina

Order Merlina (w skrócie O.M.) jest wyróżnieniem przyznawanym przez Wizengamot – organizację, podlegającą Ministerstwu Magii i współcześnie funkcjonuje jako połączenie sądu oraz parlamentu. Na to odznaczenie składa się piękny złoty medal i zielona wstążka (Order Pierwszej Klasy), fioletowa (Drugiej Klasy) albo biała (Trzeciej Klasy).

Order Merlina, upamiętniający tego najznamienitszego czarodzieja, jest przyznawany od XV wieku. Według legendy Order Pierwszej Klasy wisi na zielonej wstążce, ponieważ ów znakomity mag został przydzielony do Slytherinu.

Najważniejszy z nich jest przyznawany za "czyny wyróżniające się lub wymagające wyjątkowej odwagi", Order Drugiej Klasy można dostać za "ponadprzeciętne starania i osiągnięcia", a Order Trzeciej Klasy dostanie ten, kto "ma swój wkład w rozwijanie wiedzy oraz rozrywki".

Jak to często bywa w przypadku tak mocno pożądanych nagród, ulubieńcy Ministerstwa Magii – zwłaszcza ci z wyższych sfer – są faworyzowani. Order Merlina jest im przyznawany znacznie częściej niż komukolwiek innemu. Nikt nie ma wątpliwości, że Albus Dumbledore dostał O.M. Pierwszej Klasy za pokonanie czarnoksiężnika Grindelwalda, ale kiedy Minister Magii Korneliusz Knot przyznał sobie taki sam Order za karierę zawodową, o której wielu sądziło, że nie jest nawet przeciętna, społeczność czarodziejów zaczęła szemrać przeciw niemu. Kolejną osobą, która nie zasłużyła na medal, jednak wywodziła się z najwyższej klasy społecznej, był Arcturus Black (dziadek Syriusza). Mówi się, że kupił to odznaczenie, pożyczając Ministerstwu ogromną ilość złota.

Źródło: pottermore.com

Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Wczytywanie...