Komiksy

Saga #2 – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
Saga,tom 2

W drugim tomie "Sagi" wcale nie jest tak drastycznie, jak sugeruje okładka, na której znalazł się bohater komiksu cały we krwi. Jednak seria nadal zachwyca, choć w trochę inny sposób, ponieważ fabuła momentami powoduje zastanowienie i smutek, co stanowi nowość.

Na Marka, Alanę oraz ich córkę nadal czyhają zabójcy. Związek przedstawicieli dwojga zwaśnionych ras jest solą w oku, którą należy czym prędzej się pozbyć. Bohaterowie muszą więc ratować się ucieczką, lecz sytuację dodatkowo komplikuje przybycie rodziców Marka – jak zareagują na fakt, że syn ożenił się z wrogiem i jeszcze ma z nim dziecko?

Brian K. Vaughan postanowił zaprezentować przeszłość bohaterów, którą do tej pory znaliśmy głównie z dialogów. Jak Mark i Alana się poznali i w sobie zakochali – tego dowiemy się z retrospekcji. Scenariusz został tak rozplanowany, że wątek romansowy, choć niewątpliwie istotny, nie zmienia całej historii w miłosną opowieść. Co prawda chwilami jest ckliwie, ale trudno mieć o to żal, zwłaszcza że dzięki temu postacie wypadają bardziej sympatycznie, wręcz uroczo, a już sama idea zakazanego uczucia w świecie ogarniętym wojną brzmi nieco romantycznie. Ponadto wcześniej można było zauważyć, że w serii propagowane będą takie wartości jak miłość i rodzina.

Komiksy
Królewna Śnieżka,Baśnie

"Królewna Śnieżka" jest już dziewiętnastym tomem "Baśni". Seria nieubłaganie zbliża się do końca – polskiemu wydawcy pozostały jeszcze trzy odsłony do wydania, choć mam nadzieję, że sięgnie po inne tytuły osadzone w tym samym świecie. Uniwersum słynie jednak nie tylko z komiksów – cztery lata temu ukazała się gra "The Wolf Among Us", będąca prequelem do cyklu Billa Willinghama. Telltale Games stworzyło mroczną produkcję w stylu noir, w której wcielaliśmy się w Złego Wilka i prowadziliśmy tajemnicze śledztwo. Na tyle mi się ona spodobała, że chętnie sięgnąłem po rysunkową historię z udziałem ulubionych postaci.

Komiks składa się z dwóch części. Pierwsza przedstawia rewolucję w krainie Oz, którą prowadzi Bufkin, wymierzoną przeciw tyranowi Roquatowi Czerwonemu. Potem zapoznajemy się z dalszymi losami Śnieżki i Bigby'ego. Kobieta ma problem w postaci dawnego narzeczonego, nadal chętnego do ożenku, natomiast Zły Wilk wyrusza w podróż w poszukiwaniu swoich zaginionych dzieci.

Komiksy

Premiery komiksów – styczeń 2017

Dodał: , · Komentarzy: 2

Styczeń upłynął, więc już na dobre weszliśmy w 2017 rok. Ten rozpoczął się w świecie komiksowym od sporej ilości interesujących premier. Klub Świata Komiksu Egmonta dalej raczy nas wyśmienitymi tytułami o tematyce superbohaterskiej, choć nie tylko – obok "Anihilacji" czy "Miss Marvel" ukazują się następne odsłony serii "Star Wars Legendy" i "Amerykańskiego wampira". Tymczasem Kultura Gniewu wydała drugi tom "Niesłychanych losów Ivana Kotowicza". W rozszerzeniu newsa znajdziecie pełną listę fantastycznych nowości.

Komiksy
Komiksy

Wojna domowa – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
Wojna domowa

"Wojna domowa" to jeden z najpopularniejszych komiksów Marvela. Jego zamysł jest dość prosty – skłóćmy ze sobą superbohaterów. Niech stworzą dwa przeciwstawne obozy, które będą toczyły zażartą walkę, a na ich czele postawmy honorowego, uosabiającego amerykańskie ideały Kapitana Amerykę oraz miliardera i geniusza, czyli Iron Mana. Udało się to na tyle, że rysunkowa historia została zekranizowana (oczywiście z pewnymi zmianami w scenariuszu). Film nieszczególnie mnie zachwycił, ale komiksowy pierwowzór to już rozrywka na wysokim poziomie.

Mark Millar szybko przechodzi do najciekawszych wydarzeń. Pierwsze strony pokazują bezpośrednią przyczynę rosnącej niechęci do samowolnych działań bohaterów, którzy mogą dokonywać wiele dobrego, jednak stanowią także zagrożenie dla niewinnych cywili. Pojawia się więc pomysł, żeby rejestrować ludzi obdarzonych nadludzkimi zdolnościami. Ich tajna tożsamość zostanie tym samym ujawniona, bliscy mogą zostać wystawieni na niebezpieczeństwo, a prywatne życie nieodwołalnie ulegnie zmianie. Po stronie nowej ustawy staje Iron Man, natomiast przeciw niej występuje Kapitan Ameryka. Kolejne postacie opowiadają się za jednym bądź drugim, biorąc udział w tytułowej wojnie.

Komiksy

Saga #1 – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
saga,tom pierwszy

"Saga" to komiksowa seria przyrównywana do "Gwiezdnych wojen" i "Gry o tron", czyli tytułów powszechnie znanych oraz lubianych przez fanów popkultury. Tym samym każdy nowy czytelnik, który sięgnie po cykl Briana K. Vaughana i Fiony Staples, będzie od pierwszej strony wypatrywał powodów do zachwytu. Na szczęście nie powinien się rozczarować – komiks spełnia oczekiwania, a do tego jest na tyle oryginalny, że konfrontowanie go z popularnymi markami wydaje się niepotrzebne.

Akcja kręci się wokół świeżo upieczonych rodziców, którzy na wzór Romea i Julii nie powinni ze sobą być, ponieważ pochodzą z dwóch zwaśnionych ras, toczących ze sobą wojnę w całej galaktyce. Zakochani muszą uciekać ze swoim dzieckiem, podczas gdy ich pobratymcy rozpoczynają poszukiwania. Parę ścigają między innymi wolni strzelcy z celem likwidacji dwójki bohaterów.

Komiksy
niesłychane losy ivana kotowicza

Wydane w styczniu 2015 roku "Niesłychane losy Ivana Kotowicza" to ciekawy projekt – ufundowany dzięki akcji na wspieram.to. Twórcy komiksu uzyskali odpowiednią kwotę, żeby stworzyć niniejszy tytuł, choć i tak za jego ukazanie odpowiada również wydawnictwo – Kultura Gniewu. Bez niego ten tytuł nie wyglądałby tak profesjonalnie. Wiadomo, że doświadczona firma, posiadająca już pewną renomę, lepiej się zajmie tą kwestią. Czy jednak zawartość także prezentuje się dobrze, zapewniając przyjemną rozrywkę?

Bohaterem historii jest kot, którego widzimy w chwili, gdy właśnie ma udać się w celu dokonania zemsty... Nie dowiadujemy się już, o co chodzi, ponieważ po tej scenie śledzimy przeszłość postaci – to, jak z niedoświadczonej osoby, pragnącej wyruszyć poza rodzinne miejsce i poznać świat, staje się... Właściwie też nie wiadomo. W każdym razie pewne zawirowania sprawiły, że Ivan Kotowicz planuje pomstę oraz już nie jest przestraszonym, słabym pionkiem. Część z nich przedstawia pierwszy tom serii.

Komiksy
bękarty z południa,był to facet co się zowie

Jason Aaron zdążył wyrobić sobie markę w świecie komiksu. W Polsce jest znany przede wszystkim z dwóch serii – "Skalpu" i "Bękartów z Południa". Drugi z wymienionych cyklów wydaje się najbliższy autorowi, ponieważ – jak wspomina we wstępie – w nim na dobre oddał atmosferę Południa, z którego sam pochodzi. Pierwszy tom zatytułowany "Był to facet, co się zowie" stanowi udany początek historii, mającej potencjał, by rozwinąć się w interesującym kierunku.

Do hrabstwa Craw w Alabamie przyjeżdża Earl Tubb. Tu się wychował, w tym miejscu też o sprawiedliwość walczył jego ojciec. Bohater przybywa jednak tylko na chwilę, żeby załatwić parę spraw. Ostatecznie zmienia zdanie i postanawia zmierzyć się z rządzącym tutejszą społecznością trenerem futbolu.

Komiksy

W 2016 wydawnictwa postarały się o napływ bardzo interesujących komiksów, które w mniejszym lub większym stopniu nas zachwyciły. W niniejszym artykule skupimy się na tych drugich. Marcin Martyniuk i Krzysztof Lewandowski przedstawili najlepsze tytuły ubiegłego roku. Nie czytaliście ich? Może czas to zmienić? Miłej lektury!

komiksy
Komiksy
blueberry

Jean-Michel Charlier i Jean Giraud to duet znamienitych twórców, którzy dzięki kooperacji dali światu świetną komiksową serię osadzoną w realiach Dzikiego Zachodu pt. "Blueberry". Nim jednak Giraud dołączył do wcześniej zmarłego Charliera, pozostawił nam m.in. epizody składające się na ósmy tom polskiego wydania przygód tytułowego Mike'a Blueberry'ego.

Ósmy tom kontynuuje wątki znane nam z poprzedniego zbioru. W konsekwencji znajdujemy Blueberry'ego leżącego w łóżku i relacjonującego swą historię niejakiemu Campbellowi przybyłemu z Bostonu. Podczas gdy ranny przebywa pod ścisłą opieką śpiewaczki miejscowego lokalu i snuje opowieści o spotkaniach z legendarnym już za życia Geronimo, w miasteczku Tombstone wcale nie jest spokojnie. W okolicy czai się wyjęta spod prawa banda Clantonów, którymi planują zająć się słynni bracia Earp. To wszystko składa się na trzy opowieści – "Apacz Geronimo", "Ok Corral" i "Dust", których postanowiłem nie rozgraniczać w ocenie, z racji na bardzo silne powiązania fabularne i zbliżony charakter opowiadań.

Komiksy
velvet,tajne życie umarlaków

Ed Brubaker niezwykle sprawnie radzi sobie z wszelką materią zahaczającą o kryminał. Potwierdzenie tej tezy znajdziemy nie tylko w serii rodem z noir, czyli „Fatale”, niezwykłym ukazaniu kolegów po fachu Jamesa Gordona w „Gotham Central”, ale także w „Velvet”, opowieści o dawnej agentce wywiadu, której drugi tom niedawno zawitał do polskich księgarń.

Tytułowa bohaterka, Velvet Templeton, została wmieszana w sprawę morderstwa jednego z agentów, choć właściwsze określenie brzmiałoby „wrobiona”. Jej problemy nie kończą się na ucieczce przed żądnymi krwi niedawnymi współpracownikami, ponieważ nieprzerwanie poszukuje prawdziwych przyczyn całego zamieszania, a tropy, których się podejmuje, tym razem zawiodą ją w podróż po kilku europejskich krajach.

Wczytywanie...