Komiksy

3. Władza absolutna – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
batman, superman

Ciemna uliczka, w której agresywny napastnik oddaje strzały do rodziców młodego Bruce'a Wayne'a na jego oczach. Rakieta z małym chłopczykiem wewnątrz ląduje na polu państwa Kent. Z pewnością znacie wydarzenia, które miały ogromny wpływ na przyszłość dwójki superbohaterów. A gdyby tak wszystko potoczyło się inaczej?

Od pierwszej strony zostajemy rzuceni w wir akcji – jesteśmy świadkami morderstwa Thomasa i Marthy Wayne'ów oraz lądowania małego Kala. Z pewnymi jednak różnicami – nieznane postacie zabijają mordercę rodziców Bruce'a i odbierają dziecko z rąk Kentów.

Czytaj dalej...

Komiksy

Uncanny X-Men 1: Rewolucja – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
x-men

Xavier nie żyje, Wolverine jest dyrektorem „mutanckiej” szkoły i dba przede wszystkim o bezpieczeństwo milusińskich, a Magneto wspiera Scotta Summersa w walce o lepszą przyszłość dla mutantów… Niezłe zamieszanie prawda?

Powyższe streszczenie jest skutkiem afery z Phoenix Force, zakończonej śmiercią Profesora Xaviera z rąk Scotta Summersa, stojącego dotychczas na czele mutantów pokojowo walczących o swe prawa. Sytuacja zmieniła się o sto osiemdziesiąt stopni i wprawdzie Cyclops nadal jest liderem, lecz tym razem grupy niestroniącej od agresywnego wydzierania należnego im szacunku. Jakby tego było mało, to dodajmy, iż stoi za nim barwna gromadka ze słynnym Magneto oraz Emmą Frost na czele.

Czytaj dalej...

Komiksy
star wars legendy, boba fett

Gwiezdne Wojny. Uniwersum pełne przestępców, uciekinierów i przemytników. Niektórzy sprytniejsi i potężniejsi, inni mniej, lecz mimo to wciąż groźni. Wszystkich łączy jedno – strach przed najsłynniejszym łowcą nagród w galaktyce.

Wydawać się mogło, że utkanie albumu wokół przygód Boby Fetta to dosyć łatwa sprawa. W końcu fenomen postaci, która w pierwszej trylogii Gwiezdnych Wojen pojawiła się tylko epizodycznie, urósł do naprawdę potężnych rozmiarów. Fascynacja niepokonanym i tajemniczym, wiecznie schowanym w swej zbroi, łowcą nagród, sprawiła, że stał się on jedną z najbardziej intrygujących postaci słynnego uniwersum. Zadanie mogło się więc wydawać z jednej strony proste, bo przecież wystarczy podsycić zainteresowanie protagonistą, z drugiej zaś, przy tak kultowej personie, nietrudno jest wpaść na minę. Tych ostatnich twórcy zaliczyli w albumie kilka, lecz mimo to brnęli dalej. Z dobrym skutkiem.

Czytaj dalej...

Komiksy
uncanny avengers

Fani mutantów spod znaku X-Mena mogą wprawdzie cieszyć się kolejnymi przygodami swoich ulubionych postaci, lecz z jakością bywa w ostatnim czasie różnie, biorąc pod uwagę chociażby słaby „X-Men: Apocalypse”. Jak prezentuje się komiks „Uncanny Avengers: Czerwony cień”, w którym prócz mutantów spotkamy również Thora i Kapitana Amerykę?

Historia kontynuuje wątki z poprzednich komiksów Marvela, w tym ten najważniejszy dla X-Menów – Charles Xavier został zamordowany przez Cyclopsa. Ludzkość wciąż ma poważne problemy z akceptacją wszelakich mutantów i sprawy we własne ręce stara się wziąć sam Kapitan Ameryka, który formuje tzw. Drużynę Jedności. W jej skład wchodzą członkowie X-Men i Avengers.

Czytaj dalej...

Komiksy
gotham central

Komu potrzebny jest nietoperz?

Gotham? Zapewne wasze pierwsze skojarzenie z fikcyjnym miastem to Batman, słynny Mroczny Rycerz, stający naprzeciw arcyłotrów metropolii. Nie pozostaje jednak w swej walce osamotniony.

WPP – Wydział Poważnych Przestępstw powołany przez Jima Gordona kontynuuje swą działalność także po przejściu na emeryturę jego twórcy. Poza zwykłymi przestępcami zajmuje się również sprawami o wiele poważniejszymi, stawiając czoła ikonicznym dla DC antagonistom, jak chociażby Mister Freeze. W dodatku wchodzący w skład oddziału funkcjonariusze bynajmniej nie palą się do współpracy z Batmanem. To właśnie ich przygody serwują nam Ed Brubaker i Greg Rucka.

Czytaj dalej...

Komiksy

Flash: Cała naprzód – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
flash

Trzeci sezon serialu o nim planowany jest na październik, a i odegra on jedną z głównych ról w zbliżającej się Lidze Sprawiedliwości. O kim mowa? Naturalnie o Flashu!

Fanom komiksów z pewnością nie trzeba go przedstawiać. Młody specjalista z laboratorium policyjnego w Central City został niegdyś trafiony piorunem i oblany chemikaliami, co uczyniło go najszybszym człowiekiem na świecie. Z pewnością można go postawić jako kolejną ikoniczną postać uniwersum DC zaraz po Batmanie i Supermanie. Tym bardziej dziwi fakt, iż w Polsce nie mieliśmy jak dotąd zbyt wielu okazji, by zapoznać się z jego przygodami. Teraz jednak do rąk czytelników trafia „Cała naprzód”, zbiór pierwszych ośmiu zeszytów zapoczątkowanego jeszcze w 2011 roku cyklu, wpisującego się w filozofię odświeżenia uniwersum DC Comics.

Czytaj dalej...

Komiksy
thunderbolts

Choć premiera „Suicide Squad” już minęła, warto zauważyć, że to nie jedyna grupa złoczyńców powołana do zadań specjalnych. W przypadku „Thunderbolts” siły łączą ze sobą Czerwony Hulk, Deadpool, Venom, Elektra i Punisher. Z jakim skutkiem?

To nie pierwsza sytuacja, w której pod banderą Thunderbolts gromadzą się złoczyńcy. Liczba pseudonimów na liście przekroczyłaby dwudziestkę i nie powinno to dziwić, zważywszy na fakt, iż grupa debiutowała jeszcze w 1997 roku. I co tu kryć, po wielu ugrzecznionych i politycznie poprawnych historiach, opowieść o łotrach współpracujących w słusznym celu brzmi co najmniej zachęcająco.

Czytaj dalej...

Komiksy

Superman/Batman, Supergirl – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
supergirl

W drugim tomie z serii „Superman/Batman” ponownie możemy obserwować szorstką relację pomiędzy dwoma ikonicznymi bohaterami DC. Tym razem jednak uwagę czytelnika skradnie również niejaka Kara Zor-El.

W zatoce nieopodal Gotham Batman znajduje tajemniczy wrak, nieprzypominający ludzkiego dzieła. Tymczasem po mieście hasa młoda i naga blondynka, posiadająca niezwykłą siłę i potrafiąca latać...

W następnych scenach przechodzimy już do właściwej kwestii, będącej osnową całego tomu. Dziewczyna ląduje w jaskini Batmana równie szybko, jak ten wcześniej obezwładnił ją dzięki kryptonitowi. Nie trzeba też długo czekać na pojawienie się Supermana – ten jest wręcz zachwycony mogąc poznać swą kuzynkę z Kryptonu i wierzy, że dzięki temu dowie się więcej o rodzimej planecie. Naturalnie Batman okazuje się mieć więcej zastrzeżeń do przybyszki i nie ufa jej w żadnym stopniu, traktując jak potencjalne zagrożenie. Z kolei inni widzą w niej gotową do wykorzystania broń.

Czytaj dalej...

Komiksy

Wiedźmin – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
wiedźmin, komiks

Andrzej Sapkowski debiutował w latach, w których do polskiej fantastyki podchodzono z dużym dystansem. Na szczęście szybko się okazało, że wbrew zapowiedziom nieprzychylnych krytyków nie będzie autorem jednego opowiadania. Wiedźmin obecnie stał się samodzielną ikoną popkultury, a gra komputerowa stworzona na kanwie utworów o Geralcie z Rivii jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych towarów eksportowych.

Jak na tym tle wypadają komiksy? W latach 1993-1995 powstał cykl komiksów o Geralcie z Rivii, a teraz czytelnicy otrzymali wydanie kolekcjonerskie, zbiór sześciu rysunkowych opowieści w jednym tomie. Wersja wypuszczona przez wydawnictwo Prószyński i S-ka zawiera pięć komiksowych adaptacji przygód wiedźmina znanych z tekstów Andrzeja Sapkowskiego: "Droga bez powrotu" (tytuł opowiadania "Droga, z której się nie wraca"), "Geralt" (na podstawie opowiadania "Wiedźmin"), "Mniejsze zło", "Ostatnie życzenie" i "Granica możliwości" oraz utwór zatytułowany "Zdrada". Ten ostatni powstał od razu w wersji komiksowej i opowiada wczesne losy Geralta, czasy szkolenia na zabójcę potworów oraz pierwsze moralne dylematy. Stanowi tym samym genezę nietuzinkowej postaci mutanta z zasadami.

Czytaj dalej...

Komiksy
dzieci lisicy, wiedźmin 3

Do sprzedaży trafił właśnie komiks "Dzieci lisicy", czyli drugi tom przygód Geralta pióra Paula Tobina.

"Dzieci lisicy" stanowią kontynuację przygód najsłynniejszego z wiedźminów, którą poznaliśmy przy okazji wydanego w zeszłym roku "Domu ze Szkła". Ponownie duet Tobin – Queiro rzuca Geralta w wir wydarzeń. Tym razem Biały Wilk trafia na pokład statku pełnego bandytów, głupców i renegatów. Szybko okazuje się, że szalejący na morzu sztorm to najmniejsze ze zmartwień głównego bohatera, bowiem w okolicy grasuje niebezpieczny potwór. A któż najlepiej najlepiej poradzi sobie z tym zagrożeniem jak nie profesjonalista?

Za scenariusz odpowiada autor przywoływanego wcześniej "Domu ze Szkła" i laureat Nagrody Eisnera Paul Tobin. Całość raz jeszcze przyozdobił rysunkami Joe Queiro. Drugi tom komiksowych przygód Geralta w twardej oprawie i na kredowym papierze, który nad Wisłę trafił za sprawą wydawnictwa Egmont, można nabyć w sugerowanej cenie 49.99 PLN, więc jest to ciekawa opcja prezentowała dla każdego fana uniwersum Andrzeja Sapkowskiego.

Wczytywanie...