Nawikon 2011 (14-16.10, Rzeszów)

2 minuty czytania

W dniach 14-16 października w Rzeszowie odbyła się V edycja konwentu "Nawikon", organizowanego przez Rzeszowski Klub Fantastyki „Nawigator”.

nawikon, nawikon 2011

Tym razem ekipa Rzeszowian uraczyła nas tematyką post-apokaliptyczną, dzięki której każdy fan wojny nuklearnej i zagłady ludzkości mógł poczuć się jak u siebie. Blok tematyczny zapewnił nam wszelakie informacje, co do tego, jak przeżyć apokalipsę i, co ważniejsze, jak utrzymać się przy owym życiu jak najdłużej. Prelekcje dotyczyły przetrwania samego wybuchu, a także tego, co w świecie po zagładzie byłoby naszym sprzymierzeńcem a co wrogiem. Wykorzystanie wszystkich dostępnych źródeł światła w zależności od sytuacji, skonstruowanie bomb i wszelakiej broni kombinowanej, szukanie schronienia i środków potrzebnych do przeżycia – ogółem wszystko do przedłużenia naszego bądź skrócenia czyjegoś żywota.

Poza radami praktycznymi, można było też wdać się w dyskusje na temat konkretnych systemów, takich jak np. Neuroshima, nauczyć się tworzyć postacie, a także pochwalić własnymi pomysłami na swoją post-apokaliptyczną dystopię.

Blok ogólny nie był wcale uboższy i także obfitował w przeróżne atrakcje. Prowadzący odkrywali przed nami wszelakie sekrety mitologii nordyckiej oraz sztuczek działania umysłu, prezentowali nam motyw choroby w literaturze, jak i nurt horroru eksperymentalnego. Do tego usłyszeć można było to i owo o Geekach, Nerdach i o tym, jak znajdują oni swoje miejsce w kulturze masowej.

Jednak nie samymi prelekcjami blok ten żył, bo do tego były spotkania autorskie z twórcami Kazimierzem Kyrczem Jr. i Davidem Kainem. Nie można zapomnieć też o Demie, twórcy popularnego komiksu "Duże Ilości Naraz Psów", który także prowadził punkt programu i rozmawiał ze swoimi fanami.

Nie tylko można było zdobyć doświadczenie i wiedzę – na konwencie był obecny także dość obszerny panel konkursowy, gdzie uczestnicy mogli popisać się swoją znajomością motywów filmowych, muzyki, świata „Gry O Tron” czy "Gwiezdnych Wojen" no i oczywiście – wyobraźnią oraz kreatywnością w ramach Konkursu na Najlepszy Strój Post-Apo (tutaj nadmienić sobie pozwolę, że mój towarzysz, Geht, zdobył pierwsze miejsce, dumnie reprezentując Game Exe).

Jak co roku, fani fantastyki połączyli swoje siły z lokalnym fandomem mangi i anime, dzięki czemu poszczególni fascynaci kultury japońskiej i ludzie ciekawi, o co chodzi w tych wielgachnych oczyskach, mogli porozmawiać na własne tematy, jak też dowiedzieć się czegoś o fenomenie vocaloidów i o tym, czym w ogóle jest sushi...

Z atrakcji dodatkowych nie można zapomnieć o LARPach, które miały miejsce. Choć dwa z nich nie doszły do skutku z powodu braku zgłoszeń, to jednak rozgrywki kolejno w świecie Forgotten Realms, jak i Neuroshimy, prezentowały naprawdę wysoki poziom i zapewniły rozrywkę na dłużej. Jeżeli ktoś jednak nie lubi tego rodzaju rozrywek, mógł wesoło i w dobrym towarzystwie spędzić czas w console i game roomach, które otwarte były bez przerwy dzięki niezmordowanej postawie organizatorów.

Naszą uwagę zwróciła także prelekcja o wiosce fantasy w Kuńkowcach, o której już niedługo będzie można przeczytać w specjalnym artykule, specjalnie jej poświęconym.

W ramach ogólnego podsumowania możemy polecić wszystkim tym, którzy mają Rzeszów w okolicy, bądź też po prostu lubią jeździć na konwenty, by wybrali się na następną edycję "Nawikonu". Może konwent nie należy do największych czy najbogatszych programowo, jednak każdego roku organizatorzy dają z siebie wszystko, aby zapewnić odwiedzającym jak najlepszą zabawę – naprawdę polecamy i gratulujemy Rzeszowskiemu Klubowi Fantastyki!

Komentarze

0
·
"każdy fan wojny nuklearnej i zagłady ludzkości" - rozwaliło mnie to:D

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...