Komiksy

Informacja prasowa

Co w lipcu czeka na czytelników od wydawnictwa Egmont?

komiks
  • Pierwszy tom słynnej opowieści rozgrywającej się w postapokaliptycznej Ameryce – Łasuch, autorstwa Jeffa Lemire, zdobywcy wielu prestiżowych nagród za bestsellerowe komiksy,
  • A także inny komiks tego znakomitego scenarzysty Sherlock Frankenstein, tom 1. Album przybliża śledztwo prowadzone przez zdeterminowaną reporterkę, pragnącą dowiedzieć się, co stało się z jej ojcem Czarnym Młotem.
  • Runaways (Marvel Classic) – pierwszy tom głośnej młodzieżowej serii autorstwa wielokrotnie nagradzanego scenarzysty Briana K. Vaughana (Ex Machina, Y – ostatni z mężczyzn) oraz rysowników Adriana Alphony i Takeshiego Miyazawy, znanych z Ms Marvel, gdzie sześcioro nastolatków przypadkiem odkrywa szokującą prawdę: ich rodzice należą do sekretnej organizacji przestępczej, która od lat potajemnie rządzi Los Angeles.
Komiksy
bbpo: plaga żab #1

Jak radzi sobie Biuro Badań Paranormalnych i Obrony bez Hellboya? Tego można dowiedzieć się z serii "BBPO". Już album "1946-1948" udowodnił, że w świecie Mike'a Mignoli mogą rozgrywać się fascynujące wydarzenia bez udziału piekielnego chłopca. "Plaga żab" rozpoczyna jednak dłuższy wątek, pojawiający się w czterech tomach i mający podłoże w "Hellboyu".

Komiks składa się z rozdziałów "Plagi żab", ale poprzedzają je historie, które powstały wcześniej – gdy dopiero krystalizował się pomysł na serię – i również dzieją się po odejściu Hellboya z BBPO. Są to zróżnicowane i bez wyjątku interesujące przygody. Każda z nich rozwija postacie. "Nawiedzona ziemia" to nie tylko mroczna opowieść z pradawną mitologią, lecz także głębsze spojrzenie na bohaterów i wpływ, jaki miał na nich Hellboy (sceny z nim poruszają). "Zabójca w mojej czaszce" jest krótką opowieścią z Homarem Johnsonem, a "Abe Sapien kontra nauka" pokazuje ciemną stronę Biura. Za to "Bębny umarłych" oferują krwawą, morską historię z rekinami.

Nic jednak nie jest w stanie przebić "Duszy Wenecji". Inspiracja mitologią, groza, humor, subtelny wątek miłosny i duch drużyny na tle Wenecji. Cudownie się to czyta, ilustracje są piękne, podobne do tych Mike'a Mignoli (Michael Avon Oeming najlepiej go naśladuje), aczkolwiek chwilami cechują się jaśniejszą tonacją. Scena z Kloacyną może pretendować do miana najzabawniejszej i najbardziej rozczulającej w świecie Hellboya. Ta opowieść zdobywa serce czytelnika, wszystko znajduje się w niej na swoim miejscu.

Komiksy

Po zarówno ciekawszym fabularnie, jak i drastyczniejszym drugim tomie następna odsłona "Odrodzenia" zwalnia tempo akcji. Jednak wciąż jest to historia warta poznania.

odrodzenie: odległe miejsce

Akcja komiksu rozgrywa się w miasteczku Wausau, gdzie część zmarłych powróciła do świata żywych. Po początkowym szoku przyszedł czas na kwarantannę i śledztwo w sprawie tzw. Odrodzonych, a sami zainteresowani stali się coraz bardziej kłopotliwi. Nie inaczej jest z Em, siostrą pracującej w lokalnej policji Dany Cypress. Em ma już na sumieniu pewne osoby. Tylko jak w takiej sytuacji odnajdzie się funkcjonariuszka?

Komiksy
hotel dziwny: śpiew skrzekowyjca

Czytelnicy, którzy poznali już nietuzinkowych mieszkańców Hotelu Dziwnego, mają okazję spotkać ich ponownie i po raz kolejny będzie to spotkanie wyjątkowe. Komiks zapewni dobrą rozrywkę młodszym i starszym czytelnikom. Wciągająca historia i niebanalne ilustracje są tym, co po lekturze drugiego tomu komiksu można uznać za znaki rozpoznawcze serii.

Hotel Dziwny zamieszkują postaci, którym daleko do standardowych mieszkańców znanych nam z wakacji pensjonatów. Tym razem mieszkańcy przygotowują się do letniego Święta Muzyki, co spotyka się z wyjątkowo ostrym sprzeciwem Kakiego, który nie należy do fanów tego święta. Właściwie jego narzekania na przygotowania do obchodów są częścią lokalnej tradycji, bo – jak przypomina mu Marietta – co roku narzeka i nie jest skory do współpracy. Kaki unika przygotowań jak ognia, co tłumaczy nie tyle lenistwem, ile przerażeniem, że jeśli tylko się w coś zaangażuje, na pewno skończy się to katastrofą. Jakby tego było mało, w obchodach ma wziąć udział Ninette – zalotnica, próbująca oczarować Kakiego (i nie tylko jego) – a wyjątkowo nieutalentowany muzycznie Skrzekowyjec postanawia zaśpiewać podczas uroczystości. Prawdziwe problemy zaczynają się jednak wtedy, gdy rabusiom ginie ich ogromny szafir. Postanawiają przetrzymać pana Leclaira i tym samym zmusić mieszkańców hotelu do odnalezienia i zwrócenia im kosztownego kamienia.

Komiksy
blacksad: czerwona dusza

"Blacksad" rozgrywa się w świecie, w którym rolę ludzi pełnią zwierzęta – stylizowane jednak na ludzi. Zwierzęce cechy zazwyczaj ograniczają się do twarzy i skóry/futra. Co więcej warto wiedzieć? Ilustracje przedstawiające takie postacie postacie są piękne. "Blacksad" to gwarancja zachwytu nad rysunkami.

Gatunkowo seria jest czarnym kryminałem osadzonym w I połowie XX wieku w Ameryce. Trzeci tom – "Czerwona dusza" – pokazuje śledztwo głównego bohatera w sprawie pewnej śmierci, ale przede wszystkim stanowi wejrzenie w politykę. Pojawia się tu znajomy Blacksada, który pracował nad bombą atomową, w towarzystwie osób o lewicowych poglądach pod przewodnictwem komunisty. Jednak w kraju zaczynają się ruchy przeciwko sympatykom komunizmu.

Tło wydarzeń jest niezwykle istotne. Wydawałoby się, że może pięćdziesiąt parę stron to trochę za mało, żeby właściwie nakreślić prezentowane realia, ale twórcy "Blacksada" nie mają z tym żadnego problemu. Kwestie polityczne są poruszane zarówno w dialogach, jak i w narracji. Napiętej sytuacji poświęca się dużo czasu, co oznacza nieśpieszną akcję. Atmosferę można powoli smakować. Składają się na nią bardzo szczegółowe ilustracje. Otoczenie zapiera dech w piersiach detalami i przepychem, trudno się nie zatrzymać, żeby dłużej na nie popatrzeć. Dodać trzeba dbałość w oddaniu rzeczywistości i opowieść osnutą dymem papierosowym (może źle to zabrzmi, ale w takich historiach palenie przez bohaterów "robi klimat").

Komiksy

Zbliża się lipiec, a wraz z nim dwie nowe premiery od Muchy Comics.

mucha comics

10 lipca do sprzedaży trafią dwa albumy. Pierwszym z nich jest "Zaćmienie", seria od Eda Brubakera i Seana Phillipa, których chwaliliśmy już za "Zabij albo zgiń", a i ich "Fatale" to niezła seria. Druga pozycja to "KM/H" Marka Millara.

Komiksy

Mushishi #02 – recenzja mangi

Dodał: , · Komentarzy: 0
mushishi #02

Ginko to podróżujący po świecie mushishi. Jego zadaniem jest pomaganie ludziom, w życie których wtargają istoty zwane mushi. Ich wygląd i wpływ na otoczenie są różne, nie ma też jednego sposobu na rozwiązanie wywoływanych przez nie problemów.

Drugi tom "Mushishi", podobnie jak pierwszy, składa się z kilku oddzielnych historii, aczkolwiek już bez punktu wspólnego, który pojawiałby się w finale. Opowieści jest pięć, każda charakteryzuje się spokojną, baśniową atmosferą i ma nieoczywiste zakończenie. Podejmowane przez bohatera sprawy mogą wydawać się proste, ale ostatecznie kryje się za nimi coś więcej, a czytelnik może wynieść z tego ważną lekcję. Rozwiązanie kłopotów – mniej lub bardziej poważnych – miewa gorzki posmak, bo nie zawsze da się wszystkim pomóc lub odwrócić efekty działań mushi.

Postawienie na krótsze formy od początku było dobrym pomysłem. Historia mieści się na około 50 stronach, co wystarcza do zainteresowania odbiorcy i wzbudzenia w nim emocji oraz przekonującego zaprezentowania wydarzeń – zazwyczaj wystarcza. Mam wrażenie, że w "Ludzie wciągającym rosę" nie do końca została zachowana spójność zdarzeń. Ktoś był za łatwo dostępny, jakaś postać nagle pojawia się gdzieś, gdzie chyba nie powinna być... Nie chcę mówić, że to niekonsekwencja, bo może da się to wyjaśnić i zabrakło tylko dopowiedzenia pewnych rzeczy.

Komiksy

Egmont – zapowiedzi komiksów na sierpień

Dodał: , · Komentarzy: 0

Egmont ujawnił swoje zapowiedzi na sierpień. W tym miesiącu ukażą się m.in.:

conan
  • "Conan: Narodziny legendy" – pierwszy tom serii komiksowej o Conanie Barbarzyńcy
  • "Ślepa cytadela, Przystanek na Faragonescji, The Long Tomorrow" – klasyka komiksu od mistrza Moebiusa
  • "Yaviński artefakt" – nowy komiks z serii "Star Wars Legendy", w którym pojawiają się: Han Solo, Chewbacca, Lando Calrissian, Dengar, IG-88 i Boba Fett
Komiksy

Informacja prasowa

kajko i kokosz

NOWE PRZYGODY STARYCH BOHATERÓW

Blisko po 30 latach, nowa pierwsza pełnometrażowa historia Kajko i Kokosz

Tworzone przez wspaniałego scenarzystę i rysownika Janusza Christę (1934–2008) przygody dwóch słowiańskich wojów są od dziesięcioleci jedną z najpopularniejszych polskich serii komiksowych. Teraz Kajko i Kokosz, po śmierci autora, powracają w pierwszej pełnometrażowej historii „Królewska konna”! Kontynuacji kultowego komiksu podjęli się Maciej Kur (scenariusz), Sławomir Kiełbus (rysunki) i Piotr Bednarczyk (kolor), którzy podeszli do zadania z miłością i pasją. Tego wydarzenia fani Kajka i Kokosza nie mogą przegapić! Premiera albumu już w listopadzie br. nakładem wydawnictwa Egmont.

(po prawej szkic jednej z plansz z albumu „Królewska konna”)

Komiksy
daredevil: nieustraszony! #4

Ed Brubaker miał przed sobą trudne zadanie: dorównać Brianowi Michaelowi Bendisowi. To jego zastąpił w roli scenarzysty komiksu o Daredevilu.

Odziedziczona po poprzednim autorze sytuacja wydawała się skomplikowana. Matt Murdock znalazł się w więzieniu, gdzie oskarżony o bycie zamaskowanym obrońcą – Daredevilem – czeka na proces. Sprawa się przedłuża, a pobyt w miejscu pełnym szumowin to wyzwanie dla niewidomego prawnika, który dalej twierdzi, że nie jest sławnym Diabłem z Hell's Kitchen. Co gorsza, wrogowie zamierzają wykorzystać niekorzystne położenie bohatera.

Nowy scenarzysta wykorzystuje motyw uwięzienia do stworzenia rozbudowanej intrygi. Poprzednie wydarzenia nie zostały zapomniane, czytamy bowiem o ich konsekwencjach. Zostaje więc zachowana ciągłość całej serii, a poziom wcale nie spada. Pewne cechy, za które był chwalony Bendis, pozostały, ale da się wyczuć trochę inny ton opowieści nadany jej już przez Brubakera. Można mówić o rozwoju, choć zakończenie sugeruje, że autorowi zależało na domknięciu wątków po swoim poprzedniku, żeby mieć możliwość pójścia własną drogą.

Wczytywanie...