Europa jesienią

Europa jesienią – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
europa jesienią

Opowieści szpiegowskie to dość grząski grunt. Wynika to z konieczności odpowiedniego dawkowania napięcia – potrzebny jest dobry, logicznie skonstruowany spisek bądź plan oraz dostatecznie dużo akcji podczas próby zakończenia niegodziwych knowań. W przypadku filmu wydaje się to prostsze ze względu na ograniczenia czasowe, ale napisanie książki rozsądnej długości – przeciwnie. Do takich powieści zalicza się "Europa jesienią" pióra Dave'a Hutchinsona.

Zjednoczona Europa jest już reliktem przeszłości. Konflikty, kryzysy i pandemie sprawiły, że na Starym Kontynencie nowe państwa wyrastają jak grzyby po deszczu. Nowe warunki geopolityczne tworzą doskonałą okazję dla szmuglerów, oszustów i szpiegów. Do tego grona o wątpliwej reputacji dołącza Rudi – Estończyk pracujący jako kucharz w Krakowie. Jako kurier zaczyna przemierzać całą Europę, mieszając się w różne rozgrywki, plany i spiski. Odkrywa przy tym wskazówki, że za tymi wydarzeniami mogą się czaić osoby, które są czymś zupełnie innym niż na pierwszy rzut oka.

Świat ukazany w historii trąci szybko widocznym przerysowaniem. Nie mówię przez to, że zaistniała sytuacja jest niemożliwa. Pokazana zostaje dość nieodległa przyszłość i studiując opisy wydarzeń, można jak najbardziej uwierzyć, że jest ona możliwa. Jednak zostało to pociągnięte do granic absurdu. Jest wiarygodne, że w celu ochrony interesów spółka kolejowa zmieniła kolej transkontynentalną w samodzielne państwo. Ale żeby tak samo zrobiono z częścią Berlina na żądanie grupki anarchistów? Tworząc historię mającą miejsce w niedalekiej przyszłości, nie można posuwać się zbyt daleko w wykorzystywaniu koncepcji "co będzie, gdy...". Inaczej odziera to ją z realizmu, a tym samym do pewnego stopnia z przyjemności lektury.

Dawca Przysięgi II

Dawca Przysięgi II – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0

Podział "Dawcy Przysięgi" na dwie części wynikał z objętości książki – ona by się mogła rozlatywać przy ponad tysiącu stron, a jej czytanie byłoby niewygodne. Co z samą historią? Nic nie straciła, bo ze względu na dużą liczbę wątków i ciekawych wydarzeń czytelnik, tak czy inaczej, dostaje kawał mistrzowskiego fantasy. Dotyczy to obu odsłon trzeciego tomu "Archiwum Burzowego Światła".

dawca przysięgi ii

W drugiej zostają zgłębione podobne sprawy. Starożytna twierdza Świetlistych skrywała mrocznego przeciwnika, okazuje się, że tak samo jest w przypadku miasta Kholinar. Coś je opanowało – i z tym będzie musiała się zmierzyć grupa bohaterów: Elhokar, Adolin, Shallan i Kaladin. Tymczasem Dalinar prowadzi dyplomatyczne działania, żeby utworzyć sojusz przeciwko Odium. W retrospekcjach wciąż poznajemy przeszłość Dalinara, którą ten sobie przypomina.

Gwint: Wiedźmińska gra karciana

Trzeba się pospieszyć, bowiem nie zostało zbyt dużo czasu, aby skorzystać ze specjalnej okazji, dzięki której wreszcie będziemy mogli zapolować na długo wyczekiwane legendarne karty i włączyć je do ulubionej talii w "Gwincie: Wiedźmińskiej grze karcianej".

wiedźmińska gra karciana,gwent,gwint

To nie pierwsza tego typu ograniczona czasowo akcja, która ma skłonić nas do otwierania beczek z kartami. Tym razem zdobędziemy gwarantowany legendarny egzemplarz, dzięki czemu podczas samej rozgrywki powinno być nam dużo prościej. Cała akcja trwa jedynie do jutrzejszego popołudnia, więc czasu nie ma aż tak wiele. Przypominamy także, że od końca sierpnia trwa Sezon Wojownika.

Seriale

26 października ukaże się jedna z ciekawszych fantastycznych premier Netfliksa – "The Chilling Adventures of Sabrina". Widzowie mogą znać czarownicę Sabrinę z komedii emitowanej w latach 1996-2003. Wersja Netfliksa jest jednak zupełnie innym podejściem do jej przygód – ma być mrocznie.

Chilling Adventures of Sabrina

Sabrina Spellman (Kiernan Shipka) jest w połowie wiedźmą i w połowie człowiekiem. Nadchodzą jej 16. urodziny, ale też wydarzenia, które zmuszą ją do decyzji, czy stanie po stronie światła, czy mroku. Za serial odpowiadają twórcy "Riverdale".

Guild Wars 2

Zobacz trailer A Star to Guide Us

Dodał: , · Komentarzy: 0

ArenaNet szykuje się do wypuszczenia czwartego epizodu również czwartego sezonu "Living Story" w sieciowym świecie "Guild Wars 2". Czeka na nas sporo nowości, dodatkowy obszar oraz rzecz jasna dalsza część historii walki o ocalenie kontynentu przez rosnącym w siłę Kralkatorrikiem.

guild wars 2

Kolejna część "Żywej opowieści" to oczywiście kontynuacja historii, która rozgrywa się w Elonie. Walka z Palawą Joko nie pozostała bez wpływu zarówno na prowadzoną przez nas postać, jak też Aurene, która będzie tytułową gwiazdą tego epizodu. Poza tym twórcy gry przygotowali dla nas kilka nowości do przetestowania tuż po tym, jak uporamy się misjami fabularnymi.

Game Exe

Podsumowanie ankiety

Dodał: , · Komentarzy: 7

Wakacje już za większością z nas, stąd nie ma co dłużej zwlekać w kwestii dotychczasowej ankiety. Jak się pewnie domyślacie, pora przedstawić stosowne wykresy, podsumować wynik i przygotować zapowiedź kolejnej kwestii, którą poddamy waszej ocenie.

ankieta

Jak pewnie pamiętacie, pytaliśmy o dzisiejsze gry cRPG, a właściwie chodziło nam o to, iż zdaniem części graczy produkcje te stają się zbyt łatwe. Ile w tym prawdy? Czy twórcy faktycznie stawiają nam zbyt słabe monstra lub też zbyt łatwo przychodzi nam zdobycie silnego ekwipunku? Zapraszam do rozszerzenia newsa, gdzie pochylimy się nad wynikami i wyłonimy zwycięzcę.

Komiksy

BBPO: Plaga żab #2 – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
bbpo: plaga żab #2

W przeciwieństwie do poprzedniego trzeci album "BBPO" (według kolejności wydania w Polsce) to już ciągła fabuła, skupiająca się na walce z plagą żab. Choć po drodze zdarzają się i inne nadnaturalne sprawy...

Do Biura Badań Paranormalnych i Obrony dołącza kapitan Benjamin Daimio, który przez trzy dni był martwy. Nie wiadomo, w jaki sposób powrócił do życia, ale to on przejmuje dowodzenie w drużynie bohaterów. Misją jest pokonanie rozprzestrzeniających się i dokonujących licznych ataków żab. Tymczasem Abe stara się poznać swoją zapomnianą przeszłość.

Scenariusz prowadzą Mike Mignola i John Arcudi, ale Mignola – główny twórca całego uniwersum – podkreśla, że udział Arcudiego ma tu bardzo duże znaczenie. Przykładowo – w przypadku "Czarnego Płomienia", czyli księgi trzeciej komiksu, omawiali kolejne wydarzenia, lecz to Arcudi potem pisał tekst. Tak stworzono bardzo dobrą kontynuację, która ma nowe pomysły i rozwija główny wątek z żabami. Fabuła jest skrzętnie budowana na tym, co się do tej pory zdarzyło, również w serii "Hellboy". Wykorzystanych zostaje wiele wcześniejszych tropów, więc choć oba cykle można czytać samodzielnie, to wzajemnie się uzupełniają. Pracę scenarzystów bardziej doceni czytelnik, która sięga i po "BBPO", i po "Hellboya".

451 stopni Fahrenheita

451 stopni Fahrenheita – recenzja książki

Dodała: , · Komentarzy: 0
451 stopni fahrenheita

Ray Bradbury, jeden z czołowych twórców fantastyki, laureat m.in. Nagrody World Fantasy i Nagrody Brama Stokera, skupiał się głównie na science fiction i to właśnie tworami utrzymanymi w tym gatunku zaskarbił sobie największe uznanie ze strony czytelników i krytyki. Wznowione niedawno przez wydawnictwo MAG "451 stopni Fahrenheita" to jedno z jego najpopularniejszych dzieł, otwarcie krytykujące wpływ mediów na społeczeństwo i podkreślające negatywne efekty nieczytania książek. Byłam ciekawa, jak bardzo pesymistyczna i przejmująca okaże się jego literacka wizja i na ile do tej pory się spełniła.

Fabuła "451 stopni Fahrenheita" toczy się w futurystycznej Ameryce, w której książki od lat są zakazane i palone przez specjalnie wyszkolonych do tego strażaków, a ludzie są otumaniani przez nowoczesne media i polityczną propagandę, kontrolującą ich działania i sposób myślenia. Praktycznie nikt nie sprzeciwia się tak przekłamanej rzeczywistości albo nie chce jej zmieniać, bezpiecznie otaczając się kokonem złudzeń i niewiadomych. Tylko nieliczni ukrywają woluminy sprzed lat, skazując się tym samym na ryzyko interwencji, pilnującej ustalonego porządku władzy, i pożaru. Osobą zawodowo wywołującą takie pożary jest Guy Montag. Prowadzi dość przewidywalne i monotonne życie, aż pewnego dnia poznaje tajemniczą Klarysę, która pyta się go, czy czuje się szczęśliwy. Wtedy Guy zaczyna się nad tym zastanawiać, po raz pierwszy odczuwając potrzebę refleksji. Analizuje swoje najbliższe otoczenie i z zainteresowaniem odkrywa skrywaną przez literaturę wiedzę, przynoszącą mu zarówno ukojenie, jak i podsycającą niejednokrotnie niebezpieczną w takim świecie ciekawość.

Komiksy
20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku

"20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku" to nowa premiera wydawnictwa Hanami. Manga uznawanego twórcy, Naokiego Urasawy ("Pluto", "Monster"), ma swoją premierę we wrześniu. Z innych informacji – w przygotowaniu jest również 4. tom "Sagi Winlandzkiej". A oto opis mangi "20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku":

Kolejna (po PLUTO i MONSTERze) seria Naokiego Urasawy debiutuje w Polsce. To opowieść o przyjaźni, marzeniach, dzieciństwie, dorastaniu, ale przede wszystkim pop-kulturowa uczta, gdzie nawiązania do wydarzeń z XX wieku wypełniają kolejne kartki. Akcja skacze między dekadami drugiej połowy ostatniego stulecia poprzedniego millenium, ukazując kolejne zmiany społeczne. 20th Century Boys – Chłopaki z XX wieku to zdobywca całego wachlarza nagród japońskich i najważniejszych światowych – Festiwalu w Angoulême oraz Eisnera (aż dwukrotnie!).

Naoki Urasawa urodził się w 1960 w Tokio. Sławę przyniosła mu seria YAWARA! – opowieść o dziewczynie uprawiającej judo. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych japońskich twórców komiksowych. Na Zachodzie znany głównie z ostatnich dzieł – MONSTER, 20th Century Boys i PLUTO. Otrzymał wiele nagród i nominacji, w tym jako jedyny twórca zdobył dwukrotnie Tezuka Osamu Shō. Wśród swoich inspiracji wymienia prace Katsushiro Ōtomo (autora Akiry).

Wczytywanie...