Komiksy
towarzysze zmierzchu

"Towarzysze zmierzchu" to jeden z klasyków. Komiks absolutnie obowiązkowy, zwłaszcza dla wielbicieli fantasy, które są umiejscowione w średniowieczu. Sztandarowe dzieło Françoisa Bourgeona, który stworzył również "Pasażerów wiatru" i "Cyann". Nie da się przejść obojętnie.

Czasy wojny stuletniej, Francja. Tajemniczy rycerz, skrywający swoje oblicze pod przyłbicą, zdąża w nieznanym celu. Na swojej drodze spotyka zadziorną rudowłosą dziewczynę i tchórzliwego chłopaka, którego ratuje przed powieszeniem. Ta dwójka zaczyna towarzyszyć mu w przygodzie, która obejmuje zarówno mistyczną wyprawę do krainy rodem ze snów, jak i udział w pałacowych intrygach.

Bardzo szybko przekonujemy się, że François Bourgeon jest mistrzem w kreowaniu postaci. Czytelnik niekoniecznie kocha bohaterów, ale na pewno bardzo angażuje się w ich losy, bowiem są to jednostki nietypowe, niezwykle przekonujące i cholernie przyciągające. Zamiast tradycyjnych herosów autor stworzył osoby, które popełniają błędy (i w ich efekcie śmierć ponoszą niewinni), mają (bardzo, bardzo) krwawą przeszłość albo zachowują się dwulicowo – udają uczciwych, często tchórzą i bywają wredni dla innych. Nie są to standardy, a lojalność jest w cenie, lecz tej grupie daleko do świętych. To grzesznicy, co najwyżej poszukujący rozgrzeszenia. François Bourgeon traktuje ich poważnie, ujawniając przy okazji skłonność do sarkastycznego, czarnego humoru.

Komiksy

Informacja prasowa

W sierpniu Egmont proponuje czytelnikom:

egmont
  • Długo wyczekiwany komiks wybitnych artystów. Frank Miller wraz ze współscenarzystą Brianem Azzarello i rysownikiem Johnem Romitą Juniorem powracają do ponurego Gotham City. Tym razem poznamy wydarzenia związane z ostatnią przygodą Batmana, po której superbohater porzucił kostium i przeszedł na emeryturę (by powrócić wiele lat później) – Powrót Mrocznego Rycerza – Ostatnia krucjata (prequel, 2016)
  • A także MARZI. Dzieci i ryby głosu nie mają, drugie wydanie tym razem dwutomowe – w większym formacie, z niepublikowanymi dotąd materiałami.
  • Ślepą cytadelę, Przystanek na Faragonescji, The Long Tomorrow, edycję prezentującą wszystkie historie komiksowe zrealizowane przez Moebiusa do połowy lat 80., a przygotowaną w 1986 roku specjalnie dla czytelnika amerykańskiego.
Przebudzenie Lewiatana
przebudzenie lewiatana

Długo przyszło nam czekać na wznowienie "Przebudzenia Lewiatana" i gdy już straciłem nadzieję, nagle okazało się, że MAG wyda pierwszy tom serii, której wydarzenia dobrze poznaliśmy w ramach trzech sezonów serialu "The Expanse" od stacji SyFy. Czy mimo to warto sięgnąć po książkę, w której dopiero poznamy Jamesa Holdena i przyszłą załogę "Rocynanta"?

Historia rozpoczyna się od podróży na "Canterbury", czyli lodowcowiec zbierający lód z pasów Saturna. Woda jest tutaj cennym zasobem, zaś rozwój technologii sprawił, że ludzie zasiedlili zarówno Marsa, jak też specjalnie wybudowane stacje kosmiczne, które tworzą Pas. Codzienną rutynę przerywa tajemniczy sygnał SOS od statku "Scopuli". W przestrzeni kosmicznej raczej trudno o nawał chętnych do misji ratunkowej, ale kapitan "Canterbury" zgadza się, by akcją poszukiwawczą zajęli się jego pierwszy oficer, James Holden, oraz kilka osób na pokładzie promu kosmicznego "Rycerz". Wkrótce pojawia się tajemniczy statek, zaś skromna załoga trafia w sam środek politycznych machinacji, które mogą doprowadzić do wybuchu wojny. W tym samym czasie na stacji Ceres poznajemy detektywa Millera. Dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, jednak nie lubi pracy na rzecz bogatych korporacji. Z tego też powodu długo zabiera się do odszukania Julie Mao, którą postrzega jako rozkapryszone dziecko, starające się zrobić na złość swoim wysoko postawionym rodzicom.

Tancerze burzy

Tancerze burzy – recenzja książki

Dodała: , · Komentarzy: 0
tancerze burzy

Szogun to ma klawe życie... Władza. Niezmierzone bogactwa. Przepych. Piękne kobiety. I olbrzymi, imponujący pałac, z którego okien widać potężnych rozmiarów ogrody. I niebo. Zasnute ciężkimi chmurami. Gdyby wytężyć wzrok, być może udałoby się też dostrzec zwykłych, szarych ludzi. Pracujących ponad siły, rozpaczliwie próbujących obronić się przed trującymi oparami lotosu, ustrzec się przed czarnopłucem, chorobą, która dziesiątkuje mieszkańców wysp Shima. Ale powiedzmy sobie szczerze – po co szogun miałby wytężać wzrok? Dlaczego miałby go interesować los jego poddanych?

Młodego władcę interesuje głównie on sam. Jego najnowszą zachcianką jest tygrys gromu, gryf. Chciałby go dosiąść i tym samym stać się legendarnym tancerzem burzy. Tylko że tygrysy gromu wymarły. Podobno. Ale to tylko szczegół. Z misją pochwycenia stworzenia zostaje wysłany łowczy Masaru w towarzystwie wiernej drużyny – w tym córki Yukiko. I zaskakująco szybko okazuje się, że schwytanie gryfa jest bułką z masłem w porównaniu do tego, z czym przyjdzie im się zmierzyć później.

W świecie stworzonym przez Jaya Kristoffa realną władzę mają dwa podmioty: szogun i Gildia, która pilnie strzeże sekretu wytwarzania lotosowego paliwa, na którym opiera się cała gospodarka wysp Shima. Obie strony tolerują się, ale w pewnym momencie okazuje się, że ich interesy stoją ze sobą w sprzeczności. A gdzie dwóch się bije...

Książki fantastyczne

Do 9 sierpnia możecie wziąć udział w dwóch nowych konkursach. Pierwszy znajdziecie pod tym linkiem – do wygrania jest książka "World of Warcraft: Cisza przed burzą". Nagrodę ufundowało wydawnictwo Insignis.

książkiksiążki

Drugi konkurs znajdziecie pod tym linkiem. Do wygrania jest książka "Niezbędnik maga z Domu Brooklyńskiego". Tę nagrodę ufundowało z kolei wydawnictwo Galeria Książki. Przy okazji prezentujemy wyniki z ostatniego konkursu, w którym można było wygrać "Drogę Szamana". Powieść zdobyli Mateusz Z. z Katowic i Kamil P. z Łodzi. Gratulujemy!

Komiksy
głębia: wybrzeże gasnącego światła

Trzeci tom "Głębi" dostarcza czytelnikom tego, czego mogliśmy się spodziewać: porcji pięknych ilustracji zmajstrowanych przez Grega Tocchiniego i Dave'a McCaiga, fabuły skupionej wokół rodziny Caine'ów i ostatniej nadziei ludzkości na opuszczenie odmętów oceanu. Tylko czy to wystarcza, by czytelnicy z zaciekawieniem śledzili losy bohaterów?

Stel Caine w dalszym ciągu poszukuje sondy mającej znaleźć na powierzchni miejsce, do którego ludzie będą mogli się przenieść z głębin. W tym czasie Tajo i Della starają się odnaleźć matkę i jednocześnie... wytrwać w swoim towarzystwie. I nie tylko swoim.

"Głębia: Iluzja nadziei" było pozycją świetną, w której piękne ilustracje emanujące feerią barw kontrastowały z pesymistyczną wizją świata, gdzie tylko pojedyncze jednostki miały jeszcze odwagę marzyć o wyjściu na powierzchnię. Drugi tom był wyraźnie słabszy i rozwleczony pomimo mniejszej objętości. Również tym razem nie osiągnięto poziomu pierwszego albumu, a na dodatek czuć postępujące zmęczenie materiału. Fabularnie jest co najwyżej przeciętnie. Wątek poświęcony Steli Caine i sondy wyraźnie ruszył, co nie oznacza, że Rick Remender zaprzestał dokładania drewienek do ognia. Pojawiające się co jakiś czas promyki nadziei dla bohaterów wciąż są gaszone z uporem maniaka.

Immersja

Szybkimi krokami zbliża się premiera "Immersji". O książce pisaliśmy już tutaj, gdzie znajdziecie jej wcześniejszy fragment. Dziś mamy nowy fragment zachęcający do sięgnięcia po powieść. Możecie ją kupić m.in. pod tym linkiem.

immersja

Czy ludzki umysł jest w stanie bezbłędnie odróżnić rzeczywistość od fikcji?

Niedaleka przyszłość, czas sztucznych inteligencji. Ben, pracownik instytutu badawczego, bierze udział w eksperymencie naukowym, dzięki któremu jego umysł wkroczy w świat Fajstos, 1627 lat p.n.e. System AIAM, do którego zostały wprowadzone dane archeologiczne, tworzy świat, jaki istniał wiele lat temu na Krecie. Dla Bena ma to być niczym udział w doskonałej grze komputerowej, w której będzie mógł badać przeszłość wszystkimi zmysłami, a zdarzenia będą się toczyć w interakcji wirtualnego świata z nim jako uczestnikiem gry.

Komiksy

Łauma – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 1

W "Łaumie" – powstałej przed świetnym "Kościskiem" – KaeReL (Karol Kalinowski) wykorzystał wierzenia jaćwieskie. Stworzył opowieść, w której humor miesza się z przygodą, wątkami obyczajowymi i lekką grozą. Komiks dla czytelnika w każdym wieku.

łauma

Dorotka przyjeżdża z rodzicami do Łojm, aby odwiedzić babcię. Wyjazd kończy się zamieszkaniem na urokliwej wsi, z dala od problemów dużego miasta. W Łojmach żyją jednak fantastyczne istoty, w tym Łauma – wiedźma, która stanowi niebezpieczeństwo dla dzieci.

Rick i Morty

Czarne chmury zebrały się nad twórcami, którzy w przeszłości zrobili coś kontrowersyjnego i obraźliwego. Zaczęło się od Jamesa Gunna, którego dawne żarty, m.in. z AIDS i pedofilii, poskutkowały zwolnieniem przez Disneya. Warto dodać, że obsada "Strażników Galaktyki" stanęła w obronie Gunna.

dan harmon

Teraz prawicowi internauci, którym w niesmak krytyka działań Donalda Trumpa (najprawdopodobniej to było przyczyną prześwietlenia Jamesa Gunna), zagłębili się w przeszłość innego twórcy, odpowiedzialnego za "Ricka i Morty'ego" Dana Harmona. Znaleźli w niej wideo z 2009 roku przygotowane dla stacji Channel 101. Trwające pięć minut było "pilotem" produkcji wyśmiewającej sposób tworzenia seriali telewizyjnych.

Książki fantastyczne

Premiera Kronik Riyrii 1 sierpnia!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Pamiętacie serię "Odkrycia Riyrii"? Jej główni bohaterowie powracają w prequelu, w "Kronikach Riyrii", które ukażą się nakładem wydawnictwa MAG. Na 1 sierpnia przygotowano premierę trzech tomów noszących tytuły: "Wieża koronna", "Róża i cierń" oraz "Śmierć Dulgath".

wydawnictwo mag

"Kroniki Riyrii" można czytać bez znajomości "Odkryć Riyrii".

Wczytywanie...