Philip K. Dick

Philip K. Dick
  • Data urodzenia
  • Data śmierci
  • Miejsce urodzenia Chicago, Illinois, Stany Zjednoczone
Ocena użytkowników
10 Średnia z 3 ocen
Twoja ocena

Mimo braku kierunkowego wykształcenia stał się legendą świata sci-fi, mając niepośledni wpływ na rozwój gatunku literackiego. Z powodu swoich fobii i chorób, jak niewydolność serca, z trudnością ukończył liceum i na krótko rozpoczął studia filozoficzne.

Jego twórczość opiera się w dużej mierze na filozoficznym pytaniu – czym jest człowiek a czym rzeczywistość. Każda z jego książek zawiera zawsze temat przewodni, party zazwyczaj na jednym z tych pytań. Niestabilna rzeczywistość, będąca w ciągłym ruchu lub zestawienie istot ludzkich z androidami to cechy charakterystyczne jego dzieł.

Jego początkowe twory nie zostały ciepło przyjęte przez świat literacki, dopiero wydanie "Człowieka z Wysokiego Zamku" i "Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?" zaowocowało znaczną poczytnością, lecz uznanie uzyskał dopiero po śmierci, w latach 90'.

Mimo dużej ilości wydanych dzieł, Dick nie uzyskał wielu nagród za życia. Najważniejszą jest nagroda Hugo za "Człowieka z Wysokiego Zamku" w 1963, czy im. Johna W. Campbella za "Płyńcie łzy moje, rzekł policjant" w 1975.

Na podstawie jego książek nakręcono wiele popularnych filmów, m.in "Łowca Androidów", "Raport Mniejszości", "Next" czy "Pamięć Absolutna".

Pisarz

Wczytywanie...