riese

Doktor Bluthgeld

Doktor Bluthgeld
Autor: Philip K. Dick
Autor tłumaczenia: Tomasz Jabłoński
Tytuł oryginału: Dr. Bloodmoney
Data wydania: 21 lutego 2012
Data wydania oryginału: 1 stycznia 1965
ISBN: 978-83-7510-569-8
Wydawnictwo: Rebis
Seria wydawnicza: Dzieła wybrane Philipa K. Dicka
Ocena użytkowników 8,6 Średnia z 5 ocen
Twoja ocena

Historia o tym, czym jest dobro, zło i ślepa żądza władzy.

"Postnuklearna idylla... jedna z najcieplejszych i najłatwiejszych w odbiorze powieści Dicka"

Laurence Sutin


"Dick od połowy lat 50. XX wieku wyglądał nadejścia końca świata. «W 1964 roku spodziewałem się, że nastąpi on lada chwila, i ciągle patrzyłem na zegarek». Zbrojenia szły wówczas pełną parą, głowic atomowych wciąż przybywało, aż doszło do słynnego overkillu, czyli możliwości, że każdy mieszkaniec Ziemi zostanie zabity wielokrotnie. Ludzkość powoli wczołgiwała się w jamę bez wyjścia, a Dick postanowił sprawdzić, co by się stało, gdyby bomby eksplodowały. Musiał jednak pisać Doktora Bluthgelda w pogodnym nastroju, gdyż wizja, którą zarysował, wydaje się stanowczo zbyt łagodna..."

z przedmowy Marka Oramusa


Philip K. Dick urodził się w 1928 r. w Chicago, lecz większą część życia spędził w Kalifornii. Krótko był studentem Uniwersytetu Kalifornijskiego. Prowadził sklep z płytami i stację radiową. Przeszedł też doświadczenia z narkotykami, które wykorzystywał w swej twórczości. Zmarł w 1982 r. Wydał 36 powieści, z których wiele weszło na stałe do kanonu literatury SF. Był też autorem kilku powieści realistycznych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. O większości jego rówieśników uhonorowanych nagrodą Pulitzera czy literacką Nagrodą Nobla niewielu już pamięta, on zaś ma coraz liczniejsze grono wielbicieli, a o jego książkach pisze się doktoraty...

Dom Wydawniczy REBIS wydał takie jego powieści jak: "Ubik", "Blade runner", "Valis", "Człowiek z Wysokiego Zamku" czy "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha".

Wczytywanie...