riese

Czas poza czasem

Czas poza czasem
Autor: Philip K. Dick
Autor tłumaczenia: Robert Reszke
Tytuł oryginału: Time Out of Joint
Data wydania: 19 lutego 2013
Data wydania oryginału: 1 stycznia 1959
ISBN: 978-83-7510-835-4
Wydawnictwo: Rebis
Seria wydawnicza: Dzieła wybrane Philipa K. Dicka
Ocena użytkowników 8,4 Średnia z 5 ocen
Twoja ocena

Doskonała powieść Philipa K. Dicka - Czy poza naszym światem istnieje jakiś inny?

"W swojej prozie kwestionuję nawet wszechświat; zastanawiam się na głos, czy jest rzeczywisty, zastanawiam się też na głos, czy my wszyscy jesteśmy prawdziwi".

Philip K. Dick

Ragle Gumm, czempion gazetowych zgadywanek, prowadzi nudne, uregulowane życie. Do czasu… Pewnego dnia wpadają mu w ręce gazety relacjonujące wydarzenia nijak mające się do rzeczywistości. W odbiorniku kryształkowym siostrzeńca słucha audycji, których nie ma w żadnym programie radiowym, oraz rozmów pilotów niewidzialnych statków powietrznych. Ragle Gumm zaczyna sądzić, że poza jego światem istnieje jakiś inny. Szybko jednak dochodzi do wniosku, że po prostu popadł w paranoję. Nie ma racji – jest najzupełniej zdrowy na umyśle.


"Philip K. Dick był filozofem, który odmienił fantastykę naukową. Ktoś taki był science fiction niezbędny, ktoś świeży, spoza kręgu pewnych świata umysłów ścisłych. Ktoś, kto chciał wątpić, mąciciel. Rewolucjonista, bo tylko tacy są w stanie popchnąć świat - a tym wypadku literaturę - do przodu. Łamią zasady, żeby ustalić nowe. Wydają się dziwni tylko dlatego, że są elementem nowego porządku - dzisiejsza ekstrawagancja jest jutrzejszą normą".

z przedmowy Marcina Zwierzchowskiego

Wczytywanie...