Kalendarz

3 minuty czytania

Penhari – Zmierzch Lata

Jest to miesiąc, w którym lato zmierza na spotkanie jesieni. Dni są jednymi z najcieplejszych, choć nie należą do tych, kiedy słońce praży niemiłosiernie. Teraz promienie dają przyjemne ciepło, w którym można wygrzewać się na bujnych łąkach. Jest to miesiąc na odpoczynek po żmudnych pracach w polu oraz po gorącym lecie, by nacieszyć się ostatkami lata przed chłodną, deszczową słotą jesieni. Ciepłe jeszcze deszcze zraszają ziemię, nie strasząc przy tym swą gwałtownością. W tym miesiącu zaczyna się zbiór ziół i owoców.

Kahal – Czerwone Mgły

Pierwszy miesiąc prawdziwej jesieni. Liście na drzewach zaczynają się złocić, dni są coraz krótsze, a zmierzch zapada szybciej. Chłód w powietrzu nie jest z początku może zbyt intensywny, lecz zdecydowanie wyczuwalny, zwłaszcza porankami, gdy nim słońce pokaże swą twarz, skrywa się za woalem z mgły. Tym samym woalem zakrywa się tuż przed zachodem, zabarwiając go intensywnie czerwienią i złotem. Jest to miesiąc, gdzie las wydaje najwięcej swych owoców, czy to grzybów, czy ziół. Opady są coraz częstsze, a deszcze chłodne, zapowiadające zbliżającą się zimę.

Webala – Czerwony Kobierzec

Chłodne deszcze, nużące mżawki, to już prawie dzień powszedni. Słońce, jakby obrażone na świat rzadko pokazuje swą twarz. Drzewa straciły złoty blask, zrzucając go na ziemię, gdy gałęzie niczym ramiona trzęsą się od porannych przymrozków. Właśnie od czerwonobrązowych liści miesiąc wziął swa nazwę – Czerwony Kobierzec. Opady nie są częste, lecz siąpiący deszcz sprawia, że każdy marzy wyłącznie o cieple kominka i grzanym winie z aromatycznymi goździkami wypitym w miłym towarzystwie w karczemnej izbie.

Cresaim – Pierwszy Śnieg

Już początkiem miesiąca spada pierwszy śnieg. Mimo, że nie utrzymuje się zbyt długo, to jest zaproszeniem dla zimy. Krótkie dni, w których niebo zasnute stalowymi chmurami, sprawiają że mieszkańcy wsi i miast szukają towarzystwa i uśmiechu, by rozjaśnić jakoś ponure dni. Pod koniec miesiąca śnieg już na dobre gości na połaciach łąk. Drzewa uginające się od ilości białego puchu zachęcają do białych psot na świeżym powietrzu.

Festyar – Mroźne Szaleństwo

Jest to miesiąc, w którym króluje zima. Białe zawieruchy uniemożliwiają dłuższe podróże i tylko śmiałkowie lub głupcy zapuszczają się na otwarte przestrzenie, gdzie mroźny wiatr hula z całą siłą, tworząc białe, wysokie wydmy. Trzaskający mróz także nie zachęca do większych spacerów, z wyjątkiem zabudowy w miastach, gdzie wiatr nie może się popisać swą siłą. Na zamarzniętych stawach króluje zimowe szaleństwo zabawy, udowadniając tym samym, że zima też może cieszyć.

Naqarion – Przemijanie

Trzaskające mrozy powoli ustępują, lecz śnieg nadal obficie sypie, pozostawiając na ziemi biały puch. Pod koniec miesiąca słońce pojawia się coraz częściej, lecz promienie nie są jeszcze na tyle silne, by przegonić całkiem zimę. Jednak mimo to bezustannie daje nadzieję, że jednak wiosna przyjdzie a mrozy i śnieg ustąpią.

Nathmel – Nowe Życie

Pierwsze tygodnie to istna walka pomiędzy zimą, a ciepłymi promienia słońca, które z każdym dniem nabierają sił. Opady śniegu już praktycznie nie występują, a mróz jedynie utrzymuje się wieczorami i o porankach. Warstwy białego puchu na ziemi stale się zmniejszają i pod koniec miesiąca widać ciemne plamy pozbawione śniegu. Gdzieniegdzie, na nasłonecznionych miejscach widać nowe życie, młode pędy traw i niskie kwiaty żegnające na dobre mroźne dni.

Rasber – Zielony Świat

W połowie miesiąca śnieg jest już tylko wspomnieniem. Jedynie w wysokich partiach gór utrzymuje się nadal spora warstwa zimnego puchu. Jest to miesiąc, w którym nadchodzi czas na sianie zbóż i zadbanie o ogrody. Ciepłe promienie słońca zielenią łąki i gałęzie drzew. Pierwsze burze straszą swą gwałtownością, zmywając tym samym wszelkie wspomnienia o zimie.

Asvarba – Płodność Ziemi

Na początku miesiąca drzewa owocowe kwitną feerią barw. Jabłonie, wiśnie, śliwy, sprawiają że zakochani kryją się ukradkiem śród kolorowych drzew, obsypani delikatnymi płatkami kwiatów. Jest to miesiąc, w którym niejedna kobieta zostaje brzemienna. Koniec miesiąca jest bardzo ciepły, będąc wstępem do gorącego lata, zaś deszcze padają często, lecz nie są tak gwałtowne, jak na początku wiosny.

Axumel – Pełnia Życia

Lato nadeszło wraz z prażącymi promieniami słońca, schładzanymi niekiedy obfitymi deszczami, które jednak mijały równie nagle jak nagle się pojawiały. Od drugiej połowy miesiąca gorące słońca wysusza ziemię, grożąc długimi suszami. Zazwyczaj rzadko się zdarza, by nie było deszczu dłużej niż kilka – kilkanaście dni, lecz bywały i takie lata. Na polach dojrzewają zbiory, w sadach owoce, ogrzewane ciepłym słońcem.

Sakhal – Żar Nieba

Pełnia lata, gdy słońce omiata ziemię palącymi promieniami. Jedyne schronienie przed słońcem znaleźć można pod osłoną rozłożystych drzew lub pod dachem własnego domu, choć niektórzy wybierają także ochłodę, jaką oferują jeziora i rzeki. Bogactwo natury widać wszędzie, pomimo gorąca jakie panuje na co dzień. Pod koniec miesiąca następują przygotowania do żniw i zbiorów.

Yomrqah – Dary Ziemi

Jest to pora żniw i zbiorów. Uginające się pod ciężarem ziarna zboża, czekają na żniwa, a w sadach drzewa schylają swe gałęzie ku ziemi, czekając na uwolnienie od ciężaru owoców. Pod koniec miesiąca dni zaczynają być krótsze, a Żar lejący się z nieba nie jest już tak intensywny jak w poprzednim miesiącu. Także częściej występują opady, których wysuszona ziemia jest spragniona.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

Wczytywanie...