Filmy fantastyczne

Skoro ogłoszono nominacje do Złotych Malin, to przyszedł czas na ujawnienie kandydatów do zgarnięcia najszlachetniejszych nagród filmowych – Oscarów. Co pocieszające, w tegorocznym wyścigu po popularne złote statuetki nie zabrakło przedstawicieli gatunku fantastycznego.

kształt wody

Zdecydowanym faworytem i w chwili obecnej największym wygranym może czuć się Guillermo del Toro oraz jego "Kształt wody". Film zdobył najwięcej, bo aż 13, nominacji i to w najznamienitszych kategoriach – najlepszy film, scenariusz oryginalny oraz reżyseria. Doceniona została również kreacja Sally Hawkins, Richarda Jenkinsa oraz Octavii Spencer w tymże dziele, jak również muzyka autorstwa Alexandre'a Desplata.

Wyróżniony został również "Blade Runner 2049", który zgarnął 5 nominacji, choć tylko w kategoriach technicznych. Obraz będzie bić się m.in. o najlepszą scenografię, zdjęcia, dźwięk czy efekty specjalne.

Warto również zaznaczyć, że swoją 51 nominację w historii dostał John Williams za muzykę do "Ostatniego Jedi". Truskawką na torcie, szczególnie dla miłośników brutalnych i realistycznych ekranizacji komiksów, jest nominacja dla "Logan: Wolverine" za najlepszy scenariusz adaptowany.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 4 marca. W rozszerzeniu wieści pełna lista nominowanych.

Filmy fantastyczne

Tradycyjnie dzień przed ujawnieniem oscarowych nominacji, ogłoszono listę kandydatów do zgarnięcia anty-nagród Złotych Malin, honorujących najgorszą lub najbardziej żenującą działalność filmową. Niestety, również zgodnie z utartym zwyczajem, listę potencjalnych zdobywców niechlubnych statuetek mocno reprezentuje szeroko pojęty gatunek fantastyczny.

johnny depp

Głównym faworytem jest "Transformers: Ostatni rycerz", który zgarnął aż 9 nominacji (m.in. za najgorszy film, scenariusz oraz reżyserię). Po piętach mocno depcze mu "Mumia", czyli jedna z największych porażek kasowych ubiegłego roku i falstart wielkiego uniwersum potworów studia Universal (7 nominacji). Standardowo dostało się także Johnny'emu Deppowi, który ma szansę postawić na swojej półce statuetkę za najgorszego aktora oraz najsłabsze ekranowe dopasowanie.

Zwycięzców poznamy dokładnie 3 marca, czyli dzień przed wielką galą Amerykańskiej Akademii Filmowej. Pełną listę nominowanych znajdziecie w rozwinięciu wieści.

Czarnoksiężnicy z krainy osobliwości

Nie żyje Ursula K. Le Guin

Dodał: , · Komentarzy: 0

Olbrzymi cios dla gatunku fantasy i science-fiction. Jak poinformował "The New York Times", 22 stycznia zmarła Ursula K. Le Guin, jedna z najbardziej utytułowanych oraz wielbionych pisarek literatury fantastycznej. Informacje o śmierci 88-letniej autorki potwierdził jej syn i choć nie ujawnił dokładnych przyczyn zgonu, to przekazał, że od kilku miesięcy borykała się ona z poważnymi problemami zdrowotnymi.

ursula k. le guin

Wpływ jej twórczości i wyobraźni na cały gatunek jest niepodważalny – 5 nagród Hugo (23 nominacje!), 6 nagród Nebula (18 nominacji!), a także rozliczne gratyfikacje za całokształt pracy artystycznej mówią same za siebie. Przez znawców i miłośników fantasy jest wymieniana jednym tchem obok Johna Ronalda Reula Tolkiena czy Andrzeja Sapkowskiego. Dodatkowo jej dzieła przetłumaczono na ponad 40 języków. W swoich pracach nie bała się poruszać palących wątków obyczajowych i społecznych – szczególnie tych związanych z równouprawnieniem, ekologią czy polityką.

Wejściówkę na literackie salony zapewniła jej powieść "Lewa ręka ciemności", a prawdziwą popularność oraz uwielbienie pasjonatów – cykl "Ziemiomorze".

Filmy fantastyczne

AND HIS NAME IS DUKE NUKEM!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Amerykański wrestler oraz aspirujący aktor JOHN CENA prowadzi rozmowy z studiem Paramount Pictures dotyczące występu w nadchodzącym filmie "Duke Nukem". Zagra w nim oczywiście role tytułowego bohatera Duke'a Nukema. Obraz zostanie wyprodukowany przez należącą do Michaela Baya spółkę Platinum Dunes. Nie wiadomo, kto zasiądzie na stołku reżyserskim ani kto będzie odpowiadał za scenariusz. Na szczęście to ostatnie będzie łatwym zadaniem. Potrzeba tylko szczypty "I've got balls of steel!", odrobiny "Come Get Some!" i pare deko "I'm gonna get medieval on your asses!".

duke nukem,john cena,paramount picture,platinum dunes
Więzień labiryntu

ENEMEF: Maraton z Więźniem Labiryntu

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

enemef

ENEMEF: Maraton z Więźniem Labiryntu z premierą najnowszej części "Lek na śmierć" to epickie wydarzenie specjalnie dla fanów hitowej serii oraz miłośników dobrego, pełnego przygód i zagadek kina science fiction. Tej nocy widzowie staną się częścią grupy Streferów uwikłanych w mroczną tajemnicę i walczących o przetrwanie.

Wszystko zacznie się w bezlitosnym, pozornie bez wyjścia labiryncie, do którego każdy trafia w niejasnych okolicznościach i z nieznanych powodów. Komu uda się przetrwać, a kto zginie? Kto za tym wszystkim stoi i co ma na celu...? Pytania z czasem będą się mnożyć, a prawda będzie czekała tylko na tych, którzy dotrwają do samego końca. Podejmiesz wyzwanie? W repertuarze:

  • WIĘZIEŃ LABIRYNTU
  • WIĘZIEŃ LABIRYNTU: PRÓBY OGNIA
  • WIĘZIEŃ LABIRYNTU: LEKARSTWO NA ŚMIERĆ – premierowo!
Komiksy

Egmont – nowości komiksowe na styczeń

Dodał: , · Komentarzy: 0

Informacja prasowa

Wydawnictwo Egmont kontynuuje wydawanie albumów komiksowych z cyklu DC Odrodzenie (w oryginale DC Universe Rebirth), w której prezentujemy najważniejszych i najpopularniejszych superbohaterów. 24 stycznia do sprzedaży trafią kolejne tomy w seriach: Superman – Pierwsze próby Superboya, Batman – Jestem samobójcą i Green Arrow – Wyspa Blizn.

egmont,komiks

Premierę będzie miał trzeci, po "Salambo" i "Lone Sloane", album zbiorczy opowiadający o przygodach kosmicznego pirata i awanturnika – "Lone Sloane – Gail, Chaos".

Na rynek trafi również trzeci album z sześciotomowego, nowego wydania komiksowego bestselleru "Kaznodzieja".

Komiksy

Chew #07: Zgniłe jabłka – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
chew: zgniłe jabłka

Seria "Chew" od samego początku obrasta w absurdalne sytuacje, bohaterów o równie dziwacznych, co przydatnych umiejętnościach, a także w tony humoru. W siódmym tomie ostatniego składnika jest jakby mniej.

Zakończenie "Babeczek nie z tej ziemi" jasno dawało do zrozumienia, że kolejna część przygód cybopaty będzie znacznie poważniejsza. I tak też się stało w rzeczywistości. Tony Chu oraz John Colby zostali przywróceni do szeregów FDA, zaś ten pierwszy za wszelką cenę chce odnaleźć i zabić wampira.

Siódmy album to w dużej mierze powrót Tony'ego do roli pierwszoplanowej postaci. Z tym, że wyraźnie zmienił swoje zachowanie. Gorące pragnienie zemsty sprawiło, że brnie przed siebie, heroicznie pokonując kolejne przeszkody, zaś tak przyziemne rzeczy jak niesprzyjający mu przełożony całkowicie straciły na znaczeniu. Layman przedstawia zdeterminowanego cybopatę, który zadziwia nawet ludzi znających go od lat. Rodzinna tragedia została ukazana jako przyczynek do naprawy nadszarpniętych relacji pomiędzy bliskimi, lecz kwestie familijne nie są natarczywe i nie przyćmiewają ani kolejnych działań Tony'ego, ani gagów.

Komiksy

BBPO: 1946-1948 – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
bbpo: 1946-1948

Biuro Badań Paranormalnych i Obrony funkcjonowało jeszcze zanim w jego szeregi wszedł dorosły już Hellboy. W poświęconej temu bohaterowi serii nie było dane nam w pełni się o tym przekonać, jednak Mike Mignola nie zamierzał marnować wiążącego się z tym potencjału. Wykorzystał go przez przedstawienie wcześniejszych historii, z czasów, gdy Hellboy dopiero dorasta, a pierwsze skrzypce grają inne postacie – przede wszystkim profesor Trevor Bruttenholm.

Pierwszy tom "BBPO" składa się z trzech opowieści – "1946", "1947" i "1948" – mających pewne elementy wspólne. Powracają niektóre osoby, a do tego w kolejnych historiach mniej lub bardziej nawiązuje się do poprzednich zdarzeń. Dlatego ponad 400-stronicy komiks jest zwartą, choć nie do końca zamkniętą całością. Chociaż najważniejsze sprawy mają swój finał, to część wątków jeszcze powróci.

Scenariusze są rozbudowane – opowiadają nie tylko o starciu z tajemniczym, nadnaturalnym zagrożeniem, lecz skupiają się także wokół innych kwestii. W "1946" obserwujemy współpracę bohaterów z organizacją działającą dla ZSRR, również zajmującą się paranormalnymi sprawami. Rzecz jasna, nie jest to wymarzona sytuacja, a grupie przewodniczy ktoś wyglądający jak... dziecko.

Vampyr

Zajrzyj Vampyrowi za kołnierz

Dodał: , · Komentarzy: 0

Studio DONTNOD przedstawia nam czterodcinkową serię "DONTNOD Presents Vampyr" skupiajacą się na tajnikach i motywach przyświecających im przy tworzeniu swojej najnowszej produkcji. Zajrzymy do serca ich paryskiego studia, aby poznać nowe kawałki gampeplaya i lepiej zrozumieć, w co przyjdzie nam zagrać.

vampyr
Wczytywanie...