outpost

Ursula K. Le Guin

Ursula K. Le Guin
  • Data urodzenia
  • Data śmierci
  • Miejsce urodzenia Berkeley, Kalifornia, Stany Zjednoczone
Ocena użytkowników
-- Średnia z 0 ocen
Twoja ocena

Ursula Kroeber, ur. 21 października 1929 r. w Berkeley w stanie Kalifornia, po mężu Le Guin. Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach intelektualnych, tłumaczących szczególne zainteresowania i tematykę wielu jej utworów. Bardziej dociekliwi badacze historii rodziny autorki "Lewej ręki ciemności", "Kotolotków" i słynnej teatrologii "Ziemiomorza" wykryli polską gałąź jej drzewa genealogicznego.

Praprababką Ursuli Le Guin jest mianowicie Paulina Kraków (Radziejowska z domu), niewiasta wielce zasłużona dla rozwoju polskiego feminizmu: redagowała pierwsze nad Wisłą pismo tylko dla pań – "Pierwiosnek". Jeden z synów Pauliny – Ludwik Stanisław Kraków – wyemigrował po powstaniu styczniowym do Stanów Zjednoczonych. Jego prawnuczka Ursula, jak wyznała w jednym z wywiadów, zakochała się w Polsce, kiedy miała 16 lat. Zainteresowała się wtedy polską historią i literaturą, a w zestawie jej lektur znalazł się m.in. "Pan Tadeusz".

Bez wątpienia Ursula K. Le Guin jest żywą legendą. Przez znawców i miłośników fantasy jest wymieniana jednym tchem obok Johna Ronalda Reula Tolkiena i Andrzeja Sapkowskiego. Jej utwory stały się klasyką nie tylko fantastyki. To już kanon literatury pięknej, analizowany, poddawany badaniom literackim, antropologicznym i psychoanalitycznym. To dzięki niej i Tolkienowi teoretycy i krytycy literatury zaczęli traktować fantastykę poważnie. Pisze dla dorosłych, młodzieży i dla dzieci. Jest autorką scenariuszy filmowych i esejów oraz tekstów dla wykonawców muzyki. Została uhonorowana wszelkimi, możliwymi nagrodami przyznawanymi twórcom science fiction i fantasy, z Nebulą i Hugo na czele.

Pisarz

Wczytywanie...