Komiksy
Requiem Króla Róż

George R. R. Martin tworząc "Grę o tron" posiłkował się historycznymi wydarzeniami. Zmieniał je, dopasowywał do swojej wizji, umieszczał w fabule w taki sposób, żeby nie można było jednoznacznie określić ich pochodzenia. Za jedną z jego inspiracji uważa się Wojnę Dwóch Róż, która rozegrała się w XV-wiecznej Anglii. Martin jednak nie był odosobniony. Ta wojna stanowi również główny motyw mangi "Requiem Króla Róż", mrocznej fantasy stworzonej przez Ayę Kanno.

Centralny bohater historii to pochodzący z Yorków młody Ryszard, w którym widzi się pomiot diabła. Lubiany przez braci i darzony miłością przez ubiegającego się o koronę ojca nie znajduje akceptacji w oczach matki. Kobieta jest święcie przekonana, że syn zgubi jej męża. Co jednak w tym chłopaku takiego wyjątkowego? Na pierwszy rzut oka – wątła budowa i różnokolorowe oczy, ale nie brakuje przesłanek, że chodzi też o coś więcej. Dla Ryszarda cel życia stanowi pomoc właśnie rodzicowi, Ryszardowi (mają te same imiona), w odebraniu władzy obecnemu królowi z rodu Lancasterów.

Książki fantastyczne

20-lecie Harry'ego Pottera

Dodał: , · Komentarzy: 3

Dziś mija 20 lat od premiery książki "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", która nie tylko została świetnie przyjęta – stała się światowym fenomenem, wychowując nowe pokolenia czytelników, kształtując ich i pozwalając na dorastanie wraz z powieściowymi bohaterami.

Harry Potter

Żadne słowa nie oddadzą, jak wielki sukces odniosła J.K. Rowling – kobieta, która przed stworzeniem cyklu cierpiała na depresję kliniczną, a w jej karcie pojawiały się wpisy o skłonnościach samobójczych. Która podczas pisania samotnie wychowywała córkę. Samą książkę też nie od razu udało się wydać, a wydawnictwo, które się tego podjęło, skłoniło autorkę do zamieszczenia swoich imion w formie inicjałów, co miało pozytywnie wpłynąć na popularność wśród czytelników, sugerując, iż twórcą jest mężczyzna.

Książki fantastyczne

Zgromadzenie cieni w sprzedaży

Dodał: , · Komentarzy: 0
Zgromadzenie cieni

Do sprzedaży trafił drugi tom "Odcieni magii" V.E. Schwab – "Zgromadzenie cieni". Pierwsza część nosi tytuł "Mroczniejszy odcień magii" i cieszy się bardzo przychylnymi opiniami jako fantasy z wyjątkową kreacją świata. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Upłynęły cztery miesiące, odkąd w ręce Kella wpadł czarny kamień. Cztery miesiące, odkąd przecięły się ścieżki antariego i dziewczyny z Szarego Londynu, Delilah Bard. Cztery miesiące, odkąd książę Rhy został ranny, Kell i Lila pokonali rządzące Białym Londynem bliźniaki Dane, a kamień wraz z umierającym Hollandem wrzucili w otchłań Londynu Czarnego.

Pod wieloma względami sytuacja prawie wróciła do normalności, chociaż... Rhy spoważniał, a Kella dręczą wyrzuty sumienia. Antari nie przemyca już przedmiotów między światami – jest nerwowy, nawiedzany przez sny z udziałem złowieszczej magii, skupiony na myślach o Lili, która zniknęła mu z oczu w porcie, tak jak zawsze tego pragnęła. Tymczasem w Czerwonym Londynie trwają przygotowania do Igrzysk Żywiołów, spektakularnego i kosztownego międzynarodowego turnieju – mającego na celu rozrywkę i zachowanie dobrych stosunków z sąsiednimi mocarstwami. Na zawody przybędzie wielu gości, a wśród nich starzy przyjaciele na pewnym statku pirackim.

Komiksy

Saga #6 – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
Saga #6

Mimo że piąty tom "Sagi" był słabszy, to nadal reprezentował sobą parę najlepszych cech serii – budzenie takich emocji, żeby historię mocno się przeżywało, stawianie na wartości rodzinne czy prezentowanie okrucieństwa i bezsensu wojny. Stanowił przykład dobrego komiksu. Szósta odsłona pokazuje, że scenarzysta (przynajmniej na razie) nie planuje kierować swojego dzieła w ambitniejsze rejony, za to woli pozostać na zbadanym już gruncie przyjemnej rozrywki aspirującej do czegoś więcej.

Być może ta ocena jest trochę krzywdząca, ale trudno wydać inny osąd, gdy Brian K. Vaughan nie wykorzystuje potencjału fabuły. Akcja ponownie przeskakuje naprzód, lecz o kilka lat. Hazel chodzi do przedszkola w pewnym ośrodku, babcia nadal się nią opiekuje, a rodzice starają się odnaleźć obydwoje. Książę Robot IV zajmuje się wychowywaniem swojego syna, natomiast Uparty pragnie zemsty za śmierć ukochanej.

Przeskok w czasie ułatwia zadanie autorowi, ponieważ nie musi przedstawiać, w jaki sposób zaszły zmiany w postaciach – po prostu zmienili się i basta. W przypadku Hazel oznacza to, że ledwie muskamy wątek jej edukacji, a także tego, co działo się z Klarą. Tymczasem te elementy można byłoby rozwinąć, zwłaszcza że wiążą się z prezentacją świata, w którym (jak się okazuje) jednak istnieją ośrodki dla cywilów wroga. Lepiej wygląda to w pozostałej części historii, ponieważ w niej żadne dopowiedzenia nie są potrzebne. Czasem wystarczy wspaniały rysunek.

Seriale

Zastanawialiście się nad tym, kto jest najistotniejszym bohaterem "Gry o tron"? Zarówno wersja książkowa, jak i serial (o którym traktuje news) mają wiele postaci, które mogą pretendować do tego miana. Przynajmniej dopóki ich się nie uśmierci, aczkolwiek... W każdym razie najważniejszą osobę wskazać trudno.

Gra o tron

Dlatego o stworzenie statystyk pokusili się analitycy z firmy Looker. Stworzyli dwa rankingi, które pokazują postacie występujące najczęściej pod względem liczby odcinków oraz czasu ekranowego (a więc w teorii najważniejsze). Według tych wyliczeń zdecydowanym zwycięzcą jest Tyrion Lannister (pojawił się w 54 epizodach i poświęcono mu 293,3 minuty) – ulubieniec widzów, który już z niejednych tarapatów się wykaraskał. Ale nadchodzi nowy sezon (już 16 lipca!), więc kto wie, czy utrzyma się na prowadzeniu, szczególnie że po piętach depcze mu m.in. Jon Snow.

Pełne zestawienia znajdziecie pod tym linkiem.

Królewska Talia

Królewska Talia – recenzja książki

Dodał: , · Komentarzy: 0
Królewska Talia

Marcin Mortka wystartował z nową serią. "Królewska Talia" to przykład klasycznej fantasy – nawiązującej do średniowiecza, z różnymi rasami (elfami, krasnoludami czy gnomami) i magią. Świat skrywa pewne tajemnice, młody i nieopierzony bohater ląduje w środku zawieruchy, a intryg również nie brakuje. Potencjału książce nie można było odmówić.

Królestwo Mandylionu najechała Czerń. Jego mieszkańcy, ratując się ucieczką, trafili do Taliadu, gdzie postanowili stworzyć sobie nowy dom. Okoliczności ku temu były sprzyjające, ponieważ na tych ziemiach toczyła się już wojna domowa. Starania przyniosły oczekiwany skutek, ale pojawiło się zagrożenie dla nowego porządku. Stawić mu czoła może młody rycerz – Tankred z rodu Hanstarów, który wbrew własnej woli zostaje uwikłany w sytuację.

Przywołane we wstępie klasyczne fantasy to najlepsze sformułowanie do opisania "Królewskiej Talii". Widać to już po motywie podróży, który wiąże się z licznymi przygodami i zwiedzaniem różnorodnych terytoriów – Gadających Bagien czy Dymiących Wzgórz – składających się na pasjonujący świat. Świat z sekretami odkrywanymi we właściwym tempie, których jest tak wiele, że po pierwszym tomie wciąż pozostają pytania. Marcin Mortka przez całą lekturę wzbudza ciekawość czytelnika, dając część odpowiedzi, ale także podtrzymując tajemniczą naturę otoczenia. Jeślibyśmy je zbyt dobrze znali, jeśli odpowiedzi byłyby zbyt precyzyjne (a wtedy i rozczarowujące), ta sztuka by nie wyszła.

Komiksy

Egmont – nowości komiksowe na lipiec

Dodał: , · Komentarzy: 0

W lipcu nakładem wydawnictwa Egmont ukaże się 13 komiksów. Część będzie miała premierę 5 lipca, a pozostałe trafią do sprzedaży dwa tygodnie później. Wśród premier są:

komiksy
  • Druga odsłona wczesnych przygód Najemnika z Nawijką – "Deadpool Classic"
  • Początek cyklu fantasy – "Zdobywcy Troy"
  • Dalsze perypetie Parkera po "The Superior Spider-Man" – "Amazing Spider-Man: Szczęście Parkera"
Mass Effect: Andromeda. Nexus początek

Na rynku gier studio BioWare jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek. Choć ostatnimi czasy firma zdaje się mieć pewien kryzys twórczy, to nie można zaprzeczyć, że wydała kilka słynnych produkcji cRPG, jak choćby "Baldur's Gate" czy "Dragon Age”. Dzieła te są rozpoznawalne także na literackim rynku, ale chyba bardziej z prequeli historii, które mamy okazję poznawać na ekranie komputera. Jednym z przykładów takiej twórczości jest "Mass Effect Andromeda: Nexus początek" – interesujące dzieło Jasona N. Hougha i K. C. Alexandra.

mass effect: andromeda. nexus początek

Droga Mleczna nie dała im tego, na co mieli nadzieję, więc udali się na poszukiwanie nowego domu. Turianie, salarianie, asari, kroganie i ludzie – wszyscy stoją razem, by stworzyć nowe, lepsze społeczeństwo w galaktyce Andromeda. Zapowiedzi są obiecujące, jedynie 600 lat spokojnego snu i trafią na tereny aż proszące się, by je zasiedlić. Jednak rzeczywistość rzadko kiedy jest taka prosta, prawda?

Komiksy

Saga #5 – recenzja komiksu

Dodał: , · Komentarzy: 0
Saga #5

Zachowanie wysokiego poziomu jednak okazało się ponad siły Briana K. Vaughana (stworzona przez niego seria do tej pory była świetna, jeśli ktoś jej nie czytał, to zapraszam tutaj) – bo akurat za niedostatecznie dobry scenariusz można winić tylko niego, Fiona Staples odpowiada za rysunki. Jasne, piąty tom "Sagi" to wciąż komiks zapewniający udaną rozrywkę, ale tym razem nie wszystko wyszło tak jak powinno.

Akcja rozgrywa się kilka miesięcy po wydarzeniach z czwartej części. Marko i książę Robot IV połączyli siły i razem z dwójką innych towarzyszy wyruszyli na poszukiwanie porywacza swoich dzieci, planującego zwrócenie uwagi świata na własną tragedię. Wydostać się wraz z małą Hazel chce jej babcia i matka. W tym samym czasie rozgrywają się losy drugiego sojuszu. Siostra Upartego postanawia pomóc w znalezieniu składników na lekarstwo dla brata.

Brian K. Vaughan nie obawia się dodawać nowych wątków i rozbudowywać fantastyczny świat. W "Sadze" jedno prawie zawsze idzie w parze z drugim, dzięki czemu nie tylko dowiadujemy się więcej o otoczeniu i postaciach, ale także fabuła idzie naprzód. To wyważenie sprawia, że podczas lektury nie sposób odczuwać nudy. Nie ma przestojów w akcji lub zbędnych fragmentów. Jednak może przydałoby się trochę zwolnić i bardziej skupić na ważnych wydarzeniach?

Komiksy

Egmont – czerwcowe komiksy

Dodał: , · Komentarzy: 0

Do sprzedaży trafiła druga część komiksów, które wydawnictwo Egmont przygotowało na czerwiec. Wśród nich znalazł się "Kaznodzieja", ale również "Lone Sloane" czy "Ms Marvel: Pokolenie Czemu". W rozszerzeniu newsa znajdziecie pełną listę premier wraz z opisem, szczegółami wydania oraz przykładowymi ilustracjami.

Miss Marvel

Komiksy można zakupić m.in. na stronie internetowej księgarni Egmont.

Wczytywanie...