Książki fantastyczne
james tiptree, award, nagroda, logo

WisCon uznawany jest za jeden z ważniejszych konwentów fantastycznych o charakterze feministycznym. Poza tym aspektem wiele związanych z wydarzeniem prelekcji i wykładów kładzie duży nacisk na problem płci, rasy i klasowości w sci-fi i fantasy. W Madison, Wisconsin, przyznawana jest także nagroda im. Jamesa Tiptree dla prac, które w znaczący sposób poruszają problem płciowości w fantastyce nie w politycznie poprawny sposób, lecz prowokując, wpływając na wyobraźnię i nawet powodując pewną frustrację.

James Tiptree to literackie alter ego Alice B. Sheldon, która przybrała takie miano, by przełamać pewną niewidzialną granicę między męskim a kobiecym pisarstwem fantastycznym. Jako Tiptree uzyskała wiele nagród, a do najbardziej znanych jej utworów zalicza się "Houston, Houston, czy mnie słyszysz?", "Kobiety, których mężczyźni nie dostrzegają" oraz "Matka w niebie diamentów". Poza samą nagrodą tytułową laureaci otrzymują także czek o wartości $1 000 oraz czekoladę.

Poniżej znajduje się lista tegorocznych nominowanych i laureatów nagrody.

Dying Light

Po nieudanym "Dead Island Riptide", którego winę uznał sam Hassan w swojej niebotycznie dobrej recenzji, Techland atakuje graczy swoją kolejną produkcją. Krakowskie studio tak dobrze poczuło się w klimatach zombie, że stwierdziło, iż pojawiają one także w następnej grze zatytułowanej Dying Light.

dying light

Oczywiście, gra zapowiada się świetnie i stanowi rozwinięcie pomysłów polskich producentów – przynajmniej tak to wygląda powierzchownie. Jeśli oczekiwaliście zmian w "Riptide" – poczekajcie na "Dying Light". Należy on do gatunku action survival horror i będzie połączeniem "Dead Island" z poruszaniem się na modłę "Mirror’s Edge". Zainteresowani?

Książki fantastyczne

Wydawnictwo MAG na swoim forum ujawniło plany dotyczące wydawania książek na przestrzeni bieżącego roku. Oczywiście, mogą ulec zmianie – może coś się opóźnić albo coś nowego przybyć, jednak warto zapoznać się z przymiarkami. Dodane zostały także zapowiedzi na czerwiec i lipiec. Zacznijmy właśnie od nich: wydawnictwo, mag, logo

14 czerwca:

  • Łowcy kości – Steven Erikson
  • Wurt Jeff Noon

28 czerwca:

  • Kuźnia ciemności – Steven Erikson

3 lipca:

  • Ślepowidzenie – Peter Watts
  • Odtrutka na optymizm – Peter Watts

19 lipca:

  • Wicher śmierci – Steven Erikson
Książki fantastyczne

krzyslewy poinformował was już, jak przystąpić do głosowania na kandydatów do nagrody im. Janusza A. Zajdla, do czego gorąco zachęcam. Statuetka zostanie wręczona zwycięzcom pod koniec wakacji, a tymczasem w nieco zachmurzonym Baltimore, Maryland, ma miejsce Balticon.

baltimore science fiction society, logo, compton crook award

Jest to konwent organizowany przez Baltimore Science Fiction Society, na którym wręczana jest nagroda im. Comptona Crooka, amerykańskiego naukowca i pisarza sci-fi. Dodatkowo zwycięzca otrzymuje czek o wartości $1 000. Do nagrody nominowane są anglojęzyczne powieści z dziedziny SF, fantasy czy horroru.

Poniżej znajduje się lista nominowanych wraz z laureatem nagrody.

Inne

To nie żart, aktor znany z roli hrabiów Draculi i Dooku (oraz czarodzieja Sarumana Białego)wkrótce wyda już drugą w swojej karierze płytę. Co ciekawe, pierwszy krążek o tytule Charlemagne: By the Sword and the Cross to także "metal". Tym razem aktor/piosenkarz (pierwszoklasowy dwuklasowiec) uderzył w ciut cięższe tonacje, stąd jego najnowsze płyta, Charlemagne The Omens of Death, to płyta heavy metalowa.

charlemagne, christopher lee

Album zawiera dziesięć utworów, o następujących nazwach: "The Portent", "Charles the Great", "The Siege", "Massacre of the Saxons", "Drawing of a New Age", "Let Legend Mark Me As the King", "The Betrayal", "The Devil's Advocate", "The Ultimate Sacrifice", "Judgment Day". Premiera płyty nastąpi 27 maja, w dniu 91 urodzin Christophera Lee.

Filmy fantastyczne
spider-man

Nie narzekam na najnowszą ekranizację pajęczaka – "Niesamowitego Spider-Mana". Sądziłem, że będzie to średni film, tymczasem otrzymałem świetną produkcję bez choćby grama nudy, a kontynuacji już nie mogę się doczekać. Ale co by było, gdyby Spider-Man nie należał do Sony?

Można snuć domysły na ten temat, lecz nawet się w niego nie zagłębiając się, mogę stwierdzić, że takie zdarzenie – przynajmniej na razie – nie będzie miało miejsca. Amy Pascal z Sony Pictures w rozmowie z portalem Ain't It Cool News odpowiedziała na pytanie, czy prawa do Spider-Mana mogą trafić w przyszłości do innych rąk. Pascal postawiła sprawę jasno – nigdy. Filmy o człowieku-pająku należą do jednych z największych hitów firmy, więc nigdy nie pozwolą sobie na ich utratę.

Słowem Disney/Marvel mogą się obejść smakiem. Może to i dobrze... Jak myślicie?

Game Exe

Po pewnej przerwie wracamy z programem o anglojęzycznej nazwie – GameExeView. A dlaczego? Bo brzmi lepiej niż kontrpropozycja – GE patrzy. Cóż, w tytule mamy, co mamy. Bardziej istotne od tego jest pytanie – a co mamy w treści?

neverwinter, concept art

Doskonałe pytanie, Rangerze, doskonałe. Zacznijmy od tego, że sporo, szczególnie o grze "Neverwinter"... Trochę się zapędziłem, nie uprzedzajmy faktów, albowiem na pierwszy ogień pójdzie praca Vitanee. Dziewczyna zamiast cieszyć się majowym słońcem, postanowiła dla was, tak jest – DLA WAS, poświęcić swój wolny czas na ołtarzu tłumaczeń. Dzięki łasce muzy tłumaczeń otrzymaliście polskie napisy dla najnowszego trailera filmu "The Wolverine".

Książki fantastyczne
zajdel, nominacje

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w kolejnych nominacjach do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla przyznawanej polskim powieściom i opowiadaniom. Na każdą z dwóch kategorii można podać pięć typów, ważne jednak, aby zostały one wydane/opublikowane w ubiegłym roku kalendarzowym. Zgłaszać je można pocztą elektroniczną na adres zajdel@fandom.art.pl oraz pocztą tradycyjną – adres korespondencyjny i więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Jeśli nie wiecie, na jaki tytuł oddać swój głos – polecam nieoficjalną listę pomocniczą dzieł, które mogą wziąć udział w głosowaniu. Liczymy, że podzielicie się z nami swoimi typami. Moje raczej nie są zbyt wyjątkowe – wszystkie opowiadania, na które oddałem głos, pochodzą z "Chłopców" Jakuba Ćwieka z tej racji, iż tylko te właśnie przeczytałem i zdobyły moje uznanie. W kategorii powieść wybrałem między innymi "Czas silnych istot" Marcina Przybyłka oraz "Niebo ze stali" Roberta M. Wegnera. A wy jak zadecydowaliście? Kto waszym zdaniem zasługuje najbardziej na nominację?

Graciarnia
vampire the masquarade: bloodlines

Recenzencka ofensywa trwa – sygnał do ataku dał generał Hassan, recenzując dla Was rzetelnie ocenione i świetnie oprawione "Metro: Last Light", "Iron Mana 3" oraz "Dead Island Riptide". Marszałek naczelny nie może być gorszy, dlatego z piórem i łopatą ruszam(y) do Graciarni, gdzie od dziś możecie podziwiać nowego truposza.

A jest co podziwiać, bo recenzowany klasyk, to "Vampire The Masquarade: Bloodlines", gra według wielu zasługująca na miano jednej z najlepszych w historii wirtualnej rozrywki. Gra równie dobra, co zapomniana – i zrozumiale, i niepotrzebnie. Gra, o której każdy z was, nędzni śmiertelnicy, powinien pamiętać. A dlaczego...?

A dlatego, że... sami się przekonacie. Dość powiedzieć, że siadając do "Bloodlines" miałem ze sobą bagaż kilkunastu lat doświadczeń z grami fabularnymi, w tym szczególnie bliskim memu czarnemu serduszku "World of Darkness". Tyle doświadczeń, ile wymagań i tyleż apetytu, a zarówno ja, jak i mój wampir, nie jemy byle czego.

Przeczytajcie więc o "Uczuciach mieszanych jak krew"!

Game Exe

Po klapie, jaką zaliczyło "Jestem Legendą", widzowie GE TV poszli po rozum do głów i słusznie stwierdzili, że nie będą wspierać poważnych produkcji o czarnych charakterach. Muszę przyznać, tym razem postaraliście się jak należy – dzisiejsze GameExowe "Superkino" uraczy wszystkich koneserów kina wyjątkową produkcją: "Megaszczęki vs. Megamacki"!

ge tv

Już teraz zżera mnie niecierpliwość, wyciągając po mnie swoje macki. Wszyscy, którzy zakupią bezpłatny bilet i dziś wieczór o 23:00 zasiądą razem z nami przed TV Puls, otrzymają atrakcje, jakich nigdy nie zapomną.

Wczytywanie...