Filmy fantastyczne

"Z Archiwum X" jest moim ulubionym serialem science-fiction. Każdy odcinek budził u mnie dreszcz emocji i powodował gęsią skórkę. Tak zresztą jest do dziś.

z archiwum x, s-f, mulder, duchowny, scully, film

"Z Archiwum X: Chcę wierzyć" nie był udanym filmem, gdyż brakowało mu atmosfery towarzyszącej serialowi i pierwszej kinowej produkcji pełnometrażowej o parze agentów Muldera i Scully. Liczę, że nowa część, która mam nadzieję powstanie, będzie lepsza i zaintryguje mnie na tyle, że w kinie zapomnę o całym świecie. Ale czy powstanie?

Mass Effect 3

Ostatnie miesiące nie okazały się łaskawymi dla firmy Electronic Arts. Krytyka skierowana w kierunku amerykańskiego wydawcy rozpoczęła się wraz z ujawnieniem informacji, że "Mass Effect 3" doczeka się pierwszego DLC w dniu premiery. Wiele dowodów wskazywało wtedy na to, że "Elektronicy" zmusili studio BioWare do wycięcia kilku elementów z gry, które następnie miały zostać sprzedane za pośrednictwem internetu.

mass effect 3

Gdy już wydawało się, że premiera "Mass Effect 3" załagodzi oburzenie wśród graczy, kilka dni później EA wraz z BioWare zostało zaatakowane z jeszcze większą siłą za sposób, w jaki został przedstawiony koniec historii komandora Sheparda. Zresztą co tu wiele mówić? Fani mieli prawo czuć się oszukanymi, ponieważ kanadyjskie studio nie wywiązało się ze swoich hucznych zapowiedzi.

Neverwinter

Szczerze pisząc, to niepomiernie dziwi mnie strategia informacyjna, jaką obrało Cryptic Studios wobec sieciowego projektu „Neverwinter”. Jasne, systematyczne nabieranie wody w usta i skromne dawkowanie materiałów jest taktyką przynoszącą pewne korzyści, ale ma ona sens raczej tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z naprawdę solidnym tytułem, na którego nadejście wyczekują miliony. Natomiast na najnowszą grę umiejscowioną w grodzie lorda Nashera, większość zainteresowanych już dawno temu postawiła krzyżyk i otwarcie wyrażała swoją dezaprobatę. Zamiast zaintrygować graczy ciekawymi szczegółami oraz starać się przekonać ich, że się mylą i warto kolejny raz zawitać do legendarnego „Klejnotu Północy”, twórcy uparcie milczą, tworząc wokół siebie szczelną barierę, z której od czasu do czasu coś wycieknie.

neverwinter

Ech... a jak już coś przemknie przez ten mur, to jakość tego czegoś pozostawia wiele do życzenia. Niestety, nie inaczej jest z dwoma nowymi filmikami.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

[Zwiastun] Ciężko być wiedźminem

Dodał: , · Komentarzy: 0

...bo to jest parszywy los, pełen pogardy, niesławy i niedocenienia. Biedny Geralt nigdy nie miał głowy do wielkich interesów i najświeższy zwiastun dobitnie pokazuje, że przez ostatnie klika miesięcy niewiele się w tej kwestii zmieniło. Widać słynnemu pogromcy potworów pisane jest życie w niedostatku, choć do ascety mu raczej daleko.

wiedźmin 2

Cóż, przynajmniej jest niesamowicie klimatycznie, a i jego wierna Płotka załapała się na niewielkie „cameo”. Za pomysł na zajawkę i ogólne wykonanie, całemu zespołowi CD Projekt RED spokojnie należy się szklanica dobrego krasnoludzkiego spirytusu, więc zdecydowanie wypada rzucić okiem na ten materiał. Nawet, jeżeli nie obchodzi Was te całe zamieszanie z konsolową wersją i edycją rozszerzoną gry.

Czasopisma

Konkurs Nowej Fantastyki

Dodał: , · Komentarzy: 0

Na oficjalnej stronie Nowej Fantastyki ruszył właśnie konkurs dotyczący Gry o Tron. Będzie on trwał przez najbliższe 9-10 tygodni. Sponsorami nagród są: HBO Polska, Galaktyka i wydawnictwo Zysk i S-ka. Do puli nagród wchodzą:

  • 5 kompletów gier planszowych "Gra o tron" II edycja
  • gra "Bitwy Westeros"
  • 7 kompletów całego, dotychczas wydanego cyklu "Pieśni lodu i ognia"
  • 5 paczek niespodziewajkowych z logo HBO
nagrody

Szczegóły konkursu w rozwinięciu.

Shadowrun Returns

„Shadowrun” powraca i to z przytupem!

Dodał: , · Komentarzy: 0

Gorączka raczej nie kojarzy się nam z niczym przyjemnym. Choroba, drgawki, obsesja, całkowite poddanie się pragnieniom... Przyznacie sami, że zazwyczaj za tym słówkiem ciągnie się pewne pejoratywne zabarwienie. Jednakowoż stan, który wywołał Tim Schafer i jego pomysł wykorzystania serwisu Kickstarter do inwestowania w gry, może przywodzić na myśl jedynie pozytywne skojarzenia. Wszystko wskazuje na to, że dzięki tej ciekawej oraz szczytnej idei już w przyszłym roku czeka nas prawdziwy renesans klasycznych gier fabularnych i powrót do starych, dobrych korzeni gatunku.

shadowrun

O projekcie „Wasteland 2” wspominałem już niejednokrotnie, ale to jeszcze nie koniec niespodzianek dla graczy, którzy tęsknili za klasycznymi rozwiązaniami. Kickstarterowe porządki spowodowały, że z branżowej szafy zaczęli wychodzić twórcy, którzy święcili największe tryumfy w nostalgicznych latach 90’ i zostali niesłusznie zepchnięci na margines. Jednym z nich jest Jordan Weisman, czyli założyciel studia FASA, które z kolei przyczyniło się do powstania znanego i lubianego systemu RPG – „Shadowrun”. Wspominany jegomość zdradził, że od dłuższego czasu marzył o ponownym przeniesieniu swojej ukochanej marki na ekrany monitorów, a nowy model finansowania gier otworzył dla niego wyczekiwaną furtkę.

Warto wesprzeć ten pomysł? Jest na co czekać? Cóż, jeżeli kiedykolwiek śniliście o grze umiejscowionej w świecie, będącym smakowitą mieszanką cyberpunku z high fantasy, to czeka Was niemała gratka.

Książki fantastyczne

Lare i t'ae

Dodał: , · Komentarzy: 0
lare i t'ae

Pamiętacie Tae-Ekkejr autorstwa pani o oryginalnym imieniu, Eleonory Ratkiewicz?

Dla przypomnienia mała zajawka tego zeszłorocznego wydania:

"Nigdy nie był niedźwiedziem – szerokim w barach, potężnie zbudowanym wojownikiem, jak jego ojciec. Z dzieciaka wyrósł dziki kot. Lampart – chudy, muskularny, gibki i zuchwały. Tylko włóczęgą pozostał jak dawniej. Nic nie poradzisz na to, że książę Lermett najlepiej czuje się nie w zamkowej bibliotece, sali tronowej, nawet nie na placu szermierczym, a w drodze.

I właśnie w drodze się poznali. Enneari szedł tak, jak oddychał: lekko, miarowo, prężnie. Niewiele rzeczy jest przeszkodą dla elfa. Ale zabić go można.

Tae Keruin – Umieram! Tae Ekkejr – Nie umrzesz!"

Dobra wiadomość, dla tych, którym ta pozycja książkowa przypadła do gustu (takich wszak nie brakuje). Już w maju tego roku wydawnictwo Fabryka Słów planuje wydanie drugiego tomu tej wciągającej opowieści z życia mieszkańców krainy Ośmiu Królów.

Przed nami krótki fragment kolejnej książki, która wkrótce znajdzie się na waszych półkach:

"Dawni odwieczni wrogowie, mieszkańcy stepów, dziś spokojnie wypasają bydło i z rozrzewnieniem wspominają minione dni. Jednak kiedy nastaje straszliwa susza, w oczy ponownie zagląda widmo zagłady.

Nadchodzi czas głodu i wojny, krwi i pustynnego wiatru.

Tylko jedna osoba jest w stanie pogodzić zwaśnionych władców. Lermett, król Najlisu, utalentowany dyplomata i polityk. Oczywiście, z drobną pomocą przyjaciół: kilku niesfornych elfów, młodocianego maga i przemądrzałego krasnoluda."

Inne

Wiosenna Konferencja CD Projekt dostosowała się do standardów, którymi w ostatnich dniach raczy nas kapryśna aura pięknego nadwiślańskiego „kraju raju”. Było kameralnie, oszczędnie i obyło się bez całego tego szału, jakim charakteryzowały się poprzednie spotkania organizowane przez dystrybutora. Szczęśliwie, tu i ówdzie dało się zaobserwować kilka pozytywnych promyczków, mogących ogrzać serca miłośników wirtualnych przygód, a niektóre prognozy zwiastują, iż najbliższe dni mogą być całkiem przyjemne dla graczy lubujących komputerowe gry fabularne i nie tylko. Do rzeczy jednak, bo do poziomu anegdotek pana Zubilewicza nam daleko...

wiedźmin 2

Na pierwszy ogień poszedł oczywiście Geralt z Rivii i rozszerzona edycja „Wiedźmina 2”, będąca obecnie oczkiem w głowie naszych rodaków. Obok przytaczania wyświechtanych frazesów o „wciągającym świecie” i „dorosłej fabule” czy utartych informacji o uzupełnieniach, jakie wniesie do Północnych Królestw ulepszona wersja (nowe zadania, intro i outro, 33 minuty dodatkowych przerywników, ponad 100 poprawek), zostało zaprezentowanych kilka świeżych materiałów z tej nadchodzącej produkcji. Pierwszy z ukazanych urywków przedstawiał dobrze znaną nam drakę podczas oblężenia twierdzy rodu La Valette, natomiast drugi odkrywał rąbka tajemnicy związanego zupełnie nową misją, która zostanie odblokowana dla wątku Vernona Roche’a. Demonstracja skupiała się głównie na walce i ulepszonym systemie pracy kamery (trzeba przyznać, że dynamiczne ujęcia, płynnie podążające za przeciwnikiem, którego atakujemy, sprawdzały się świetnie w ogniu walki) oraz podziwianiu oprawy graficznej (całkiem ładnej, choć jak się grało w wersję na komputery osobiste, to nie wzbudzała jakiegoś większego entuzjazmu).

Star Wars: The Old Republic

Jeszcze do niedawna granie w jakąkolwiek grę MMO wiązało się z regularnym opłacaniem abonamentu. Liderem w tej kategorii okazał się "World of Warcraft", który zdołał zebrać pod swoje sztandary tak wielu graczy, że żaden inny tytuł nie był w stanie mu zagrozić. Nie powinien więc dziwić fakt, że spora część gier MMO przeszła na darmowy model rozgrywki, który przyczynił się nie tylko do ożywienia wirtualnych światów, ale również zwiększenia dochodów firm.

star wars the old republic

Do niedawna "Star Wars: The Old Republic" był widziany jako tytuł, który faktycznie może odebrać koronę Blizzardowi. Stary król jednak nadal jest silny, czego dowodem jest stała liczba graczy regularnie wpłacających pieniążki na konto amerykańskiej firmy. Studio BioWare chcąc zainteresować nowych graczy swoim tytułem ogłosiło kolejny darmowy weekend ze "Star Wars: The Old Republic", który rozpoczyna się dokładnie dziś.

Każdy zainteresowany musi pobrać klienta produkcji. Później będzie można się cieszyć darmową rozgrywką do poniedziałku, w czasie której zwiedzi się początkowe planety, wykona sporo zadań oraz rozwinie się postać do 15 poziomu.

Kingdoms of Amalur: Reckoning

"Teeth of Naros" – tak brzmi nazwa drugiego rozszerzenia do "Kingdoms of Amalur", pochodzi ona od nazwy krainy, którą dzięki niemu zwiedzimy. Została ona nadana na cześć starożytnego boga trolli. Jakich nowych wrogów spotkamy w tym miejscu?

kingdoms of amalur, rpg, gra

Olbrzymów zwanych Kollossae. Zamieszkują oni Idyllę – miasto unoszące się nad wspomnianą krainą. To właśnie wokół nich będzie kręciła się fabuła. Jakie jeszcze niespodzianki oferuje te DLC graczowi?

Wczytywanie...