Książki fantastyczne

Nominacje do tegorocznego Żuławskiego

Dodała: , · Komentarzy: 0

Uf! W redakcji już wszyscy poczuli majówkę. Mam nadzieję, że i Wam się słodkie bimbanie udziela, bo pogoda sprzyja. Może dzięki temu przymkniecie leniwie oko na to opóźnienie. A może ktoś z Was cierpi na nadmiar prawie-majowego czasu? W końcu dzień jest coraz dłuższy! Wtedy zapraszam do pomocy w naszej redakcji! Kto wie, może to będzie początek jakiejś większej przygody pełnej intryg? Zapewniam, że kilka smoków do pokonania się znajdzie.

żuławski

Ale do rzeczy, bowiem ogłoszono nominacje do tegorocznej nagrody im. Jerzego Żuławskiego. 6 z całą pewnością godnych uwagi tytułów zostało wyłonionych spośród 53 pozycji przez czytelników oraz elektorów (czyli koneserów literatury, przyznacie, że brzmi mrocznie). Teraz zajmie się nimi już Jury. Niestety na wyniki będziemy musieli czekać... aż do listopada. Konkretniej 17 listopada i Falkonu. Organizatorzy również zapraszają 10 dni później (27 listopada) na omówienie nagrodzonych dzieł z warszawskim Domu Literatury. Daty może i odległe, ale przynajmniej jest jeszcze czas, żeby zapoznać się ze wszystkimi pozycjami. A może Pan Naczelny załatwi nam co nieco do recenzji?

Listę nominacji naturalnie znajdziecie w rozszerzeniu.

Game Exe

Jak zmienić przyszłość? Wielu próbowało tego dokonać, jeszcze wielu innych spróbuje, ale jedno jest pewne – bez dobrego sojuszu nie ma nawet co marzyć o kształtowaniu dziejów świata wedle własnego uznania. Wie o tym klan Ocelota, który powraca w drugiej części pierwszej księgi Królestwa Słońca i ożywa na łamach Game Exe dzięki recenzji naszej redaktorki Ati.

krolestwo slonca, ati, game exe

Ciężkie czasy wymagają ciężkich środków, ale kiedy chce się obalić władcę miasta Ix i przejąć jego królestwo, żaden sposób nie wydaje się być zbyt niedorzeczny. Sojusz z przywódcą klanu Orła ma jednak dobre podstawy – wspólny cel.

Z naszej recenzji dowiecie się, czy warto sięgnąć po tę pozycję i czy rozdzielenie pierwszej księgi na dwie części wyszło temu tytułowi na dobre.

The Walking Dead

Trzeba przyznać, że nie tak łatwo jest zaprojektować wydanie danego filmu czy serialu na DVD czy płycie Blu-ray. Tym większe zaskoczenie po obejrzeniu zdjęć z limitowanego wydania drugiego sezonu serialu The Walking Dead.

Wersja na Blu-ray, która dostępna będzie w USA, to dzieło ludzi z McFarlane Toys. Limitowane pudełko to nic innego, jak głowa zombiaka ze śrubokrętem w oku, co nawiązuje do jednej ze scen serialu w drugim sezonie.

Aby dostać się do płyt, musimy odchylić głowę do tyłu. No i ten śrubokręt – w końcu nie będzie się walał po całym domu! Niestety, data premiery tego wydania pozostaje nieznana, nie wspominając już o tym, iż marna szansa na to, by taki box pojawił się nad Wisłą. Pomarzyć dobra rzecz.

Guild Wars 2

Guild Wars 2 grą na wiele lat?

Dodał: , · Komentarzy: 2

Chwalenie się planami dotyczącymi rozwoju gry nie jest w branży MMO niczym nowym. Robi to chyba każdy, chcąc zapewnić fanów, iż twórcy swoje działania mają już wcześniej odpowiednio obliczone i opracowane. Nie dziwią zatem przechwałki studia ArenaNet, które stara się podtrzymać zainteresowanie Guild Wars 2 przy wciąż brakującej dacie w okienku "premiera".

guild wars 2

Owe przechwałki, na łamach Eurogamera, to nic innego, jak próba przekonania nas do rozwoju gry obliczonego na lata. Przyznał tak wiceprezes AN, Randall Price, twierdząc, że "Mamy w zanadrzu plany deweloperskie na dosłownie całe lata”. Rozpoczynają się one od wciąż trawającej sprzedaży przedpremierowej tytułu, na planowanych łatkach i rozszerzeniach kończąc.

Słowa te należy traktować jednak z przymrużeniem oka. Zapowiadane łatki i dodatki to przecież nic innego, jak obietnice, którymi karmiono graczy od czasu premiery Eye of the North. Mieliśmy nową zawartość otrzymywać co pół roku, podczas gdy kolejne odsłony Guild Wars Beyond nie dość, że powstawały długo, to okazały się w dużej mierze rozczarowaniem.

Trzeba mieć nadzieję, że zespół uczy się na błędach i tym razem wsparcie dla gry będzie prawdziwie prężne. Ale ile razy już się tak łudziliśmy?

Dungeons&Dragons

Dzisiejsza zapowiedź podręcznika Dungeon Survival Handbook skupia się na mieszkańcach głębin, którzy występują w każdym rodzaju podziemi, jakie przyjdzie zwiedzić naszej drużynie.

dungeon survival handbook

Od abolethów po umbrowe kolosy – podziemia wcale nie są pustymi obszarami, w których nie ma prawa zaistnieć żadne życie. Właśnie na rdzennych mieszkańcach podziemi skupia się dzisiejsza zapowiedź planowanego na maj Dungeon Survival Handbook: Into the Unknown.

Udostępniony materiał w formie pliku PDF przedstawia kilka ras. Pierwszą są abolethy – prawdziwi władcy podziemnych obszarów. Ich dziwaczne i odpychające ciała kryją w sobie irytujące, ale i groźne umiejętności. Stanowią uosobienie horrorów, jakie czaić się będą pod ziemią.

Zamieszkują podziemne morza i jeziora, okazując wrogość wszystkim innym gatunkom. W kontaktach ze światem pomagają im zdominowani niewolnicy, jednak zadarcie z jednym z abolethów to często przygoda, która w życiu nigdy się nie powtarza. Odbijają ataki przeciwnika, przejmując kontrolę nad jego umysłem. Wtedy też mogą smagnąć wroga swoimi mackami, co niszczy kompletnie psychikę celu, który staje się ofiarą własnej profanacji.

Gothic II

"Gothic II – Dzieje Khorinis"

Dodał: , · Komentarzy: 11

Dwie pierwsze części serii "Gothic" niewątpliwie są grami, które zostały wyjątkowo ciepło przyjęte w naszym kraju. W czym tkwił fenomen tych produkcji? Ciężko na to pytanie konkretnie odpowiedzieć, ponieważ rozgrywka potrafiła być momentami niezwykle uciążliwa i denerwująca. Nie zniechęciło to jednak Polskich i Niemieckich graczy do poznania niezwykle ciekawego świata, w którym toczyła się ciągła wojna między dwoma bóstwami.

gothic, dzieje khorinis

O popularności marki „Gothic” powinny również świadczyć liczne niegdyś strony internetowe poświęcone tej serii, które cieszyły się niezwykle dużą popularnością wśród graczy. Do tego wszystkiego dochodziły również modyfikacje, które potrafiły wzbogacić grę o dodatkowe wątki fabularne. Dlatego też o przygodach Bezimiennego dyskutowało się jeszcze długo po premierze.

Niestety, ostatnie lata nie są przychylne marce „Gothic”. Wynika to z wydawania na siłę kolejnych odsłon, które w żaden sposób nie zachęcają do zwiedzenia świata Myrtany. Możliwe jednak, że już wkrótce się to zmieni, ponieważ grupa modderska znana po nazwą „Soulfire” pracuje nad niezwykle interesująco zapowiadającym się dodatkiem. Po więcej informacji zapraszam do rozszerzenia newsa.

Filozofia Dnia Siódmego

Filozofia Dnia Siódmego #3

Dodał: , · Komentarzy: 1

Często słyszę o serii Świata Dysku i przyznam szczerze, że chcąc się zagłębić we wszystko od początku pogubiłem się. Ilość książek z początku zniewala, potem patrzy się na to z niedowierzaniem a potem zaczyna się człowiek zastanawiać, skąd też u autora taka żelazna dyscyplina i pomysły na kolejne tomy. Niektórzy zastanawiają się bardziej od innych, dlatego przed wami trzecia odsłona nieregularnego cyklu Filozofii Dnia Siódmego.

terry pratchett

Skąd więc fenomen autora, w osobie Sir Terry'ego Pratchetta? Żelazny upór? Zdolność do kreowania ciekawych bohaterów? A może czysty przypadek, wymieszany z dużą dozą szczęścia, to jedyni architekci fenomenu książek tego pisarza?

Zastanówcie się nad tym podczas lektury felietonu, który przygotował dla was mój redakcyjny kolega znany jako Pandemon.

Seriale

Syfy ogłosiło, iż obsada serialu Defiance składać się będzie teraz z dwóch nowych osób. W produkcji udział weźmie Mia Krishner oraz Fionnula Flanagan.

defiance, syfy

Pierwsza z aktorek znana jest z takich produkcji jak Pamiętniki wampirów czy 24 godziny, zaś Flanagan pojawiła się w Zagubionych. Sam serial przedstawia Ziemię przyszłości. Wielka wojna między obcymi a ludźmi kończy się po niemal dekadzie. Niedobitki z obu stron postanawiają zamieszkać razem.

Głównym bohaterem jest Jeb Nolan (w tej roli Grant Bowler), stróż prawa z przygranicznego miasteczka, które jest jednym z nielicznych skupisk cywilizacji na globie. Nolan to były żołnierz i weteran walk z kosmitami. W trakcie walki stracił żonę i dziecko, przez co stał się samotnikiem, podróżującym po dzikim i niebezpiecznym światem.

Scenarzystą i producentem wykonawczym w jednej osobie jest Rockne S. O'Bannon. W produkcji uczestniczy także Kevin Murphy i Michael Taylor. Równolegle z serialem tworzona jest gra MMO o tym samym tytule.

Guild Wars

Wszyscy wyczekują drugiej części Guild Wars, ale przecież nie zdążyły jeszcze ostygnąć wrażenia po ostatniej części bezpłatnego rozszerzenia do pierwszej części gry, czyli Winds of Change.

guild wars, guild wars beyond, build wars winds of change, winds of change

Winds of Change to ostatnia część Guild Wars Beyond, czyli serii darmowych aktualizacji i nowych elementów, które miały stanowić fabularny pomost pomiędzy pierwszą a drugą odsłoną gry. Gdy udało się nam już zakończyć wojnę domową w Krycie i doprowadzić do ślubu Keirana i Gwen, przyszła pora na rozprawienie się z dziedzictwem Shiro Zdrajcy, który napędzał fabułę kampanii Factions.

Bez zbędnego przedłużania – nowe artykuły o Winds of Change znajdziecie pod tym adresem.

Diablo III

"Diablo III" – weekend z otwartą betą

Dodał: , · Komentarzy: 5

Rozpoczął się weekend a wraz z nim dwa dni wolnego. Dla jednych oznacza to spanie do południa i spędzanie wolnego czasu z przyjaciółmi. Inni, jak na przykład ja, wykorzystają ten czas na przyswojenie kolejnych wiadomości z języka polskiego, matematyki lub innych przedmiotów, bo przecież matura zbliża się wielkimi krokami i czuć jej zimny oddech na szyi. Zaś ci, którzy nie mają żadnych konkretnych planów na weekend, mogą skorzystać ze specjalnej oferty Blizzarda.

diablo iii

Dzisiejszego dnia rozpoczęły się otwarte beta testy gry "Diablo III", które będą trwać aż do poniedziałku, 23 kwietnia, do godziny 19. Jest to wyjątkowa okazja dla tych, którzy chcieliby zagrać w najmłodsze dziecko Blizzarda jeszcze przed premierą.

Wczytywanie...