Ja, robot - Roboty #1

Ja, robot
  • Autor
  • Autor tłumaczenia
  • Tytuł oryginału I, robot
  • Data wydania 23 lipca 2013
  • Data wydania oryginału 2 grudnia 1950
  • ISBN 978-83-7510-926-9
  • Wydawnictwo Rebis
Ocena użytkowników
8 Średnia z 1 ocen
Twoja ocena

Opublikowany w 1950 roku zbiór dziewięciu opowiadań fantastycznonaukowych przedstawiających ewolucję robotów posiadających sztuczną inteligencję.

Ponadczasowa kolekcja absolutnie klasycznych opowieści sf napisanych przez mistrza gatunku. W ich centrum znajdują się roboty związane Trzema Prawami Robotyki, w myśl których nie mogą wyrządzić krzywdy człowiekowi, muszą słuchać wydawanych przez ludzi poleceń i starać się zachować własne istnienie. W dużym stopniu to dzięki maszynom ludzkość wciąż istnieje i zaczyna kolonizować Galaktykę. Ale same roboty przechodzą ewolucję od zaprogramowanych pomocników przez świadomych towarzyszy ludzi do ich – czy im się to podoba czy nie – przywódców.

To niezwykłe historie robotów popadających w obłęd, miewających zdolności telepatyczne i poczucie humoru, tworzących własnych bogów, i w końcu – świadomych własnej inteligencji i siły – prowokujących najważniejsze pytanie: o istotę człowieczeństwa.


Isaac Asimov (1920- 1992) to bodaj najwybitniejszy, najpłodniejszy i najpoczytniejszy autor science fiction wszech czasów, siedmiokrotny zdobywca prestiżowej nagrody Hugo. Zasłynął głównie epokowym cyklem "Fundacja", sagą o Imperium Galaktycznym, które – choć wydaje się wieczne – chyli się ku upadkowi. Dom Wydawniczy REBIS opublikował siedmiotomowy cykl "Fundacja" Asimova oraz trzy uzupełniające go tomy autorstwa Gregory'ego Benforda, Grega Beara i Davida Brina, a ponadto cykl "Roboty", zbiór opowiadań Złoto i magia i tom esejów Magia i złoto.

Recenzja Czytaj całą recenzję »

Dzisiaj słysząc tytuł "Ja, robot" większość pomyśli pewnie o filmie science-fiction z Willem Smithem w roli głównej. Jednakże produkcja ta powstała w oparciu o fabułę książki o tym samym tytule, napisanej ponad 60 lat temu. Malkontentów od razu uspokoję – film jedynie luźno nawiązuje do powieści Isaaca Asimova, czerpiąc z niej ogólne założenia praw robotyki, zagłębiając się więc w lekturę odkryjecie zupełnie inną opowieść, niż tę przedstawioną na srebrnym ekranie. Ba, powiem więcej, "Ja,... czytaj dalej...

Książki z cyklu

  • Pozytonowy detektyw
    #2 Pozytonowy detektyw
Wczytywanie...