Pozytonowy detektyw - Roboty #2

Pozytonowy detektyw
  • Autor
  • Autor tłumaczenia
  • Tytuł oryginału Caves of Steel
  • Data wydania 1 października 2013
  • Data wydania oryginału czerwiec 1954
  • ISBN 978-83-7301-349-0
  • Wydawnictwo Rebis
Ocena użytkowników
8,83 Średnia z 3 ocen
Twoja ocena

Od Wielkiego Buntu stosunki między Ziemianami a ich potomkami Przestrzeńcami są napięte. Tymczasem w eksterytorialnym Kosmopolu, zamieszkiwanym przez dumnych obywateli Światów Zaziemskich, zamordowany zostaje prominentny naukowiec. Doktor Sarton zajmował się kontrowersyjnym projektem robotyzacji ludzkiego społeczeństwa. Śledztwo w tej sprawie prowadzi para niezwykłych detektywów – nowojorski policjant Elijah Baley i reprezentujący Przestrzeńców humanoid R. Daneel Olivaw. Jaki wpływ rezultaty ich dochodzenia będą miały na przyszłość Ziemi i jej mieszkańców? Czy Ziemianie nie utracą ostatniej szansy na stworzenie Imperium Galaktycznego?

Isaac Asimov (1920-1992) to bodaj najwybitniejszy i najpoczytniejszy autor science fiction wszech czasów. Sławę zapewniły mu przede wszystkim dwa epokowe cykle: "Fundacja" (wydana przez REBIS wraz z uzupełniającymi ją tomami autorstwa Benforda, Beara i Brina) oraz "Roboty". Tłem i zarazem siłą napędową tego drugiego, osadzonego w przyszłości, lecz poprzedzającego wydarzenia z "Fundacji", jest konflikt Ziemian z ich kulturalnymi spadkobiercami i zaawansowanymi technologicznie rywalami – Przestrzeńcami.

Dom Wydawniczy REBIS wydał pięciotomowy cykl "Roboty" Isaaca Asimova, na który składają się powieści: "Ja, robot", "Pozytonowy detektyw", "Nagie słońce", "Roboty z planety świtu" oraz "Roboty i Imperium".

Recenzja Czytaj całą recenzję »

W produkcjach science-fiction robot nie jest niczym nowym. Wszyscy zdążyliśmy poznać setki koncepcji tych mechanicznych tworów i oswoić się z nimi. Ba, nie dziwią nas nawet doniesienia o kolejnych pracach nad automatami, czy to do użytku militarnego, czy też domowego. Jednakże cały pomysł musiał gdzieś się zacząć – wykiełkować w czyjejś głowie, ewoluować i zostać wydany na świat. Isaac Asimov był oczywiście jednym z takich prekursorów. "Pozytonowy detektyw" jest jego pierwszą powieścią o... czytaj dalej...

Książki z cyklu

  • Ja, robot
    #1 Ja, robot
Wczytywanie...