Igrzyska Śmierci – retrospektywa

2 minuty czytania

Ponad 100 milionów sprzedanych egzemplarzy książek, które zostały przetłumaczone na 52 języki i podbiły serca olbrzymiej ilości pasjonatów czytelnictwa. Niekwestionowane sukcesy w filmowym box-office, które przełożyły się na cztery pełnometrażowe produkcje, wypełnione efektami specjalnymi i gwiazdami światowej kinematografii, przynosząc prawie trzy miliardy dolarów zysków. "Igrzyska Śmierci" to już prawdziwa marka, śmiało włączająca się do rywalizacji z największymi tuzami gatunku.

igrzyska śmierci

Cóż, ma ku temu wszelkie atuty. Książki Suzanne Collins są napisane takim stylem, że trafiają do młodego odbiorcy, ale również ten starszy znajdzie w nich coś, co spowoduje że totalnie wsiąknie w akcje i dylematy zawarte na kartach powieści. Dowód? Proszę bardzo, nawet nasz etatowy i wymagający recenzent Tomasz "Medivh" Kiedrowicz – prywatnie niesamowicie ustatkowany, odpowiedzialny i poważny człowiek – stwierdził:

Niewiele jest powieści, które zdołają mnie wciągnąć na tyle, że jedyne 350 stron zdołam pochłonąć w zaledwie jeden dzień. [...] Przerwy na posiłki były prawdziwą mordęgą, a wieczorne wyjście z kumplami zakończyło się dla mnie stosunkowo szybko – podałem jakiś banalny powód i zmyłem się błyskawicznie do domu, aby wrócić do świata Panem.

Niełatwo o lepszą rekomendację.

Świat Panem porusza trudne tematy jak ucisk władzy, wpływ propagandy medialnej i cenzury, zakaz swobodnego poruszania się i ograniczanie wolności jednostek, głód, ubóstwo czy konsekwencje wojny, wymuszające niełatwe decyzje. Akcja toczy się wokół 16-letniej Katniss, więc wspomniane srogie klimaty w doskonały sposób łączą się z typowo młodzieżowymi dylematami jak pierwsze rozterki miłosne, okres buntu skierowany przeciwko dorosłym i prawo do samostanowienia.

Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji, warto sięgnąć po tę trylogię i przy okazji zakąsić ją filmami. W wyniku kwarantanny czasu na czytanie jakby więcej. Na dodatek w dzisiejszym świecie opanowanym przez strach, pandemię, fake newsy, różnorakie ograniczenia czy przepychanki na szczytach władzy tematy poruszane przez “Igrzyska Śmierci” są jeszcze bardziej aktualne. Nieprzekonanych pozostaje zachęcić tylko do recenzji, gdzie pada wiele celnych argumentów.

Książki

igrzyska śmierci

Filmy

głodowe igrzyska

Warto zaznaczyć, że już w przyszłym miesiącu (dokładnie 17 czerwca) wrócimy do świata Panem, a to dzięki prequelowi o tytule “Ballada Ptaków i Węży”. Książka została umiejscowiona na 64 lata przed wydarzeniami znanymi z “Igrzysk Śmierci”. Opowie ona o młodości Coriolanusa Snowa, zanim ten stał się despotycznym prezydentem Panemu. W wieku 18 lat bierze on udział w projekcie, w ramach którego wciela się w rolę mentora przy organizacji X Edycji Głodowych Igrzysk. Od tego, jak poprowadzi swojego trybuta zależy jego dalszy los i planowana kariera.

igrzyska śmierci

Problem w tym, że owy los mu nie sprzyja, a do mentora Snowa przypisana zostaje trybutka pochodząca z biednego 12. Dystryktu. Od sprytu i podjętych przez Snowa w Kapitolu decyzji zależy życie dziewczyny, a jej wygrana jest przepustką do lepszego życia obojga.

Trzeba przyznać – zapowiada się ciekawie i coś czuję w kościach, że dowiemy się o Snowie wiele zaskakujących faktów, które spowodują, iż inaczej spojrzymy na tę postać.

Na marginesie zdradzimy, że razem z wydawnictwem Media Rodzina już wkrótce planujemy dla was szereg atrakcji związanych z tą serią. Trzymajcie rękę na pulsie i bądźcie czujni. Zostańcie w zdrowiu!

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...