Dungeon Siege III

W królestwie Ehb panuje chaos i tylko ostatni członkowie legendarnego „Dziesiątego legionu”, rozbitego kilkanaście lat wcześniej przez butnych ludzi, mogą na powrót przywrócić równowagę. Nie oszukujmy się, fabuła „Dungeon Siege III” do zbyt ambitnych nie należy, choćby nie wiem jak bardzo zapierał się Urquhart i jego przyjaciele. Tym niemniej, poszczególni bohaterowie prezentują się naprawdę przyzwoicie. Chociażby taka ponętna Katarina...

Najświeższy zwiastun pokrótce przybliża nam tę postać, która jest szalonym połączeniem strzelca wyborowego i wiedźmy z głuszy. Jej ojciec był komendantem „Dziesiątego legionu”, natomiast matka należała do czarodziejek jednego z koczowniczych ludów północy. Na dłuższy dystans potrafi zasypać przeciwnika gradem ołowiu i rzucić jakąś paskudną klątwę, natomiast głupiec, który ośmieli się podejść bliżej, zapozna się z jej dwoma zabójczymi przyjaciółkami oraz wiernym czworonogiem. Miodnie!

Nie będę się rozpisywał, Obsidian do jednej postaci wrzucił wszystkie elementy, które dosłownie kocham. To pewne, że Katarina zagości w mojej drużynie na dłużej.

Dungeon Siege III
dungeon siege 3

Obsidian Entertainment nie ukrywa, że „Dungeon Siege III”, obok wstrzykiwania w serca graczy odpowiedniej dawki „czystej rozrywki” z wybijania tałatajstwa, ma przynieść też ucztę dla ich umysłów. Rozbudowana i wielowątkowa historia w produkcji z gatunku, który skupia się przede wszystkim na folgowaniu pierwotnym instynktom? To z pewnością możliwe, lecz ku mojemu smutkowi, najnowszej części przygód w królestwie Ehb, daleko do górnolotnej i soczystej intrygi.

Nowy zwiastun pokazuje, że niestety Urquhart i przyjaciele poszli w sztampę, którą często serwuje nam BioWare czy Bethesda. Oj… nieładnie tak kłamać!

Dungeon Siege III
dungeon siege 3

Co prawda spekulowano o drugiej połowie kwietnia, aczkolwiek Obsidian Entertainment to firma z takimi tradycjami, związanymi z testowaniem swoich gier, że z czystym sumieniem dałbym im nawet dodatkowy kwartał, jeżeli dzięki temu miałbym w końcu pewność, iż otrzymam dopracowany produkt. „Dungeon Siege III” ma niewątpliwie ogromny potencjał i szkoda byłoby, gdyby został on zaprzepaszczony z powodu głupich błędów, tak jak to miało miejsce w przypadku „Alpha Protocol”.

„Dzięki „Dungeon Siege III” mamy możliwość otwarcia bogactwa świata i tradycji Ehb na wszystkich nowych odbiorców. Głęboka historia, obfitość postaci i mnogość klas, przeniesie graczy w niesamowitą podróż, zarówno samotną, jak i z maksymalnie trzema osobami online”. – powiedział Ned Browning, jeden z dyrektorów Square Enix.

Dodatkowo twórcy zapowiedzieli, że każdy gracz, który zdecyduje się zamówić grę przedpremierowo, otrzyma kody na cztery magiczne przedmioty, możliwe do pobrania z sieci w dniu premiery. Jeżeli jesteś zainteresowany tym biznesem, to śpieszę donieść, że nie ma na co czekać i rąbka tajemnicy w tej sprawie uchyliły już sklepy GameStop oraz Amazon.

Dungeon Siege III
dungeon siege iii

Zwykle unikam informowania o amatorskich filmikach z prezentacji różnorakich gier, gdyż najczęściej są one tak żenującej jakości, że aż chce się płakać. Pomijam to, że jak już się trafi jakaś osoba z żyłką asa wywiadu i nowoczesnym sprzętem szpiegowskim, to zazwyczaj bytność takiego dzieła w sieci jest króciutka, dzięki dobrze nam znanemu prawu autorskiemu. Jednakowoż dziś zrobię wyjątek, bo najnowszym materiał traktujący o „Dungeon Siege III” zasługuje na rozgłos z kilku powodów.

Primo – faktycznie trzyma on się kupy, jest nagrany dobrej jakości sprzętem i gołym okiem widać, że twórcy zezwolili na filmowanie swojej prezentacji. Secundo – o nowym dziecku Obsidian Entertainment wiadomo obecnie tak skandalicznie mało, że każdy świeży i wypełniony informacjami materiał jest na wagę złota. Tertio – ostatni zwiastun, mimo że wyglądał całkiem nieźle, rozbudził we mnie wiele obaw o kondycje tej serii, które ten filmik skutecznie rozwiał. Tak mocno, że już zacieram ręce z myślą o ponownych wędrówkach w królestwie Ehb.

Zatem zapraszam do obejrzenia. Prezentacja pochodzi z konwentu NY Comic Con, całość została okraszona komentarzem Alvina Nelsona.

Dungeon Siege III
dungeon siege iii

Nie da się ukryć, że rok 2011 zapowiada się na jeden z najlepszych od wielu lat i już się zastanawiam, skąd ja wezmę pieniądze na te wszystkie tytuły. Pierwszy kwartał zwiastuje epicką wojnę polsko-kanadyjską pomiędzy „Wiedźminem 2” oraz „Dragon Age 2” (co z tego, że mają go uprościć, jak i tak każdy czeka, by zagrać w tę grę). Nie zapominajmy o cyberpunkowym „Deus Ex: Human Revolution”, który również ma ambicje, by podbić serca wielomilionowej rzeszy graczy.

W przypadku gier hack'n'slash zapowiada się równie smakowicie. „Torchlight II” na dobre rozgrzał głowy graczy zapowiedzią trybu sieciowego, „Darkspore” mający ambicje być czymś więcej niż tylko ciekawostką czy majaczący gdzieś w oddali „Diablo III” (data premiery wciąż niepotwierdzona, ale głośno mówi się właśnie o 2011 roku).

Jednakowoż jest jeszcze jeden gracz, o którym w tej informacji będzie szerzej – „Dungeon Siege III”. Legendarna marka, nowi ludzie (nad grą pracuje Obsidian Entertainment) i jedna wielka niewiadoma. Pierwszy zwiastun produkcji pozostawiał wiele do życzenia i nie zdradzał rozmachu, jaki zapowiadają buńczucznie twórcy. Dziś to się jednak zmieniło, bo w końcu możemy obejrzeć filmik, który odkrywa, jak epickie mordowanie tałatajstwa wygląda w praktyce.

Dungeon Siege III
dungeon siege 3

Obsidian Entertainment pracuje nad trzecią częścią Dungeon Siege. Zapowiedź stworzenia kontynuacji gier Chrisa Taylor ogłosiło Sqare Enix, które zajmie się dystrybucją tego tytułu.

Obsidian może jednak liczyć na wsparcie twórcy i pomysłodawcy serii. Według twórców, tytuł ten ma łączyć w sobie najlepsze cechy modelu rozgrywki z poprzednich odsłon wzbogacone o popularny ostatnio tryb kooperacji (sieciowej, jak i na podzielonym ekranie monitora). W grze pojawić ma się kilkanaście klas, które zostaną umieszczone w świecie, na którego gracz ma mieć wpływ. Nieliniowość objawiać się ma chociażby w tym, że będzie można zatrudnić się w charakterze najemnika, nie stojącego biernie w przypadku próby powołania aliansów. Całość będzie obsługiwana przez intuicyjny system sterowania, który także ma wyróżniać edycje konsolowe, gdyż Dungeon Siege III pojawi się nie tylko na PC, ale i konsole nowej generacji – Xboksa 360 oraz PlayStation 3.

Poniżej dwie grafiki koncepcyjne:

dungeon siege 3dungeon siege 3
Wczytywanie...