Historia

9 minut czytania

O historii ogółem i szczegółem

Historię Devortis podzielono na trzy obszerne fragmenty oraz składające się na to dziewięć er. Jedna era jest równa tysiącu wędrówek dziecka Clina – Słońca po nieboskłonie. Na ten moment królestwo Devortis liczy sobie dziewięć tysięcy lat, mierzonych metodą devortiańską, opracowaną przez lokalnych uczonych. Zakończenie pierwszego okresu datuje się na rok zerowy.

Ery początku

Era I, Era II

- 3000 r. : założenie miasta Deccis, przez ś.p. Króla Taya
- 2946 r. do – 1120 r. : rozwój królestwa Devortis, powstanie pierwszych osad.
- 2456 r. : Tunrida ostaję pierwsza królową Devrotis

Fragment zapisków skryby Sydrosa I Starego

Przyznać należy, że czasy te były dość trudne i ubogie dla ludu. Pod wodzą króla Taya, bieda w parze z ubóstwem doskwierały wszystkim, dając o sobie znać niemal na każdym kroku. Śmierć zaglądała do prosty chat, lecz król nasz trafnymi decyzjami i ciężką swą pracą doprowadził do powstania murów z drewna i wałów, tworząc pierwsze nasze miasto – Deccisos. Nazwane później przez jego małżonkę po prostu Deccis. Małżonka jego – Tunrida – była kobietą o urodzie gołębia, wspaniałym usposobieniu i cudnym profilu, nad którym wzdychał niejeden. To ona o Deccis wspaniałym mówiła, iż ze strzech i woli króla naszego powstało, podobnie jak kilka innych osad: Ardulith – miasto powstałe z działania krasnoludzkiego, co się w krainie osiedli, czy choćby Notax Gav – z działań gigantów.

Era III

Fragment zapisków skryby Sydrosa II Rozbudzonego

Kolejne dwie ery niewielu może pamiętać, a może nawet niewielu chce je pamiętać. W tym to czasie życie w królestwie przypominało spokojną wegetację, mieszkańcy egzystowali z dnia na dzień, pracowali jak uśpione marionetki, nie mieli żadnej woli do podjęcia najmniejszej inicjatywy. Takiż sam letarg dopadł władzę i opiekuńcze bóstwa. Mówiono o zaklęciu rzuconym na królestwo lub o zarazie marazmu, która powoli miała zabijać wolę do życia w każdej istocie. Jeszcze inni głosili, że bogowie na zawsze opuścili Devortis. Jak się okazało, czas przyniósł odrodzenie... znajdujące miejsce w rozwoju gospodarki i militarii. Co ciekawe, obywatele zbudzeni z owego amoku dostrzegli wspaniałe budowle, jak przytłaczający ogromem Pałac Słoneczny, czy inne piękne miejsca pokroju portu, Przystanią nazywaną. Mimo to, wszyscy przeklinali bogów pod nosem, nucąc rozmaite melodie o odrodzeniu.

Ery rozkwitu

Era IV

3 r. : Powstanie Bractwa Manticory
985 r. : Mianowanie Charlotte na Kata

Fragment zapisków Sydrosa III Objawionego

I oto stała się rzecz mało znana, jak to w Devortis z inicjatywy Nordina powstał pierwszy znaczący klan o nazwie Bractwo Manticory. Wielu zacnych należało do niego. Klan był oznacznikiem potęgi, lecz mimo to, ważniejszy faktem i bardziej przerażającym wydaje się być katowski toporek, jaki otrzymała urocza niewiasta Charlotte, znana później jak Krwawa.

Era V

11 r. : Przejęcie władzy w Bractwie Manticory przez Siverana Quarsen
24 r. : Powstanie nowego klanu – Runiczne Pazury (Wielka Rada)
456 r. : Mianowanie Atuana na Księcia
457 r. : Mianowanie Azkresa na pierwszego Sędziego Najwyższego
596 r. : Charlotte ostaje Królową
895 r. : Akcja władzy przeciw złoczyńcom
999 r. : Mianowanie nowych Książąt – Karatta i Ulvhedina

Fragmenty zapisków Sydrosa IV Przerażonego

Era owa odznaczała się wielkimi, krwawymi wojnami, jaki i kilkoma znaczącymi zmianami na urzędniczych stanowiskach. Devortianie byli świadkami głośnych mianowań, gdy dotąd nieznany legislator Atuan stał się księciem i dość popularny Azkres ostał mianowany Pierwszym Sędzią Sądu Najwyższego. Krwawy Kat ostaje drugą królową krainy, która mimo to toporka nie pozostawia bez skazy. Władza odbywa działanie na szeroką skalę przeciw złodziejaszkom i innym szumowiną, dając znać, iż nie będzie tolerowała jakichkolwiek wyskoków z ich strony. Erę wieńczy wybranie nowych książąt – Karatta i Ulvhedina, którzy rozpoczynają piastować swoje stanowiska jako podopieczni króla.

Era VI

1 r. : Powstanie Rady Królewskiej (Taya)
100 r. : Powstanie Klanu Milczący w Ciszy (Atuan)
312 r. : Wybudowanie nowej Tawerny w Deccis
313 r. do 401 r. : Wielka bitwa Milczących i Bractwa
666 r. : Zaostrzenie prawa mające na celu poprawę bytu w Królestwie
689 r. : Okres wielu rozpraw przeciwko władzy
731 r. : Drausaar najlepszym Prawnikiem w dziejach Królestwa
811 r. : Linea wychodzi za Władcę Taya, a tym samym zostaje trzecią w dziejach Królestwa Królową

Fragment zapisków Sydrosa V Zabawnego

Początek ery rozpoczyna martwiący fakt powołania nieszczęsnej Rady Królewskiej, zrzeszającej urzędników, a raczej zmuszającej ich do przebywania w obecności starego króla oraz decydowania o sprawach wagi państwowej. Niezadowolenie urzędników doprowadziło do tego, iż pomysł upadł, a młody Książe Atuan, na przekór Bractwu Manticory, stworzył Milczących w Ciszy – klan, który przeszedł do historii jako niepokonany. Obie gildie natychmiast wypowiadają sobie wojnę, którą wieńczy zdobycie Twierdzy Bractwa w 401 roku. W tym samym czasie w Deccis ostaje wybudowana nowa, spora jak na te czasy tawerna, która miała być pewnego rodzaju przekupstwem przed zaostrzeniem prawa, które jakoby miało polepszyć byt w Królestwie. Posunięcie to spowodowało dziesiątki manifestów, zażaleń i rzecz jasna rozpraw, w których najbardziej zasłynął niejaki Drausaar, który ostał najwspanialszym trybunem ludu, zaś na cześć jego wybudowano pomnik przed akademia prawniczą. Erę wieńczy trzecie małżeństwo króla Taya z Lineą, która ostaje trzecią Królową Devortis. Wielu twierdzi, iż była wspaniałym i rozważnym doradcą swego małżonka.

Ery zmian

Era VII

12 r. : Królowi rodzą się dwie córki: najpierw Mirdna, nieco później Ayselie
110 r. : Yaraan z pomocą Atuana buduje pierwsze nowoczesne forty
129 r. : Reaktywacja Milczących w Ciszy (Atuan)
249 r. : Rozbudowa Tawern (część sypialna)
333 r. : Mianowanie Mirdny na Księżniczkę

Fragment zapisków Sydrosa V Zabawnego

Era to obfita była, gdyż rozpoczęły ją porody dwóch córek króla Taya: Mirdny i Ayselie. Młody książę Atuan z pomocą jeszcze młodszego, acz wielce uzdolnionego wynalazcy Yaraana Pomyślnego, budują nowoczesne forty oraz wyznaczają ziemię pod budowę nowych systemów obronnych w krainie. Owy książę ponownie zakłada klan Milczących, by ustabilizować sytuację w państwie i przejąc dominację na arenie klanów, dając zwycięstwo i chwałę Clina swojej organizacji. Tawerna ostaje rozbudowana o dość luksusowy poziom sypialny, pozwalając znużonym podróżnikom na chwile wytchnienia w osobnych pokojach. Koniec tej spokojnej ery wieńczy wieść o mianowaniu młodej Mirdny księżniczką Devortis. Pamiętne słowa dziewczynki będą brzmieć w uszach mieszkańców, gdyż księżniczka przysięgła służbę koronie aż do śmierci.

Era VIII

1 r. : Odkrycie Starego Grobowca i rozległych Podziemi
56 r. : Tajemnicze zniknięcie Króla Taya
57 r. : Żałoba w Królestwie
57 r. : Objęcie tronu przez Atuana
60 r. : Powstanie marynarki królewskiej
69 r. : Mianowanie nowych Księżniczek – Bilquis i Charlotte
109 r. : Wielki turniej walk honorowych
123 r. : Otwarcie pierwszego Domu Publicznego
132 r. : Mianowanie nowej Księżniczki – Varthlokkurie
293 r. : Powstanie klanu Złoty Talent (Aidan i Hakkuin)
301 r. : Powstanie klanu Mroczna Ferajna (Sauvis)
304 r. : Powstanie klanu Nocne Dzieci (Varthlokkurie)
396 r. : Powstanie klanu Zakon Cienia (Imaralius)
400 r. : Powstanie klanu Zakon Białego Wilka
506 r. : Liczne porwania, m.in. Kapłanki Yaevinn, Legislatorki Chari
511 r. : Nowelizacja obowiązującego prawa; zaostrzenie przepisów
696 r. : Mianowanie nowego Księcia – Keldeth
700 r. : Mianowanie nowej Księżniczki – Yaevinn
707 r. : Bitwa o Pola Starego Wilka i Upadek Zakonu Białego Wilka
731 r. : Abdykacja Księżniczki Varthlokkurie
893 r. : Działalność Błazna Trella uznawanego za jednego z wybitniejszych błaznów w dziejach Devortis
900 r. : Najazd ‘czarnych jeźdźców’, którzy spustoszyli miasta, podłożyli ogień pod najważniejsze budynki oraz mordowali Devortian.

Fragment zapisków Sydrosa VI Szalonego

Nasza era pełna była zmian i wyczynów, miejsce miały wielkie wojny i potyczki, a ile ich dokładnie było – tego nie sposób zliczyć. Rozpoczęła się niepozornym otwarciem tajemniczych katakumb królewskich oraz starego grobowca przeklętego czarodzieja Alanastera. Wielu żałowało jednak tego, gdyż uznano, iż właśnie ten czyn spowodował zniknięcie ukochanego przez lud Króla Taya. Po wielu dniach i nocach bez efektownych poszukiwań, ogłoszono żałobę, której końcem było wstąpienie na tron młodego księcia Atuana, który poprowadził królestwo do rozwoju intelektualnego, jak i powstania marynarki królewskiej. Ważnym było powstanie kilku znaczących gildii, klanów i zakonów oraz mianowanie na księżniczkę mrocznego elfa! Księżna Varthlokkurie była pierwszą mroczną, która wzbiła się na wyżyny władzy. Spotkało się to oczywiście z nad wyraz przesadną opozycją ze strony ludu. Wydarzenie to zapoczątkowało turniej walk honorowych, w których rozmaite istoty walczyły dla przekonania o swej racji w sądzie bożym jak i dla pieniędzy, które wydawali w nowopowstałym domu publicznym. Niestety warto wspomnieć, że dochody jego porównywane byłe z faktorią krasnoludzką. Powołanie Dzieci Nocy obligowało różnym atakom ze strony zdezorientowanego ludu. Było to powiązane z licznymi porwaniami takich osób, jak niezastąpionej kapłanki Yaevinn czy drowiej legislatorki. Wraz z tymi zdarzeniami powołany został przez młodego, porywczego drowa – Imaraliusa Baenre – Zakon Cienia, o podobnym jak Dzieci Nocy priorytecie – szerzenia wiary w Sikha. Zaraz po tych zdarzeniach, Tamris Barbarzyńca zakłada Zakon Białego Wilka, który wypowiada wojnę Zakonowi Cienia, rozpoczynając tym samym sławną wojnę dziesięcioletnią, którą wieńczy Bitwa o Pola Starego Wilka, przewodzonego przez Ithardana de Lav. W czasie bitwy, dawny wódź Wilków pomaga armii Cienia w pokonaniu zakonu Ulryka i doprowadzenia do upadku jego armii oraz banicji Ithardana. W tym samym czasie mianowani zostają nowi książęta – dawna kapłanka Yaevinn oraz zasłużony dla państwa herold królewski Keldath. Wraz z upadkiem zakonu Ulryka, upadają również Dzieci Nocy, zaś przeklinana przez lud mroczna księżna abdykuje. Rozpoznawany w każdym zakątku Błazen Królewski – Trell, zostaje uznany za wybitnego komika i zostaje mu wyprawiony wielki bankiet, na którym zostaje uhonorowany platynową monetą z jego wizerunkiem. Erę naszą nieszczęsną wieńczy niespodziewany atak nieznanych czarnych jeźdźców, którzy zabijają wielu mieszkańców, podpalając wiele ważnych budynków. Monotonna odbudowa po tym wyniszczającym ataku trwa do dziś, a i na szybki jej finał nie można liczyć.

Era IX

1 r. : Odkrycie osady w Mrocznej Puszczy Larii
4 r. : Do Królestwa przybywa pierwszy Hazardzista
19 r. : Poważne zmiany w Redakcji Gazety
32 r. : Ostateczne odparcie najazdu buntowników
34 r. : W krainie pojawia się masa skrzatów, zabijanych przez mieszkańców przy każdej nadarzającej się okazji. Tzw. ‘mania prezentów’.
89 r. : Powstanie klanu Legiony Twierdzy Kazad-nar (Inhis)
89 r. : Reaktywacja Zakonu Cienia (Imaralius)
123 r. : Manifestacje Partii Wyzwolenia Krasnoludów
111 r. : Liczne ataki piratów na okręty patrolowe królewskiej marynarki, spadek popularności handlu morskiego
112 r. : Powstanie klanu Taur'othar (Aldis)
115 r. : Powstanie klanu Przybytek Zaspokojenia Żądz Intelektualnych (Invelius)
117 r. : Powstanie klanu Zakon Grzechu (Failra)
120 r. : Budowa Teatru Okrucieństwa – będącego pierwszym teatrem w Królestwie- dobiegła końca (Kenna)
131 r. : Sprowadzenie na dwór królewski wybitnego znawcy stanów pogody, zwanego meteorologiem, który rozpoczął pracę nad nowym wynalazkiem,
139 r. : Abdykacja uciskanego Króla Atuana
144 r. : Śmierć starszej córki byłego Króla Taya – Mirdny
150 r. : Okres bezkrólewia i anarchii, pożar kopalń i szkoły
290 r. : Objęcie władzy przez Azkresa
321 r. : Stworzenie nowej funkcji – Kanclerza
399 r. : Zamknięcie Domu Publicznego
403 r. : Antoinette Mija Qeel – czwarta córka Taya – najmłodszą Księżniczką w dziejach Devortis
405 r. : Pierwsze w historii krainy zawieszenie Gazety
410 r. : Gwałtowny rozwój heraldyki; powstanie Heroldii w Deccis
520 r. : Sojusz pomiędzy Klanem Białego Wilka a Taur'othar
540 r. : Zamknięcie szpitali w całej krainie; pojawienie się Sukkuby
600 r. : Wznowienie działalności Gazety
666 r. : Bitwa na Skraju Lasu Zakon Cienia kontra Klan Strażników
671 r. : Powstanie klanu Congregatio Tutelae (Corholio)
683 r. : Największa w dziejach krainy modyfikacja prawa

Fragment zapisków Sydrosa VII Odrodzonego

Era chyli się ku końcowi, a ja wspominam wspaniałe czasy, gdy postawiłem swe stopy u zacienionych drzew Mrocznej Puszczy... tak wiele tajemnic skrywa przed nami królestwo. Tak wiele się zdarzyło – hazardzista znany z innych krain i bezdroży zawitał u nas na swym karym ogierze, by wzbogacić się szybko na ciemnocie ludności. Buntownicy, jacy wystąpili przeciw władzy, utworzyli krwawo stłumione powstanie. Czas jakiś później w krainie pojawił się nie kto inny, jak Dziadek Lodowy wraz ze swoim skrzatami „rozdając” prezenty poprzez swoich przybocznych.

W górach Haav powstaje klan prawnika Inhisa, Legiony Twierdzy Kazad-nar, zrzeszający najpotężniejszych wojów krainy. Przez długi czas są oni bardzo potężni i mają wielkie wpływy na terenie Devortis, lecz ich siła zostaje ukrócona poprzez rozpad klanu, które zapoczątkowało odejście przywódcy. Już nieco starszy, jednak nadal impulsywny i nieszczędzący słów książę Imaralius Baenre, zakłada ponownie Zakon Cienia, przenosząc Twierdzę bliżej Devortis. Zaraz za nim zostaje założony klan elfów i leśnych nimf – Taur'othar, zaś przywódczynią jego jest Aldis, rudowłosa elfia dziewica, której stanowisko później przejmuje mniej znana Jaskółka Shiril. W tym czasie morze i marynarka wojenna są nękani przez plagę piratów, których proceder ukróca Komodor Seevs. Wraz z końcem piratów uznana zostaje za zakończona budowa pierwszego w królestwie teatru Kenny Sivney, która umiera w niewyjaśnionych okolicznościach, zaś teatr -który wzbudzał u ludu co najmniej zaciekawienie- zostaje porzucony. Aż dziw bierze gdy usłyszeliśmy o odejściu uciskanego Atuana, który w kilka dni później została wybrany na Kanclerza. W Devortis panowała anarchia i bezkrólewie, które kończy wybranie nowego króla – Azkresa Srogiego oraz czwartej córki Taya na księżniczkę, najmłodszą w królestwie. Pominięto w ten sposób żałobę za jej znienawidzoną siostrą Mirdną. Faktem godnym odnotowania jest pierwsze zawieszenie gazety z racji braku chęci do jej prowadzenia oraz śmierci naczelnej Kenny Sivney. Proces ten powoduje gwałtowny rozwój heraldyki i szaleństwo herbów, do czasu gdy gazeta nie rusza ponownie z nowym redaktorem, którym ostał minotaur Keliar. Jednym z ostatnich faktów, o których winienem wspomnieć, jest największa w historii państwa nowelizacja prawa, która znacznie ułatwiła sprawy urzędnicze oraz kontakty na linii władza – mieszkaniec. Ostatnim godnym atramentu faktem, jest Bitwa na Skraju Lasu, wojsk Zakonu Cienia naprzeciw Leśnemu Ludowi, pod wodzą odznaczającej się nieprzeciętną odwagą Jaskółki Shiril.

Komentarze

Brak komentarzy! Bądź pierwszy! Podziel się swoimi spostrzeżeniami!

Dodaj komentarz

 
Męczą Cię captche? , a problem zniknie. Zajmie to mniej niż rozwiązanie captchy!
Wczytywanie...